Na autobusové zastávce v centru Plzně postávali lidé většinou bez roušek, měli je ale připravené. „Je mi to celkem jedno. Už jsem zvyklý z jara a roušku mám pořád připravenou, kdyby se něco změnilo,“ říká student střední dopravní školy Jan Moravec. Podmínky na školách se různí podle nařízení jednotlivých ředitelů, v Janově škole prý chodí studenti bez roušek.
Účelu nařízení prý rozumí Jaroslava Hendrychová. Seniorka má místo roušky bavlněný šátek. „Je to teda lepší, než něco chytit. Ještě že jsem bývalá sportovkyně, protože se přes to přeci jen hůř dýchá. No, nosím to tak střídavě, chvilku nandám, chvilku sundám,“ přiznává. Z pěti autobusů, které za dvacet minut na zastávku zastavili, měli takřka všichni cestující dýchací cesty zakryté, občas měl ale někdo odkrytý nos.
Značná část lidí ale na nařízení reagovala s nevolí. Na demonstraci proti nošení roušek dorazilo včera podle policejní mluvčí Dagmar Jiroušková Jersákové dvě stě lidí.
„Dnes s Vámi jedu bohužel na dlouhou dobu naposledy. Je mi líto, ale hadrové šílenství je opět zpátky a tak přestávám cestovat. Když to bude nutné, sedám do auta,“ napsal třeba uživatel facebooku Marek Šváb pod včerejší příspěvek Českých drah připomínající novou povinnost cestujících. Jeho příspěvek kladně „olajkovalo“ 123 lidí.
„Je to dneska první den, takže se snažíme lidi informovat, upozorňovat je. Ve vlacích prosíme lidi o ohleduplnost i prostřednictvím hlášení. Většinou se stane, že lidé na roušku zapomenou spíš omylem,“ sdělila nám mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.
Ode dneška platí povinnost nosit roušky na úřadech, v hromadné dopravě, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a na hromadných akcí s účastí víc jak sto osob. Nařízení ovlivní i průběh podzimních voleb, ve volebních místnostech je budou muset mít roušku jak voliči, tak členové volební komise.