Jablka z českých sadů válcují levná z Polska

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 21. leden 2022 15:53
Jablka z českých sadů válcují levná z Polska ilustrační. Foto: pixabay

Prodej jablek jde hůře než předešlé roky. Na vině je nejen covidová situace, ale také neuvěřitelně nízké ceny tohoto ovoce z Polska, kde se zemědělci těší obrovským státním dotacím. Ti naši jim pak nemohou konkurovat.

"Oproti letům minulým nebo roku 2020 je to trošku slabší, ale faktorů, co prodej ovlivňuje, je mnoho. To, že lidi mají hodně jablek na svých zahradách, samozřejmě ta situace kolem covidu," potvrdila vedoucí Sadů Nebílovy Jana Zikmundová. A souhlasí i majitel Sadů Schwarz Vranov Richard Schwarz. "Asi je to souběh několika věcí, určitě do toho promluvil covid, lidi ménně chodí do obchodů a asi kupují všeho ménně. Druhou věcí je, že se urodilo i na zahrádkách," uvedl.

A prorazit do velkoobchodů je pro regionální sadaře naprosto nemožné. "Brání tomu hlavně cena. Ta cena, kterou nám velkoobchod nabídne není pro nás přijatelná," přiznala Zikmundová. Podle Schwarzce je velkoobchodní cena letošní stejná, jako v roce 1994. To mě opravdu zarazilo. Kdy ceny postřiků, nafty, lidí byly úplně někde jinde," podotkl. Zikmundová přiznává, že ceny dolů tlačí hlavně dovozci jablek ze zahraničí. "Především polské ceny jsou takové, že ovlivní i tu produkci naší. Oni mají trošku jinak postavený systém dotačních titulů," upřesnila.

Jablko si ale v supermarketu nakonec stejně většinou levněji nekoupíte. Prodejci na něj totiž klidně nasadí i dvěstěprocentní marži. "Nám konkuruje ovoce, které sem jde přes celý svět za úplně směšné ceny. Například banány za 14 korun, pomeranče, mandarinky za 18 a řetězce nabízejí naše jablka v nejlepším případě za 19, ale spíš za 20, 29 korun, to je prostě špatně," dodal Schwarz.