×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9969

Jak naložit s dírou po DK Inwest? Piráti navrhují nové referendum

Zveřejněno v Z Plzně
Od - neděle, 20. říjen 2019 17:38
Ameside vizualizace: Ameside

Piráti nepodpoří na pondělním jednání plzeňského zastupitelstva uzavření dohody o spolupráci při rozvoji území mezi městem Plzní a společnostmi Ameside a.s. a AMÁDEUS REAL. Dohoda by měla vést k vést k ukončení soudního sporu a ke stanovení podmínek spolupráce pro přípravu a realizaci nového projektu společnosti Ameside. Investor vede s Plzní spor o náhradu škody ve výši 1,8 miliardy korun za zmařenou investici v místě bývalého DK Inwest. Piráti by se naopak nebránili vyhlášení nového referenda, kde by se občané měli znovu vyjádřit k tomu, jak využít území Americká – Denisovo nábřeží – Sirková.

„Prostudovali jsme všechny materiály, seznámili se s právními analýzami jak města tak i odpůrců. Dospěli jsme k názoru, že nelze spolehlivě vyvrátit a vyloučit možnost, že by někdo mohl napadnout tuto dohodu a z ní plynoucí rozhodnutí pro nezákonnost nebo rozpor s výsledky referenda,“ řekl předseda zastupitelského klubu Pirátů Pavel Bosák. Podle jeho slov nebyla otázka v původním referendu položena jasně a srozumitelně, dávala prostor k různým interpretacím pojmu „obchodní zařízení“ a rovněž i „místo po bývalém DK Inwest.“

„Jistota města plyne pouze z jedné z těch interpretací tohoto pojmu. I když schválíme tu dohodu, a podpoříme projekt společnosti Ameside na zastavění toho území, máme stále svázané ruce tím platným referendem. Jestliže město uzavře tuto dohodu, existuje riziko, že se někdo bude domáhat zrušení toho stanoviska a tím pádem i zrušení toho územního rozhodnutí. Hrozí tak nebezpečí, že se celá věc může táhnout zase nekonečně dlouho. Nebudeme se soudit se společností Ameside, ale s nějakým aktivistou.,“ uvedl Bosák.

Podle Pirátů je jediným východiskem z této situace nové referendum vyhlášené městem. Tam by město formulovalo jasnou otázku, která se by se mohla týkat toho konkrétního projektu. „Město by si tak nechalo od občanů potvrdit, že tato cesta je správná. Je to jediná bezpečná cesta jak předejít tomu, že nám tady ta díra zůstane další léta. Občané Plzně si špatně formulovanou otázkou v referendu na sebe upletli bič a jedině občané Plzně mohou ten bič zase rozplést. Referendum by se mohlo uskutečnit příští rok na podzim současně s krajskými volbami,“ uvedl opoziční pirátský zastupitel Pavel Bosák.

Pohled na novou čtvrť od Americké z Wilsonova mostu

„Hledáme cestu mezi výsledkem referenda a tím, abychom se nedostali do slepé uličky, kdy hrozí riziko, že zaplatíme 1,8 miliardy korun společnosti Ameside,“ zdůraznil další pirátský zastupitel Pavel Šrámek. Podle Pirátů jde město do rizika, že nikdo jeho rozhodnutí nenapadne, a že potenciálně soud rozhodne o interpretaci pojmu „obchodní zařízení,“ která bude totožná s interpretací právního názoru přiloženého k územní studii Americká – Denisovo nábřeží – Sirková.

„Ta studie říká, že je v té celé oblasti možné udělat tolik a tolik obchodů, tolik a tolik bytů. To není v rozporu referenda. Referendum říká, že nesmí být obchodní zařízení v místě bývalého KD Inwest. Podle té studie lze tedy stavět a nemusí se porušovat výsledky referenda. Obchoďák lze tedy postavit v místě kde stojí bývalé Tesco, tam je možné nacpat spoustu obchodů a na místě bývalého DK Inwest udělat jen byty a kanceláře,“ doplnil Pavel Bosák.