Jeden z největších brownfieldů v Plzni se promění v moderní čtvrť

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 3. listopad 2023 07:42
Jeden z největších brownfieldů v Plzni se promění v moderní čtvrť Zdroj: APB Plzeň

Největší brownfield v Plzni, bývalá kasárna Slovany o rozloze 32 hektarů, by se měly do 15 let změnit v moderní čtvrť s tisícovkou bytů. Zastupitelé na svém jednání schválili memorandum o spolupráci na revitalizaci s jejich majitelem a investory. Čtvrť pojme až 10 tisíc lidí. Vzniknou v ní silnice, park či školka.

Memorandum uzavřelo město s majitelem kasáren - stavební firmou APB - PLZEŇ a.s. a společnostmi Slovany pozemky s.r.o. a Slovany develop s.r.o. „Jedná se o lokalitu, která má pro rozvoj města Plzně mimořádný význam. Uzavření memoranda je prvním krokem k oživení oblasti. Jako podstatný benefit vnímám kontribuce developera, který v místě na své náklady vybuduje technickou i dopravní infrastrukturu. Její součástí je i nultá etapa vodovodní sítě, která je nutná s ohledem na stávající nedostatečnou kapacitu,“ řekl technický náměstek primátora Pavel Bosák.

V areálu někdejších největších plzeňských kasáren, který je opuštěný od roku 1992, má vzniknout až tisíc nových bytů a další objekty občanské vybavenosti. Radní pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení Světlana Budková uvedla, že rozloha lokality je obrovská a v Plzni nemá obdoby. „Kromě rezidenční čtvrti s bytovými domy se počítá s parkem pro volnočasové aktivity, který by sloužil široké veřejnosti, nebo mateřskou školou. Pozemky pro školku získáme od investora za symbolickou cenu 40 korun za metr čtvereční a předpokládáme, že získáme i předkupní právo na pozemky pro bytovou výstavbu o rozloze téměř pět hektarů. Je to důkaz dobré spolupráce se soukromým investorem,“ sdělila Světlana Budková.

Podle plzeňského primátora se z hlediska rozvoje města jedná o klíčový projekt. Město Plzeň s developerem intenzivně komunikuje už několik měsíců. „Vítám, že se po 25 letech otevírá možnost na oživení zanedbané zóny, která bude opět sloužit Plzeňanům. Chci poděkovat Pavlu Bosákovi i Světlaně Budkové za to, že se projektu náležitě věnují. Pevně věřím, že smlouvu o spolupráci i díky jejich úsilí uzavřeme co nejdříve,“ uvedl Roman Zarzycký.