Jedete na dovolenou? Tady jsou tipy, kde si dát pozor!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 6. červenec 2021 18:02
Jedete na dovolenou? Tady jsou tipy, kde si dát pozor! ilustrační/ZZS PK

Počet dopravních nehod v Plzeňském kraji v posledních letech roste a za posledních 10 let se navýšil o hrozivých 20 procent. Kde si dát tedy pozor, pokud právě míříte na dovolenou?

V Plzeňském kraji se jedná například o silnici mezi rybníky u Čečkovic na Tachovsku, o křižovatku pod zámkem v Horšovském Týně, o příjezdovou cestu do Kokšína ze Švihova a o křižovatku u železničního přejezdu v Dehtíně. Pozor si dejte také na křižovatce typu X v Kozolupech nebo na silnici č. 20 v polích mezi Chvalenicemi a Losinou.

Při cestě republikou přes krajská města si pak dávejte pozor zejména v Brně, Plzni a Zlíně. Tato města měly podle Indexu bezpečnosti silnic Generali České pojišťovny nejnebezpečnější komunikace ze všech krajských měst v minulém roce.

 Nebezpečí číhá na dvoupruhové silnici, na dálnici je bezpečno

Dobré je také umět poznat typové situace, kdy vám hrozí srážka. Ačkoliv jsou nehody způsobeny více faktory, výše uvedená riziková místa mají něco společného. Většina z nich leží na běžných dvoupruhových silnicích, tedy na takových, po nichž se jezdí na každé straně v jednom pruhu.

„Často se setkáváme s představou, že nejnebezpečnější je jízda po dálnici. Naše data ale potvrzují, že mezi rizikové komunikace patří kvůli vysoké koncentraci dopravy ty ve městech, a to včetně parkovišť. Následují silnice II. a nižších tříd, říká Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny. Na druhou stranu, pokud už na dálnici k nehodě dojde, bývají podle jeho slov škody daleko vyšší, a to včetně následků na zdraví.

Podobně mluví i Pavel Havránek, ředitel divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií z Centra dopravního výzkumu. „Dálnice jsou bezpečnější zejména proto, že protisměrný provoz je oddělen, křižovatky jsou mimoúrovňové a nedochází tak k nejrizikovějším manévrům, se kterými se v silniční dopravě potkáváme. Také je zde vyloučen provoz chodců a cyklistů, což výrazně zjednodušuje dopravní situaci pro řidiče," podotkl.

Před odjezdem na dovolenou je proto vhodné ověřit si, zdali máte platné havarijní pojištění. Opravy vozidel po nehodách jsou stále dražší, a proto se vyplatí se před zbytečnými náklady dopravních nehod chránit. Zejména proto, že na „běžných“ silnicích v regionu nehrozí jen nehoda nebo srážka s jiným autem, ale také se zvěří. „Střety se zvěří patří k fenoménu českých silnic a jejich počty za poslední roky trvale rostou. Jen naši likvidátoři jich s klienty denně řeší zhruba tři desítky,“ potvrzuje Jan Marek z největší domácí pojišťovny.