Hernám v Plzni odzvonilo, lidé se přesunuli na internet

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 23. červen 2022 06:57
Hernám v Plzni odzvonilo, lidé se přesunuli na internet ilustrační. Foto: pixabay

Na území města Plzně bude moci být od srpna maximálně 50 heren, tedy polovina dosavadního povoleného počtu. Žádnou dramatickou změnu ale radnice neočekává. Aktuálně je heren totiž pouze 48. Jejich popularita významně klesla poté, co vstoupil v platnost zákon o hazardních hrách, který nastavil přísná pravidla. Většina hráčů se totiž samovolně přesunula na internet. Novou vyhlášku města schválili plzeňští zastupitelé. 

Podle náměstka primátora Davida Šloufa (ODS) má město příjmy z hazardu kolem 160 milionů korun ročně. Už na konci května se příjmy pohybovaly kolem 130 milionů, většina z nich pocházela z on-line prostředí. V době covidu město zredukovalo plánované příjmy o 30 milionů, to ale nakonec nehrálo roli. Lidé totiž daleko více sázeli z domova. "Zvyky hráčů se mění a dnes jim stačí internet a kreditní karta. Sedí doma a hrají a sází, takže do heren se chodí čím dál méně. Je to samozřejmě dané i zpřísněním zákona, kdy herna nemůže být v hospodě, musí mít minimálně 15 automatů a složit vysokou kauci," uvedl Šlouf s tím, že podle něj právě tyto podmínky provozovatele odrazují. "To, že hrají doma, je ale daleko horší, protože z domova člověk prohraje daleko víc peněz, než když musí házet desetikoruny do automatu. V on-line hrách, k nimž je snadný přístup, se dá utratit za jeden den i statisíce korun, což je obrovské nebezpečí, které ohrožuje rodiny hráčů," podotkl.

Z pohledu bezpečnosti město žádné problémy neeviduje. "Za ta léta nemáme ani jeden podnět na nepořádek nebo narušování klidu v souvislosti s hernou, tak jako to bylo v roce 2013," doplnil radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký (ČSSD).