Koupací jezírko ve Škodalandu je po vyčištění opět přístupné veřejnosti

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 10. srpen 2023 15:26
Koupací jezírko ve Škodalandu je po vyčištění opět přístupné veřejnosti Foto: ÚMO Plzeň 3

Po téméř 1,5 měsíci je po důkladném vyčištění znovu veřejnosti přístupné koupací jezírko ve Škodalandu. To muselo být 30. června uzavřené kvůli výskytu cerkáriové dermatitidy, která způsobovala návštěvníkům svědivou vyrážku.

Koupaliště bylo uzavřené kvůli výskytu tzv. "cerkáriové dermatitidy“. Jedná se o svědivou vyrážku způsobenou cerkáriemi, tedy mikroskopickými larvičkami některých druhů ptačích motolic. Tyto larvičky sice naznamenají zdravotní riziko, ale pupínky jsou velmi nepříjemné. Podle odborníků nastal problém tím, že jinak zcela neškodné vodní plže v jezírku, kterým se dařilo v čisté vodě, nakazily kachny, ve kterých ptačí motolice běžně žijí. V nakažených plžích dále rostly a množily se larvičky motolice. Když byly dost zralé, vylézaly z plžů už jako cerkárie a snažily se dostat opět do nějaké kachny na hladině. Některé cerkárie se pak zkusily uchytit i v lidské kůži a způsobovaly vyrážku.

Proto bylo třeba koupací sezónu na jezírku přerušit, jezírko důkladně vyčistit a všechny vodní plže zlikvidovat. Po skončení čistících prací, které probíhaly celý červenec, byly odebrány vzorky vody a byla také zjišťována přítomnost cerkárií. Výsledky rozborů ukázaly, že voda je už opět velmi dobré kvality a cerkárie se podařilo zlikvidovat. "Hodnocení hygienickou službou zůstává nepříznivé (oranžový smajlík), ale to je proto, že hygienické předpisy neumožňují lepší hodnocení tam, kde se v daném roce, a dokonce i v roce minulém, cerkárie objevily. Voda je už ovšem zcela v pořádku," vysvětlil Miroslav Knotek z Městského obvodu Plzeň 3.

Centrální obvod přijal podle Knotka všechna opatření, aby se cerkáriová dermatitida znovu neobjevila. "Apelujeme na všechny návštěvníky jezírka i celého areálu Škodaland a zároveň naléhavě žádáme - NEKRMTE VODNÍ PTÁKY! Kačenky jsou sice ochočené a roztomilé, ale přenášejí nejen parazitující motolice, ale také rizikové střevní bakterie. Prostě tam, kde se chceme koupat, nemají kachny ani labutě co dělat. Nezanechávejte, prosím, po sobě nikde ani zbytky potravin, které by do areálu mohly vodní ptáky lákat. Doufáme, že jezírko bude dobře sloužit ve druhé polovině letní sezony a že meteorologům vyjde předpověď počasí, kdy se ještě máme dočkat do konce srpna teplých a slunečných dnů," doplnil Knotek.