Kultura po covidu? Návštěvníci změnili návyky, lístky kupují na poslední chvíli!

Zveřejněno v Kultura
Od - čtvrtek, 9. červen 2022 06:58
Kultura po covidu? Návštěvníci změnili návyky, lístky kupují na poslední chvíli! ilustrační. Foto: město Plzeň

Prodej permanentních vstupenek, případně prodej lístků na kulturní akce v předprodeji, byl pro pořadatele kulturních akcí finanční zárukou. Chování návštěvníků po pandemii covidu se ale změnilo. Organizátoři se potýkají s výrazným propadem vstupenek v předprodeji a všichni se shodují na tom, že lidé s návštěvou otálejí na poslední chvíli.

Velký propad prodeje předplatného hlásí například Divadlo J. K. Tyla. Vedení divadla se rozhodlo kvůli pandemii pozastavit prodeje předplatného na konci roku 2020. Po roční pauze bylo abonmá obnoveno pro období leden až červen 2022. "Toto předplatné si k 31. prosinci 2021 zakoupilo 5509 diváků," uvedla mluvčí DJKT Martina Drbušková. Před pandemií covidu pro rok 2020 bylo přitom prodáno 10 254 abonentních míst.

Celkem tři sezóny omezoval koronavirus koncerty Plzeňské filharmonie. A podle její ředitelky Lenky Kavalové lze aktuálně pozorovat jasnou změhu ve vzorci chování posluchačů. "Oni si koupili lístky, my jsme jim pak vraceli vstupné, poté zase kolikrát představení bylo, ale návštěvníci nemohli kvůli povinnosti očkování. Teď začali kupovat lístky na poslední chvíli. Až když nabudou jistoty, že zítra půjdou," popsala Kavalová. Plzeňské filharmonii tak výrazně klesl počet abonentů. "Loni jsme měli 300 v každé abonentní řadě. Před pandemií jsme měli kolem 500 abonentů v každé řadě. V podstatě nám teď říkají, že si raději koupí vstupenku na jeden koncert," uvedla Kavalová. Podle ní se objevily v průběhu pandemie i smutné příběhy. "Stávalo se nám, že třeba umřel předplatitelům partner a oni už své abonmá nedochodili," doplnila ředitelka.

S následky covidu-19 se potýká také Měšťanská Beseda. "Obecně se dá říci, že se prodávají lístky méně, než před dvěma lety. Myslíme si, že se budou prodávat spíše na poslední chvíli. Lidé budou otálet. Teď ještě dokončujeme odkládaná představení, která byla už před koronavirem vyprodaná, v plné nahotě se to projeví až na podzim," podotkl ředitel Měšťanské Besedy Ivan Jáchim.

"Mohu potvrdit, že návrat publika je pozvolný. Doufáme, že si diváci zvyknou znovu navštěvovat své oblíbené kulturní aktéry," potvrdila také náměstky pro kulturu a památkovou péči Eliška Bartáková. Podle ní plzeňská radnice myslela už dopředu na covidové ztráty jednotlivých městských organizací. "Už jsme schválili finanční prostředky, aby ta bolest, kterou pocítily, nebyla tak silná," doplnila.