Dlouholetý šéf končí. Plzeňské ředitelství silnic a dálnic bude mít nového ředitele

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 25. únor 2022 17:10
Dlouholetý šéf končí. Plzeňské ředitelství silnic a dálnic bude mít nového ředitele Zdeňka Kuťáka (vlevo) vystřídá na postu šéfa plzeňské pobočky ŘSD Miroslav Blabol (vpravo). Foto: M. Osvaldová

Po téměř 20 letech zaklapne kliku od své ředitelské kanceláře a zamíří na zasloužený odpočinek. Zdeněk Kuťák od 1. března předá křeslo šéfa plzeňské pobočky Ředitelství silnic a dálnic svému dosavadnímu náměstkovi Miroslavu Blabolovi.

15. srpna 1983. Přesně to byl den, kdy Zdeněk Kuťák poprvé nastoupil do plzeňské pobočky Ředitelství silnic a dálnic. Od 1. června 2002 byl nepřetržitě jeho pověřeným ředitelem. Teď své téměř 39 let dlouhé působení končí. "To, co jsem tady zažil, je na knihu. Mockrát jsme měli fakt namále," vzpomínal na období pod ministrem Vítem Bártou Kuťák. "To byla fakt drsná doba," přiznal. Podle něj je Správa Plzeň jedinou, která od vzniku krajů přežila personální zemětřesení. 

Sám si vždy přál odejít do penze svobodně. "Nikdo na mě netlačil, naopak mě i trochu přemlouvali. Ale asi to tak má být. Člověk musí na židli šéfa pohlížet s velkou pokorou. Není jednoduché se s tím rozloučit, ale mám manželku dva roky v penzi. Máme pět vnoučat ve věku, kdy nás potřebují a my potřebujeme je," vyvětlil důvody svého konce Kuťák, který si hodně váží současného generálního ředitele ŘSD Radka Mátla. "Máme kliku na generálního ředitele. Kdo v dnešní době usedne na tu židli, dělá to dobře a je lidský, tak to je vrchol. Náš generál je člověk na svém místě. Jestli tento stát chce stavět silnice a pan ministr přednesl ambiciozní program, tak potřebuje, aby v jejím čele stál kompetentní člověk," podotkl.

Po Kuťákovi přebírá žezlo jeho dosavadní náměstek, čtyřicetiletý Miroslav Blabol. Na Správě Plzeň působí od roku 2004, kdy po škole nastoupil jako řadový přípravář. "Vůbec jsem neměl ambici na takovou pozici," prohlásil Blabol, který působil jako Kuťákův náměstek přes 10 let. "Do budoucna bych chtěl pokračovat v tom, jak je vše nastaveno. Z velkých akcí chystáme na rok 2024 obchvat a ochvat Plas, kde bude nejvyšší most v České republice. Obě tyto stavby jsou stavařky krásné," popsal Blabol, který podle Kuťáka nenastupuje v jednoduché době. "Drtí nás byrokracie. Ale věřím, že tomu dá novou energii a svůj pohled," dodal odstupující šéf.

Rozhovor s novým ředitelem Miroslavem Blabolem o současných i plánovaných investičních akcích si budete moci přečíst v příštím týdnu.