Kvůli hrozbě ruské invaze na Ukrajinu zatím velké firmy z Plzeňska žádné kroky nechystají

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 16. únor 2022 06:57
Kvůli hrozbě ruské invaze na Ukrajinu zatím velké firmy z Plzeňska žádné kroky nechystají Foto: se souhlasem ZAK TV

Velké firmy z Plzeňského kraje zatím nechystají žádné zvláštní kroky kvůli hrozbě ruské invaze na Ukrajinu. Situaci sledují a jsou v kontaktu se svými obchodními i výrobními partnery. Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků, což vyvolalo obavy Kyjeva i Západu.

Plzeňský Prazdroj vyváží na Ukrajinu značky Pilsner Urquell, Gambrinus a Velkopopovický Kozel, který se tam také licenčně vyrábí. "V tuto chvíli neznamenáváme komplikace s exportem žádné značky do této země a ani s licenční výrobou Kozla. Situaci nadále sledujeme," uvedl mluvčí Zdeněk Kovář. Z Ukrajiny pivovar nedováží žádné materiály ani suroviny. V Prazdroji pracují prostřednictvích externích agentur ukrajinští občané. V tuto chvíli firma nezaznamenala například zvýšenou frekvenci odjezdů na Ukrajinu, řekl Kovář.

Situaci pečlivě monitoruje také plzeňská strojírenská skupina Škoda Transportation, která na Ukrajinu dodává vlaky i vozy metra. "Ale víc se k této záležitosti v tuto chvíli vyjadřovat nebudeme," řekl mluvčí Jan Švehla.

"Nezdá se mi, že by Ukrajinci viděli pravděpodobnost války úplně vysokou. Chovají se normálně," řekl Vít Linhart, majitel Atmos Chrást, který dlouhodobě dodává na Ukrajinu své kompresory. Podle něj zatím nenastaly žádné reálné komplikace v exportu, z Ukrajiny Atmos nic nenakupuje. "Nemám pocit, že by se Ukrajinci zatím moc vzrušovali. Ale většina (zaměstnanců pracujících v ČR) se teprve vrací po pravoslavných Vánocích," dodal.

Také ŠKODA JS, dodavatel zařízení a řešení pro jaderné elektrárny, podle mluvčího Jan Stolára pokračuje ve svých dlouhodobých projektech na ukrajinských jaderných elektrárnách. "Situaci samozřejmě sledujeme," dodal. Podnik, který předloni exportoval polovinu produkce, považuje za nejdůležitější a perspektivní maďarský, slovenský a právě ukrajinský trh. Dodává tam například polární jeřáby a pohony řídicích tyčí s příslušenstvím, které jsou výkonným prvkem systému kontroly a řízení reaktoru.

čtk