Lavička Spejbla a Hurvínka jako nový symbol Plzně, fotí se s ní místní i turisté

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 30. červenec 2020 13:28
Snímek obrazovky (3) foto: ZAK TV

Od začátku prázdnin zdobí Plzeň nová socha. Na lavičku před bistro na náměstí Republiky posadila sochařka Lea Vivot bronzové postavy Spejbla a Hurvínka. A je tam rušno, na fotku se občas stojí i fronta.

„Pocházím z Moskvy, Hurvínka ale znám od dětství. V Rusku ve své době, když jsem byla malá, jsem tuhle pohádku milovala. A pak jsem se přistěhovala do Plzně, do města, odkud on pochází,“ vypráví Natálie Soukupová, která sochu objevila úplnou náhodou cestou do obchodu. „Určitě sem vezmu vnoučata a dáme Hurvínkovi pusu za to, jakou radost nám vždycky udělá, když ho vidíme v televizi. Jen škoda, že tu neudělali ještě Žeryka, aby byli všichni do party,“ myslí si paní Natálie.

Foto ZAK TV

Ke Spejblovi s Hurvínkem si na lavičku sedají hlavně děti, které mohou hýbat hlavami i očima soch. Zatímco české děti postavy bezpečně poznávají, pro ty slovenské moc povědomé nejsou. „Pohádku vůbec neznám, ale sochy se mi líbí, už jsme se s nimi i vyfotili,“ říká asi desetiletý slovenský mladík. „To našich sedm dětí na Hurvínkovi vyrostlo,“ usmívá se turistka z Frýdku-Místku. Nová atrakce jí připadá jako dobrý nápad, jen ji trochu zarazila stejná velikost kovového otce a syna.

foto: ZAK TV

Hurvínek spatřil světlo světa v roce 1926, Spejbl je ještě starší, letos slaví sto let. Lavičku nechal zhotovit Nadační fond Plzeň sobě, po sošce v Šafaříkových sadech je to už druhá připomínka slavných loutek. Jak se lavička na náměstí líbí vám, můžete hlasovat v anketě na naší hlavní stránce.