Lenka Prokšová

Lenka Prokšová

Příběh generála Josefa Ereta, rodáka z Červeného Hrádku, měl být zapomenut, komunisté se ho chystali zatknout a postavit před soud. Jemu se ale podařilo i s rodinou emigrovat. Žil ve Spojených státech amerických, kde 15. března roku 1973 zemřel. V den padesátiletého výročí od jeho úmrtí uctilo mnoho lidí památku tohoto výjimečného muže pohřbeného v Dýšině u Plzně.

Plzeňské dopravní podniky mají novou tramvajovou vozovnu v Plzni na Slovanech. Nahradila původní areál z roku 1943, který byl dlouho v havarijním stavu a byl postaven pro tramvaje s třetinovou hmotností, než mají současné dvakrát delší vozy. Pod střechou tak jsou všechny tramvaje, které zajišťují téměř 40 procent dopravního výkonu všech tří trakcí Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Je tam myčka, lehká údržba, diagnostika podvozků a komfortní zázemí pro řidiče, vše, co podniku scházelo. Rekonstrukce probíhala za plného provozu a celková cena stavby je 1,8 miliardy, z toho více jak třetinu pokryla získaná dotace.

Jak jsme již informovali na začátku tohoto týdne, Plzeňský kraj se v únoru stal regionem s největším počtem nakažených svrabem. Krajská hygienická stanice evidovala minulý měsíc 98 případů onemocnění, což je vůbec nejvíce z celé republiky. Statistiky nevyznívají příznivě ani v meziročním srovnání.

Do Plzně zavítal minulý týden známý český scénárista, producent a režisér Václav Marhoul, a to v rámci cyklu přednášek a besed s názvem „Svět kolem nás“. Žákům plzeňského gymnázia přiblížila beseda především jeho profesní dráhu.

Plzeň bude mít svůj první městský holubník. Ten v krajské metropoli dlouhodobě chybí. Podle primátora Plzně Romana Zarzyckého by měl nový holubník účinně a humánně snížit počet holubů ve městě, kterých je zde dnes tisíce.

Na plzeňské Střední průmyslové škole dopravní se minulý týden uskutečnil Okresní přebor škol v šachu. Soutěže se zúčastnili žáci základních a středních škol. A účast byla opravdu hojná.

V Plzni odstartovaly sportovní hry mateřských škol. Rozpohybují více než 1400 dětí z plzeňských mateřinek, které si tak mohou otestovat své pohybové dovednosti. Do soutěže je přihlášeno všech 47 mateřských škol, které jsou zřízeny městem.

Rokycany připravují nový Strategický plán rozvoje. Před jeho samotným zpracováním chce vedení města zjistit názor občanů, jak se jim ve městě žije. Vyjádřit se mohou do konce března prostřednictvím dotazníků.

Odstartoval jubilejní 20. ročník soutěže Stavba roku Plzeňského kraje. Odborná porota v něm ocení nejlepší stavební díla dokončená v loňském roce na území regionu. Novinkou pro tento ročník je nový webový průvodce.