Lví čtyřčata v plzeňské zoo by mohli návštěvníci poprvé vidět za dva týdny

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 22. září 2023 16:32
Lví čtyřčata v plzeňské zoo by mohli návštěvníci poprvé vidět za dva týdny Foto: K. Misíková

Čtyřčata vzácných lvů berberských v plzeňské zoologické zahradě šest týdnů po narození začala opouštět porodní box a prozkoumávat vnitřní expozici. Jsou v ní zatím se svou matkou oddělena od zbytku tlupy. Lvíčata se mají čile k světu, rostou a chovatelé plánují, že až si na pobyt v pavilonu zvyknou, mohli by ho zhruba za dva týdny otevřít i pro návštěvníky, aby si mohli jednoho samečka a tři samičky prohlédnout. Asi v první polovině října by chtěli chovatelé samici se čtyřčaty spojit se zbytkem tlupy - s otcem mláďat s jejich staršími sourozenci, loňskými trojčaty, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Čtyřčata vzácných lvů berberských se narodila v zoo 9. srpna. Na svět je přivedla desetiletá Tamika, pocházející ze zoo v Hannoveru. Otcem je dvanáctiletý Mates.

Lvy berberské chová plzeňská zoo od roku 2002 a množí se tu od roku 2016. Od té doby se zde podařilo ze sedmi porodů dvou samic odchovat včetně letošních čtyřčat 15 mláďat, z toho je 13 z pěti porodů Tamiky.

Lvíčata mají přes čtyři kilogramy, v dospělosti ale může samec vážit i přes 200 kilogramů a měřit až 2,8 metru, dospělá lvice váží až 150 kilogramů.

Lvi berberští jsou ve volné přírodě už asi 80 let vyhubeni. Největší chovná skupina 30 až 40 zvířat žije v marockém hlavním městě Rabatu. V Evropě je největší chovná skupina právě v Česku. Berberské lvy kromě Plzně chovají také zoologické zahrady Dvůr Králové, Chleby, Hodonín, Liberec či Olomouc. Před lvy berberskými chovala plzeňská zoo téměř nepřetržitě od 40. let minulého století lvy pustinné. Naposledy se rozmnožili v roce 1974.

V Plzni nyní žije Tamika se čtyřčaty, samec Mates a tři loni narození lvi s arabskými jmény Ghazanfar, Ghizléne a Ghalíya. Návštěvníci je mohou vidět ve velkém venkovním výběhu, který loni zoo za 31 milionů korun přebudovala. Úpravy si zčásti vyžádala nová pravidla a požadavky na bezpečnost. Část vodního příkopu je zasypaná a lvům se tak zvětšil prostor výběhu na 1400 metrů čtverečních. Zbývající vodní příkop se rozšířil ze šesti na osm až devět metrů, jeho hloubka je 2,5 metru, podél něj mohou návštěvníci šelmy sledovat z 26 metrů dlouhé vyhlídky s nízkou skleněnou stěnou. V okolí výběhu jsou nové expozice věnované Maroku a životu jeho berberských obyvatel.

Lvi narození v Plzni jsou například ve Francii, Rakousku nebo v zoologických zahradách Chleby na Nymbursku a Hodonín. Letošní mláďata by měla podle tradice dostat arabská jména, tentokrát začínající na písmeno H.

čtk