Majitelé socialistických aut a motorek si dali sraz v Hnačově

Zveřejněno v Z regionu
Od - pondělí, 31. květen 2021 10:12
Majitelé socialistických aut a motorek si dali sraz v Hnačově Foto: Václav Bartoš

Stovky starých aut a motocyklů, které v minulém století produkovaly továrny v zemích bývalého socialistického bloku, se posedmé sjely na sraz socialistických historických vozidel v autocampu v Hnačově na Klatovsku. Loňský ročník museli pořadatelé oželet kvůli koronavirové pandemii, současná opatření umožnila setkání za dodržení všech podmínek uspořádat. Kolik přesně aut se z celé země na Klatovsko sjelo, pořadatel Petr Jirsa přesně neví, podle rozdaných upomínkových hrnečků jich bylo nejméně 490.

ssv 6Sám na sraz přijel s osmi svými vozy. Posledního srazu v roce 2019 se účastnilo 961 historických socialistických aut. "Jsem strašně rád, že po dvou letech jsme se zase s těmi lidmi viděli. Ani mě tolik netěší, v jakém množství přijeli, ale že vůbec přijeli. Někteří letos nemohli, protože kvůli koronaviru nejsou v dobré finanční situaci, někteří ještě nejsou po prodělaném covidu v pořádku a někteří nás bohužel opustili a na covid zemřeli. To bylo smutné vzpomínání a poslali jsme jim do nebe písničku," řekl Jirsa.

Do autokempu u hnačovského rybníka se už do pátku sjížděly staré české tatrovky a škodovky nepřeberného množství typů a stáří, německé trabanty a wartburgy v mnoha variacích, rumunské dacie, ruské žiguli, moskviče a volhy či polské fiaty. Nechyběly ani dodávky, jako například staré východoněmecké multicary a barkasy či polské žuky, přijelo i několik traktorů, z nichž jeden dokonce absolvoval padesátikilometrovou spanilou jízdu po okolí.

ssv 16Na dvou kolech dorazili majitelé motocyklů a mopedů značek Jawa, Stadion, Dněpr, Simson, ČZ a dalších. Pozornost účastníků srazu i diváků poutaly například elegantní vozy Tatra 600 - Tatraplan, Škoda Tudor, renovovaný motocykl z 50. let Jawa 500 OHC, o něco starší Jawy "Pérák" nebo třeba několik osobních vozů v oranžovo-bílém policejním provedení socialistické veřejné bezpečnosti.

Svojí Tatru 603 z roku 1961 opečovává už déle než čtyři desetiletí Miloš Špicar z Kolínska. "Koupil jsem ji v roce 1978, když papaláši z Tesly chtěli jezdit v novější Tatře 613. Jezdil jsem s ní na srazy v Itálii, v Německu, Rakousku. Loni nemohlo být nic a tohle je letos první sraz, na který jsme mohli jet. Po tom roce je to intenzivnější zážitek, konečně se sejdete s kamarády, se kterými se znám," řekl.

Pořadatelé v kempu dbali na dodržování všech platných preventivních opatření. Pozvali na sraz i firmu, která přímo na místě prováděla zájemcům antigenní testy na koronavirus. "Udělali jich přes 120 a všechny byly negativní, ještě budou pokračovat, protože večer tu máme koncert skupiny Brutus. Lidé jsou letos také mnohem víc ohleduplnější a tolerantnější než jiné roky. Nevím, jestli je tak ten covid změnil, ale chovají se perfektně," dodal Jirsa.

čtk