Marie Osvaldová
Mláďata rysů mají za sebou první očkování
V plzeňské zoo naočkovali dva samce mláďat rysů červených, kteří se tam narodili letos 9. května. Šlo o jejich první vakcinaci, kombinovanou proti třem chorobám.
Podle mluvčího Zoo Plzeň Martina Vobruby jde o třetí odchov současného chovného páru, loni se narodily tři samice. Expozice pro rysy červené a kanadské byly v Plzni otevřeny v roce 2006, poprvé se tam rozmnožili o rok později.
"Samice je zkušená matka, proto byla mláďata kontrolována jen pohledem a celému odchovu jsme nechali volný průběh. Malá rysata jsme poprvé zkontrolovali a zvážili ve třech týdnech, kdy nadešel čas jejich prvního odčervení. Obě koťata prospívají velmi dobře," uvedl Vobruba. Po měsíci při čipování vážila kolem jednoho kilogramu. "Koťata jsou velmi plachá a zatím tráví většinu času ve vnitřní ubikaci. Očekáváme, že koncem července by už mohla být pravidelně viděna ve venkovním výběhu," dodal.
Při předjíždění vlétl motorkář pod kola osobního auta. Těžce se zranil
Těžké zranění utrpěl motorkář poté, co se při předjíždění srazil s protijedoucím osobním autem. Nehoda se stala blízko Města Touškova. Silnice musela být uzavřena.
Podle prvotních informací měl jet motocyklista ročník narození 1952 ve směru od Města Touškova na Písek, asi kilometr před obcí Písek měl začít předjíždět neznámé osobní auto a následně došlo ke střetu s protijedoucim osobním autem Škoda Fabia řidiče roční 1972, který již střetu nemohl zabránit," popsala policejní mluvčí Veronika Hokrová.
Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče motocyklu. "Utrpěl středně těžké zranění, při vědomí byl transportován do Fakultní nemocnice v Plzni na urgentní příjem k dalšímu vyšetření," dodala mluvčí krajské záchranky Mária Svobodová.
Komunikace musela být obousměrně uzavřena. "Nehoda je v šetření dopravních policistů Plzeň-venkov," upřesnila Hokrová.
7 NEJ Petra Berky
Petr Berka řadu let moderoval na celoplošné stanici v ČR Ráááádio Impuls, Kiss Proton, Hitrádio FM Plus nebo Public TV a ZAK TV. Teď ho slýcháme hned na třech stanicích, a to - Rádio Západ, Rádio Dechovka a Rádio Smile. Svůj hlas propůjčuje také reklamě a dabingu.
7 NEJ Aliho Amiriho
Váš účet napadli hackeři, řekl ženě falešný zaměstnanec banky. Díky tomu přišla o 100 tisíc
Podvodník vydávající se za zaměstnance banky sedmačtyřicetileté ženě sdělil, že byl její bankovní účet napaden. Žena se tak v obavách o své úspory řídila instrukcemi a přišla o sto tisíc korun.
Minulý týden se na stříbrské policisty obrátila žena, která uvedla, že ji měl na jejím telefonním čísle kontaktovat zaměstnanec banky, který jí sdělil, že její bankovní účet byl napaden. "V důsledku toho ženu instruoval za účelem domnělého zabezpečení jejích finančních prostředků. Ženu tedy přiměl vybrat finanční hotovost v celkové výši 100 000 korun z jejího bankovního účtu, peníze pak měla žena použít k nákupu kryptoměny prostřednictvím bitcoinmatu v Plzni, což oznamovatelka učinila. Až poté ji došlo, že by se mohlo jednat o podvod a obrátila se na policii," popsala policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.
Policisté podle Jirouškové ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Nyní se případem zabývají kriminalisté z tachovského oddělení hospodářské kriminality, kteří pátrají po pachateli. "V souvislosti s tím upozorňujeme občany, že se za poslední dobu nejedná o ojedinělý případ tzv. vishingu, proto buďte obezřetní při případné komunikaci s podvodníky vydávajícími se za zaměstnance bank, kteří se snaží vyvolat ve své oběti obavu o její finance a následně ji zmanipulovat tak, aby peníze ze svého účtu vybrala a vložila ji do bitcoinmatu a proměnila ji na kryptoměnu," dodala.
Thorella přilákal do Plzně jeho krajan Lang. Chci se naučit český, plánuje švédská posila
Vedení hokejové Plzně ho mělo na seznamu posil už loni. Jenže přišel covid a situace se změnila. Zájem o něj ale trval dál a napodruhé už to vyšlo. Útočník Gustaf Thorell už se připravuje se Škodovkou. Velkou oporou je jemu i další švédské posile Ludwigu Blomstrandovi jejich krajan Viktor Lang, který už na západě Čech načne druhou sezónu.
Plzeň už o vás měla zájem loni. Proč to nevyšlo?
Kvůli covidu bylo před rokem jistější a bezpečnější zůstat doma ve Švédsku. Ale říkal jsem si, že pokud budu dost dobrý, tak třeba ještě šanci dostanu. A teď jsem tady.
Suchou přípravu jste absolvoval ve Švédsku. Kdy jste dorazil?
Přiletěl jsem čtyři dny předtím, než jsme vyjeli na led. Všechno je fajn. Viktor Lang nás s Ludwigem (Blomstrand, pozn. red) vzal do města, aby nám Plzeň ukázal.
Jakou roli hrál ve vašem příchodu právě Viktor Lang?
Hráli jsme spolu asi tři roky, známe se dobře, takže jsem se ptal, jaké to v Plzni je. Vzhledem k tomu, že jsem teď tady, tak jsem slyšel jen samá pozitiva. Viktor mluvil o klubu i o lize jenom kladně a vidím, že nepřeháněl.
Je vám velkou oporou i v tom zabydlení se?
Určitě, vždyť je to jeden z nás. A navíc mluví docela dobře česky, minimálně aspoň rozumí. Také plánuji začít se učit jazyk. Myslím, že by to bylo dobré.
Co vám už z Plzně ukázal?
Prošli jsme toho hodně. V centru jsme třeba vylezli na věž katedrály a kochali se výhledy na město. Zašli jsme také do nějakých restaurací a byli jsme i v Plaze.
A plzeňské pivo už jste ochutnal?
Jasně. (směje se)
Jaké vůbec bylo léto ve Švédsku?
Léto bylo fajn. Dokonce i ve Švédsku bylo vedro, přestože ne takové, jako nyní panuje tady. Než jsem ale odjel do Česka, tak jsem se musel postarat o spoustu věcí. Mám ve Švédsku byt, takže jsem to musel nějak vyřešit. Poslední týden před odjezdem tak byl dost stresující.
Připravoval jste se sám nebo ve skupině?
Snad poprvé v kariéře jsem neměl tým, se kterým bych přes léto trénoval, takže jsem se dal dohromady s pár hokejisty. Třeba s Perem Åslundem z Färjestadu, pokud vám to něco říká. Byli s námi i další švédští kluci, co hrají v NHL a v AHL.
V extralize se budete utkávat s bratrem Erikem..
Určitě to bude zajímavé. Když jsme se naposledy potkali v zápase, tak jsme hráli za jeden tým, ale předtím jsme si zahráli i proti sobě. Určitě je to něco speciálního. O to víc, že se nyní budeme střetávat v zahraničí, v Česku. Je ale super, že ho mám hodinu cesty od sebe, i když v jiném týmu. Bude to zábava, asi budeme hodně v kontaktu. A co přijde, až skočíme na led? Tam bratrské vztahy rozhodně skončí. (směje se)
Plzeň spustila prvního virtuálního turistického průvodce
Návštěvníkům města Plzně nově slouží plnohodnotný virtuální průvodce v podobě mobilní aplikace SmartGuide. Přibližuje historii města a provází návštěvníky tím nejlepším z Plzně. Umožňuje jim pohybovat se samostatně bez průvodce a davů a nabízí více než 42 bodů zájmu a 5 naučných tras.
Městská příspěvková organizace Plzeň - TURISMUS ve spolupráci se společností SmartGuide připravila pro české i zahraniční návštěvníky společnou oficiální aplikaci s kvalitním obsahem. Audioprůvodce v mobilu přibližuje historii města od svého vzniku až po současnost. „V aplikaci je více než 42 bodů zájmu a pět tematických tras s fotografiemi a zajímavými příběhy v češtině. Poznávací trasa “To nejlepší z Plzně” přibližuje návštěvníkům historii města, jeho význam a rozvoj, završený získáním titulu Evropské hlavní město kultury 2015. Druhá trasa “Plzeň pro děti” návštěvníky zavede do plzeňské Zoo, na dobrodružnou cestu pravěkem v DinoParku nebo do Techmanie, kde se zabaví celá rodina. Obě trasy jsou k dispozici zdarma všem českým návštěvníkům“, uvedla Silvie Burešová z organizace Plzeň-TURISMUS.
Jde o prvního jednotného průvodce pro město Plzeň, uživatelé tak nyní mají vše pohodlně pohromadě. Pomocí GPS telefon zjistí, kde se nacházíte, a podle toho vypráví poutavé příběhy, nebo vás dovede k místu, které je předmětem vašeho zájmu. Celého průvodce lze stáhnout plně do offline režimu včetně map i audia a ušetřit tak mobilní data. I přes všechny výhody nového průvodce SmartGuide, je však stále možné vyrazit na klasické prohlídky expozic s „živým“ průvodcem, i taková prohlídka má své výhody.
SmartGuide průvodce je k dispozici také v Plzeňském Prazdroji pro zahraniční turisty. Je dostupný v anglickém, německém a ruském jazyce. „Účelem bylo vyhovět a flexibilně se přizpůsobit zahraničním návštěvníkům tak, aby si mohli vybrat z dostupných časů vypsaných prohlídek Pilsner Urquell a přizpůsobit výklad své řeči,“ řekla Pavla Mášková z Plzeňského Prazdroje. Do budoucna v pivovaru plánují rozšíření audioprůvodce i do Pivovarského muzea a Plzeňského historického podzemí.
Nejen město či pivovar, ale i Zoo v Plzni již využívá platformy SmartGuide. Svým návštěvníkům přes dva roky nabízí průvodce v češtině, angličtině a němčině a během léta zaktualizuje a rozšíří obsah.
Za revolucí v bezpečném a pohodlném poznávání nových destinací stojí česká technologická společnost SmartGuide. Její technologickou platformu pro publikování interaktivních audiovizuálních průvodců začalo nedávno používat také město Plzeň. V aplikaci je již dostupných více než 400 různých destinací po světě. SmartGuide si oblíbili cestovatelé, kteří chtějí prozkoumávat svým vlastním tempem, poslouchat zajímavé příběhy připravené místními průvodci a objevit skrytá místa mimo hlavní cestu.
Aplikaci bude město Plzeň moci využívat k zasílání push notifikací a také k upozornění návštěvníků na speciální akce, aktuální bezpečnostní informace či dočasně uzavřené expozice.
Rekonstrukce plzeňských lávek se zpozdí. Může za to déšť!
Deštivé počasí narušilo harmonogram prací na opravách plzeňských lávek. Lávka Pod Pecihrádkem bude otevřena o dva týdny později, u lávky na Valše, která prochází kompletní rekonstrukcí, dojde ke zdržení o měsíc. Cyklisté i pěší musí jezdit i nadále po objízdných trasách.
Některé technologické procesy, zejména nátěry, musí být prováděny jen za určitých podmínek. Důležitá je přitom nejen teplota, ale i sucho. Z důvodu častých dešťů rozblácený terén nevysychá a vysoká vzdušná vlhkost způsobuje, že nátěry i při vyšších teplotách schnou pomalu. „I když jsme opravy obou lávek naplánovali na jaro a léto, aby byly pro opravu vhodné podmínky, letošní deštivé léto opravy zpožďuje,“ popsala situaci technická náměstkyně Správy veřejného statku města Plzně Andrea Fojtíková. Technologie použité při opravě vyžadují vhodné klimatické podmínky, a tak opravy lávek a mostů bohužel zasahují do hlavní cyklistické sezóny.
Lávka U Černého mostu na Valše byla snesena, oprava poškozené hydroizolace, kvůli které zatékalo do mostovky, ale jde pomaleji, než by měla. Jak uvedla firma Silnice Nepomuk v oznámení občanům: „Na vině je zejména zpoždění dodávky dílčích výkresů realizační dokumentace dle skutečného stavu poškození lávky a provádění dalších prací nad předpokládaný rozsah díla.“ Firma se za nepříjemnosti způsobené občanům omlouvá. Termín dokončení rozsáhlé opravy lávky se tak posunul z konce července na konec prázdnin. Lávka, která slouží pěším a cyklistům od roku 1983, prošla zatím jen drobnými opravami a obnovou nátěrů. Letošní velká oprava ale zahrnuje kromě celkového očištění také nový protikorozní nátěr, vyčištění ložisek a novou mostovku s protiskluzovou úpravou. Budou opraveny také nosníky v zářezu železniční trati. Rekonstrukce lávky přerušila významnou cyklistickou komunikaci i trasu Naučné stezky Údolím Radbuzy, a tak je na křížení příjezdové cesty s komunikací z obou stran vyznačena objízdná trasa pro cyklisty i s plánkem objízdné trasy.
Kvůli deštivému počasí se asi o dva týdny posune dokončení opravy lávky Pod Pecihrádkem. Kvůli novému protikoroznímu nátěru se musí demontovat celá dřevěná mostovka z dřevěných fošen. Během demontáže jich bude třeba vyměnit kvůli poškození hnilobou až 200 z celkových 500 kusů. Po otryskání získá lávka také nový nátěr. „Se stavební firmou jsme se domluvili, že pokud nebudou probíhat práce přímo na mostovce, bude průjezd cyklistům a průchod pěším umožněn. Chceme, aby oprava lávky její uživatele co nejméně zasáhla,“ uvedla Andrea Fojtíková. I zde musejí cyklisté použít vyznačenou objízdnou trasu pro kola.
Opravy bez uzavírky probíhají i na lávce na Božkovský ostrov, kde nastal též problém s aplikací nátěrů. Kvůli vyšší hladině řeky Úslavy totiž nebylo možné postavit pod mostovku lešení.
Výstava Brána do města otevřela galerii v nové Palubě Hamburk u nádraží v Plzni
Výstava Brána do města zahajuje provoz galerie v nově otevřené Palubě Hamburk, která zaplnila dosud nevlídný prostor před autobusovým a hlavním vlakovým nádražím v Plzni. Město tam bude prezentovat rozvojové projekty a témata spojená s urbanismem, architekturou i veřejným prostorem. Za úpravy prostor před nádražím o rozloze přes 3000 metrů čtverečních zaplatilo téměř 25 milionů Kč s DPH. Dominantou prostranství je infocentrum s 12metrovou vyhlídkovou věží a výstavní prostor v prvním patře.
„Z nevlídného prostoru u vlakového a autobusového nádraží se stala nová reprezentativní vstupní brána do krajské metropole. Zcela zásadní proměnou projde také okolí Paluby Hamburk, tedy území od Hlavního nádraží směrem do centra, které zahrnuje Americkou třídu, Anglické nábřeží, okolí pivovaru a částečně i lokalitu Hamburk. Jaké jsou vize do budoucna s danou lokalitou, přibližuje právě výstava Brána do města v prostorách prvního patra nové galerie na palubě. Bude to místo určené k prezentaci rozvojových projektů města a témat spojených s urbanismem, architekturou, veřejným prostorem a životním prostředím, které doposud v Plzni chybělo,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář, do jehož gesce spadá Útvar koncepce a rozvoje města Plzně, jenž výstavu Brána do města připravil.
„Výstava se nejprve ohlíží do nedávné minulosti přednádraží, která byla specifická rozsáhlým bouráním města. Dále vysvětluje současné koncepční plánování v několika časových horizontech, které má za úkol koordinovat a podporovat doplnění městské struktury tak, aby zde opět vzniklo živé město, propojující Hlavní nádraží s historickým jádrem,“ vysvětlila Vladimíra Vaníková z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.
„Celkovou vizi budoucí podoby území ilustrují vizualizace a interaktivní 3D model města s doplněnými jednotlivými záměry. Mezi jeden z nich patří i projekt Paluba Hamburk, který byl dokončen v tomto roce a který je pomyslným začátkem rozsáhlých změn a zkvalitňování přilehlé oblasti,“ doplnil Jaroslav Holler, vedoucí Úseku veřejného prostoru Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.
Paluba Hamburk je novou vstupní bránou Plzně, veřejné prostranství prošlo zásadní proměnou u postranního vstupu na hlavní vlakové nádraží a k autobusovému terminálu. Město vybudovalo nové infocentrum s vyhlídkovou věží, gastro provozy, terasou, pobytovými lavičkami a dalším zázemím. Dominantou celého prostranství je infocentrum s vyhlídkovou věží, jehož součástí je i vyhlídková podesta ve výšce 12 metrů nad terénem. Prostor oživilo také sedm metrů vysoké dílo Cake Tower slovenského sochaře Andreje Margoče.
Město vyšel projekt úpravy veřejného prostoru o rozloze přes 3000 metrů čtverečních na necelých 25 milionů korun včetně DPH.
Kandidátky do sněmovních voleb zatím podaly v Plzeňském kraji čtyři subjekty
V Plzeňském kraji podaly zatím kandidátní listiny čtyři strany či koalice, které se budou ucházet o hlasy voličů v říjnových sněmovních volbách. Počet kandidátek by měl postupně růst, termín pro jejich podání vyprší za týden. O podobě kandidátních listin mají strany jasno, lídry většinou vybraly před prázdninami. Před čtyřmi lety sestavilo kandidátky 25 politických stran, hnutí a uskupení.