Marie Osvaldová
Tarotový horoskop na týden 26. 7. 2021– 1. 8. 2021
Tarotový horoskop 26.7. 2021 –1.8.2021, 30. TÝDEN – Král mečů: Ostražitost bude na místě!
Aktualizováno: V centru Plzně se srazila tramvaj s autem. Zranilo se pět mladých lidí
Aktualizováno 9:21 Celkem pět lidí se zranilo při noční nehodě tramvaje s autem, která se stala u Hlavního vlakového nádrží v Plzni na křižovatce ulic Sirková, Americká.
Ke střetu auta s tramvají došlo deset minut po půlnoci na křižovatce ulic Sirková, Americká. "Řidič ročník 2003 jel s vozidlem tovární značky Audi v Plzni po Americké ulici ve směru od Denisova nábřeží. Dle všeho nedal přednost tramvaji, která jela po Sirkově ulici od ulice U Prazdroje. V prostoru křižovatky Sirkova X Americká X Šumavská došlo ke střetu," uvedla policejní mluvčí Ivana Jelínková.
Ve vozidle jeli další čtyři spolujezdci. "Šlo o muže ročník 2003, dva muže ročník 2004 a ženu ročník 2005," dodala Jelínková. Všech pět pasažéru transportovali záchranáři do nemocnice.
Alkohol byl na místě vyloučen dechovou zkouškou. Přesnou příčinou a okolnostmi dopravní nehody se zabývají policisté z Městského ředitelství policie Plzeň.
Další zásah hasičů! Plameny pohltily zemědělskou dílnu
K dalšímu velkému požáru vyjížděli hasiči do Chotěšova. Hoří tam dílna, kde se opravují zemědělské stroje. A škody podle prvních odhadů nebudou malé, přesáhnou hodnotu milion korun.
Podle mluvčího krajských hasičů Petra Poncara hoří dílna, která se nachází v Havlíčkově ulici. "Z vnitřku jsme vynesli tlakové lahve," uvedl s tím, že požár vypukl po 17. hodině. První odhady hovoří o tom, že škoda přesáhne částku milion korun.
Rozsáhlý požár na Klatovsku. Hasiči mají třetí stupeň požárního poplachu
Třináct hasičských jednotek bojuje v průběhu dnešního odpoledne s požárem pole mezi Mochtinem a Kocourovem na Klatovsku. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu.
K požáru vyjížděli hasiči krátce po 14. hodině. "Hoří zde pole s obilím. Oheň ohrožoval i přilehlý les. Na místě foukal vítr, který přispíval k šíření požáru," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Před 16. hodinou pak potvrdil, že poté co vítr ustal, přestal se oheň šířit. "Hasiči zřídili čerpací stanoviště v Mochtině," dodal.
Brutální napadení strážce Národního parku! Policisté pátrají po neznámém cizinci!
Policisté pátrají po cizinci, který ve čtvrtek blízko Černého jezera napadl fyzicky strážce Národního parku Šumava. Podle mluvčí Dany Ladmanové dal muž strážci hlavičku.
"V dopoledních hodinách třiapadesátiletý muž z Kašperskohorska prováděl kontrolu území okolo jezera, kam je vstup osobám zakázán. V jedenáct hodin zjistil pohyb osob, kdy se v prostoru nacházeli dva muži a jedna žena a shledal, že se jedná o cizince. Strážce vyzval osoby k prokázání totožnosti s poučením, že se nacházejí v zakázaném místě. Cizinci řekli, že nemají doklady a byli instruováni o přivolání policejní hlídky a strážce vytočil telefonní číslo na obvodní oddělení v Železné Rudě. Jeden z mužů postrčil strážce, který s následným odhozením spadl do jezera. Skupinka cizinců pokračovala směrem na Bílou Strž. Strážce použil k telefonování další mobilní telefon a oznámil případ policistům. Následně strážce skupinku dostihl a opět vyzval, ale stejný muž jej slovně i fyzicky napadl, kdy měl v ruce kus dřeva a hlavou jej udeřil do čela. Cizinci odešli směrem ke státní hranici," popsala policejní mluvčí Dana Ladmanová.
Podezřelý muž byl ve věku zhruba 45-50 let, vysoký asi 180 centimetrů, robustní postavy. Měl krátké vlasy, na sobě měl kostkovanou košili, krátké kalhoty světlé barvy a na hlavě měl kšiltovku. Skupinka osob měla s sebou psa plemene Sibiřský husky.
Policisté podle Ladmanové vyrozuměli svoje kolegy za hranicemi, kteří taktéž po uvedených osobách pátrají. "Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu násilí proti úřední osobě. Na případu spolupracují i policisté z oddělení obecné kriminality," dodala.
Policisté žádají občany, kteří se v uvedenou dobu nacházeli u Černého jezera a pořizovali si videa a fotografie místa, zda nemají k dispozici záznam z uvedeného napadení strážce.
Dramatický zásah v terénu. Záchranáři se museli k vážně zraněné cyklistce slaňovat
Vážné zranění utrpěla cyklistka, která spadla v Plzni na Šumavě z elektrokola. Protože k jejímu zranění došlo v nepřístupném terénu, museli se lékaři k ženě slanit.
"Žena ročník 1974 jela po místní komunikaci směrem od Filipovy Hutě na Modravu. Z dosud nezjištěných příčin z elektrokola spadla," popsala policejní mluvčí Ivana Jelínková.
Podle Andrey Divišové ze Záchranné služby Plzeňského kraje došlo k pádu na cyklostezce u rozcestí Na ztraceném u řeky Vydry. "Vzhledem k nepřístupnému terénu pro přistání vrtulníku se lékař letecké záchranné služby musel ke zraněné slanit. Spolu s pozemními záchranáři ženu na místě zajistil a odtransportovali společně na místo, kde mohl vrtulník bezpečně přistát. Ženu nyní letecky převážíme s vážným zraněním a zajištěnými dýchacími cestami na urgentní příjem FN Plzeň," podotkla Divišová.
Dechovou zkoušku nebylo možno kvůli zranění provést, proto policisté nařídili odběr krve. Přesnou příčinou a okolnostmi dopravní nehody se zabývají policisté z územního odboru Klatovy.
Meteorologové varují: Plzeňský kraj zasáhnou silné bouřky
Většinu území Česka zasáhnou o víkendu silné bouřky. Výstraha pro Plzeňský kraj platí od sobotní 22. hodiny do nedělních 8:00.
Podle meteorologů může v sobotu večer a v noci na neděli spadnout zhruba 30 milimetrů srážek. Mohou se rozvodnit menší toky a lidé si musí dávat pozor také na kroupy, blesky a nárazy větru, a s tím související pády větví a stromů.
Od nedělních 15:00 do pondělních 06:00 se pak bouřky podle ČHMÚ objeví již v celém Česku a budou zřejmě silnější. Spadnout může až 50 milimetrů srážek a vítr dosáhne v nárazech rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.
O očkování dětí je obrovský zájem. Nemocnice už musí reagovat
Zejména ve Fakultní nemocnici v Plzni se vytvořily obrovské virtuální fronty dětí, které čekají na očkování. Nemocnice tak přidává další termíny, nově se navíc bude očkovat také v kulturním domě ve Stodě.
"Vzhledem k vysokému počtu zájemců o očkování v kategorii 12 – 15 let navyšuje FN Plzeň kapacity pro očkování této věkové skupiny. Vakcinace probíhá denně od 7:00 do 17:30 na ambulanci Ústavu imunologie a alergologie, ve vybraných dnech i na Klinice pracovního lékařství. Obě pracoviště se nachází ve vchodu F, 8. patro, FN Plzeň- Lochotín," informovala mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Gabriela Levorová.
Fakultní nemocnici mají ulevit Stodě
Očkovací centrum v kulturním domě ve Stodě přidává nově termíny očkování pro děti v kategorii 12 – 15 let, a to úterý 27. 7., středu 28. 7. a čtvrtek 29. 7. v čase 13-15 hodin. „Naším cílem je, abychom zpřístupnili očkování pro všechny, kteří mají zájem se nechat očkovat před zahájením školního roku. Proto jsme přidali po domluvě s vedením očkovacího centra ve Stodě na příští týden termíny očkování,“ vysvětluje hejtmanka Ilona Mauritzová s tím, že velký zájem o očkování je ve FN Plzeň.
S ohledem na zajištění bezpečnosti a klidného průběhu očkování dětí zajistila Stodská nemocnice, garant očkování v kulturním domě Stod, nad rámec nařízení dalšího zkušeného pediatra přímo v centru.
Očkování dětí 12 – 15 let je nutné pouze pod dohledem pediatra a za přítomnosti zákonného zástupce (zákonný zástupce je přímo dán, nelze ho zastoupit rodinným příslušníkem nebo jinou osobou). V Plzeňském kraji očkují děti v kategorii 12 – 15 let FN Plzeň, Stodská nemocnice, Domažlická nemocnice, Klatovská nemocnice a Rokycanská nemocnice.
Riziko napadení klíšťaty stoupá
Hrozba přisátého klíštěte se vrací každým rokem s příchodem jarních měsíců. Jedni z nejznámějších cizopasníků jsou pro nás nebezpeční hlavně z důvodu, že mohou přenášet vážné nemoci. V průměru každé páté klíště, které potkáme v přírodě, v sobě obsahuje lymskou boreliózu. O něco vzácnější nemocí je pak klíšťová encefalitida.
"Existuje nespecifická ochrana před onemocněním v podobě vhodného oblečení. Ale specifická a spolehlivá ochrana je pouze očkování proti klíšťové encefalitidě," uvedla lékařka očkovacího centra Zdravotního ústavu v Plznilékařka očkovacího centra Zdravotního ústavu v Plzni Daniela Fránová. Podle ní je aktuálně zájem o očkování poměrně velký. "Účinnost je vysoká, zhruba 99%," vysvětlila.
Pacienti s diagnózou klíšťové encefalitidy nejčastěji trpí bolestmi hlavy, kloubů a svalů. Ty jsou obvykle doprovázené i zvýšenou teplotou. V případě neléčeného onemocnění může infekce přejít i v zánětlivé postižení mozkových blan.
Ne každé klíště, které se na člověka přisaje, ovšem nákazu s přírodní ohniskovostí přenáší. Infikováno je totiž pouze 2-5% klíšťat. „Řekla bych, že teď momentálně máme méně pacientů, než jsme zvyklí. Průměrně se nám tady na klinice vyskytne 35 pacientů. Očekáváme ale nárůst," uvedla primářka Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Jana Váchalová.
Čím dříve navíc klíště odstraníme, tím více snižujeme riziko nákazy. "Klíště se správně odstraňuje tak, že kůži s klíštětem potřete dezinfekcí. Aby se klíště pustilo z té kůže," dodala Fránová.
Meteorologové proto i nadále doporučují, aby se lidé při pobytu v přírodě pohybovali pokud možno po zpevněných cestách mimo porost a vysokou trávu.
Plzeňský kraj je dál na špičce počtu nakažených. Růst ale trochu poklesl
V Plzeňském kraji poprvé po několika týdnech mírně poklesl růst nových případů koronaviru. Za uplynulých sedm dní jich přibylo 196, v předchozím týdnu 220 a týden předtím 125. V posledním týdnu se počet denních přírůstků pohyboval od 13 do 44. Za sedm dní přibylo v kraji 33 nákaz na 100.000 obyvatel, před týdnem to bylo 37. V sedmidenním poměru nových případů na 100.000 obyvatel má kraj po Praze nadále druhý nejvyšší nárůst, republikový průměr je 14 nových případů na 100.000 obyvatel.
Okres Plzeň - sever, Plzeň - město a Plzeň - jih mají ale stále největší podíl nově nakažených mezi okresy z celé republiky. Na severním Plzeňsku za sedm dní přibylo 52 nákaz na 100.000 obyvatel, celkem 42 případů. Před týdnem tam bylo tak zvané incidenční číslo 61, což představovalo 49 nových případů. V okrese Plzeň - jih je nyní za týden přes 42 nákaz na 100.000 obyvatel, v absolutním vyjádření 27 nakažených lidí. Nejlepší je situace v kraji na Domažlicku, kde měli za uplynulý týden šest nově zjištěných nákaz, což je 9,7 nakažených na 100.000 obyvatel. Od začátku pandemie loni v březnu se v kraji nakazilo 98.956 lidí, tedy 16,7 procenta všech obyvatel kraje. Na 100.000 obyvatel připadá od loňského jara 16.743 nakažených, což je čtvrté nejvyšší číslo mezi 14 kraji. Ve čtvrtek přibylo 15 nakažených.
Od začátku pandemie zemřelo v kraji 1914 nakažených lidí. Naposledy zemřel někdo 21. července, před tím 22. června. Nejvíc úmrtí spojovaných s koronavirem bylo v kraji při vrcholu pandemie letos v březnu, kdy zemřelo 529 lidí. Pro covidové pacienty je v kraji podle ministerstva aktuálně k dispozici 47 standardních lůžek s kyslíkem a 15 intenzivních lůžek s umělou plicní ventilací.
Očkování v kraji pokračuje. Za poslední týden dostalo vakcínu 25.863 lidí, což je o 784 méně než v předchozím týdnu. Nejvíce dávek využili v kraji zdravotníci na přelomu června a července, kdy naočkovali 37.154 lidí. Dosud se v kraji spotřebovalo 527.619 dávek vakcín pro 295.260 lidí. Očkováno aspoň jednou dávkou je polovina obyvatel kraje a 60 procent dospělých. Dětí do 18 let se nechalo v kraji zatím očkovat 6136. Celkem 238.735 lidí, tedy 40 procent obyvatel kraje, má očkování ukončené druhou dávkou nebo jednodávkovou vakcínou Janssen. Vzhledem k rostoucímu počtu nových nákaz Plzeňský kraj dnes a příští pátek otevřel v devíti očkovacích místech v regionu očkování bez předchozí registrace. Po odlehlejších vesnicích kraje jezdí také mobilní tým, který očkuje zájemce rovněž bez registrace
Velkokapacitní očkovací místo v Plzni i očkovací místa například v kulturních domech v Klatovech a ve Stodu by měla fungovat zřejmě do konce září, řekla mluvčí kraje Eva Mertlová. Do té doby by měl být dostatek času, aby se nechali naočkovat všichni zájemci. Poté se bude i nadále očkovat ve zdravotnických zařízeních.
čtk