Marie Osvaldová
Bezpečnější Bory. V problémové lokalitě bude sloužit více strážníků
Počet strážníků v lokalitě Bory se navýšil. Vedení Městské policie Plzeň vyslyšelo žádosti centrálního obvodu, aby byla zvýšena bezpečnost tamních obyvatel a došlo tak k posílení hlídek pro zabezpečení pořádku.
„O posílení hlídek na Borech usilujeme už dlouhou dobu, jsem rád, že jsme se s vedením Městské policie Plzeň dohodli na modelu, který oběma stranám vyhovuje. Věřím, že obyvatelé této části našeho obvodu zaregistrují větší pohyb strážníků, a to zejména v nočních hodinách,“ říká starosta Městského obvodu Plzeň 3 David Procházka.
Snahou městské policie bylo navýšit personální stav borské služebny o strážníky, kteří zde budou sloužit trvale a posílí nepřetržitý pěší výkon služby, což se podařilo. „Tito strážníci slouží standartní 12 hodinovou směnu. Pořádek v obvodu zabezpečují jak ve dne, tak i v noci. Přítomnost strážníků v ulicích pomůže ke zvýšení pocitu bezpečí občanů a přispěje ke snížení počtu páchaného protiprávního jednání,“ vysvětluje velitel Městské policie Plzeň Petr Vlk. Na Borech podle něj v současné době působí zejména hlídky, které plní úkoly v rámci celé Plzně. "Do budoucna bychom toto chtěli změnit a zřídit zde plnohodnotnou obvodní služebnu," dodal.
„Bezpečnost našich obyvatel je pro nás prioritou. Jsme rádi, že velmi dobře funguje spolupráce s městskou policií. Bory jsou krásné místo s mnoha parky a místy pro trávení volného času, proto je naší snahou, aby byly také místem bezpečným,“ shoduje se vedení obvodu.
Srážka nákladního auta a skútru uzavřela dálnici D5
Vážná nehoda uzavřela v obou směrech sjezdy z dálnice D5 na 100. kilometru u Heřmanovy Hutě na Plzeňsku. Srazil se tam nákladní automobil a skútr, jehož řidička utrpěla zranění a byla transportována do nemocnice.
K nehodě došlo kolem půl 9. Sedmapadesátiletý řidič kamionu podle prvních informací nedal při sjíždění z dálnice přednost řidičce malého motocyklu, která jela po silnici druhé třídy. Na křižovatce se srazili. Veškeré okolnosti nehody dále zjišťují a prověřují policisté.
NAVA TISK hlásí novinku!
V rámci dynamického růstu skupiny EURONOVA GROUP uskutečnilo vedení společnosti strategická rozhodnutí týkající se dalšího rozvoje tiskárenského provozu NAVA TISK s.r.o. v Plzni. V srpnu roku 2021 se za účelem zefektivnění výroby a zvýšení kvality našeho tiskárenského provozu přemístí veškerá výrobní kapacita do sesterského závodu v Praze 4, Panuškova 1299/2, kde do budoucna najdete jednu z provozoven společnosti NAVA TISK.
Záměrem této transformace je pozitivní dopad na kvalitu dodávaných služeb a zefektivnění řízení celého provozu, což povede ke zrychlení odbavení požadavků našich klientů.
Klienti, jež byli zvyklí svou objednávku vyzvednout přímo v naší tiskárně v Plzni, budou moci využít dopravu dle jejich zadání nebo si zboží vyzvednout v našem provozním závodě na adrese Hlavní 54, 330 26 Tlučná.
Pozor! Několik dní nepůjde žádat o doklady, ani je vyzvednout
Cestování může kromě covid pasu zkomplikovat i vyřizování klasického cestovního dokladu. Od čtvrtka 29. července do neděle 1. srpna totiž nebude fungovat systém pro vydávání a žádání o cestovní pasy a občanské průkazy.
Z důvodu změn v informačním systému proto nepůjde od čtvrtka 29. července do neděle 1. srpna podat žádost o vydání občanského průkazu, ani žádost o vydání cestovního pasu. Od pátku 30. července do neděle 1. srpna pak nelze převzít vyhotovený občanský průkaz, ani cestovní pas. Omezení se plně vztahuje na všechny úřady v České republice, tedy i na pracoviště Ministerstva vnitra České republiky v Praze,“ vysvětlil Michal Stočes, vedoucí oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů Magistrátu města Plzně.
Oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů Magistrátu města Plzně na náměstí Republiky 16 se omezení týká pouze ve čtvrtek 29. července, v pátek je oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů pro veřejnost uzavřeno.
Od pondělí 2. srpna bude obnoven plný provoz na oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů plzeňského magistrátu – a opět tedy bude možno žádat o vydání občanských průkazů a cestovních pasů a přebírat je.
České žampiony jako prevence proti covid-19. V Kaznějově obohacují žampiony vitaminem D
Novou technologii, díky které se daří do žampionů dostat značné množství vitaminu D, zavedla firma Agaricus v Kaznějově na severním Plzeňsku. Vitamin D přitom pomáhá v boji proti virům včetně koronaviru covid-19. Konzumací speciálně upravených hub tak lidé mají jedinečnou šanci posílit imunitu vůči koronaviru, a ještě si navíc pochutnat.
Souvislost mezi vitaminem D a onemocněním covid-19 potvrzují vědecké studie. Že je užívání „déčka“ spojeno s posílením imunity a snížením rizika infekce covid-19, uvedli například vědci v Izraeli, kteří provedli studii mezi téměř 5 miliony členy tamní pojišťovny.
Nedostatkem vitaminu D přitom podle závěrů českých lékařů trpí dva ze tří Čechů. Důvod? Například to, že na slunci je v tuzemsku možné získávat vitamin D jen od května do září, a to ještě za předpokladu, že si člověk nebude chránit kůži krémem s ochranným faktorem.
Žampiony: zdroj cenného vitaminu D
Dobrou zprávou je, že existují i další cesty, jak vitamin D získat. Jednou z nich jsou potraviny, mezi které od letošního roku patří i české žampiony vyráběné v Kaznějově na Plzeňsku. Firma totiž zavedla novou technologii, díky které dokáže houby o vitamin D obohatit.
„Přemýšleli jsme o tom už v roce 2017, kdy vyšel odborný článek, že žampiony ponechané 2 hodiny na slunci dokáží suplementovat denní dávku vitaminu D. Tenkrát jsme to pustili z hlavy až do loňského roku, kdy přišla pandemie,“ říká jednatel společnosti Agaricus Zdeněk Skala.
Proběhla první vlna a přes léto se pandemie téměř vytratila. Druhá vlna pak podle Skaly začala na podzim, kdy bylo patrné, že hladina déčka u populace začala klesat. „V tu chvíli jsme se implementací vitaminu D do žampionů začali intenzivně zabývat,“ dodává Skala.
O vše se nyní stará speciální zdroj světla, který společnost zakoupila. Technologii a daný postup povoluje směrnice Evropské komise právě u žampionů a kvasnic. Dnes takto v Kaznějově vyrobí 1500 vaniček hub týdně, tedy zhruba 300 kilogramů.
Spolupráce s odborníky z FN Plzeň
Kaznějovský producent žampionů si účinnost technologie ověřil u akreditovaných laboratoří, rovněž spolupracuje na výzkumu s předními odborníky z Fakultní nemocnice Plzeň, jmenovitě s primářem oddělení imunochemické diagnostiky Ondřejem Topolčanem.
„V březnu jsme zahájili práci na studii, kdy lidé konzumují žampiony obohacené vitaminem D a pravidelně chodí na odběry krve. Zatím nechci prezentovat závěry, studie stále běží, ale mohu prozradit, že prozatimní výsledky jsou více než nadějné,“ dodává Zdeněk Skala.
Kde můžete zakoupit žampiony obohacené o vitamin D?
www.rohlik.cz
www.kosik.cz
www.scuk.cz
Vybrané prodejny sítě pekařství Malinová
Rybárna Špilar, Klatovská 93, Plzeň
Rybárna Oceán Špilar, Goethova 5, Plzeň
Bioplaneta, Bezručova 11, Plzeň
Farmářské obchody U Lidušky – sít prodejen
Farmářský obchod – síť prodejen
Žampionové království. Pěstírna v Kaznějově vyprodukuje nejvíce žampionů v Česku
Doslova žampionové království se nachází v západočeském Kaznějově na severním Plzeňsku. Sídlí zde totiž společnost Agaricus, která je největším producentem žampionů v České republice. Na talíře Západočechů díky tomu míří čerstvé houby ihned po sklizni.
Je to až neuvěřitelné, ale jeden z největších českých producentů zvládne za pouhý rok vyprodukovat 1150 tun žampionů a 80 tun hlívy ústřičné. Padesát procent z roční produkce si odeberou obchodní partneři v Česku, druhá polovina míří hlavně na německý trh.
Pokud holdujete žampionům, ať už třeba na pizze, v pravé anglické snídani nebo příloze k masu či v různých omáčkách, je velká šance, že právě žampiony na vašem talíři pochází z Kaznějova. To samé platí pro hlívu, která se stává stále oblíbenější náhradou masa.
Čerstvé žampiony koupíte
na internetu i v kamenném obchodu
Pokud chcete mít jistotu, že máte na talíři čerstvé žampiony nebo hlívu vyprodukované firmou Agaricus, nakoupíte je v síti prodejen řetězce Billa pod značkou Clever.
Firma navíc na trh uvedla novinku v podobě žampionů obohacených o přírodní zdroj vitaminu D. Oproti běžným žampionům obsahují přibližně desetinásobek vitaminu, který podporuje imunitu a pomáhá v boji s viry a koronaviry.
Produkt můžete zakoupit v několika kamenných obchodech v Plzni – v prodejnách Farmářský obchod, v Pekařství Malinová nebo rybárnách Špilar. Žampiony s vitaminem D nabízí také internetové e-shopy rohlík.cz, košík.cz a scuk.cz.
Nejpřísnější hygienické požadavky
Společnost Agaricus v zemědělství podniká již od roku 1993. Tehdy vypěstovala 200 tun žampionů za rok původním pytlovým způsobem. Již v roce 2002 firma přešla na policový způsob výroby a celkovou kapacitu produkce navýšila na 900 tun za rok.
O pouhé dva roky později dokázala vybudovat vlastní logistické centrum pro denní zásobování centrálních skladů obchodních řetězců v Česku a Bavorsku.
Dnes Agaricus disponuje nejvyspělejšími technologiemi výroby, má propracovaný systém kontroly a řízení jakosti produkce a splňuje nejpřísnější hygienické požadavky Evropské unie. Díky tomu má zákazník jistotu, že na stůl dostává čerstvou potravinu v nejvyšší kvalitě.
Aktualizováno: Budovu okresního soudu vyklidil bombový anonym
Aktualizováno 9:55 Anonym nahlásil ve středu ráno uložení bomby v budově okresního soudu Plzeň - sever a jih v ulici Edvarda Beneše v Plzni. Policisté museli objekt evakuovat, po hodině a půl informovali, že se žádný výbušný systém nenašel.
"Dnešního dne v ranních hodinách jsme přijali anonymní oznámení o uložení nástražného výbušného systému v budově okresního soudu Plzeň - sever, Plzeň - jih. Na místě probíhá evakuace osob z budovy a jsou uzavřené přilehlé komunikace," potvrdila před 7. hodinou policejní mluvčí Michaela Raindlová. Na místo vyjel okamžitě pyrotechnik a policista z oddělení služebni kynologie se psem na vyhledávání výbušnin. Kolem půl 10 pak policisté informovali o tom, že během prohlídky celého objektu nebyl nalezen žádný předmět nesoucí znaky nástražného výbušného systému.
Nechcete platit? Přinášíme seznam míst, kde budou hlídkovat strážníci s radarem!
Pokud budete projíždět jedním z uvedených míst, měli byste si dát velký pozor na to, jak rychle jedete. Plzeňští strážníci budou až do konce července od 7 do 17 hodin na vybraných silnicích hlídkovat s radarem.
V obvodu Plzeň 1 – Lochotín: 28. Října, Gerská, Kotíkovská, Na Chmelnicích, Na Roudné
V obvodu Plzeň 2 – Slovany: K Hrádku, Koterovská, Koterovská náves, Malostranská, Nepomucká, Na Hradčanech, Sušická, Štefánikova
V obvodu Plzeň 3 – Bory, Radobyčice, Skvrňany, Valcha: Edvarda Beneše, Dobřanská, Domažlická, Heyrovského, Křimická, Za Rybárnou, Klatovská ulice, Klatovská třída, Prosincová, Říjnová, Schwarzova, U Borského parku, Vejprnická, Zborovská
V obvodu Plzeň 4 – Doubravka: Červenohrádecká, Dlouhá, Hrádecká, Hřbitovní, Zábělská, Mohylova
V obvodu Plzeň 5 – Křimice: - Chebská, Prvomájová, Zámecká
V obvodu Plzeň 6 – Litice: Klatovská ulice, K Valše, Řepná
V obvodu Plzeň 7 – Radčice: V Radčicích,
V obvodu Plzeň 8 – Černice: Štefánikova
V obvodu Plzeň 9 – Malesice: Chotíkovská, Ke Kostelu, Mlýnská, Malesická náves
V obvodu Plzeň 10 – Lhota: K Sinoru
Úleva pro řidiče. Východní okruh je průjezdný bez omezení od Doubravky na Studentskou ulici
Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSD ČR) dokončilo další etapu výstavby projektu I/20 a II/231 v Plzni, Plaská – Na Roudné – Chrástecká, 2.etapa. Konkrétně šlo o čtyřproudou komunikaci mezi křižovatkami s ulicemi Plaská a Pod Stráží včetně odbočovacího pruhu a s ní související protihlukové zdi u servisu Ford na Plaské ulici. Dokončeny jsou chodníky i cyklostezka podél nové komunikace.
„Pro Plzeň se jedná o zcela zásadní stavbu, která propojí severní předměstí města s částí Doubravka a přispěje ke zklidnění dopravy na Karlovarské, odvede tranzitní dopravu z vnitřního města a vyhneme se též oblíbené rekreační oblasti kolem Boleveckých rybníků. Výstavbě této stěžejní dopravní komunikace ovšem předcházela dlouhá majetková příprava. S prvními výkupy pozemků se začalo již před více než 20 lety,“ připomněl důležitost stavby pro Plzeň technický náměstek Pavel Šindelář.
„Stavební práce na nyní zprovozněné části komunikace jsme zahájili ihned po spuštění provozu v režimu předčasného užívání v noci z pátku 21. na sobotu 22. května 2021, neboť zajištění provozu na předmětné části hlavní trasy po celou dobu výstavby neumožňovalo budovat čtyřpruhovou komunikaci v plném profilu,“ vysvětlil Zdeněk Kuťák, ředitel Správy Plzeň ŘSD ČR.
Nyní z celé stavby chybí dokončit propojení mezi původním kruhovým objezdem pod Bílou Horou, novou okružní křižovatkou pod železniční estakádou ve směru na Žatec a propojení železniční vlečky a s ní související nově budované opěrné zdi. „Celá trasa pak bude kompletně dokončena a slavnostně uvedena do provozu v předpokládaném termínu 3. září 2021,“ doplnil Zdeněk Kuťák.
Výstavba druhé části východního okruhu trvala dva roky. Celý východní okruh v budoucnu bude měřit sedm kilometrů a propojí Severní Předměstí přes Jateční k Rokycanské ulici a poté údolím Úslavy až k Jasmínové ulici na Slovanech. Východní okruh tedy spojí dálnici D5 a silnici I/20 na Karlovy Vary. Stavbu společně financuje stát, město Plzeň a Plzeňský kraj.
Populární mléčný dezert obsahuje nebezpečné látky. Inspekce ho stahuje z prodeje
Kvůli stopovému množství pesticidu musí společnost Lactalis CZ, pod niž spadají mlékárny Kunín a Klatovy, stáhnout 385 tisíc mléčných dezertů Kunín Pohár. V produktu byl objeven pesticid etylenoxid, který není v EU povolen. Do trží sítě bylo distribuováno 385 tisíc kusů, produkt prodávají různí prodejci. V současné době probíhá stahování výrobku, které zahájil výrobce z vlastního rozhodnutí a SVS dohlíží na jeho řádné provedení. Spotřebitelé, kteří doma produkt mají, by jej neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě, kde jej zakoupili.
"V současné době probíhá stahování produktu, které se týká pouze výrobků s uvedenými daty spotřeby, ostatní výrobky nejsou tímto opatřením dotčeny. Doporučujeme výrobky s uvedeným datem spotřeby nekonzumovat a vrátit v místě prodeje. Zde bude vrácena kupní cena i bez předložení pokladního dokladu," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.
Etylenoxid se v některých třetích zemích používá pro regulaci zrání, a to je pravděpodobně důvodem, že se jeho malé množství objevilo v přídatné látce (Flanogen), která se dostala na unijní trh a byla následně použita pří výrobě dotčeného mléčného výrobku.
Etylenoxid je velmi reaktivní plynná látka s mutagenními a karcinogenními účinky, a tudíž není ani hodnotitelná s ohledem na rizika pro zdraví a žádná hladina není pro člověka bezpečná. Používá se jako pesticid k ošetření některých rostlinných komodit.