×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Populární mléčný dezert obsahuje nebezpečné látky. Inspekce ho stahuje z prodeje

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 20. červenec 2021 14:06
Populární mléčný dezert obsahuje nebezpečné látky. Inspekce ho stahuje z prodeje foto: SVS

Kvůli stopovému množství pesticidu musí společnost Lactalis CZ, pod niž spadají mlékárny Kunín a Klatovy, stáhnout 385 tisíc mléčných dezertů Kunín Pohár. V produktu byl objeven pesticid etylenoxid, který není v EU povolen. Do trží sítě bylo distribuováno 385 tisíc kusů, produkt prodávají různí prodejci. V současné době probíhá stahování výrobku, které zahájil výrobce z vlastního rozhodnutí a SVS dohlíží na jeho řádné provedení. Spotřebitelé, kteří doma produkt mají, by jej neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě, kde jej zakoupili.

"V současné době probíhá stahování produktu, které se týká pouze výrobků s uvedenými daty spotřeby, ostatní výrobky nejsou tímto opatřením dotčeny. Doporučujeme výrobky s uvedeným datem spotřeby nekonzumovat a vrátit v místě prodeje. Zde bude vrácena kupní cena i bez předložení pokladního dokladu," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Etylenoxid se v některých třetích zemích používá pro regulaci zrání, a to je pravděpodobně důvodem, že se jeho malé množství objevilo v přídatné látce (Flanogen), která se dostala na unijní trh a byla následně použita pří výrobě dotčeného mléčného výrobku.

Etylenoxid je velmi reaktivní plynná látka s mutagenními a karcinogenními účinky, a tudíž není ani hodnotitelná s ohledem na rizika pro zdraví a žádná hladina není pro člověka bezpečná. Používá se jako pesticid k ošetření některých rostlinných komodit.