Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

První přátelské utkání fotbalistům Viktorie Plzeň vyšlo na výbornou. Svěřenci Michala Bílka zvítězili v Luční ulici nad slovenským Spartakem Trnava 4:1. V prvním poločas gól nepadl, ve druhém už se Západočeši prosadili a nakonec dovedli zápas k vítězství 4:1. „Na zápas jsme se všichni těšili, je to lepší než běhání nebo silové tréninky. Máme za sebou hodně těžký týden a na to, jaké k tomu všemu bylo počasí, tak jsme to zvládli velmi dobře,“ prohlásil útočník Tomáš Chorý.

Podle Chorého mají za sebou Viktoriáni náročný první týden letní přípravy. „Byl jsem trošku unavený, ale postupem času na to hráč zapomene a pak jsem se cítil dobře. Ke konci jsem trochu cítil nohy a tak, ale to se dá čekat, protože hodně běháme a dáváme do toho všechno. Chceme se ukázat, od toho je prostě příprava,“ prohlásil.

Šestadvacetiletý střelec zaznamenal vítěznou trefu, když v 67. minutě proměnil první nařízenou penaltu. „Chtěl jsem si vzít i tu druhou, ale Kayi (Kayamba, pozn. red.) se mi skoro rozplakal, že si chce dát taky někdy gól,“ řekl s humorem Choras. „Byly to krásné rychlé situace s přechodem nahoru. Jhon Mosquera si to tam dvakrát skvěle předkopl a ty penalty byly jasné. Z naší strany to bylo dobré utkání. Sice jsme toho mohli dotáhnout víc, ale určitě jsme spokojeni,“ dodal vysoký útočník.

Hned prvním přátelském duelu se tak ukázalo spoustu hráčů v dobrém světle. „Jsme ve Viktorce Plzeň, tady konkurence bude vždycky vysoká. Každý hráč se s tím musí poprat,“ uvědomuje si Tomáš Chorý.

Třináctitisícový Tachov zahájí o prázdninách závěrečnou etapu obnovy své jízdárny ve Světcích, která je od roku 2010 národní kulturní památkou. Dokončení kompletní rekonstrukce pseudorománské jízdárny si vyžádá asi 75 milionů Kč. Město jako vlastník na ni dostane až dvě třetiny z evropských fondů. Informoval o tom starosta Ladislav Macák (Patrioti Tachova).

"Stavbu zahájíme v červenci nebo v srpnu, musíme ji dokončit včetně vyúčtování do konce roku 2023," uvedl. Tachov si na stavbu půjčí, protože ji bude muset celou předfinancovat. Dostane na ni z evropských fondů přes ministerstvo kultury dotaci 60 až 65 procent, 30 procent zaplatí ze svého.

"Po stranách se budou dělat dva výtahy, aby byly prohlídkové trasy v jednotlivých patrech bezbariérově přístupné. Dále se tam musí udělat stavební a dokončovací úpravy a vše vybavit tak, aby už byla jízdárna kompletně hotová. Dodavatel už je vybraný, práce budou kontrolovat památkáři," řekl starosta. Nově tam vznikne muzeum kovářství a bylinek, zázemí pro účinkující, restaurace, byt správce a sklady. Projektantem je architekt Jan Soukup, který připravuje rekonstrukce stěžejních památek v kraji a na obnově jízdárny spolupracuje od začátku.

Téměř 160 let stará monumentální jízdárna byla po zestátnění v roce 1948 odsouzena k záhubě, nyní je obdivovaným skvostem. Po Španělské dvorní jízdárně ve Vídni je druhou největší ve střední Evropě. V roce 1999 bylo o jeden hlas v zastupitelstvu schváleno rozhodnutí, že město jízdárnu zachrání. Tehdy tam byly jenom ruiny a popadané zdi. Jediné, co stavbu drželo pohromadě, byl krov a strop. S opravami se začalo v roce 2000, o rok později začala být příležitostně otevíraná pro veřejnost. za tu dobu tam šlo téměř 90 milionů korun, z toho město dalo třetinu a zbytek ministerstvo kultury. Byla vyřešena statika objektu, je nová střecha, okna a sociální zařízení.

Jízdárnu navštěvovalo před pandemií asi 6000 lidí ročně, zájem o ni mají i filmaři, kteří využívají i okolní ruiny nedostavěného romantického zámku. "Je to určitě tahák. Už měsíc je model jízdárny také v Miniaturparku v Mariánských Lázních," uvedl starosta. Dosud byl otevřen sál a v prvním patře prohlídkové trasy, které se ještě rozšíří o další patra. Na podzim už bude přístupná expozice kovářství, na níž se pracuje. Během výstavby bude jízdárna občas úplně uzavřená. Do září tam bude ještě hudební festival Dveře jízdárny dokořán, který začal tento týden.

čtk

Plzeňští zastupitelé rozhodli o prodeji budovy a přilehlého pozemek v Lidické 3. V areálu dosud sídlila 46. mateřská škola (MŠ), ta však v Lidické 3 ukončí k 30. červnu letošního roku svou činnost a bude působit pouze ve Fibichově 4.

„Objekt v Lidické 3 měl dosud ve správě městský obvod Plzeň 1, který je také zřizovatelem 46. MŠ. Městský obvod s ohledem na skutečnost, že v tomto objektu ukončí k 30. červnu 2021 činnost odloučeného pracoviště 46. MŠ, požádal o vyjmutí celého areálu ze své správy. Výkon práv a správu tedy přebírají celoměstské orgány,“ uvedl radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf.

První plzeňský městský obvod nahradí třídy v Lidické 3 novými třídami, které v průběhu letních prázdnin vzniknou po rekonstrukci vnitřních částí pavilonu č. 3 v 91. MŠ v Jesenické ulici. I tuto MŠ spravuje první městský obvod. Udržení tříd mateřské školy v objektu v Lidické ulici by si vyžádalo velké investiční náklady.

Zastupitelé města Plzně souhlasili s tím, aby byl objekt s pozemkem cca 3,5 tisíce metrů čtverečních, jež se nachází v městské památkové zóně Lochotín, nabídnut k prodeji. „Výše minimální kupní ceny bude určena na základě znaleckého posudku na cenu v místě a čase obvyklou. Stanovena bude i výše příhozu,“ podotkl David Šlouf.

„Prostředky získané z prodeje areálu budou využity na výstavbu nové mateřské školy na území městského obvodu Plzeň 1. Je to nezbytné, neboť na základě aktualizované územní studie Plzeň Karlovarská je patrné, že v této lokalitě dojde k nárůstu zástavby, a tudíž také k nárůstu počtu dětí,“ vysvětlil radní David Šlouf.

Podruhé v průběhu dvou dní vyjížděli záchranáři k pádu batolete z okna. Po pátečním výjezdu v Majerově ulici v Plzni zasahovali v sobotu ráno v Holýšově.

"Můžeme potvrdit, že bohužel dnes ráno došlo v Holýšově k dalšímu pádu z okna dítěte nízkého věku. Dítě bylo převezeno při vědomí k lékařskému ošetření. S ohledem na věk dítěte a na rodinu nebudeme k případu poskytovat bližší informace," uvedla policejní mluvčí Eva Červenková. Podle záchranářů mělo dítě štěstí a mělo vyváznout bez zranění.

Vzhledem ke dvěma případům posledních dnů v našem kraji policisté apelují na rodiče, aby v těchto teplých dnech při větrání použili bezpečnostní prvky u otevřených oken a balkonových dveří a zabránili tak případnému pádu dítěte. "Hlavně, aby nikdy nenechávali děti bez dozoru dospělé osoby a vždy měli nad nimi vizuální dohled," dodala.

O pátečním pádu batolete z okna se dočtete zde.

V prvním přátelském utkání přivítali viktoriáni v Luční ulici slovenský Spartak Trnava. Trenér Michal Bílek si v zápase vyzkoušel hned 21 hráčů. V prvním poločas gól nepadl, ve druhém už se červenomodří prosadili a nakonec dovedli zápas k vítězství 4:1.

První velkou šanci zápasu měli hosté. Savvidis poslal pas za obranu na Vlaska, kterého ale dobře vychytal Aleš Hruška. Na druhé straně zahrozili červenomodří po rohových kopech. Centr Ba Louy se snažil hlavou uklidit Jan Kopic, tentokráte dobře zakročil Dominik Takáč. Po dalším rohu zakončovali neúspěšně Šimon Gabriel s Michalem Hlavatým. Další velkou šanci měl Spartak Trnava ve 28. minutě, úplně osamocený šel na Hrušku Jakub Grič, ale domácí gólman vytasil skvělý zákrok. Pět minut před koncem půle vyslal Šimon Falta krásně Adriela Ba Louu, jehož zakončení vyrazil Takáč. První dějství tak gól nepřineslo.

Ve druhém poločase, do kterého nastoupili Plzeňští krom brankáře v úplně jiním složení, měli gól na noze Pavel Šulc s Tomášem Chorým, oba v průběhu 55. minuty, ale na brankáře Kamenára nevyzráli. Krátce poté už viktoriáni skórovali. Po centru Jhona Mosquery byl na bližší tyči připravený Pavel Šulc, který dopravil míč do sítě. 1:0! Plzeňský odchovanec poté musel hru opustit kvůli zranění, do akce se tak vrátil kapitán z první půle Michal Hlavatý. V 67. minutě byla po faulu na Mosqueru nařízena penalta, kterou bezpečně proměnil Tomáš Chorý. Tři minuty nato byl na úplně stejném místě Jhon Mosquera opět faulován, tentokráte se pokutového kopu ujal Joel Kayamba, který poslal míč do horního rohu brány. V 83. minutě zařídil Trnavě tečovanou střelou snížení Peter Kolesár, přihrával mu bývalý viktorián Roman Procházka. Minutu nato se ale domácí dostali zpět do vedení o tři góly. Po akci Tomáše Chorého dorazil balon do brány Milan Havel! Dále už se nic nestalo, Plzeň tak porazila trnavský Spartak 4:1.

V kritickém stavu transportoval vrtulník do nemocnice těžce zraněného muže, na kterého blízko Rejštejna na Klatovsku spadl při kácení strom.

"V sobotu v 6:30 v lesním porostu nedaleko obce Svojše u Rejštejna došlo k úrazu devětapadesátiletého muže při výřezu dřeva. Muži se při káceni zachytil strom o další a zůstal viset za další strom. Chtěl pokácet strom, o který byl zavěšen, a přitom se zaklíněný strom uvolnil a padl na něj," popsala policejní mluvčí Eva Červenková. Celý incident viděl synovec, muže vyprostil a zavolal záchranou službu. "Letecky jsme ho transportovali na umělé plicní ventilaci do Fakultní nemocnice v Plzni," podotkl Vítězslav Sladký ze Záchranné služby Plzeňského kraje.

Policisty bylo na místě vyloučeno cizí zavinění a celou věc budou prověřovat dle trestního řádu.

Z okna jednoho z obytných domů v Majerově ulici v Plzni na Borech vypadlo v pátek kolem poledne batole. Informoval o tom Deník Právo, podle jehož informací pád ze zhruba 15 metrové výšky přežilo díky tomu, že ho zbrzdilo křoví.

Policisté podle mluvčí Veroniky Hokrové zjišťují okolnosti pádu. S ohledem na rodinu poškozeného, ale nechtějí poskytovat podrobnější informace. Mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová potvrdila, že bylo dítě transportováno na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Plzni.

Prozatím neznámý pachatel vnikl do zahrady soukromého chovatele na Domažlicku a z voliéry odcizil samici papouška konžského.

Dne 23. června 2021 přijali policisté Obvodního oddělení Domažlice oznámení o krádeži okrasného ptáka. "Neznámý pachatel po osmé hodině večer vnikl do oplocené zahrady a z ptačí voliéry odcizil samici papouška konžského (Poicephalus gulielmi gulielmi). Chovateli tak způsobil dvanáctitisícovou škodu," informovala policejní mluvčí Dagmar Brožová. Policisté provedli ohledání místa činu a šetření v okolí. Po pachateli i po odcizeném papouškovi pátrají. 

Čtyři profesionální jednotky a dvě jednotky dobrovolných hasičů zamíří v pátek odpoledne na jižní Moravu pomáhat s odklízením trosek po ničivém tornádu, které zasáhlo ve čtvrtek večer Břeclavsko a Hodonínsko. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Odřad bude vyjíždět v 15 hodin ze stanice Slovany. Podle Poncara na jižní Moravu vyrazí hasiči z jednotek Klatovy, Košutka, Tachov, Domažlice a dobrovolní hasiči z Nýřan a Stříbra. "Technika a personál bude připraven na zásah minimálně na pět dní. Složení techniky budou kontejnerové automobily, nakladače, ženijní technika, vyprošťovací technika, autobus, 2x CAS a automobilový jeřáb," dodal Poncar.

Amatérské. Přesně tímto slovem označují starostové dvou plzeňských obvodů realizace některých projektů spolku Pěstuj prostor. Podle nich kazí původní dobrý záměr a nápad samotné provedení. Spolek se však hájí tím, že vše bylo provedeno podle domluvy.

Na začátku je skvělý nápad, následuje už horší realizace a v závěru projekt končí neschopností se o něj starat. Takové zkušenosti mají plzeňští starostové s výtvory spolku Pěstuj prostor. "Pěstuj prostor má výborné nápady, někdy fakt skvělé a je úžasné, co je napadne. Bohužel samotné provedení potom někdy pokulhává. Potřebovali by někoho, kdo by ty nápady dotáhl do konce," podotkla starostka ÚMO Plzeň 1 Helena Řežábová. A sama uvedla příklad. Prvnímu městskému obvodu nabídl spolek vylepšení prostoru před 4. základní školou. Vznikly tu dvě instalace z palet v podobě hada a prkenného mola. "Šlo o jakousi prolézačku. Na fontáně byla prkna, lámaly se a v zimě to hodně klouzalo. Předškolí u základní školy bylo skoro zničené," uvedla Řežábová. Aby se školáci nezranili, musel obvod instalaci odstranit a upravit prostor ve vlastní režii.

S dalším nápadem přišel spolek v místě U prameniště na Roudné, kam instaloval pomník sochaře Kurta Gebauera. "Pomník vybudovali, byl krásný. Předali ho městu a nám zbylo jen něco, o co se máte sami starat. To je zádrhel na celé té spolupráci," vysvětlila Řežábová.

Aby o daný prostor začalo pečovat město, je prý cílem spolku. To má ale objektů, o které se musí starat už teď víc než dost. Stejné zkušenosti mají i v centrálním plzeňském obvodě. Aby o daný prostor začalo pečovat město, je prý cílem spolku. To má ale objektů, o které se musí starat už teď víc než dost. Stejné zkušenosti mají i v centrálním plzeňském obvodě. "Co se týká těch návrhů, tak ty jsou někdy velice vkusné, krásné, je tam počáteční obrovské nadšení, nicméně pokulhává ta realizace, kdy třeba použité prvky, chybějící certifikace a podobně, způsobují následné problémy," přiznal i starosta ÚMO Plzeň 3 David Procházka.

Jako například v prostoru před základní školou ve Skvrňanech, kde se spolek rozhodl proměnit podchod. I tam chyběla prvkům potřebná certifikace.
"Pak dochází k tomu, že jsou realizace demontovány a musím říct, že ne vždy je ten prostor uveden do původního stavu, což nás mrzí a samozřejmě potom polevuje to nadšení s takovými spolky spolupracovat," dodal. Po vylepšení totiž zůstaly na místě jen nevzhledné červené skvrny.

Podle předsedy spolku Marka Siváka je ale všechno jinak. Podchod prý upravili na podnět školy, děti se totiž temným a neuklizeným podchodem bály chodit a raději přebíhaly vozovku. Na úpravách se podíleli i sami školáci. "To místo se proměnilo v něco jiného, dostalo i další funkci, pro žáky tam vznikla něco jako klubovna. Prostě příjemné místo. Najednou přestali přebíhat silnici, začali chodit podchodem. Od samého začátku bylo v plánu, že to bude dočasné," nesouhlasí Sivák. Obvod měl podchod sám zrekonstruovat. "Dohoda zněla tak, že barvy na chodníku zůstanou a odstraňovat je nemusí," uzavřel Sivák.