Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Vedení městského obvodu Plzeň 4 a zástupce města Plzně v pátek 28. května uctili památku jednoho z vůdců Rumburské vzpoury a rodáka z plzeňských Lobez Stanka Vodičky. Známý voják, básník a telegrafista byl popraven před 103 lety.

TZ   Pietní akt na počest Stanka Vodičky 2Rumburská vzpoura byla protiválečným vystoupením českých vojáků náhradního praporu 7. střeleckého pluku armády Rakouska-Uherska. Povstání vypuklo 21. května 1918 v Rumburku. Stalo se tak v reakci na nedostatečné zásoby jídla, posléze také na nevyplacený žold a šikanu od důstojníků. Rakousko-uherské armádě se ale povstání podařilo potlačit

„Stanko Vodička byl jedním ze tří hlavních vůdců povstání. Bohužel za to nakonec zaplatil životem, když byl 29. května odsouzen vojenským soudem a s dalšími účastníky vzpoury popraven za rumburských hřbitovem. Jeho památku jsme uctili minutou ticha a položením pamětního věnce,“ uvádí místostarosta Václav Beran (ANO).

Stanko Vodička se narodil 4. května 1895. Později se stal básníkem a telegrafistou. V Plzni na Slovanech a v Rumburku po něm byly pojmenovány ulice, vzpouru připomínala také divadelní hra Stanko Vodička, vůdce rumburských rebelů od herečky Božy Vodičkové-Olšovské nebo kniha Rumburské povídky od Václava Kaplického.

V roce 1964 byl na motivy povstání natočen film Hvězda zvaná Pelyněk od režiséra Martina Friče, ve které Vodičku ztvárnil herec Radoslav Brzobohatý. Dnes Stanko Vodička odpočívá v rodinném hrobu na hřbitově u sv. Jiří na Doubravce.

„Stanko Vodička s dalšími vůdci povstání v těžkých chvílích prokázal nesmírnou odvahu. Obětoval svůj život v boji za to, aby se čeští vojáci v rakousko-uherské armádě měli lépe a dostalo se jim uznání. Letos od tragické popravy uplynulo dlouhých 103 let, ani po takové době ale nesmíme na hrdiny zapomínat,“ říká místostarosta Zdeněk Mádr (ODS).

Pietního aktu se zúčastnila také místostarostka Lenka Kočová (ODS), Petr Osvald z kanceláře primátora města Plzně a zástupci z řad veřejnosti.

Památník z roku 1919, jehož autorem je plzeňský sochař Vojtěch Šíp, stojí nedaleko lobezské školy, kterou Vodička navštěvoval. V čele pomníku je zasazena kovová deska se jmény deseti občanů, kteří byli umučeni během nacistické okupace v letech 1939–45.

Plavecký bazén v Plzni na Slovanech se v pondělí pro veřejnost neotevře, i když vláda v pátek oznámila další rozvolňující opatření, která to umožní. Veškeré přípravné práce, dokončení rekonstrukcí, testy a rozbory vody a přípravu areálu jeden z nejnavštěvovanějších bazénů v Česku směřoval na 14. června, jak původně avizovala vláda. Spíš než radost z toho, že se bazén může po mnoha měsících konečně otevřít, cítí jeho ředitel Tomáš Kotora silné rozčarování z postupu vlády.

"Samozřejmě v pondělí neotevřeme, protože jsme všechno plánovali na 14. června tak, jak bylo dlouhodobě avizováno. A my jsme se poctivě připravovali na to, že 14. června otevřeme. Plánovali jsme podle toho, co vláda doteď garantovala. To, že se rozhodli nás teď všechny hodit přes palubu, protože najednou zjistili, že bychom je mohli všichni žalovat, a přenesli všechno na nás, je do nebe volající," řekl Kotora. Nespokojení zákazníci, kteří budou chtít přijít už v pondělí, ale budou vinit z neschopnosti plavecký areál, míní.

Bazén podle něj od pondělí přijde o podporu od státu na platy zaměstnanců, protože už může otevřít. Areál na to ale není připravený a není možné to přes víkend narychlo stihnout. "Nikdo taky nevíme, za jakých podmínek. Pořádně nevíme, za jakých podmínek k nám budou moci chodit naši návštěvníci, kdo bude kontrolovat jejich testy," poznamenal Kotora. Vzhledem k tomu, že lidé budou potřebovat negativní testy, nestihnou si je podle něj udělat. Testovací centra jsou plná a nemají v příštích dnech volné kapacity. Do podobné situace se podle ředitele bazén dostal i na podzim, kdy vláda oznámila otevření od pondělí v pátek. Tak velké a náročné provozy ale potřebují nějaký čas na rozběhnutí.

Bazén finišuje s další etapou rekonstrukce za desítky milionů korun. "Máme kompletně nové vířivky, ty nám teď servisní firma předá, napustíme je, musí přijít zdravotní ústav a zkontrolovat vodu, jestli je v pořádku. Máme kompletně nové dětské brouzdaliště, nový prostor s novými atrakcemi, novým stropem. Firma nám ho bude předávat v pondělí. Musíme ho umýt, vyčistit, napustit, pozvat zdravotnický ústav na rozbory vody," popsal Kotora. Bazén dokončuje také novou chodbu a potřebuje od servisní firmy doladit nový čipový systém, připravit rozpis služeb pro zaměstnance.

"Budeme se samozřejmě snažit otevřít co nejdřív, protože potřebujeme mít nějaké příjmy v případě, že nedostaneme od státu ani korunu pro našich 60 zaměstnanců. Snad bychom to mohli stihnout od příštího víkendu," doufá Kotora. Hlavní bazén nyní zůstal napuštěný. Jeho provozovatelé udržovali vodu v základním provozním stavu, aby se nekazila. Vzhledem k nejisté prognóze vývoje situace ho nevypustili. Vypuštění, napuštění, vytopení a čištění padesátimetrového bazénu přijde podle ředitele na půl milionu korun.

Areál patří městu, není ale příspěvkovou organizací. Pro Plzeň ho provozuje spolek plaveckého klubu. V běžných letech má roční návštěvnost kolem 550.000 lidí.

čtk

Do plzeňských restaurací už od rána volají hosté a rezervují si místa na odpoledne a večery příštího týdne. Na pondělní otevření vnitřních prostor, které bude možné díky dalšímu rozvolnění protiepidemických opatření, jsou připravené. Většina z nich v reakci na vyšší ceny vstupů zdražila pivo i jídlo.

restaurace covid"Připravovali jsme se na to už od zimy, nejsme teď v chaosu, ale takzvaně v blocích. Vše máme nakoupeno, piva je dost. Otevřeme hned v pondělí dokořán. Ve všech restauracích máme nové menu," uvedl spolumajitel sítě pěti velkých plzeňských restaurací Luboš Kastner, zástupce oboru v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Podle Kastnera mohou mít některé restaurace nedostatek zásob. "Ale dodavatelé je objedou za jeden dva dny, teď budou mít spíš problémy ti dodavatelé. Hospodští dnes doobjednávají, speciální závozy budou i o víkendu a v pondělí. Všichni se s tím vyrovnají. A nepotřebují hned v pondělí vyjet s celým menu. Stačí to, co budou mít, a hlavně že se otevře a že se budou moct lidé kde schovat a dát si pivo. A toho je dost," uvedl Kastner.

Očkává, že dva tři týdny bude ve vnitřních prostorách plno, ale záleží na počasí. "Čekám nával rezervací, ode dneška už rychle nabíhají. Na dva týdny budeme plní, ale nečekám nějaký karneval," řekl. Kastner doporučil, aby si lidé zejména ve vyhlášených hospodách co nejdříve rezervovali místa. Do hospody teď určitě s testem a s rezervací, uvedl.

Hygienici a policisté podle Kastnera do restaurací, které mají otevřené zahrádky, chodí kontrolovat testy na covid-19. "Byli u nás před dvěma dny. Ale chovají se zodpovědně, pěkně a na nic závažného nepřicházejí. Solidní jsou také zákazníci, na jejich otázky mají slušnou odpověď," uvedl Kastner. Hosté na zahrádkách se teď podle něj dva týdny příliš neopíjeli a vážili si toho, že mohou po osmi měsících opět do hospody. "Nabádáme je všechny, aby byli zodpovědní, ať to není žádný karneval, to by bylo velmi hloupé," řekl.

Kastner má zatím předběžnou verzi parametrů platných pro otevření vnitřních prostor restaurací, hospod a barů a čeká na finální. Zatím je jasné, že podobně jako na zahrádkách budou smět být uvnitř jen čtyři lidé u stolu a 1,5 metru od sebe.

Podle Kastnera zdražují pivo i jídlo všechny velké restaurace v Plzni. "Všichni jsme se na sebe dívali, všichni jsme šli nahoru. A my rozhodně nebudeme těmi, kteří by lákali na nízkou cenu, protože chceme být známí kvalitou, která něco stojí. Musíme se ale pořád přizpůsobovat hostovi a hledat, kde je rozumná míra cen," uvedl. Hospodská zdražila do pěti korun na půllitru dvanáctky Pilsner Urquell a o deset až 15 procent jídlo. "Ale kvůli tomu, že máme úplně nové menu, tak to vlastně není s čím porovnat," řekl. Restaurace se zařadily do řady subjektů, které zdražovaly. "Prostě se přizpůsobujeme vstupům. Není to ale kompenzace toho, že jsme měli zavřeno. Potřebujeme dostat lidi do hospod," řekl.

Podle neoficiálních informací už některé restaurace v Plzni v minulých dnech v reakci na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a na doporučení hnutí Otevřeme Česko-Chcípl PES otevřely své vnitřní prostory s předstihem. U případného soudu o sankce by podle právníků uspěly.

V největším očkovacím centru Plzeňského kraje, které se nachází v  areálu bývalé vojenské nemocnice Fakultní nemocnice Plzeň, už překročili hranici 50 tisíc vyočkovaných dávek. Jubilejní dávku aplikovala ve čtvrtek odpoledne panu Miloslavovi z Plzně hlavní sestra a náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Andrea Mašínová.

IMG 4385První dodávka vakcíny proti Covidu-19 dorazila do očkovacího centra už 31. prosince 2020 a hned následující den byli naočkováni první zaměstnanci. Od té doby rychlost vakcinace výrazně roste a ve čtvrtek 27. května po 13. hodině byla překročena hranice 50 tisíc vyočkovaných dávek. Ta jubilejní připadla na Miloslava z Plzně, který brzy oslaví 60. narozeniny. Očkování si prý dlouho nechával projít hlavou, nakonec ale převážila chuť jít na pivo bez zbytečného testování. Miloslav se registroval v neděli v poledne, v pondělí mu přišla SMS zpráva s druhým PIN kódem a ve čtvrtek již dostal svoji první dávku vakcíny Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech. „Nejvíce se mi tady líbí možnost dobrého parkování,“ hlásil.

Objednat k očkování se aktuálně mohou všichni lidé nad 30 let, už v brzké době ale bude registrace umožněna všem nad 16 let. Rezervace termínů je možná na portálu Centrálního rezervačního systému nebo na telefonní lince 1221.

ockovacimistoFNPlzenZájemce o očkování ve FN Plzeň se po objednání dostaví do očkovacího centra, kde ho čekají nutné administrativní úkony. Před očkováním lékař provede vstupní vyšetření pacienta, následná aplikace dávky vakcíny trvá jen několik vteřin. Poté je nutné, aby očkovaný počkal 15 minut v čekárně. Po naočkování druhé dávky bude každému vystaven certifikát.

Očkovací centrum najdete v areálu bývalé vojenské nemocnice FN Plzeň Bory na třídě Edvarda Beneše 13, konkrétně v pavilonu číslo 61. Je v provozu 7 dní v týdnu a zájemcům o očkování nabízí velmi krátké čekací časy. Samozřejmostí je parkoviště i bezbariérový přístup.

pátek, 28. květen 2021 16:15

Počet nakažených v kraji opět klesl

V Plzeňském kraji dál slábne pandemie koronaviru. Za uplynulých sedm dní přibylo v kraji 164 případů, o 33 méně v předcházejícím týdnu a o polovinu méně než před 14 dny. Týdenní krajská bilance je nejnižší od začátku loňského září. V posledním týdnu se počet denních přírůstků pohyboval do 50 případů. Ještě před měsícem to bylo více než 100 případů denně a ke konci března byly denní nárůsty násobně vyšší než nynější týdenní součet. Za sedm dní přibylo v kraji 28 nakažených na 100.000 obyvatel, což je mezi kraji čtvrté nejnižší číslo. Před týdnem to bylo 33 nakažených na 100.000 obyvatel. Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví.

Od začátku pandemie loni v březnu se v kraji nakazilo 97.974 lidí, 16,6 procenta všech obyvatel. Na 100.000 obyvatel připadá od loňského jara 16.577 nakažených, což je čtvrté nejvyšší číslo mezi 14 kraji. Ve čtvrtek přibylo 25 nákaz. Nejvíc nových případů za poslední týden bylo v pondělí, a to 42.

Největší podíl nově nakažených je v okrese Rokycany, kde za sedm dní přibylo 75 nákaz na 100.000 obyvatel, celkem 37 případů. Nejlepší je situace na Domažlicku, kde měli za uplynulý týden 14,5 nákaz na 100.000 obyvatel, to je devět nakažených.

V uplynulých sedmi dnech zemřel v kraji jeden člověk s covidem-19, v předchozím týdnu to bylo pět úmrtí. Od začátku pandemie zemřelo v kraji 1912 nakažených, z toho 24 v květnu, v dubnu jich bylo 134. Nejvíc úmrtí spojovaných s koronavirem bylo v kraji při vrcholu pandemie v březnu, 529 lidí.

Nemocnice v regionu se téměř vrátily k běžnému provozu včetně obnovy operací, covidoví pacienti se soustřeďují do vybraných nemocnic. Ve Fakultní nemocnici Plzeň dnes pečují o 16 lidí s covidem. Na lůžkách intenzivní péče jsou čtyři nakažení, z toho dva na umělé plicní ventilaci. V březnu touto dobou bylo ve FN 197 nakažených pacientů.

V kraji je dnes podle ministerstva volných 406 z 1535 standardních lůžek, pro covidové pacienty je jich 73. Intenzivních lůžek s umělou plicní ventilací nebo neinvazivní ventilací je k dispozici 53 ze 138, pro nemocné s covidem je volných 19 lůžek.

Očkování nabírá v kraji rychlost. Za poslední týden zdravotníci očkovali 28.294 lidí, o 1287 víc než v předchozím týdnu. Dosud spotřebovali 273.119 vakcín pro 200.393 lidí. Očkováno aspoň jednou dávkou je 34 procenta obyvatel kraje a přes 41 procent dospělých. Ukončené očkování má 15,5 procenta dospělých v kraji, celkem 74.756 lidí. Z nich dostalo 2030 lidí vakcínu Janssen, která má jednu očkovací dávku, a 72.726 lidí některou z dvoudávkových vakcín.

čtk

pátek, 28. květen 2021 12:08

Dodávka s přívěsem skončila v potoce

V potoce skončila jízda pro řidiče dodávky s přívěsem. K nehodě došlo v pátek dopoledne na Plzeňské třídě v Kralovicích.

Podle mluvčího krajských hasičů Petra Poncara se nehoda stala před 11. hodinou. Zatímco samotná dodávka se zabořila v potoce, návěs zůstal na silnici. "Zajistili jsme místo události," podotkl Poncar. Šofér měl při nehodě štěstí, neutrpěl žádné zranění.

 

Žlutá barva značí, že se psovi máte obloukem vyhnout. Varování platí pro lidi i jiná zvířata. Některé psi potkáte i se šátkem, na kterém je přímo upozorňující text.

Od pondělní půlnoci dojde k velkému rozvolnění. Otevřou se vnitřní prostory restaurací, bary a diskotéky, herny a kasina, ale také i koupaliště nebo wellnes zařízení. Ke vstupům bude potřeba potvrzení o očkování, prodělané nemoci nebo negativním testu. 

Ministerstvo rozvolnění oproti plánu muselo uspíšit, obdrželo totiž rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, že plošné uzavření služeb je protiprávní. „Nejvyšší správní soud se domnívá, že nemáme kompetenci ani v pandemickém zákoně, ani v zákoně o ochraně veřejného zdraví plošně uzavírat služby,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V restauracích budou moci u stolu sedět jen čtyři lidé, platí ale zákaz živé hudby a tance. Pro restaurace budou umožněny samotesty.

Otevřou se také kluby, herny a kasina, narozdíl od restaurací ale nebudou akceptovány samotesty. "Musejí být doloženy antigenní testy a PCR testy z odběrových míst,“ doplnil Vojtěch s tím, že v klubech a na diskotékách se ale nebude smět tančit.

Po teplotně podprůměrných dnech slibují v příštím týdnu meteorologové oteplení postupně až na 24 stupňů. I nadále ale musíme místy počítat s dešťovými přeháňkami.

Předpověď na pátek (00-24):
Většinou oblačno, zejména ráno a večer místy polojasno. Ojediněle, odpoledne místy přeháňky. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C, na Moravě při slabším větru ojediněle až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 12 až 16 °C, na Moravě a ve Slezsku místy až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 9 °C. Mírný severozápadní až severní vítr 3 až 7 m/s bude večer slábnout.

Předpověď na sobotu (00-24):
Většinou oblačno a ojediněle, odpoledne na většině území přeháňky, zejména v severovýchodní polovině území. Ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 13 až 17 °C. Slabý, přes den mírný severozápadní až severní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):
Oblačno až polojasno a ojediněle, během dne ve východní polovině území místy přeháňky. Ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 13 až 17 °C. Slabý, přes den mírný severní vítr 3 až 7 m/s.

Předpověď na pondělí (00-24):
Oblačno až polojasno, přes den ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 14 až 18 °C. Slabý, přes den mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na úterý (00-24):
Polojasno, během dne přechodně až oblačno a místy přeháňky. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 15 až 19 °C. Slabý, během dne mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

Vyhlídka počasí od středy do pátku:
Polojasno, během dne až oblačno a místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, postupně 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C, postupně 20 až 24 °C.

Plzeňský kraj rozdělí letos 35 obcím do 2000 obyvatel 7,5 milionu korun z dotačního programu na zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku. Jde o pomoc obcím, v nichž se například v souvislosti se zaměstnáváním cizinců v průmyslových zónách zvýšila kriminalita. Kraj na to letos vyčlenil deset milionů korun, uspokojil všechny žadatele, řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). Podle hejtmanství se zhoršila bezpečnost v mnoha obcích, a proto byl program vyhlášený u počtvrté.

Kraj letos dá oproti loňskému roku zhruba polovinu částky. Začátkem loňského roku, kdy peníze rozděloval, se ČR nepotýkala s pandemií. Právě kvůli koronakrizi, jejíž vinou klesají daňové příjmy, kraj, podobně jako u dalších programů, rozdělí méně. Obce ale letos nežádaly o tolik peněz jako loni. Letošní podpora je stejná jako v roce 2019, kdy šla 34 obcím.

Policie v kraji registruje kolem továren u průmyslových zón více přestupků a trestných činů než v ostatních částech regionu. Bez agenturních zaměstnanců z ciziny se ale firmy v regionu neobejdou. Úřad práce koncem dubna evidoval v kraji přes 60.000 pracujících cizinců ze států EU i třetích zemí. Dotace mohou obce získat na strážníky, bezpečnostní agentury, preventivní projekty, zřízení, rozšíření a obnovu kamerového dohledu, technická opatření a na analýzy k posílení bezpečnosti.

Kraj dává až 75 procent nákladů. Žádosti posuzuje komise, v níž je i policie. Kritériem je závažnost situace na území obce, připravenost a účelnost projektu. Titul vyhlásil kraj poprvé před čtyřmi lety, kdy vyčlenil tři miliony, z nichž ale obce nečerpaly, protože peníze mohly využít jen na strážníky. Právě kvůli jejich obtížnému shánění změnil kraj koncept a podpořil také agentury a kamery.

Kostelec na Tachovsku, jehož součástí je průmyslová zóna s 3500 zaměstnanci, žádá každý rok. Letos dostane 440.000 Kč na dvoučlennou posádku bezpečnostní služby. Na její roční provoz vydá 600.000 Kč. "Mělo by to stačit, ale uzpůsobíme tomu režim. Preferujeme pátek, sobotu a třeba tři hodiny v neděli. Přes týden pak výjezdy do obcí třeba po dvou hodinách," řekl starosta František Trhlík (KSČM). Službu zatím zajišťují tři týmy.

Obec loni dostala od kraje 1,18 milionu korun na 30 kamer, které má v okolí zóny, na vjezdech a výjezdech do obce, monitorují i výjezdy a nájezdy z dálnice D5, veřejná prostranství a budovy, kamera je i na kruhovém objezdu. "K 1,18 milionu dotace jsme dali dalších 700.000 korun. Udržitelnost je čtyři roky, kdy budeme dávat na provoz a údržbu asi 200.000 Kč ročně," uvedl starosta. Podle něj už firma nainstalovala veškeré zařízení včetně serveru a do týdne by se mělo vše napojit na pult policie ve Stříbře, která v případě nutnosti vyšle hlídku. Další desítky kamer by měly zavést do svých areálů firmy, s nimiž se kraj i obec dohodly na tom, aby s obecními kamerami komunikovaly. Podle Trhlíka, který s bývalým náměstkem hejtmana Ivo Grünerem (ČSSD) dotační program prosadili, peníze určitě pomohly. "Drží se to, zásadní problémy s kriminalitou, ani s drobnou, nejsou," řekl.

čtk