Marie Osvaldová
Na Šumavě havaroval autobus!
Všechny záchranné složky zasahovaly v brzkých ranních hodinách na Špičáku. Přímo pod jedním z místních hotelů havaroval autobus do stromu. Zraněnému řidiči museli pomáhat s vyproštěním hasiči.
Podle mluvčího krajských hasičů Petra Poncara se nehoda stala před 5. hodinou ranní. "Na Špičáku pod hotelem RIXI havaroval autobus do stromu. Lehce zraněného řidiče jsme z autobusu dostali pomocí nastavovacího žebříku," uvedl Poncar s tím, že nikdo další v autobuse necestoval. "Uniklé provozní kapaliny jsme zlikvidovali sorbentem," doplnil. Momentálně je místo částečně průjezdné, až dorazí odtahová služba, bude komunikace uzavřena.
Nebudu politikařit někde na záchodku v Poslanecké sněmovně, říká Robert Šlachta
Robert Šlachta, bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a zástupce Generálního ředitele Celní správy ČR, který stojí za kauzou Nagyová, založil letos občanské hnutí Přísaha. Ve volbách chce bojovat nejen s korupcí, ale volá po širších reformách celého systému.
Podle vašeho životopisu jste se na střední škole živil jako traktorista. To není běžná startovací pozice pro politika.
Ve skutečnosti jsem byl automechanik. V jednom rozhovoru jsem pak řekl, že jsem v létě jezdil rád na kombajnu. V roce 2008 jsme zatýkali neonacisty. Dali mi přezdívku Ušatý traktorista. Skandovali pod okny, abychom pustili jejich soukmenovce. Od té doby mi to zůstalo.
Jak jste se dostal k policii?
Přes bratra, byl v tu dobu u policie. Měl tam kamarády a v osmnácti, devatenácti letech jsem si říkal, že by se mi tam mohlo taky líbit.
Působil jste jako ředitel ÚOOZ v letech 2008-2016. V roce 2013 jste vedl zátah na Úřad vlády při kauze Nagyová. Zatčena byla Jana Nagyová a tři poslanci ODS. Právě tato kauza vedla k pádu vlády Petra Nečase. Jak na to zpětně vzpomínáte?
Velmi rád. Když se teď podíváte na policii a na kauzy, které jsou, jsem přesvědčen, že policie by měla konat stejně jako tenkrát my. Ta kauza ale nevedla k pádu vlády. Milenka premiéra řídila vládu a my jsme sdělili obvinění pouze jí. Proč padla vláda, to si musí každý vyhodnotit sám.
Jste spokojen s výsledkem?
Určitě být spokojen nemůžu s tím, co se dělalo se soudními rozhodnutími. Bere se to tak, že za kauzou je Šlachta. Ale ještě je mezi tím státní zástupce. Policie nejde k soudu. Kdybyste měla na začátku povědomí o tom, jak to dopadne, neuděláte nikdy žádnou kauzu. Soudy ani neumějí vysvětlit některá svoje rozhodnutí, jenom vydají rozsudek.
Proč jste se rozhodl jít do politiky?
V roce 2019 jsem se rozhodl ze státních služeb odejít. S tím, jak to tady fungovalo, jsem si říkal, že pro Šlachtu a jemu podobné tu asi není místo. Jsem workoholik a tu práci jsem miloval. Neuměl jsem si představit, že budu dělat něco jiného. Nebylo ze začátku úplně příjemné vystoupit z role schovaného policisty. Rozhodnutí, že do toho půjdeme, padlo v září nebo říjnu loňského roku.
Jaké jsou hlavní pilíře vašeho hnutí? Co můžete voličům nabídnout?
Lidé vnímají, že spravedlnost v Česku není jednotná. Chci přivést do politiky lidi, kteří jí neprošli, ale podle mého názoru jsou slušní tím, že ji chtějí dělat jinak. Není to jen protikorupční hnutí. Zpracováváme program. Na obranu, na zdravotnictví…
V předvolebních průzkumech se pohybujete od tří do osmi procent. Co budete vy osobně považovat za úspěch?
Přes pět procent je velký úspěch. Možnost působit v Parlamentu a řešit svůj program.
Šel byste do potenciální vlády s nynějším premiérem Andrejem Babišem?
Do voleb nebudu odpovídat, s kým bych šel a nešel. Pro mě je důležité netlačit se do vlády, ale pokud se tam dostaneme, podpořit jakýkoliv dobře napsaný zákon, který bude pro občany. Jestli bude z pera ODS, Pirátů nebo ANO.. Pokud bude dobrý a pro občana, podpořím ho. Nebudu politikařit a kšeftovat s někým někde na záchodku v Poslanecké sněmovně. To jsem nedělal a dělat nebudu.
Při kauze Nagyová jste zmiňoval nespokojenost s vedením vlády za ODS. S ní byste do vlády šel?
Vždycky to byla kritika konkrétních lidí a fungování. Po kauze Nagyová by někdo možná očekával, že bychom se z toho chtěli poučit. Ale jsme v České republice, takže se nikdo nepoučil. To jsou věci, které bych chtěl, aby fungovaly jinak.
Myslíte si, že je současný premiér ve střetu zájmů?
Evropská komise to řekla naprosto jasně. Čekáme na rozhodnutí soudu. Soudům a instancím EU a důvěřuji.
Co myslíte, že by bylo pro Babiše řešením? Odejít z politiky?
To byste se měla zeptat jeho (smích). Jsem přesvědčen, že politika se za ty roky posunula někam, kde by být neměla. Ať je to premiér nebo poslední problémy ministra zdravotnictví, který zapomněl uvést svých 65 nemovitostí v majetkovém přiznání. To je důvod, proč do toho Přísaha vstupuje.
Co říkáte na kauzu Čapí hnízdo? Jste spokojený s tím, jak funguje dotační politika v naší zemi?
Jestli se někde peníze ztrácejí, jsou to dotace. My jsme dělali kauzu ROP Severozápad, evropské dotace, které se zneužívaly. Systém, jakým utíkají, je popsaný. Musíte řádně provádět kontrolu. Je to jedna z věcí, kterou v programu máme. Chceme hodně podrobnou evidenci dotací, kdo je dostává a proč. Každý by si to mohl zkontrolovat.
Nejste spokojený s fungováním systému a máte velké zkušenosti s řízením policejních útvarů. Jaké konkrétní kroky byste udělal při řešení spravedlnosti na vládě?
Asi nastává doba, kdy spravedlnost bude muset projít velkou reformou. Ale nejenom hraním si na to. Máme tady trestní řád z roku 1961, který se pořád novelizuje. Priority jsou jasné. V první řadě zpracovat jeho novelu nezávislými odborníky. Pro mě jsou důležité také věci, které v současné době u nefungují u policie a jsou pod vedením lidí, kteří ani nechtějí, aby fungovaly.
Máte nemalé vize.
Ale jednoduché. Nestojí spousty peněz. V první řadě zdravý selský rozum, čemu by šlo jednodušeji pomoci.
Podle vás jsou lidé už z politiky otrávení. Dost k tomu přispěla i pandemie a řízení vlády. Udělala vláda vůbec něco v pandemii dobře?
V krizovém řízení vláda vůbec nedokázala nejdůležitější věc. Komunikaci. Není možné, aby v jedenáct hodin vystoupil v televizi jeden z vicepremiérů, ve dvanáct hodin další a v patnáct hodin řekl premiér něco úplně jiného. To dávám za vinu premiérovi, který má určitý počet ministrů a měl by si umět komunikaci pohlídat.
Čeká vás asi perné léto před podzimními volbami. Jaké máte plány?
Když jsem odešel od policie, koupil jsem si motorku. Bohužel jsem se ještě neprojel. Celé léto chci být mezi lidmi. Plánuji debaty na Šumavě, v Beskydech, kde bude zájem. Na dovolené jsem asi nikdy v životě nebyl, takže mi to stejně nechybí.
Celý rozhovor s Robertem Šlachtou uvidíte v premiérovém vysílání 24. května od 8 hodin na Plzeň TV a od 17 hodin na ZAK TV!
Autor: Lenka Duchková
Opilec napadl své rodiče. Otce poslal do nemocnice
Opilý dvaačtyřicetiletý muž napadl své rodiče. Otec musel být transportován se zraněním nohy do nemocnice, syn skončil v poutech. K incidentu došlo v Plzni na Lochotíně v noci na středu.
K útoku syna na rodiče vyjížděli policisté do jednoho z bytů v ulici Alej Svobody. "Dvaačtyřicetiletý muž se vrátil domů opilý a několika ranami do obličeje udeřil svou osmašedesátiletou matku. Následně přistoupil ke svému dvaasedmdesátiletému otci a kopl ho do nohy, čímž mu způsobil krvácivé zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření," popsala policejní mluvčí Michaela Raindlová. Útočník podle ní odmítal s hlídkou spolupracovat, byl vulgární a nereagoval na výzvy. "Policisté ho za použití donucovacích prostředků zpacifikovali, omezili na osobní svobodě a převezli na obvodní oddělení k dalším opatřením. Výtržník byl silně opilý, nadýchal bezmála tři promile alkoholu," dodala.
Házenkářský thriller rozsekly sedmimetrové hody
Plzeňští házenkáři zvládli vítězně drama, které nabídl druhý finálový zápas série s Karvinou. Západočeši v podstatě celý zápas prohrávali, v závěru se ale vzpamatovali a proměněným sedmimetrovým hodem po uplynutí základní hrací doby dokázali srovnat. Duel tak rozhodl až sedmičkový rozstřel, v němž ukázali pevnější nervy Západočeši, kteří tak mohli slavit výhru 31:30. Finále pokračuje za stavu 1:1 v neděli duelem ve Slezsku.
Článek bude aktualizován.
Otevření části východního okruhu zpozdil déšť
Mnozí řidiči byli překvapení, když se chtěli v pondělí projet po nové části východního okruhu. Ohlášený datum 17. května totiž nakonec neplatil. Kvůli deštivému počasí nemohly být práce na téměř dva kilometry dlouhé čtyřproudé silnici spojující ulice Plaská, Na Roudné a Chrástecká dokončeny a stavba tak nabrala neočekávané zpoždění.
"Aby se dala stavba do předčasného užívání, chybí dokončit vodorovné dopravní značení. Bohužel v posledních dnech se nám nepodařilo ho kvůli počasí udělat," vysvětlil asistent správce stavby Vlastislav Šlajs.
Kdy se tedy nakonec řidiči poprvé po nové silnici projedou? "Když budeme velcí optimisté, mohli bychom uvést stavbu do předčasného užívání koncem tohoto týdne, když budu realista spíš bych řekl na začátku týdne příštího," podotkl ředitel plzeňské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Zdeněk Kuťák.
Místo toho, aby nový úsek otestovali řidiči, provádělo se v pondělí místní šetření, které má schválit silnici k veřejnému provozu. "Účastnili se ho policie, stavební úřady, investor, stavební dozor i zhotovitel, šlo o pochůzku po stavbě, která stanovila, co je třeba ještě dodělat," vysvětlil Kuťák.
Práce byly zahájeny na jaře roku 2020. Nejsložitější částí stavby byl podle provozně obchodního náměstka zhotovitelské společnosti Jaroslava Loučíma zářez do velkého skalního masívu u železniční zastávky na Bílé Hoře. "Zahájili jsme přeložku inženýrských sítí, po které následovaly zemní práce. Po dokončení zemních prací jsme zahájili výstavbu mostních objektů, kdy z důvodu zkrácení výluk na trati byla naplánována doba stavby na 135 dní, což byl poměrně složitý technologický oříšek, ale za pomoci investora a dozoru stavby se to podařilo zprovoznit v termínu," dodal Loučím.
Nový úsek městského okruhu začíná na křižovatce Plaská a Studentská, u Fordu Hornát. Vyústění úseku je následně u železniční zastávky Bílá Hora, kde je vybudovaná nová okružní křižovatka. Aktuálně chybí ještě vybudovat osvětlení a chodníky podél celé trasy. Ačkoliv se tu už v příštím týdnu spustí provoz, celková kolaudace silnice za 493 milionů korun se uskuteční přibližně v polovině září.
Opora zadních řad a legenda Viktorie už letos dohrála, potvrdil Bílek
Nejen ve čtvrtečním finále poháru, ale i v dalších dvou zbylých ligových kolech se bude muset obejít fotbalová Viktorie Plzeň bez Davida Limberského. Krajní bek Viktorie je stále zraněný a je vyloučené, že by se ještě v této sezóně na hřišti představil. Právě seznam absentujících hráčů se trenéru Bílkovi v minulých dnech a týdnech nepříjemně rozrostl. "Uvidíme, kdo bude schopen ve čtvrtek nastoupit," říká kouč Viktorie před klíčovým finále MOL Cupu se Slavií.
Jak je těžké se oklepat z nepříznivých výsledků v posledních ligových kolech?
Je pravda, že neprožíváme nejlepší období. Není čas se v tom ale pitvat, utkání s Pardubicemi jsme si rozebrali. Finále se hraje na jeden zápas, výsledek je otevřený. Slavia je bezkonkurenční, ale hrajeme doma a pokusíme se pohár vyhrát, i když to bude nesmírně těžké. Všichni hrajeme o svoje živobytí. Zastavovat současnou Slavii je těžké, přesvědčili se o tom i týmy v Evropské lize. Ale i oni jsou schopni klopýtnout. To, že nás čeká těžký zápas, je jasné. I přesto, že se nám nedaří, jsme schopni se zkoncentrovat. Motivace u hráčů bude obrovská. Nejdeme do toho s tím, že hrajeme proti nejlepšímu týmu a šance neexistuje.
V ligovém duelu Plzeň na Slavii padla jednoznačně a předvedla hodně špatný výkon. Koukal jste na ten zápas?
Utkání jsem samozřejmě viděl, Slavia prokázala svoji kvalitu, Plzeň chtěla hrát otevřený fotbal a prohrála 1:5. Věřím, že se ponaučíme a zápas dopadne pro nás daleko příznivěji.
Bylo třeba pracovat s týmem psychicky?
Bohužel i tohle fotbal přináší. Zápasy jdou rychle po sobě, je hodnocení utkání a příprava na další. Jsou tu velmi kvalitní hráči, ale musíme hrát zodpovědněji a víc se bít. Věřím tomu, že konec zvládneme a sezónu zachráníme. Šance tu pořád je.
Máte jasno o tom, jestli nastoupíte se třemi nebo se čtyřmi beky?
Nebudu říkat, v jakém rozestavení budeme hrát, ale obě varianty jsou reálné. Uvidíme, jak bude vypadat zdravotní stav hráčů.
Je tedy nějaká šance, že se uzdraví někdo hráčů, kteří vám v posledním zápase chyběli?
Uvidíme po dnešním tréninku, Beauguel, Brabec, Kalvach měli určité zdravotní problémy, ale trénují. Uvidíme dneska, jak budou vypadat. Nevím, v jakém rozpoložení budou.
Jedním ze zraněných je také David Limberský. Je šance, že se ještě v sezóně představí?
David Limberský k dispozici nebude, je zraněný a už do této sezóny nezasáhne.
Plzeňský kraj bude mít do roka adaptační strategii proti suchu a povodním
Plzeňský kraj bude mít do roka Regionální strategii adaptačních opatření (ReSAO). Má zmapovat celý region a říct, co je třeba zhruba do 20 let v krajině udělat pro zadržování vody i zabráněním povodním.
Cílem strategie je zlepšit stav krajiny Plzeňského kraje z hlediska zadržení vody, kdy se v souvislosti s probíhající klimatickou změnou, kterou jsou především extrémy počasí – povodně, sucho, zvýraznily letité problémy obecného přístupu ke krajině, a to jak v zemědělství, lesnictví, vodním hospodářství i v zástavbě a dalších oblastech. „Podpis smlouvy je prvním krokem, který se může zdát pouze administrativním, ale jde o velký počin pro životní prostředí našeho kraje. Projekt reaguje na celém světě na oteplování, na změny klimatu a my můžeme díky tomu činnost porovnat v globálním měřítku,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast životního prostředí a zemědělství Josef Bernard.
Projekt bude rozčleněn na několik etap. V první etapě bude probíhat analýza prioritních oblastí na území kraje, a to na základě zhruba 70 kritérií. Výstupem by mělo být pravděpodobných 10 oblastí v kraji, kde budou opatření realizovatelná. Druhá etapa se bude zabývat podrobnou analýzou vybraných oblastí a přípravou konkrétních projektů. Třetí etapa bude pak samotná realizace konkrétních opatření. „Zásadní rolí Plzeňského kraje a starostů obcí bude komunikace s vlastníky pozemků a uživateli pozemků. Je nutné si uvědomit, že řadu let byla krajina jen využívána a nyní je třeba ji začít uzdravovat. A zadržení vody v krajině je prvním, zásadním počinem,“ zdůraznil Josef Bernard.
V rámci 1. etapy, kterou zahájil Plzeňský kraj podpisem spolupráce se společností Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s. na 12 měsíců, budou do spolupráce zapojeny další odborné subjekty, jako je Česká zemědělská univerzita a Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy. Cena první etapy je 1, 08 milionu
Praktickým příkladem oživení krajiny je 75 hektarů půdy nedaleko obce Úherce, blízko dálnice na Rozvadov, Janovský mokřad. Území mělo být částečně zastavěno, zmeliorováno, tvořila jej nevyužitá zemědělská půda. Díky zásahu Plzeňského kraje, který část pozemků koupil, dochází k postupné obnově území – revitalizaci. Přirozeným působením živočichů je oblast zamokřena, vznikla zde soustava tůní a k vidění jsou vzácní živočichové. Důležitou funkci má revitalizovaná oblast také v rámci protipovodňových opatření. Na svém dalším jednání bude Rada Plzeňského kraje schvalovat vyhlášení přírodní rezervace na tomto území tak, aby byla zajištěna ochrana a další přirozený rozvoj ekosystému.
Mladá žena se těžce zranila při nehodě na severním Plzeňsku
Středně těžké zranění utrpěla mladá řidička, která se svým autem skončila v příkopu. Záchranáři ji museli letecky transportovat do nemocnice. Malé dítě, které s ní cestovalo, nemělo žádné viditelné zranění.
Kolem půl osmé ráno došlo u obce Obora na Plzni severu k dopravní nehodě osobního auta. "Žena ročník 1998 utrpěla středně těžká zranění a byla transportována letecky na Emergency Fakultní nemocnice v Plzni. Dítě mladší 15 let bylo bez zjevných zranění, ale pro mechanizmus nehody transportováno pozemní posádkou do nemocnice také," uvedla mluvčí krajské záchranky Mária Svobodová.
Aktualizováno: Digitální Česko v digitální Evropě. Diskutovali europoslanci i odborníci!
Aktualizováno 18:13 Jak si stojí Česká republika v oblasti kybernetické bezpečnosti, umělé inteligence i chytrých měst jste se mohli dozvědět v online debatě, kterou ve spolupráci s ZAK TV pořádala Kancelář Evropského parlamentu v České republice.
Účastníky debaty byli odborníci z oblasti výzkumu a vývoje i poslanci Evropského parlamentu z různých politických stran. Přímo ve studio odpovídali Jan Romportl z Výkumu a vývoje v oblasti umělé inteligence a Zdeněk Židek, generální ředitel Omexom GA Energo. Online přes videokonferenční rozhraní se připojili do diskuze europoslanci Ondřej Kovařík (ANO) a Marcel Kolaja (Piráti) a ředitel Správy informačních technologií města Plzně a jednatel BIC Plzeň Luděk Šantora. Moderátorem debaty byl Jonáš Novotný.
Debatu diváci mohli sledovat v přímém přenosu na Plzen.cz, YouTube, facebooku ZAK TV a facebooku Kanceláře Evropského parlamentu v ČR. Sestřih debaty bude vysílaný na televizní stanici ZAK TV ve standardním vysílání.
Požár stroje v zemědělské společnosti způsobil obrovské škody
Škodu tři miliony korun způsobil požár vyvážecího stroje v zemědělské společnosti ve Lhotce u Radnic na Rokycansku.
Šest jednotek hasičů vyjelo k požáru v zemědělské společnosti ve Lhotce u Radnic krátce před půlnocí. "Hořel vyvážecí stroj," potvrdil mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Podle něj se škoda vyšplhala zhruba na 3 miliony korun. Proč požár vypuukl, bude zkoumat vyšetřovatel.