Marie Osvaldová
Na investiční akce si Plzeň vezme úvěr 325 milionů
Na vybrané investice si město Plzeň na 20 let úvěr 325 milionů korun od Komerční banky (KB). Nabídla výhodnější podmínky než Evropská investiční banka (EIB), u níž mělo čtvrté největší město v ČR úvěr předjednaný. V novodobé historii je to poprvé, kdy nějaká komerční banka nabídla Plzni nižší úrok pro dlouhodobou fixaci než EIB, která s městem spolupracuje téměř 30 let. Zastupitelé schválili, že si město nechá peníze od KB vyplatit už v červnu. Budou použity na spolufinancování výstavby Technologického parku DRONET, kanalizace a vodovodu v Koterově, bytů pro lidi s handicapem a mladé rodiny na Zátiší, dětský bazén a na sportovní halu v Krašovské.
Zahrádky restaurací se otevřou, ale za přísných podmínek!
Od 17. května se opět otevřou zahrádky restaurací. Pokud si budete ale chtít dát pivo a posedět, musíte mít za sebou negativní test, případně splnit jednu ze dvou podmínek. Mít 14 dní po dokončeném očkování nebo 90 dní od pozitivního testu.
„Zahrádky restaurací otevírají od 17. května v režimu maximálně čtyř hostů u stolu, pokud nejde o osoby ze společné domácnosti. Podmínkou je, aby zákazník byl očkován nebo testován na bázi PCR/POC testů, příp. samotestů nebo prodělal onemocnění COVID-19,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Vzdálenost mezi stoly na zahrádce musí být nejméně 1,5 metru a zároveň má být zachována vzdálenost od kolemjdoucích rovněž 1,5 metru.
Vláda také rozhodla o tom, že v pondělí skončí rotační výuka ve všech krajích pro žáky prvních stupňů základních škol, v několika krajích, včetně Plzeňského, se pak vrátí naplno do lavic také celý druhý stupeň a nižší stupeň gymnázií.
Od pondělí 17. května bude možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 diváků. Podmínkou bude opět buď absolvování testu, odstup nejméně 14 dnů od očkování, nebo nejvýše 90 dnů od prodělání nemoci covid-19. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka se nepovedlo oproti původní dohodě prosadit možnost pořádat od stejného data i kulturní akce uvnitř. Pokud se ale bude situace dál lepšit, mohlo by k tomu dojít o týden později. Od 24. května se počítá také s možností otevření hotelů a penzionů bez omezení kapacity.
Kontaktní rodičovství - výchova založená na tradicích
Kontaktní rodičovství je intuitivní a přirozený přístup k výchově dětí. Cílem je upevnění vztahu mezi matkou a dítětem prostřednictvím empatie, tělesné blízkosti, doteku a reagování na potřeby dítěte.
Kontaktní rodičovství není limitováno souborem daných pravidel, ale má samozřejmě i své limity. Mezi základní principy kontaktního rodičovství patří například bonding, kojení na požádání, nošení dětí, důvěra v pláč dítěte a společné spaní.
Bonding neboli vazba dítěte a matky po porodu je velmi důležitý nejen pro brzké navázání vztahu s rodičem a eliminaci stresu způsobeného porodem, ale také k podpoře poporodní adaptace u novorozence. Novorozenec by měl být bezprostředně po porodu umístěn na nahé tělo matky a zůstat tam co nejdéle je to možné. Kontaktem skin to skin také dochází k úpravě termoregulace, srdeční akce či dýchání u novorozence.
,,Dle kontaktního rodičovství by dítě nemělo být kojeno v nastavených intervalech ale na požádání, kdykoliv si řekne. Kojením totiž není uspokojena pouze potřeba výživy, ale dochází také k podpoře vztahu mezi matkou a dítětem, k předání protilátek a posílení imunitního systému.“ říká odborná asistentka Fakulty zdravotnických studií Kristina Janoušková.
“Šátkování” podporuje bezprostřední kontakt s rodičem a rozvíjí pocit jistoty a bezpečí
Nošení dětí v nosítku či šátku není žádnou novinkou moderní doby. Naopak vychází z nastavení tradičních kultur. Pokud se rodiče rozhodnou, že budou využívat nosící pomůcky, je dobré se obrátit na porodní asistentku, která rodiče vzdělává nejen o možnostech nošení, ale také správné poloze dítěte v nosítku či šátku.
Většina dětí spí nejlépe, když jsou blízko rodičů. Spánek blízko dítěte pomáhá zůstat rodičům v blízkém kontaktu s dítětem a ulehčit jim péči o něj během noci.
,,Společné spaní rodičů a dětí je asi nejkontroverznějším principem kontaktního rodičovství. Dle kontaktního rodičovství by dítě mělo spát v jedné posteli s rodiči za splnění určitých podmínek,“ zmiňuje PhDr. Kristina Janoušková, Ph.D. i ve videu, které vniklo na Fakultě zdravotnických studií ZČU. Mezi tyto podmínky patří například absence alkoholu a jiných návykových látek. Dítě by také nemělo spát mezi rodiči, aby neovlivňovalo jejich partnerský vztah. Možnou alternativou je také využití postýlky se sundanou postranicí.
Pláč chápe kontaktní rodičovství jako komunikační prostředek. Rodič by měl na pláč instinktivně a citlivě reagovat. Pláč u dítěte může mít několik příčin jako je například hlad, bolest, horko či zima. Různé druhy pláče by měl rodič umět rozpoznat a vhodně na ně reagovat.
Intuitivní rodičovství se zaměřuje na potřeby dítěte, důležité je ale také myslet na sebe
Potřeby rodičů by neměly stát v pozadí. Pokud je matka vyčerpaná, nebude schopna napojit se na potřeby dítěte, a uspokojit je. Důležité je o sebe pečovat, naučit se rozdělovat úkoly mezi oba rodiče, spolupracovat, obklopovat se dobrými přáteli a občas se i rozmazlovat.
“Nalézt ve výchově rovnováhu a určit si svoje vlastní hranice. Pokud není spokojená matka, mnohdy není spokojené ani její dítě,“ říká doktorka Janoušková.
Důležitá je proto edukace porodní asistentkou v období těhotenství, ale i po porodu a šestinedělí. Na Fakultě zdravotnických studií při ZČU v Plzni absolvovalo obor porodní asistence už několik desítek studentů. Výuka tu probíhá už od roku 2008.
Tomuto tématu a dalším s těhotenstvím spojeným se věnuje Fakulta zdravotnických studií v rámci květnové osvětové kampaně „Společně proti alkoholu v těhotenství“. Tato kampaň vnikla v partnerství s Karlovou Univerzitou a nestátní neziskovou organizací podporující rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení v České republice Nedoklubko.
Přednáška na toto zajímavé téma je k dispozici na YouTube kanálu Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni v sekci Videa.
Autor: Markéta Hallová
Vykradené zlatnictví v Plzni: Zloději odešli s lupem za pár minut
Jen pár minut stačilo lupičům, kteří v noci na úterý vykradli zlatnictví v nákupním centru v Plzni na Doubravce. Potvrdila to mluvčí policistů Veronika Hokrová.
Koně utekli z nezajištěné zahrady, odchytit je museli strážníci
Neobvyklou situaci museli v úterý ráno řešit strážníci z odchytové skupiny v Kostincově ulici v Plzni. Ze špatně zajištěného pozemku utekli dva koně a zaběhli se na sousední zahradu.
Vstupenky na šlágr mezi Plzní a Slavií jdou do prodeje ve čtvrtek
Ligový šlágr se blíží. Už v neděli 27. října Viktoria Plzeň přivítá v Doosan Aréně Slavii Praha. Vstupenky do volného prodeje jdou ve čtvrtek 17. října v 9 hodin ráno na pokladnách Doosan Areny a také na prodejních místech Plzeňské vstupenky v Plzeňském kraji. Z bezpečnostních důvodů nebude spuštěn online prodej a zároveň platí omezení počtu pět vstupenek na osobu.
Co trápí obyvatele Valchy? Šetření spokojenosti jde finiše
Obyvatelé Valchy by se mohli v budoucnu dočkat zlepšení hned v několika oblastech. Aktuálně probíhá průzkum ohledně spokojenosti obyvatel. Mohou se tak vyjádřit například k situaci v souvislosti s veřejnou dopravou, parkováním nebo například občanskou vybaveností lokality.
Nový jízdní řád vlaků přinese zkrácení cestování i další spoje
Už za dva měsíce začne platit nový jízdní řád vlaků na rok 2020. A na novinky se mohou těšit také cestující v kraji. K těm největším patří rozšíření počtu přímých vlaků na trase Klatovy - Praha a zpět, zrychlení cesty mezi Klatovy a Prahou až o 15 minut, zároveň přibydou nové večerní spoje Západního expresu na trati Cheb - Praha a Praha - Plzeň.
Zloděje při krádeži zachytila kamera. Poznáte je?
Už několik měsíců pátrají plzeňští policisté po zlodějích, kteří v jednom z obchodů v centru na Rokycanské ukradli kabelku. Při činu je zachytila bezpečnostní kamera.
Babí léto pokazí občasný déšť. Teploty ale budou stále vysoké
I v dalších dnech očekávají meteorologové teploty dosahující 20 stupňů, zároveň ale mohou přijít dešťové přeháňky, ráno se začnou objevovat mlhy.