Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Dobrovolníci z Plzeňského kraje převzali při slavnostním předání v DEPO2015 ceny Křesadlo za rok 2021. Ocenění má podtitul cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.z

„V tomto ročníku jsme obdrželi 42 nominací a pro porotu nebylo vůbec lehké mezi všemi nominovanými vybrat vítěze, protože výhru by si bezpochyby zasloužil každý z nich,“ uvedla Romana Štěpáníková, předsedkyně Dobrovolnické Regionální Agentury DoRA.

Držitelé hlavní ceny:

Stanislava Adamcová působí již dlouhá léta jako dobrovolnice v Dobrovolnické Regionální Agentuře DoRA, kde vede Klub aktivních seniorů. Velmi aktivně organizuje akce zejména pro seniory, ale také aktivity s mezigeneračním přesahem. Připravuje pro seniory různé výlety, sportovní a kulturní akce. Dobrovolnické činnosti věnuje hodiny a hodiny práce a se svou nezměrnou energií a zkušeností jde do všeho naplno. Díky ní zůstává spousta seniorů aktivních a v dobré duševní pohodě. Cenu předal Václav Šimánek, ředitel Fakultní nemocnice Plzeň a člen správní rady Nadace 700 let města Plzně.

Markéta Huspeková působí téměř šest let jako dobrovolnice v organizaci SPOLEČNOST TADY A TEĎ, kde se věnuje vzdělávání sociálně znevýhodněných dětí. Konkrétně dvěma sestrám, které úspěšně provedla několika ročníky školní docházky od základní školy po střední. Svou laskavostí, empatií a soucitem si získala velkou důvěru obou dívek, tráví s nimi celá odpoledne, věnovala se jim i během nouzového stavu v online prostředí. Cenu předal Josef Bernard, náměstek hejtmanky Plzeňského kraje.

Kateřina Ratislavová byla nominována za devět let dobrovolnické činnosti – podporu pozůstalým rodičům a pomoc při rozvoji spolku Plzeňská zastávka, z. s., kde se věnuje problematice perinatální ztráty, tedy úmrtí miminka během těhotenství, při porodu nebo krátce po něm. Velmi citlivě pomáhá ženám i celým rodinám, které prochází touto těžkou životní situací, vede ve spolku bezplatné poradenství v poradně při úmrtí miminka. Cenu obdržela z rukou Davida Procházky, starosty Městského obvodu Plzeň 3.

Na nedělní prohru s Třincem hokejisté Plzně zareagovali tím nejlepším možným způsobem. V 18. kole extraligy nedali šanci Olomouci a zvítězili jednoznačně 6:1. Dvakrát se střelecky prosadil Ludwig Blomstrand, po gólu přidali Petr Kodýtek, Pavel Musil, Michal Bulíř a Filip Suchý.

Na první gól plzeňští fanoušci nečekali příliš dlouho. Olomouc nechala až příliš prostoru ve vynikající formě hrajícímu Ludwigu Blomstrandovi, a ten už přesnou střelou z levého kruhu po 49 vteřinách poslal Škodovku do vedení. Plzeň tlačila a Olomouc nevěděla, kam dřív. Na Sedláčka si ale nepřišel ani Kodýtek, ani Martin Lang. Pak se Hanáci otřepali a také trochu začali zaměstnávat Svobodu. Daleko větší příležitost však měli znovu Plzeňští. V 11. minutě si Dzierkals počkal na najíždějícího Viktora Langa, jehož střelu ale Sedláček vyrazil. Indiáni si tak na další trefu počkali do 17. minuty. Petr Kodýtek zvolil v přečíslení 2 na 1 zakončení a trefil přesně do šibenice.

Pokud Olomouc plánovala co nejrychleji snížit, tak se jí stal pravý opak. Už ve 22. minutě opět nechala prostor Ludwigu Blomstrandovi, a ten trefil přesně mezi betony. To byla také poslední chvíle Sedláčka v brance, od té doby už branku hostů hájil Lukáš. Jenže ani ten moc dlouho čisté konto neudržel. Ve 27. minutě pálil v přesilovce od modré Jiříček a důrazný Pavel Musil dostal puk za brankovou čáru. Oba týmy pak měli k dispozici přesilové hry, změnu skóre už ale ani jedna z nich nepřinesla.

Ve třetí třetině Plzeň poměrně v poklidu hájila svůj náskok a v 51. minutě přidala v přesilovce pátý zásah. Musil našel na celou šířku brankoviště Michala Bulíře, a na toho už čekala poloprázdná branka. Za další dvě minuty už to bylo 6:0. Suchého střelu si srazil do vlastní branky obránce Škůrek. V 55. minutě mohli hosté korigovat skóre. Olesz ale trefil pouze tyč. Svoboda se ale ani tak čistého konta nedočkal, napodruhé v krátké době už měl Olesz více štěstí a v 59. minutě přecijen prolomil střeleckou nemohoucnost Mory.

Václav Baďouček, trenér HC Škoda Plzeň: "První gól byl hodně důležitý. Stejně tak jsme se prosadili i na začátku druhé třetiny. Mužstvo se tím uklidnilo. Tak, jak jsme odehráli závěr druhé třetiny, se uklidnilo možná až moc. Koledovali jsme si o gól. Ve ttřetí třetině už jsme si hlídali náskok. Jsem rád, že jsme sérii čtyř domácích takhle zvládli. Bylo to těžké psychicky. Pro Olomouc je to každopádně krutější výsledek."

Plzeň spustila aplikaci Digiškolka, který usnadní komunikaci všech více než 40 městských mateřských škol s rodiči. Ulehčí pedagogům rutinní práci a v budoucnu má také napomoci při náborech a zápisech do školek.

Uložení popela zesnulých ke kořenům stromů nabízí nově Správa hřbitovů a krematoria města Plzně. V Česku zatím ojedinělý způsob pohřbívání mohou lidé využít v Lesním hřbitově, který je součástí dvanáctihektarového Ústředního hřbitova na východním okraji města. Pozůstalí si vyberou strom, k němuž při obřadu podle vlastní volby nebo bez obřadu uloží zpopelněné ostatky zemřelého do jamky v okruhu jednoho metru od stromu do hloubky asi 60 centimetrů.

DSC 0021"Ostatky je možné uložit v ekologicky rozložitelné urně, která se rozpadne do zhruba deseti let, či je možné vsypat pouze popel. Na stromě bude připevněna dřevěná cedulka, kam je možné napsat jméno zemřelého, datum narození a úmrtí. Přírodní pohřbívání je možné celoročně kromě nepříznivého počasí, kdy bude zamrzlá zem,“ vysvětlila ředitelka Správy hřbitovů a krematoria Kateřina Šneberková.

Podle primátora Plzně Martina Baxy může být pro některé pozůstalé obřad v síních krematoria velmi neosobní a rychlý. Proto naše městská správa hřbitovů a krematoria nabízí a ukazuje nové cesty, jak se rozloučit s blízkým člověkem a uctít jeho památku v přírodním prostředí. Alternativou by mohlo být právě pohřbívání ke kořenům. Jsem rád, že tu toto první takové pohřebiště vzniklo. V České republice lze pohřbívat ke kořenům například v pražských Ďáblicích či v Brně,“ uvedl.

„V Lesním hřbitově, který je součástí Ústředního hřbitova, jsme připravili také obřadní místo pro pohřbívání ke kořenům. Zakoupili jsme reproduktor pro hudební doprovod obřadu, je zde také připraveno sezení. Správa hřbitovů a krematoria města Plzně pro pozůstalé zajistí kompletně celé rozloučení, včetně obřadníka. Pozůstalí mají možnost například spálit vzkaz pro zemřelého ve speciální nádobě nebo zapálit plovoucí svíčku a děti zde mohou nakreslit vzkazy a pověsit je na stromy. Městská správa se vždy bude snažit v co největší možné míře v souladu s dobrými mravy vyjít vstříc přáním pozůstalých, či z předem vysloveného přání zesnulého,“ řekla náměstkyně primátora Eliška Bartáková, do jejíž gesce patří Správa hřbitovů a krematoria města Plzně.

DSC 0024„Pozůstalí si ve vyhrazené části na Ústředním hřbitově vyberou strom, kam chtějí svého zesnulého uložit. Správa hřbitovů a krematoria připraví v okruhu cca jednoho metru od kmene místo pro uložení. Ostatky je možné uložit v ekologicky rozložitelné urně, která se rozpadne do zhruba deseti let, či je možné vsypat pouze samotný popel. Na stromě bude připevněna dřevěná cedulka, kam je možné poznamenat jméno zemřelého, rodiny, datum narození a úmrtí (dle přání zesnulého nebo rodiny). Přírodní pohřbívání je možné celoročně, vyjma nepříznivých povětrnostních podmínek, kdy bude zamrzlá zem,“ vysvětlila ředitelka Správy hřbitovů a krematoria Kateřina Šneberková a dodala: „Věřím, že občané budou mít zájem o klidnější a komornější rozloučení, než je oficiální obřad v síni.“

Celková kapacita přírodního hřbitova na Ústředním hřbitově v Plzni je stovky míst. Cena za pronájem činí 350 korun. Smlouva o pronájmu hrobového místa bude uzavírána na deset let. Cena základního obřadu se bude pohybovat mezi 3000 až 5500 korunami. Cena pronájmu místa odpovídá urnovému hrobu. K jednomu stromu je možné umístit až osm uren. „Nyní se budeme snažit k jednomu stromu dávat pouze rodinné příslušníky,“ upozornila Kateřina Šneberková.

Celkové náklady na vybudování nového pohřebiště ke kořenům byly 70 tisíc korun. Kromě Plzně nabízí pohřbívání ke kořenům například hřbitov v pražských Ďáblicích neboli první české přírodní pohřebiště Les království, či v Brně. V zahraničí pohřbívání ke kořenům má již letitou tradici například ve Velké Británii.

Jinou přírodní alternativou na Ústředním hřbitově v Plzni je lesní hřbitov, který funguje pět let. „Zájem je značný, z poloviny je hřbitov obsazený. Ve dvouhektarovém lesoparku se vzrostlými stromy je možné uložit popel zesnulých pod žulovou desku do úrovně terénu. Pod každou deskou, které jsou rozesety mezi stromy, je malý sklípek, kam lze umístit až dvanáct uren,“ doplnila Kateřina Šneberková.

Foto: Magistrát města Plzně

Ve věku nedožitých devadesáti let zemřel 22. října výtvarník Zdeněk Světlík. Smutnou zprávu potvrdil jeho syn Jiří. Poslední rozloučení se koná ve čtvrtek 4. listopadu ve 12:30 hodin v obřadní síni plzeňského krematoria.

Co všechno se odehrálo za posledních deset let v plzeňské zoologické a botanické zahradě, ukazuje kniha Cesta k půl milionu návštěvníků, kterou napsal František Hykeš. Na této publikaci je zajímavé to, že si ji běžně nekoupíte. Je to dárková kniha a abyste ji dostali, musíte pro to něco udělat.

V celém Plzeňském kraji je první dávkou naočkováno celkem 658 696 osob. Dokončené očkování oběma dávkami má za sebou již 328 948 lidí a třetí posilující dávkou je očkováno 7 387 osob. Informovala o tom Helena Frintová z Plzeňského kraje. Zajistit ještě vyšší proočkovanost mají pomoci praktičtí lékaři. Ke spolupráci je vyzvala hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

Nové kanalizační vozidlo Mercedes-Benz s nástavbou Kroll za téměř 11 milionů korun začnou používat pracovníci provozu kanalizace VODÁRNY PLZEŇ. V terénu bude denně a jeho osmistupňový systém recyklace nasáté odpadní vody je možné přirovnat k mechanické části čistírny odpadních vod.

Nové auto nahradí kombinované kanalizační vozidlo z roku 1997 bez technologie recyklace vody. Nové auto slouží k hydromechanickému čištění kanalizačních systémů, ale umí také odsáté odpadní vody po mechanickém vyčištění opětovně využít k proplachu. Osmistupňovou recyklaci je možné přirovnat k mechanické části čistírny odpadní vody. „Odsátá směs sedimentů a odpadní vody prochází jednotlivými čistícími stupni, kde je odpadní voda postupně zbavena mechanických částic až po velikost 0,05 mm. Ty se ukládají do kalové komory nástavby,“ uvedl vedoucí provozu kanalizace Tomáš Mádr. Vozidlo je schopno pracovat kontinuálně několik hodin a je eliminováno přerušení práce a přejezdy vozidla z důvodu nutnosti doplnění vody.

VODÁRNA PLZEŇ a.s. se stará celkem o 26 čistíren odpadních vod a 957 kilometrů kanalizační sítě s 97 čerpacími stanicemi. Prostřednictvím 33 tisíc přípojek zajišťuje odvod a likvidaci odpadních vod od cca 233 tisíc obyvatel. V roce 2020 bylo vyčištěno 20,95 milionů kubíků odpadní vody, více než 85 kilometrů kanalizační sítě a zmonitorováno přes 39 kilometrů potrubí.

Aktualizováno 18:43 Od 1. července platí na území Evropské unie takzvané digitální covidové certifikáty, které mají usnadnit pohyb mezi státy EU a zamezit šíření nákazy Covid-19. Jak se tento covid pas osvědčil, se dozvíte v online debatě, kterou ve spolupráci s ZAK TV pořádala od 17 hodin Kancelář Evropského parlamentu v České republice. Sledovat jste ji mohli na youtube odkazu přímo v tomto článku.

Na deset měsíců se zkušební lhůtou jeden a půl roku snížil dnes odvolací Krajský soud v Plzni trest bývalému předsedovi strany Věci veřejné a někdejšímu poslanci Jaroslavu Škárkovi za jeho loňské nenávistné výroky o nedonošených dětech, mentálně postižených lidech či o neziskových organizacích. Na svůj veřejně přístupný profil na facebooku Škárka tehdy kromě jiného napsal o předčasně narozených dětech s nízkou porodní hmotností, že jsou to "nevyvinuté zrůdy".

Soud tak zmírnil srpnový verdikt Okresního soudu Plzeň - sever, který Škárkovi vyměřil roční podmíněný trest s dvouletou zkušební lhůtou. Za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod hrozilo bývalému politikovi až tříleté vězení.

Rozsudek je pravomocný. Lze proti němu pouze podat dovolání k Vrchnímu soudu. Škárka, který se odvolal proti verdiktu o vině i proti výši trestu vyměřeného okresním soudem, bude v případu pokračovat dál, řekl po vynesení rozsudku. "Nepovažuji za správné, aby tato společnost udělovala tresty za odlišný názor," dodal dnes. I v obhajobě u okresního soudu argumentoval svobodou slova.

Dnes u soudu padesátlietý Škárka nevypovídall. U okresního soudu se ale k napsání příspěvku přiznal. Řekl, že příspěvek psal pod vlivem většího množství vypitého vína. Vyjádřil lítost především nad expresivní formou svého vyjadřování, obsah ale hájil. Chtěl prý otevřít diskusi o daných tématech. "Je mi líto formy, kterou jsem zvolil, asi jsem nedomyslel, že by se to opravdu někoho mohlo dotknout," uvedl v srpnu Škárka u okresního soudu.

"Zbyteční lidé – zbavme se jich. Dnes jsem na ČT zaregistroval reklamu na fond 'Nedoklubko', který podporuje předčasně narozené děti s hmotností, kdy 'se vejdou do dlaně'. Jinými slovy nevyvinuté zrůdy, které budou mít IQ kolem padesátky a budou pro společnost pouze přítěží. Budou nás stát pouze peníze a jejich přínos nebude ani nula, ale pouze mínus. Pouze nějaká neziskovka se na nich napakuje. Stejné je to i s mentály," napsal Škárka na facebook. Vyzval také, aby se stát "probral a zbavil se zbytečných lidí". "Lidé, kteří nejsou přínosem společnosti, ať už z důvodu mentální či společenské diskvalifikace (dementi, bezďáci, imigranti atd.), nesmí být společností protežováni. Zbavme se zbytečných," napsal.

Za své výroky se Škárka později omluvil. Rozeslal prohlášení do médií a omluvil se i Nedoklubku. Smazal profil na facebooku. Jeho jednání ho ale připravilo o práci u Vězeňské služby, u níž pracoval pět let. Skončil s prací vychovatele v plzeňské věznici, po dohodě podal výpověď. Věznice se od jeho stanoviska distancovala.

Odvolací soud dnes potvrdil verdikt okresního soudu v tom, že Škárkovo jednání naplnilo znaky žalovaného skutku. "Nelze dospět k závěru, že by společenská škodlivost jednání pana obžalovaného byla nižší," konstatoval předseda odvolacího senátu. S okresním soudem ale odvolací soud nesouhlasil ve výši vyměřeného trestu. "Je nutné konstatovat, že okresní soud dostatečně nezohlednil ve prospěch pana obžalovaného jeho dosavadní trestní bezúhonnost. Panu obžalovanému výrazně polehčuje, že se nikdy nedopustil žádného protiprávního jednání," vysvětlil předseda odvolacího senátu důvod snížení původního trestu.

Škárka u okresního soudu uznal, že "expresivnější forma" jeho projevu byla možná za hranou, měla ale vybudit občany z letargie a upozornit na sociální problémy nedonošených dětí, inkluze či neziskových organizací. Své názory ale nepovažuje za trestné. Citoval i z naučného slovníku z roku 1976, který slovo "zrůda", které použil, vysvětluje jako plod postižený malformacemi, nevyvinutý. "Tedy nevidím důvod, proč by slovo zrůda jako terminus technicus mělo být trestné," řekl tehdy. Nesouhlasně se vyjádřil i k zařazování například vážně mentálně postižených dětí do běžné školní výuky. "Lituji té formy, té opravdu lituji, nicméně za svůj názor, že inkluze je špatná, systém fungování neziskovek je špatný, za tím názorem si stojím," řekl tehdy u soudu vystudovaný pedagog Škárka.

čtk