Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Bezmála čtyři stovky zkontrolovaných osobních vozidel a dvě stovky dopravních přestupků. Takový je výsledek dvdoudenní bezpečnostní akce, která se uskutečnila v minulém týdnu po celém Plzeňském kraji.

Bezpečnostní kontroly byly podle policejní mluvčí Dagmar Jirouškové zaměřené na dodržování rychlostních limitů, standardně hlídky kontrolovaly dodržování obecně platných ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a činnost spojenou s pátráním po hledaných osobách, věcech a odcizených motorových vozidlech. Zabývaly se také pašováním drog, ilegální přepravou zbraní a nelegální migrací. "Do akce bylo zapojeno celkem 60 dopravních policistů, kteří v průběhu dvou dnů zkontrolovali celkem 375 vozidel a zjistili při tom 201 dopravních přestupků. Z nich vyřídili 194 příkazem na místě v úhrnné částce 123 700 korun, zbylých sedm oznámili příslušnému správnímu orgánu," vypočítala Jiroušková.

Z celkového počtu dopravních přestupků (201) jich bylo nejvíce v souvislosti s překročením rychlosti, a to 156. Z nich 152 policisté vyřešili příkazem na místě v úhrnné částce 104 000 korun. Zbylé 4 přestupky byly oznámeny příslušnému správnímu orgánu. Dalším četnějším přestupkem bylo nepoužití bezpečnostních pásů za jízdy, a to v 9 případech. Těmto řidičům policisté uložili příkazy na místě v celkové částce 3 400 korun. V jednom případě policisté zjistili požití alkoholu u řidiče motorového vozidla v rovině přestupku (do 1 ‰) a v jednom případě v rovině trestného činu (nad 1 ‰). Policisté také kontrolovali jednu osobu, která byla v celostátním pátrání.

U vážné nehody zasahovaly ve středu dopoledne záchranné složky u obce Prašný Újezd na Rokycansku. Řidič tam nezvládl svůj vůz a skončil s ním na střeše. On i jeho spolujezdkyně skončili v nemocnici.

"Řidič ročník 1950 jel s osobním autem Peugeot 207 od Hlohovic na Podmokly. V obci Prašný Újezd z neznámých důvodů vyjel vpravo mimo komunikaci, narazil do betonového mostku a převrátil se na střechu," popsala policejní mluvčí Hana Kroftová.

Řidiče a spolujezdkyni ročnik 1948 si převzali záchranáři. "Letecky jsme transportovali ženu se středně těžkým zraněním na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Plzni. Muže pak pozemní cestou do stejné nemocnice na akutní zónu," doplnila mluvčí krajské záchranky Mária Svobodová.

 

V těžké situaci se ocitla dvaadvacetiletá žena z Plzně. Bývalý přítel ji po rozchodu nechal v bytě jedovatého pavouka i s teráriem. Nešťastná dívka, která se sklípkana bála, si zavolala na pomoc strážníky.

Podle mluvčí strážníků Jany Pužmanové se dívka snažila muže opakovaně kontaktovat, aby si zvíře i se svými věcmi odnesl, ten ale nejevil zájem. "Když jí opouštěl, nechal doma jen vzkaz, že si má pavouka nechat," uvedla Pužmanová. Strach z pavouka a chovatelská nezkušenost dívku nakonec přiměly k tomu, aby se obrátila se žádostí o pomoc na strážníky. Ti si sklípkana i s teráriem převzali a převezli jej do pobočky Akva-Tera Plzeň. "Případ čtyřiatřicetiletého muže, který je podezřelý z porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, bude řešit Odbor dopravy a životního prostředí ÚMO Plzeň 3," dodala Pužmanová.

Ve Vlkošově nedaleko Bezvěrova začal ve středu kolem 7. hodiny hořet rodinný dům. Na místě zasahovalo několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů.

Podle mluvčího krajských hasičů Petra Poncara oheň zasáhl krov a střechu budovy. "Vypomáhá nám také jednotka hasičů Karlovarského kraje z Toužimi. Požár je lokalizován," doplnil před 8. hodinou.

středa, 18. srpen 2021 11:28

Plzeň hledá vánoční strom

Máte na zahradě přibližně 15 metrů vysoký smrk, jedli nebo douglasku pravidelného kuželovitého tvaru s neprosychajícími větvemi? Pak se obraťte na Správu veřejného statku města Plzně, která hledá vánoční strom, jež bude zdobit o letošním adventu plzeňské náměstí Republiky. Vyzývá proto obyvatele Plzně, případně blízkého okolí, kteří mají na své zahradě vhodný exemplář a chtějí ho ze svého pozemku v nejbližší době odstranit, aby jej předtím nabídli městu jako možný vánoční strom.

„Lidé z Plzně a blízkého okolí mohou již tradičně nabídnout městu svůj krásný smrk, jedli nebo douglasku. V loňském roce jsme měli například na náměstí Republiky jedli bělokorou z Kařezu na Rokycansku, vybrali jsme ji ze zhruba deseti nabídek občanů. Předloni plzeňské náměstí zdobil smrk ztepilý, který rostl na soukromém pozemku v Lochotínské ulici na Roudné. Město se snaží, pokud je to jen trochu možné, každý rok druhy stromů obměňovat. Strom se poprvé rozzáří tradičně první adventní neděli, tedy 28. listopadu,“ řekl primátor města Martin Baxa.

Občané z Plzně a blízkého okolí mohou i letos nabídnout vánoční strom městu. „Jehličnatý strom, nejlépe smrk, jedle nebo douglaska, by měl být vysoký 13 až 15 metrů, pravidelného kuželovitého tvaru s neprosychajícími větvemi. Důležitým kritériem pro výběr je také přístupnost pro jeřáb a nákladní auto,“ popsal Richard Havelka, vedoucí Úsek lesů zeleně a vodního hospodářství Úsek lesů zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně. Odborníci posoudí nabídky ze všech hledisek. „Ne každý strom, který vypadá esteticky na zahradě, se hodí i na prostranství na náměstí. Výběr není jednoduchá záležitost, protože i po poražení je nutné prozkoumat, zda není strom příliš napadený hnilobou nebo jinak poškozen. A v případě, že by se taková věc zjistila, je nutné mít v záloze další varianty,“ doplnil Miloš Pacolt, vedoucí oddělení městských lesů Správy veřejného statku města Plzně.

„Správa veřejného statku města Plzně zakoupila před dvěma lety novou výzdobu na vánoční strom na náměstí Republiky, která nahradila původní, jež byla již dožilá. Výzdobě dominuje bílé světlo ledové barvy. Světelné řetězy na stromě dosahují délky 3,5 kilometru a umožňují postupné rozsvěcení stromu po jednotlivých sekcích. Ty využijeme i v letošním roce. Občané si loni zvolili k dozdobení vánočního stromu motiv vločky. Motiv dozdobení letošního vánočního stromu budeme podobně jako loni zjišťovat formou veřejné ankety,“ vysvětlila technická náměstkyně Správy veřejného statku města Plzně Andrea Fojtíková.

Nabídku s uvedením adresy pozemku a kontaktem na majitele, dopravní přístupností pro jeřáb a nákladní auto, případně i s fotografií, je možné zasílat na Správu veřejného statku města Plzně, Klatovská 10-12, Plzeň, 301 00, nebo na e-mailovou adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do konce září 2021.

Plzeňští hokejisté zvítězili v přípravném zápase na ledě Motoru České Budějovice 3:1 přesto, že po první třetině a gólu Allena prohrávali 0:1. Ve druhé části ale srovnal Petr Kodýtek a na začátku třetí třetiny překlopil vedení na stranu indiánů Pavel Musil. Pojistku pak přidal střelou do prázdné branky v power-play domácích Tomáš Mertl. Jedním z hrdinů zápasu byl gólman Škodovky Dominik Pavlát, který mimo jiné chytil i trestné střílení svému bývalému spoluhráči Milanu Gulašovi.

Jako první v utkání zahrozil Vondrka, který pláchl hostující obraně, svižnou střelou nad beton si ale na Pavláta nepřišel. Muž s maskou indiánů se činil i vzápětí, když bylo proti modrobílým nařízeno trestné střílení. K němu se postavil Milan Gulaš, avšak po rychlé kličce na svého bývalého spoluhráče nevyzrál. Udeřil tak až další exindián Conor Allen. Voženílek jej od levého mantinelu oslovil samotného před bránou a šikovný obránce zamířil přesně k levé tyči. Rychlou odpověď chystal z první z mezikruží Slanina, Strmeň zakročil vyrážečkou.

V prostřední periodě Vondrka zachytil skákavý kotouč a rychle posunul na neobsazeného Hanzla, Pavlát se stihl přesunout. Západočeši odpověděli přečíslením dva na jednoho, ve kterém příhru obdržel Kaňák, avšak ani on se na střelecký zápis nezapsal. V totožné situaci se k puku dostal po chvilce také Čerešňák, ale ani on kouzlo Strmeně neodčaroval. To se povedlo až dnešnímu narozeninovému oslavenci Petru Kodýtkovi, jenž dostal mnoho prostoru na pravém kruhu a nechytatelně zavěsil pod břevno. Vrátit vedení svým barvám zkoušel z otočky z osy hřiště Karabáček, jenže nemířil přesně.

Poslední část přinesla poměrně rychlé rozzuzlení. Viktor Lang od levého mantinelu nahodil černý nesmysl směr brána a před Strmeněm mimo jeho dosah tečoval Pavel Musil. Na druhé straně se pár kroků za modrou napřáhl Vráblík, ani on na svého bývalého spoluhráče nevyzrál. Naopak definitivní pojistku mohl přidat pro modrobílé z nařízeného trestného střílení Bulíř, nastavený beton však bekhendem nepřekonal. Konečnou podobu výsledku tak udal až Tomáš Mertl, který z vlastního obranného pásma trefil opuštěnou klec Motoru.

hcplzen.cz

Osobní auto s dodávkou se srazilo na 122. kilometru dálnice D5 ve směru do Prahy. Dálnice musela být v místě nehody na několik hodin uzavřena.

K nehodě vyjížděly všechny záchranné složky před 18. hodinou. "Řidič dodávky ročník 1999 jel v pravém jízdním pruhu, z dosud zjištěných informací zřejmě dostal smyk a narazil do osobního Škoda Octavia, které jelo v levém jízdním pruhu," popsala policejní mluvčí Eva Červenková.

Vážné zranění utrpěla spolujezdkyně z osobního auta, kterou museli záchranáři  transportovat letecky na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Plzni, lehčí poranění pak řidič dodávky. 

Směr na Prahu byl zhruba dvě hodiny zcela zavřený, poté mohli řidiči několik hodin jezdit jen levým pruhem. Po 23:00 byla dálnice zcela zprůjezdněná. 

Transfúzní oddělení FN Plzeň vyhlašuje 13. ročník akce Daruj krev, daruješ naději”. Cílem je zvýšit zásoby v krevních skladech, a tím udělat i dobrý skutek. Pomocnou ruku podává i pivovar Gambrinus a fotbalový klub Viktorie Plzeň.

Dvě osobní auta se čelně střetla na hlavním tahu I/26 u Staňkova. Tři osoby převáželi záchranáři do nemocnice, z toho jedna žena se zranila těžce. 

Nehoda se stala kolem 14. hodiny u Staňkova ve směru na Horšovský Týn. "Na místě jsou holýšovští policisté a dopravní policisté. Zatím se stále vyprošťuje, silnice je zcela neprůjezdná, objízdná trasa vede přes Staňkov," informovala krátce po srážce policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Při strážce se zranily tři osoby. "Letecky jsme z místa transportovali ženu ročník 1963 s těžkým zraněním, ale při vědomí, na urgentní příjem FN Plzeň. Další dva muže ročníky 1976 s lehkými zraněními převážíme do Domažlické nemocnice," doplnila Andrea Divišová ze Záchranné služby Plzeňského kraje.

Zvýšení počtu hlídek městské i státní policie, přidání kamer, zapojení terénních pracovníků, případně také dočasné zřízení služebny strážníků i vydání vyhlášky, která by na území Plzně zakázala v některých lokalitách pít alkohol na veřejnosti. To všechno plánuje plzeňská radnice, aby zlepšila prostředí a zvýšila bezpečnost před hlavním vlakovým nádražím.

„Je pravda, že prostor před hlavním vstupem na nádraží je problémový. Na lavičkách se tam dlouhodobě shlukují lidé bez domova a osoby pod vlivem alkoholu i drog. V podstatě se jedná o skupinky stále stejných osob, jejichž chování snižuje pocit bezpečí cestujících, kteří místem prochází,“ přiznal radní města Plzně pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.

Proto se v polovině srpna uskutečnila společná schůzka vedení města se zástupci městské i státní policie, Správy veřejného statku města Plzně jakožto správce pozemků v okolí nádraží, se zástupci Správy železnic jako vlastníka budovy nádraží a dalších osob. Druhá schůzka se uskuteční začátkem září. Výstupem by měla být série opatření, která pomohou situaci řešit.

„V lokalitě jsme již zvýšili počet hlídek. Bohužel strážníci a policisté mají jen omezené možnosti ve vztahu k těmto osobám, které nepáchají přestupkovou ani trestnou činnost. Nicméně dohled je nyní intenzivnější. Současně jednáme o tom, že bychom v lokalitě dočasně zřídili služebnu městské policie, a to minimálně do doby, než vybudujeme ve Wenzigově ulici nový objekt zaměřený na osoby bez domova, kde se se služebnou strážníků počítá nastálo,“ přiblížil Martin Zrzavecký.

Na základě doporučení policie město připravuje i posílení lokality o dvě kamery. Správa informačních technologií města Plzně také jedná se Správou železnic, jež vlastní kamerový systém v budově, že by jej napojilo na centrální kamerové středisko na Klatovské třídě, kde jsou dostupné záběry ze všech kamer města a kde pracuje městská policie spolu se státní. Obě složky by tak mohly reagovat na dění před nádražím rychleji.

„Osobně pak navrhuji také to, abychom zvážili vydání městské vyhlášky, jež by na území Plzně zakázala v některých lokalitách pití alkoholu na veřejnosti. Toto se nám totiž osvědčilo v době pandemie covid-19, kdy bylo zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti. Jsem přesvědčen, že je to jeden z účinných nástrojů, jak bychom mohli právě podnapilé osoby u nádraží postihnout,“ dodal radní Martin Zrzavecký. Na plánovanou schůzku v polovině září budou přizváni také zástupci druhého městského obvodu, tématem bude i úklid prostranství před nádražní budovou.