Marie Osvaldová
Odlehlá místa v Plzeňském kraji mají nízkou proočkovanost. Pomoci mají mobilní očkovací týmy
Mobilní očkovací týmy budou ještě ve větším rozměru dojíždět do příhraničních oblastí v Plzeňském kraji. V některých obcích je totiž proočkovanost nízká, Plzeňský kraj chce lidem ještě více zpřístupnit očkování i v odlehlých oblastech regionu.
V celém Plzeňském kraji mají lidé dosud možnost se očkovat v 11 očkovacích centrech, z toho 8 míst očkuje bez registrace. Jenže ani to mnohde nestačí. „Rozhodli jsme se zřídit ke stávajícím očkovacím centrům větší počet mobilních týmů a jsme připraveni je vyslat do obcí, kde je nízká proočkovanost. Zvolili jsme proto spolupráci se starosty obcí, která se nám již v jarním období osvědčila. Jsem velmi ráda, že i tentokrát jsou to právě starostové, kdo nám pomohou předat obyvatelům informace k očkování a budou se podílet na organizaci spolu s mobilními týmy našich očkovacích center,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.
Plzeňský kraj ve spolupráci s očkovacími centry zřídil prozatím sedm dalších mobilních týmů mimo ty, které očkují v obcích na severním Plzeňsku a Tachovsku. Nově postavené týmy pokryjí všechny okresy včetně metropole. Vyjíždět budou ze Stoda, Rokycan, Domažlic, Klatov, Sušice, z Plzně pak týmy EUC kliniky a FN Plzeň. Jeden mobilní tým hejtmanství vysílá do firem. „Máme zde velká očkovací centra, zřídili jsme mobilní týmy a věřím, že to je další krok k tomu, abychom obyvatelům spolu se starosty zjednodušili přístup k očkování,“ dodala hejtmanka Ilona Mauritzová.
Nízká proočkovanost v některých obcích je způsobena často vysokým počtem obyvatel, kteří prodělali onemocnění covid-19 a běží jim ochranná doba po nemoci. Kromě těchto obyvatel v příhraničí evidujeme také velký počet pendlerů. Výjimkou nejsou ani lidé s komplikovaným přístupem k dopravě do vzdálenějšího očkovacího centra.
Výsadkář přežil pád díky včasné pomoci záchranářů
Praktická výuka na prvním místě. Studenti Fakulty zdravotnických studií během léta nacvičovali modelové záchranné situace, při kterých běhal mráz po zádech. Sražený chodec, dopravní nehoda s několika zraněnými nebo havárie při seskoku padákem. Akce s názvem “Den s traumatem” rozhodně nebyla nudnou teoretickou výukou
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. To je heslo pro studenty Fakulty zdravotnických studií. Ti se pravidelně zúčastňují velkých taktických cvičení Integrovaného záchranného systému nebo workshopů, a spolu s pedagogy pořádají osvětové akce pro širokou veřejnost. Katedra záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví FZS Západočeské univerzity pořádala během léta ve spolupráci s Leteckou záchrannou službou Plzeň-Líně akci s příznačným názvem “Den s traumatem”.
Modelové situace připravovali studentům i v místech, kde je velký pohyb lidí a zvídavých osob. Akce proto probíhala v budově fakulty a jejím okolí, například v areálu letiště v Líních. Pro studenty byla výuka silně realistická a díky ní se lépe připraví i psychicky na reálné situace, které je čekají.
Jak Den probíhal? Vyučující, absolventi oboru a příslušníci Armády ČR pro studenty oboru záchranářství připravili modelové situace zaměřené na ošetření pacienta s traumatem. Nacvičovali tak poskytování přednemocniční neodkladné péče například u výsadkáře, který havaroval při seskoku padákem, při dopravní nehodě s několika zraněnými nebo u sraženého chodce.
Pro modelovou situaci s názvem EMERGENCY byl v prostorách učebny vytvořen improvizovaný urgentní příjem, kde studenti jako členové nemocničního týmu poskytovali neodkladnou péči postupně přijímaným pacientům. Dále měli možnost si vyzkoušet třídění metodou START (snadné třídění a rychlá terapie), která se používá k určování priorit ošetření při mimořádné události s hromadným postižením osob.
„Na akcích, jako je Den s traumatem, mají studenti možnost praktikovat své znalosti v rámci modelových situací, a vyzkoušet si tak náplň svého budoucího povolání. Velkým přínosem je setkání s profesionály, kteří jim poskytují zpětnou vazbu a rady. S Leteckou záchrannou službou Plzeň-Líně plánujeme další spolupráci a už teď se na ni těšíme,“ uvádí Klára Gillernová, vyučující katedry záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví.
A co se připravuje pro záchranáře na začátek akademického roku? ,,Fakulta zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni chystá na září mezinárodní soutěž pro studenty vysokých škol s názvem Plzeňský pohár záchranářů. Tato soutěž má už silnou tradici a letošní ročník je již ročníkem devátým. Každý rok se specializujeme na novinky z přednemocniční a nemocniční neodkladné péče a jejich aplikaci v praxi. Pohár je zároveň metodickým cvičením pro studenty vysokých škol z České republiky a Slovenska.“ říká děkan fakulty Lukáš Štich.
Zajímavou součástí velmi oblíbeného Plzeňského poháru záchranářů je tradiční pořádání workshopů a odborných prezentací, kde se studenti mohou seznámit s odbornou problematikou jednotlivých složek IZS a vyzkoušet si práci s technikou jednotlivých složek.
Fakulta zdravotnických studií poskytuje vzdělání v bakalářských studijních programech Fyzioterapie, Ergoterapie, Ortotika-protetika, Všeobecné ošetřovatelství, Porodní asistence, Radiologická asistence, Zdravotnické záchranářství a Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví. V kombinované formě je možné studovat program Všeobecné ošetřovatelství. Na úrovni magisterského studia nabízí program Ošetřovatelství.
Autor: Markéta Hallová
Odložili jste technickou kontrolu? Teď si postojíte ve frontě
Plánujete jet na dovolenou a chcete si narychlo zařídit technickou prohlídku? Pak můžete narazit. V celé Evropské unii má platit desetiměsíční vyjímka, některé státy ji neuznávají. Před stanicemi technické kontroly, které nemají objednávkový systém, se tvoří dlouhé kolony.
"Já jedu dnes s karavanem na dovolenou, potřebuji udělat technickou. Nějakou dobu jsem to odkládal, já jsem karavan nepotřeboval," prohlásil muž, který stál se svým vozidlem v koloně před STK v Rybnici.
Právě místní technická kontrola funguje na principu bez objednávek. Stačí tak maličkost, vystát si frontu. "Dalo by se říct, že je zájem opravdu obrovský. Lidé, kteří si odložili technickou, ji teď potřebují, protože ji potřebujou na dovolenou. Jsme jedni z mála, kteří nepoužívají objednávkový systém, takže se nám to sem sjíždí ze širokého okolí," uvedl pracovník STK Rybnice Robert Immig.
Nutná STK do Chorvatska
Podle dopravního znalce Richarda Topinky byla vyjímka z technické kontroly udělena nejprve na šest, pak na deset měsíců. To vše z důvodu pandemie koronaviru. "Po možnosti volného pohybu už ale absolutně ztrácí účinnost," dodal Topinka. A to je také důvod, proč například při cestě na Jadran můžete narazit. "Ačkoliv výjimka by měla platit i tam, neakceptují ji. V případě nehody nebo když máte technickou závadu, jde všechno za řidičem. Platná technická prohlídka je prostě jistota v celé EU," doplnil.
V okamžiku, kdy se uvolnilo cestování, měli řidiči podle znalce přestat spoléhat na výjimku a nemuseli by teď stát ve frontách. "Kdyby každý jezdil na technickou prohlídku, jak má, tak ji má za hodinu hotovou. Takhle bohužel musí vystát frontu," přiznal Immig.
Reportáž o tom, jak to chodí na technické kontrole, můžete vidět v pondělí od 17 hodin v premiérovém vysílání na ZAK TV.
Dopravu v části Plzně zkomplikuje vypnutí semaforů
Na křižovatce ulic Edvarda Beneše, Samaritská nebudou v úterý dopoledne fungovat semafory. V místě se tak mohou tvořit kolony, provoz budou v případě nutnosti korigovat policisté.
"V úterý 17. srpna 2021 v době od osmi hodin ráno do jedenácti hodin dopoledne dojde v Plzni na křižovatce ulic Edvarda Beneše, Samaritská k vypnutí světelného signalizačního zařízení. Důvodem je plánovaná údržba zařízení. Policisté budou v rámci běžného výkonu služby situaci monitorovat a v případě potřeby řídit provoz na zmíněné křižovatce," informovala policejní mluvčí Michaela Raindlová.
Policie apeluje na řidiče, aby dbali při průjezdu klřižovatkou zvýšené opatrnosti. "Upozorňujeme řidiče, aby při průjezdu výše uvedenou křižovatkou dbali zvýšené opatrnosti a chovali se ohleduplně vůči ostatním účastníkům silničního provozu," dodala Raindlová.
Stál jsem na správném místě a slízl smetanu, komentoval vítězný gól Řezník
Také po čtvrtém ligovém kole stoprocentní, na hřišti libereckého Slovanu vyhrála 1:0. O jedinou branku se postaral Radim Řezník. "Liberec má kvalitní mužstvo s rychlými hráči nahoře v ofenzivě, přes které se také snažil hrát. Bereme důležité body, protože se odtud nebudou určitě odvážet lehko. Asi to bylo utkání o jednom gólu a ten jsme dali my," prohlásil plzeňský krajní bek.
Gól jste vstřelil vy, když jste si počínal jako rozený útočník...
Je to tak (směje se). Klukům jsem říkal, že bych takové góly chtěl dávat, aby se mi míč odrážel před prázdnou branku. Jhon Mosquera hlavičkoval, ale brankář míč dobře vyrazil. Stál jsem na správném místě a pak už jen slíznul smetanu. Hlavně, že jsme vyhráli.
V závěru zápasu vás ale Liberec dostal pod tlak..
Přišel nám pomoct Jakub Brabec, soupeř sypal do vápna centry, uskákali jsme je. Konce zápasů jsou vždy hektické, padaly fauly a karty… Šance na rozhodnutí jsme měli, Ba Loua šel dvakrát sám na branku. Byli bychom víc v klidu, kdyby padl druhý gól, ale dopadlo to dobře.
Po čtyřech kolech jste jediným stoprocentním týmem. Je to tedy ideální vstup do ligy?
Chtěli jsme, aby se nám povedl. Dřeme jeden za druhého, což se nám vyplácí. Sbíráme body a musíme pokračovat dál. Máme široký kádr, takže se můžeme točit. Proti Liberci dostali šanci jiní, kluci z pohárů hráli i prodloužení, měli toho plné kecky. Každé vítězství nám pomůže.
Plzeň v lize dál vítězí. Výhru v Liberci trefil Řezník
Čtvrtý ligový zápas, čtvrtá výhra. Fotbalisté Viktorie Plzeň jsou v nejvyšší soutěži stoprocentní a se ziskem 12 bodů okupují čelo tabulky. Ve 4. kole Západočeši udolali Liberec na jeho hřišti 1:0. Jediný gól zápasu vstřelil po přestávce Radim Řezník.
V prvním poločase se na severu Čech hrál velmi opatrný fotbal, na každé straně byla k vidění pouze jedna velká šance. Nejprve se mohl do vedení dostat Liberec, kdy po špatném odhlavičkování Filipa Kaši trefil Jan Mikula tyč. Krátce před odchodem do kabin Pavel Šulc prostrčil na volného Matěje Hybše, ten však tváří v tvář neuspěl proti vyběhnuvšímu Milanu Knoblochovi, stejně jako dorážející Tomáš Chorý.
Za to vstup do druhé části hry byl aktivní a také velmi rychle padla úvodní branka zápasu. Po centru Dominika Janoška hlavičkoval Jhon Mosquera, domácí brankář míč jen vyrazil a s dorážkou včas přispěchal Radim Řezník. Odpověděť za Slovan mohl Imad Rondič, jeho hlavičku ze záklonu však pokryl Aleš Hruška. Hned po minutě na hřišti měl obrovskou šanci ke skórování Adriel Ba Loua, jenže z úhlu zamířil pravačkou na zadní tyč o kousek vedle. Pak to byl opět souboj Rondič a Hruška, ze kterého znovu vzešel úspěšněji plzeňský gólman. Stejně tak se na druhé straně podruhé do tutovky dostal Ba Loua, v podobné pozici ze strany vápna ale znovu poslal míč mimo tři tyče. Naštěstí to Západočechy nemuselo mrzet, po trefě Radima Řezníka v bílém hrající Viktorka zvítězila U Nisy 1:0.
Vážná nehoda na Klatovsku. Při střetu dvou aut se těžce zranili čtyři lidé
Nákladní auta oblastí na Košutce neprojedou
Klidnější a bezpečnější bude od září oblast staré Košutky, kde se výrazně omezí pohyb nákladních vozidel nad 3,5 tuny. S nápadem na zklidnění dopravy v této části Plzně přišlo vedení prvního městského obvodu, a to na základě podnětů místních obyvatel. Těm vadí, že řidiči nákladních aut si kolem jejich domů zkracují cestu, aby se vyhnuli vytížené křižovatce Gerská x Studentská. Nákladním automobilům se tak od září uzavřou ulice Karlovarská a Pod Košutkou. Výjimku budou mít vozy zásobování.
Nákladní vozy nebudou nově moci projíždět Karlovarskou ulicí, a to od křižovatky s Gerskou, kde se nachází supermarket Lidl. Další zákazové značky přibudou i o něco níže. Nákladní auta již neodbočí z Karlovarské ani do ulice Pod Košutkou. Na starou Košutku se pak nedostanou ani Kotíkovskou ulicí, kde zákaz vjezdu pro vozidla nad 3,5 tuny platí již delší dobu.
„Záměrem uvedeného dopravního opatření je především zamezení tranzitní nákladní dopravy Karlovarskou a Kotíkovskou ulicí,“ uvedl místostarosta prvního městského obvodu Jiří Uhlík. Upřesnil, že návrh na omezení dopravy vozidel nad 3,5 tuny vypracovala na základě požadavku obvodu Správa veřejného statku města Plzně a magistrátní odbor dopravy pak stanovil umístění příslušných dopravních značek. Ty instalují správci komunikace do konce srpna. Výjimku budou mít v dané oblasti vozy zásobování.
Na problém s projížděním nákladních automobilů na staré Košutce začali upozorňovat místní obyvatelé už během náročné rekonstrukce Studentské ulice. I po jejím otevření si však řada řidičů zkracuje cestu uvedenou lokalitou. „Občané se na nás obraceli s tím, že je v těchto místech enormní dopravní zatížení. Proto vítám, že se zde doprava zklidní,“ řekla starostka prvního městského obvodu Helena Řežábová.
Tarotový horoskop na týden 16. 8. 2021– 22. 8. 2021
Tesco prodávalo falšovanou mozzarellu z Polska
Mozzarella prodávaná v řetězci Tesco skončila v síti inspektorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Obsahovala totiž nižší obsah sušiny, než měla mít.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Tesco Stores ČR a.s., aby neprodleně stáhla ze všech svých poboček falšovanou potravinu TESCO LIGHT MOZZARELLA v balení 210 g, datum použitelnosti: 12/08/2021, označení šarže: L.1194, země původu: Polsko.
"Výrobce na obalu mj. uvedl, že obsah sušiny v potravině představuje minimálně 32 % hmotnosti výrobku. Laboratorní rozbor ale prokázal přítomnost sušiny pouze v hodnotě 27,2 %, čímž došlo, i při zohlednění nejistoty měření +/- 1,5 %, ke klamání spotřebitele ohledně skutečného složení potraviny," potvrdil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Inspektoři podle něj prodejci nařídili neprodlené stažení závadné šarže ze své tržní sítě a zahájí s ním správní řízení o uložení pokuty.
Potravinářská inspekce informaci předá do evropského systému pro boj s falšovanými potravinami AAC, což umožní došetření případu v zemi původu potraviny.