Marie Osvaldová
Plzeňští archeologové objevili středověkou studnu přímo pod okny své katedry
Středověkou sedmnáctimetrovou studnu objevili plzeňští archeologové přímo pod okny své katedry, na dvoře fakulty v Sedláčkově ulici v centru města. Byla zřejmě vyhloubena v době založení Plzně, tedy koncem 13. století a v té době patřila k nejhlubším ve městě. Kromě ní průzkum odhalil část středověkého domu a tisíce předmětů, dokládajících vývoj měšťanských domácností v centru Plzně od 16. do 20. století.
„Nález historické studny v plzeňské památkové rezervaci je významným zdrojem poznání každodenních dějin města Plzně. Unikátní kolekce nálezů, vyzvednutá v průběhu dvou etap archeologického výzkumu na dvoře budovy Fakulty filozofické v Sedláčkově 15, vypovídá o životě Plzeňanů především v období 16.–20. století,“ říká vedoucí výzkumu Lenka Starková z katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni.
První etapa terénního odkryvu proběhla v létě 2020 formou archeologického zjišťovacího výzkumu. V rámci ní byla objevena část středověkého domu, zbořeného v roce 1954, a rozsáhlá kolekce keramických fragmentů z rozmezí 16.–18. století, uložená jako odpadní výplň vápenné jámy.
Na první etapu výzkumu navázala letos v červnu etapa druhá, která byla zaměřená na detailní výzkum kruhového zapuštěného objektu v jihovýchodní části dvora Sedláčkovy 15. Hlubinný archeologický výzkum, vyvolaný havarijní stavem tohoto objektu, posléze určil, že se jedná o středověkou studnu, vyhloubenou pravděpodobně v době založení Plzně, koncem 13. století. „Výzkum se odehrával přímo pod okny katedry archeologie, a nabízel tak studentům možnost výuky archeologických terénních metod přímo v areálu univerzity,“ poznamenává Lenka Starková. Výkopové práce, zajištěné atestovanou firmou BK-Investis, byly ukončeny v předposledním červencovém týdnu. Celková hloubka historické studny dosahuje téměř 17 metrů. Ze spodní části studny byla vyzvednuta rozsáhlá a unikátně dochovaná kolekce artefaktů z období 16.–20. století. Jsou mezi nimi nejrůznější druhy nádobí, ale také broušené sklo nebo fragmenty skleněných figurek. „V některých případech se zřejmě jedná o importy. Jejich původ ještě budeme ověřovat,“ doplňuje Lenka Starková.
„Ve specifickém prostředí bez přístupu vzduchu se dochovaly i hojné pozůstatky organických materiálů včetně dvou vrtaných dřevěných trubek vertikálního čerpacího potrubí. Jeho horní část (včetně kovového sacího ventilu) byla vzhledem k jeho nestabilitě vyzvednuta a bude instalována jako exponát v rámci prohlídkové trasy plzeňského podzemí,“ prozrazuje Lenka Starková. Veřejnost se tak bude moci seznámit s těmito doklady čerpání a rozvodu vody, které tvořily běžnou součást plzeňské vodovodní sítě v období novověku.
„Výzkum odhalil mimořádně bohaté soubory artefaktů, které umožňují doslova nahlédnout do domácnosti plzeňských měšťanů doby národního obrození a průmyslové revoluce, tedy období, kterým se archeologové obvykle nevěnují, což dobře zapadá do jedné ze specializací naší katedry na archeologii novověku a modernity,“ dodává vedoucí katedry archeologie Pavel Vařeka.
Archeologický výzkum zachytil také pozůstatky z období, které je stále v živém povědomí pamětníků, což skýtá možnost doplnit archeologická zjištění poznatky orální historie a antropologie.
Vybrané kolekce nálezů si v září bude moci široká veřejnost prohlédnout v rámci akce Plzeňské dvorky 2021.
V Plzni očkují proti koronaviru bezdomovce, první den jich dorazila skoro padesátka
Celkem 47 bezdomovců se ve středu nechalo očkovat v Domově sv. Františka v Plzni. Západočeská metropole zahájila očkování proti onemocnění covid-19 lidí bez domova a zároveň osob žijících na plzeňských ubytovnách. Cílem je zamezit šíření onemocnění ve společnosti a ochránit před ním i zranitelnou skupinu osob žijících na území města Plzně.
„Ačkoli nám nikdo tuto povinnost neukládá, vyhodnotili jsme, že je správné jít touto cestou v zájmu ochrany veřejného zdraví všech Plzeňanů. Tento záměr koresponduje s dlouhodobou snahou města věnovat pozornost všem skupinám obyvatel,“ vysvětlil iniciativu primátor města Martin Baxa.
První vlna očkování proti onemocnění covid-19 osob bez domova proběhla ve středu 28. července v areálu Domova sv. Františka Městské charity Plzeň ve Wenzigově ulici a zájem o něj projevilo 47 zájemců, část lidí bez domova již také využila očkovací centra, kde se nechali očkovat, s registrací těmto lidem pomáhali sociální pracovníci.
„Logisticky nešlo o jednoduchou akci a nebylo by ji možno realizovat bez úzké spolupráce se všemi zainteresovanými složkami – klíčovou roli sehrály neziskové organizace, které jsou s lidmi bez domova v úzkém kontaktu a přesvědčily je o nezbytnosti očkování v zájmu ochrany jejich zdraví. Významným partnerem v boji proti koronaviru je pro město od počátku vakcinace EUC klinika a její vedení. Jen díky této součinnosti v rovině očkování ohrožených skupin proti covidu-19 nečelily v uplynulých zátěžových měsících plzeňské sociální služby větším ztrátám na životech. I tentokrát mobilní tým EUC kliniky vstřícně zareagoval, a město tak mohlo nabídnout očkování i lidem, kteří z mnoha důvodů nemají možnost nebo zájem dostavit se do standardních očkovacích center,“ upřesnil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem města David Šlouf, který se problematice osob bez domova intenzivně věnuje.
Očkování proti koronaviru osob bez domova probíhá jednodávkovou vakcínou, i s ohledem na životní styl očkovaných. „Nechceme jít direktivní cestou, evidovat očkované první dávkou a zároveň je zavázat, aby se dostavili v přesný den a hodinu na dávku druhou, protože víme, že u řady z nich by to byl problém, některé už bychom ani nedohledali. A tím by celá záležitost ztratila smysl. Pokud chceme nabídnout pomoc a ochránit i tuto cílovou skupinu, pak je třeba přijít za ní, co nejméně věc komplikovat a vytvořit tak podmínky výhodné pro obě strany. Přičemž výsledný efekt je, s ohledem na ochranu veřejného zdraví, přínosem pro celou plzeňskou veřejnost,“ uzavřel radní David Šlouf.
Plzni chybí v odvetě s Brestem devítka hráčů. Jedeme ale vyhrát, říká kapitán Brabec
Fotbalisté Viktorie Plzeň ve středu ráno odletěli do Jerevanu. V arménské metropoli je čeká ve čtvrtek od 18 hodin odvetné utkání druhého předkola Evropské konferenční ligy proti běloruskému Brestu. Západočechům stačí k postupu remíza. První utkání totiž vyhráli 2:1.
Viktoria si také v arménské metropoli bude muset poradit s početnou marodkou. Kvůli zdravotním problémům dnes brzy ráno do Jerevanu neodcestovali brankář Jindřich Staněk, obránci Šimon Gabriel, Milan Havel, Filip Kaša a Václav Míka ani záložníci Pavel Bucha, Aleš Čermák, Lukáš Kalvach a Jan Kopic. Oproti prvnímu ligovému zápasu s Mladou Boleslaví je ale v nominaci alespoň stoper Lukáš Hejda. "Jedeme tam vyhrát, nechceme nad tím nějak zbytečně přemýšlet a kalkulovat, prostě chceme zvítězit," prohlásil kapitán Viktorie Jakub Brabec.
Odveta se původně měla hrát v gruzínském Batumi, ale poté byla přesunuta do Jerevanu. "Těžko říct, jestli to bude, nebo nebude výhoda. Bude nás tam asi čekat velké teplo, ale bude to pro oba stejné. My se musíme připravit zodpovědně, protože není vůbec nic hotového," prohlásil plzeňský trenér Michal Bílek na on-line tiskové konferenci.
Plzeň se na odvetu naladila cennou výhrou nad Mladou Boleslaví. "Boleslav jsme ubojovali, což bylo důležité. Věřím, že to bude lepší i herně," dodal Brabec.
Mláďata rysů mají za sebou první očkování
V plzeňské zoo naočkovali dva samce mláďat rysů červených, kteří se tam narodili letos 9. května. Šlo o jejich první vakcinaci, kombinovanou proti třem chorobám.
Podle mluvčího Zoo Plzeň Martina Vobruby jde o třetí odchov současného chovného páru, loni se narodily tři samice. Expozice pro rysy červené a kanadské byly v Plzni otevřeny v roce 2006, poprvé se tam rozmnožili o rok později.
"Samice je zkušená matka, proto byla mláďata kontrolována jen pohledem a celému odchovu jsme nechali volný průběh. Malá rysata jsme poprvé zkontrolovali a zvážili ve třech týdnech, kdy nadešel čas jejich prvního odčervení. Obě koťata prospívají velmi dobře," uvedl Vobruba. Po měsíci při čipování vážila kolem jednoho kilogramu. "Koťata jsou velmi plachá a zatím tráví většinu času ve vnitřní ubikaci. Očekáváme, že koncem července by už mohla být pravidelně viděna ve venkovním výběhu," dodal.
Při předjíždění vlétl motorkář pod kola osobního auta. Těžce se zranil
Těžké zranění utrpěl motorkář poté, co se při předjíždění srazil s protijedoucím osobním autem. Nehoda se stala blízko Města Touškova. Silnice musela být uzavřena.
Podle prvotních informací měl jet motocyklista ročník narození 1952 ve směru od Města Touškova na Písek, asi kilometr před obcí Písek měl začít předjíždět neznámé osobní auto a následně došlo ke střetu s protijedoucim osobním autem Škoda Fabia řidiče roční 1972, který již střetu nemohl zabránit," popsala policejní mluvčí Veronika Hokrová.
Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče motocyklu. "Utrpěl středně těžké zranění, při vědomí byl transportován do Fakultní nemocnice v Plzni na urgentní příjem k dalšímu vyšetření," dodala mluvčí krajské záchranky Mária Svobodová.
Komunikace musela být obousměrně uzavřena. "Nehoda je v šetření dopravních policistů Plzeň-venkov," upřesnila Hokrová.
7 NEJ Petra Berky
Petr Berka řadu let moderoval na celoplošné stanici v ČR Ráááádio Impuls, Kiss Proton, Hitrádio FM Plus nebo Public TV a ZAK TV. Teď ho slýcháme hned na třech stanicích, a to - Rádio Západ, Rádio Dechovka a Rádio Smile. Svůj hlas propůjčuje také reklamě a dabingu.
7 NEJ Aliho Amiriho
Váš účet napadli hackeři, řekl ženě falešný zaměstnanec banky. Díky tomu přišla o 100 tisíc
Podvodník vydávající se za zaměstnance banky sedmačtyřicetileté ženě sdělil, že byl její bankovní účet napaden. Žena se tak v obavách o své úspory řídila instrukcemi a přišla o sto tisíc korun.
Minulý týden se na stříbrské policisty obrátila žena, která uvedla, že ji měl na jejím telefonním čísle kontaktovat zaměstnanec banky, který jí sdělil, že její bankovní účet byl napaden. "V důsledku toho ženu instruoval za účelem domnělého zabezpečení jejích finančních prostředků. Ženu tedy přiměl vybrat finanční hotovost v celkové výši 100 000 korun z jejího bankovního účtu, peníze pak měla žena použít k nákupu kryptoměny prostřednictvím bitcoinmatu v Plzni, což oznamovatelka učinila. Až poté ji došlo, že by se mohlo jednat o podvod a obrátila se na policii," popsala policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.
Policisté podle Jirouškové ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Nyní se případem zabývají kriminalisté z tachovského oddělení hospodářské kriminality, kteří pátrají po pachateli. "V souvislosti s tím upozorňujeme občany, že se za poslední dobu nejedná o ojedinělý případ tzv. vishingu, proto buďte obezřetní při případné komunikaci s podvodníky vydávajícími se za zaměstnance bank, kteří se snaží vyvolat ve své oběti obavu o její finance a následně ji zmanipulovat tak, aby peníze ze svého účtu vybrala a vložila ji do bitcoinmatu a proměnila ji na kryptoměnu," dodala.
Thorella přilákal do Plzně jeho krajan Lang. Chci se naučit český, plánuje švédská posila
Vedení hokejové Plzně ho mělo na seznamu posil už loni. Jenže přišel covid a situace se změnila. Zájem o něj ale trval dál a napodruhé už to vyšlo. Útočník Gustaf Thorell už se připravuje se Škodovkou. Velkou oporou je jemu i další švédské posile Ludwigu Blomstrandovi jejich krajan Viktor Lang, který už na západě Čech načne druhou sezónu.
Plzeň už o vás měla zájem loni. Proč to nevyšlo?
Kvůli covidu bylo před rokem jistější a bezpečnější zůstat doma ve Švédsku. Ale říkal jsem si, že pokud budu dost dobrý, tak třeba ještě šanci dostanu. A teď jsem tady.
Suchou přípravu jste absolvoval ve Švédsku. Kdy jste dorazil?
Přiletěl jsem čtyři dny předtím, než jsme vyjeli na led. Všechno je fajn. Viktor Lang nás s Ludwigem (Blomstrand, pozn. red) vzal do města, aby nám Plzeň ukázal.
Jakou roli hrál ve vašem příchodu právě Viktor Lang?
Hráli jsme spolu asi tři roky, známe se dobře, takže jsem se ptal, jaké to v Plzni je. Vzhledem k tomu, že jsem teď tady, tak jsem slyšel jen samá pozitiva. Viktor mluvil o klubu i o lize jenom kladně a vidím, že nepřeháněl.
Je vám velkou oporou i v tom zabydlení se?
Určitě, vždyť je to jeden z nás. A navíc mluví docela dobře česky, minimálně aspoň rozumí. Také plánuji začít se učit jazyk. Myslím, že by to bylo dobré.
Co vám už z Plzně ukázal?
Prošli jsme toho hodně. V centru jsme třeba vylezli na věž katedrály a kochali se výhledy na město. Zašli jsme také do nějakých restaurací a byli jsme i v Plaze.
A plzeňské pivo už jste ochutnal?
Jasně. (směje se)
Jaké vůbec bylo léto ve Švédsku?
Léto bylo fajn. Dokonce i ve Švédsku bylo vedro, přestože ne takové, jako nyní panuje tady. Než jsem ale odjel do Česka, tak jsem se musel postarat o spoustu věcí. Mám ve Švédsku byt, takže jsem to musel nějak vyřešit. Poslední týden před odjezdem tak byl dost stresující.
Připravoval jste se sám nebo ve skupině?
Snad poprvé v kariéře jsem neměl tým, se kterým bych přes léto trénoval, takže jsem se dal dohromady s pár hokejisty. Třeba s Perem Åslundem z Färjestadu, pokud vám to něco říká. Byli s námi i další švédští kluci, co hrají v NHL a v AHL.
V extralize se budete utkávat s bratrem Erikem..
Určitě to bude zajímavé. Když jsme se naposledy potkali v zápase, tak jsme hráli za jeden tým, ale předtím jsme si zahráli i proti sobě. Určitě je to něco speciálního. O to víc, že se nyní budeme střetávat v zahraničí, v Česku. Je ale super, že ho mám hodinu cesty od sebe, i když v jiném týmu. Bude to zábava, asi budeme hodně v kontaktu. A co přijde, až skočíme na led? Tam bratrské vztahy rozhodně skončí. (směje se)
Plzeň spustila prvního virtuálního turistického průvodce
Návštěvníkům města Plzně nově slouží plnohodnotný virtuální průvodce v podobě mobilní aplikace SmartGuide. Přibližuje historii města a provází návštěvníky tím nejlepším z Plzně. Umožňuje jim pohybovat se samostatně bez průvodce a davů a nabízí více než 42 bodů zájmu a 5 naučných tras.
Městská příspěvková organizace Plzeň - TURISMUS ve spolupráci se společností SmartGuide připravila pro české i zahraniční návštěvníky společnou oficiální aplikaci s kvalitním obsahem. Audioprůvodce v mobilu přibližuje historii města od svého vzniku až po současnost. „V aplikaci je více než 42 bodů zájmu a pět tematických tras s fotografiemi a zajímavými příběhy v češtině. Poznávací trasa “To nejlepší z Plzně” přibližuje návštěvníkům historii města, jeho význam a rozvoj, završený získáním titulu Evropské hlavní město kultury 2015. Druhá trasa “Plzeň pro děti” návštěvníky zavede do plzeňské Zoo, na dobrodružnou cestu pravěkem v DinoParku nebo do Techmanie, kde se zabaví celá rodina. Obě trasy jsou k dispozici zdarma všem českým návštěvníkům“, uvedla Silvie Burešová z organizace Plzeň-TURISMUS.
Jde o prvního jednotného průvodce pro město Plzeň, uživatelé tak nyní mají vše pohodlně pohromadě. Pomocí GPS telefon zjistí, kde se nacházíte, a podle toho vypráví poutavé příběhy, nebo vás dovede k místu, které je předmětem vašeho zájmu. Celého průvodce lze stáhnout plně do offline režimu včetně map i audia a ušetřit tak mobilní data. I přes všechny výhody nového průvodce SmartGuide, je však stále možné vyrazit na klasické prohlídky expozic s „živým“ průvodcem, i taková prohlídka má své výhody.
SmartGuide průvodce je k dispozici také v Plzeňském Prazdroji pro zahraniční turisty. Je dostupný v anglickém, německém a ruském jazyce. „Účelem bylo vyhovět a flexibilně se přizpůsobit zahraničním návštěvníkům tak, aby si mohli vybrat z dostupných časů vypsaných prohlídek Pilsner Urquell a přizpůsobit výklad své řeči,“ řekla Pavla Mášková z Plzeňského Prazdroje. Do budoucna v pivovaru plánují rozšíření audioprůvodce i do Pivovarského muzea a Plzeňského historického podzemí.
Nejen město či pivovar, ale i Zoo v Plzni již využívá platformy SmartGuide. Svým návštěvníkům přes dva roky nabízí průvodce v češtině, angličtině a němčině a během léta zaktualizuje a rozšíří obsah.
Za revolucí v bezpečném a pohodlném poznávání nových destinací stojí česká technologická společnost SmartGuide. Její technologickou platformu pro publikování interaktivních audiovizuálních průvodců začalo nedávno používat také město Plzeň. V aplikaci je již dostupných více než 400 různých destinací po světě. SmartGuide si oblíbili cestovatelé, kteří chtějí prozkoumávat svým vlastním tempem, poslouchat zajímavé příběhy připravené místními průvodci a objevit skrytá místa mimo hlavní cestu.
Aplikaci bude město Plzeň moci využívat k zasílání push notifikací a také k upozornění návštěvníků na speciální akce, aktuální bezpečnostní informace či dočasně uzavřené expozice.