Plzeň plná kulturních a společenských akcí? Pořadatelé konečně věří v normální rok 2022!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 28. prosinec 2021 09:05
Plzeň plná kulturních a společenských akcí? Pořadatelé konečně věří v normální rok 2022! Foto: Finále Plzeň

Pořadatelé kulturních a společenských akcí v Plzeňském kraji doufají, že se příští rok, po dvou letech pandemických omezení, budou všechny konat v plném rozsahu. Například dvakrát odložené prestižní bienále loutkářů Skupova Plzeň chce na červen pozvat všechny hosty včetně japonských, kteří měli přijet na neuskutečněný ročník. Také květnové Slavnosti svobody v Plzni a srpnové Chodské slavnosti v Domažlicích věří, že na ně opět přijedou desetitisíce lidí, stejně jako ještě v roce 2019.

Také organizátoři plzeňského Metalfestu, kam se sjíždějí první červnový víkend fanoušci hudby z řady zemí a většina vystupujících jsou zahraniční kapely, ho chtějí připravit v maximálním rozsahu. Stejně jako podobný festival tvrdého rocku Basinfirefest ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku koncem června. Oslavou "bez omezení" by měl být také plzeňský festival hudby a divadla Na Ulici, jehož hlavní program je vždy poslední srpnový týden. Od května do října je v předběžném plánu památkářů a Plzeňského kraje také tradiční barokní festival na významných památkách v regionu.

Plzeňský 35. ročník festivalu Finále, šestidenní soutěžní přehlídky českých a slovenských celovečerních snímků, dokumentů i televizních a internetových projektů je opět naplánován na konec měsíce září, na jehož počátku se má v Plzni ještě konat mezinárodní festival Divadlo.

K velkým stavebním událostem bude patřit dubnové otevření Velké Synagogy v centru Plzně po rozsáhlé rekonstrukci; jde o jednu z největších synagog na světě. Místní židovská obec chce už koncem ledna připomenout 80 let od židovských transportů.

Největší stavbou, která se koncem příštího roku nachýlí ke konci, bude západní okruh Plzně za 2,2 miliardy Kč. Nová silnice, jejíž zatížení se odhaduje až na 20.000 aut denně, má od jara 2023 odlehčit centru Plzně o tisíce vozů, zejména Karlovarské a Klatovské třídě. Koncem roku bude hotová modernizace tramvajové vozovny v plzeňské části Slovany za 1,7 miliardy Kč. Na přelomu let 2022 a 2023 má být dokončený vědeckotechnický park TechTower za 570 milionů korun, který vzniká v bývalých kasárnách a pivovaru Světovar. Má motivovat mladé, aby v Plzni zůstávali, zakládali firmy a realizovali nápady. Do září by mělo vzniknout na Zátiší v městské části Skvrňany 18 nových domů s 183 menšími městskými byty za více než 400 milionů Kč. Jsou pro lidi, kteří získávají obtížně nájemní nebo vlastní bydlení na komerčním trhu, tedy seniory, zdravotně postižené, samoživitele, rodiny pečující o zdravotně postižené dítě i mladé rodiny jako startovací dostupné bydlení. Plzeň dále příští rok dokončí víceúčelovou sportovní halu v Krašovské na Lochotíně a kanalizaci s vodovodem v Koterově.

V srpnu skončí v centru Plzně první fáze revitalizace parku u řeky Mže za obchodním centrem Plaza. Bude tam prostor pro rekreaci, setkávání i sport. Během roku se tam konají větší městské akce jako prázdninová Sportmania nebo část Slavností svobody.

Tachov by chtěl mít na přelomu let 2022 a 2023 hotovou rekonstrukci společenského sálu a kina Mže, bývalého sídla okresního výboru KSČ. Kompletně hotové by měly být v květnu 2023. Pětitisícový Starý Plzenec začne stavět novou čtyřpatrovou školní budovu se sportovní halou za 150 milionů Kč. Ve městě u Plzně, kde výrazně přibývá obyvatel, se už zaplnila kapacita velké školy na náměstí. Kraj zahájí rozsáhlou modernizaci Rokycanské nemocnice a začne rozšiřovat domov pro seniory v Kralovicích, jde o akce za stovky milionů korun.

Příští rok v listopadu by měla začít sloužit řidičům nová silnice II. třídy z Číhaně do Kolince. Jde o takzvaný obchvat Brodu, který má zásadní význam pro rychlejší napojení Sušicka z Plzně přes Klatovy. Jde o turistickou oblast, která je v regionu nejhůře dostupná. Připravovala se 15 let.

čtk