Marie Osvaldová
Na Divadelní léto pod plzeňském nebem se vrací Cyrano!
Obnovenou premiéru Cyrana, jedné z nejúspěšnějších inscenací, nabídne v pátek od 20:30 Divadelní léto pod plzeňským nebem. Cyrano s vynikajícím Michalem Dlouhým v titulní roli měl na Divadelním létě premiéru v roce 2018 a hrál se i o rok později. Obnovená premiéra se uskuteční na scéně U Zvonu, do 20. 7. pak budou následovat čtyři reprízy. V roli Roxany se nově představí Malvína Pachlová.
V titulní roli Cyrana se na Divadelní léto vrací herec Michal Dlouhý. „Byl jsem trochu překvapený, když jsem se dozvěděl, že se Cyrano bude hrát znovu, protože jsme se s ním před dvěma roky rozloučili. Nicméně jsem zavolal všem svým kamarádům a kolegům ze Cyrana, abych se dozvěděl, jestli do toho chtějí jít. A všichni jednohlasně mi řekli, že určitě ano!“ uvedl Michal Dlouhý.
Roli Cyranovy krásné sestřenice Roxany režisér Ivan Řezáč svěřil Malvíně Pachlové, která zastoupí herečku Divadla J. K. Tyla Andreu Mohylovou, zaneprázdněnou mateřskými povinnostmi. Tvář Malvíny Pachlové dobře znají fanoušci televizních seriálů (Ulice, Sestřičky a další), návštěvníci Divadelního léta si ji pamatují z inscenace Lhář, která se hrála v letech 2014 a 2015.
Kromě Malvíny Pachlové zůstává původní obsazení Cyrana beze změn, na plzeňskou letní scénu se vrací Kamil Halbich, Miloslav Tichý, Jiří Maryško, Jan Jankovský, Bronislav Kotiš nebo Antonín Procházka ml. Chybět nebudou ani herečky a herci plzeňských divadel – Jana Kubátová, Klára Krejsová, Jaroslav Matějka, Marek Mikulášek a Adam Rezner z Divadla J. K. Tyla, Petr Borovský z Divadla Alfa a další.
Pokračuje i doprovodný program, který na závěr festivalu nabídne autorskou inscenaci s názvem Slyšíš mě?, která na Divadelním létě vzniká v rámci rezidenčního pobytu studentů HAMU a souboru BodyVoiceBand v režii Jaroslavy Šiktancové.
Vstupenky na inscenace Cyrano a Slyšíš mě? jsou k dostání prostřednictvím sítě GoOut a také na místě v pokladně U Zvonu, vždy v den představení od 19 hodin.
Pátek 16. července je i závěrečným dnem 5. ročníku příměstského tábora Divadelního léta. Mladí účastníci předvedou ukázky své práce od 17 hodin, inspirací jim letos bylo dílo Williama Shakespeara.
Chystáte se na dovolenou v Česku? Meteorologové vás moc nepotěší
Příjemné letní teploty, ale také přeháňky a bouřky a velká oblačnost. Takové počasí nás podle meteorologů čeká v závěru tohoto týdne.
Předpověď na čtvrtek (00-24):
V noci oblačno až polojasno, místy až zataženo a místy přeháňky nebo bouřky. Ráno ojediněle mlhy. Přes den většinou oblačno, místy přeháňky nebo bouřky, na horách četnější. Večer ubývání srážek a částečně i oblačnosti. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C, na Moravě a ve Slezsku 18 až 14 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C, na Moravě a ve Slezsku 24 až 28 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C, Jeseníky a Beskydy kolem 19 °C. Slabý proměnlivý nebo západní vítr 1 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.
Předpověď na pátek (00-24):
Oblačno až polojasno, místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C, na západě a jihozápadě kolem 23 °C. Mírný severní vítr 2 až 5 m/s.
Předpověď na sobotu (00-24):
Oblačno až zataženo, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C. Mírný severní, na Moravě a ve Slezsku severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
Předpověď na neděli (00-24):
Oblačno až zataženo a na většině území občasný déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Večer od severozápadu postupně ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C. Mírný severní, na Moravě a ve Slezsku severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
Předpověď na pondělí (00-24):
Zpočátku většinou oblačno, ve východní polovině území místy přeháňky, ojediněle bouřky. Postupně ustávání srážek a až polojasno. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C. Mírný severní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s.
Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka:
Polojasno až oblačno, zpočátku místy, v dalších dnech ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 15 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 27 °C.
Očkování bez registrace spustí i Plzeňský kraj!
Také v Plzeňském kraji se budou moci nechat naočkovat proti koronaviru lidé bez předchozí rezervace. Celkem se do speciální akce zapojí osm míst po celém regionu, informovala mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová.
Bez registrace se budou moci přijít naočkovat lidé do velkokapacitního očkovacího centra na Skvrňanech, na EUC Kliniku, do nemocnice Privamed, Zdravotního ústavu v Plzni, Kulturního domu ve Stodě, Kulturního domu v Klatovech a do nemocnic v Sušici a Svaté Anně v Plané. Na všech místech se bude očkovat v pátek 23. a 30. července dopoledne, jedinou vyjímkou jsou Klatovy, kde bude možné přijít pouze 30. července. Ve velkokapacitním očkovacím centru v Plzni se bude navíc bez registrace očkovat i v sobotu 24. července. K dispozici budou vakcíny Pfizer a Moderna.
Narozdíl od Prahy Plzeňský kraj neuvažuje o očkování na veřejných místech, například v obchodních centrech. A to zejména kvůli skladování vakcín. „Zatím jsme hovořili o tom, že bychom byli rádi, kdyby to bylo v našich očkovacích centrech, kde máme velmi kvalitní zázemí,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.
Očkování bez registrace nebude umožněné dětem od 12 let, které smí dostat vakcínu pouze v nemocnicích, kde je lůžkové zařízení. Stejně tak nebudou moci přijít cizinci, pro ty jsou určené fakultní nemocnice.
Kraj plánuje i očkování bezdomovců
Plzeňský kraj také plánuje v brzké době očkování lidí bez domova. „Chtěli bychom v našem kraji udělat velký krok dopředu. Požádali jsme o dodávku zhruba 600 dávek vakcíny Johnson & Johnson,“ podotkla Mauritzová. V současné době podle ní kraj připravuje podmínky, za kterých by bylo možné tyto lidi naočkovat.
Očkování bez registrace v Plzeňském kraji:
EUC Klinika – 23. a 30. července, 8 – 13:00
Privamed – 23. a 30. července, 8 – 13:00
Domažlická nemocnice – 23. a 30. července, 8 – 13:00
KD Stod – 23. a 30. července, 8 – 13:00
Sušice – 23. a 30. července, 8 – 13:00
sv. Anna Planá – 23. a 30. července, 8 – 13:00
Zdravotní ústav v Plzni – 23. a 30. července, 8 – 13:00
KD Klatovy – pouze v termínu 30. července, 8 – 13:00
VOČM v Plzni – 23., 24. a 30. července, v čase 8 – 13:00
Plzeň má atletického mistra Evropy
Západočeskou metropoli reprezentovalo na mistrovství Evropy do 22 let v estonském Tallinu celkem osm atletů. Největší hvězdou české výpravy a šokujícím vítězem se stal výškař plzeňské AK Škody Jan Štefela. Skvěla zabodoval diskař Michal Forejt, osobní rekord si vylepšil i Filip Ličman.
Jan Štefela nejdříve výkonem 215 centimetrů hladce postoupil z kvalifikace mezi nejlepších dvanáct závodníků. Ve finálovém klání pak v napínavém medailovém souboji hned prvním pokusem zdolal laťku ve výšce 220 centimetrů. Na to již nikdo ze soupeřů nedokázal odpovědět. Jan Štefela tak v novém osoním rekordu vybojoval titul mistra Evropy do 22 let.
Skvělý výsledek zaznamenal také talentovaný diskař Michal Forejt, který se přes kvalifikační závod probojoval do finále. V něm se stal výkonem 56,30 metru osmým nejlepším diskařem v Evropě. Osobním rekordem se v národním dresu blýskl také Filip Ličman, který na trati 400 metrů překážek proťal cílovou pásku v čase 51,66 sekund. Na postup z rozběhu do semifinále to ale bohužel nestačilo.
Z kvalifikace těsně nepostoupili do finálových klání tyčkařka Tereza Schejbalová výkonem 405 centimetrů a čtvrtkař Jakub Majerčák, který byl součástí mužské štafety na 4 x 400 metrů. Zrádná kvalifikace vystavila kvůli výkonu 53,35 metru stopku diskaři Jakubovi Forejtovi, který stejně jako jeho dvojče Michal pomýšlel minimálně na postup do finále. Velká smůla potkala medailovou naději Lindu Suchou, která hladce postoupila do finále trojskoku. Bohužel v den finálového klání neprošla testem na covid-19 a místo boje o medaili jí byla nařízena hotelová izolace. Z pochopitelných důvodů tak nemohla nastoupit ani do soutěže dálkařek, kde rovněž patřila k adeptkám na nejvyšší posty. Velké zklamání zažila také diskařka Barbora Tichá, která zaznamenala tři nezdařené pokusy.
Část Plzně odřízne od města demolice železničního mostu
Plzeňskou část Koterov na následujících pět dní zcela odřízne od samotné západočeské metropole demolice železničního mostu a s tím související uzavírka hlavní příjezdové cesty. Řidiči i městská hromadná doprava budou muset zvolit objízdnou trasu přes Starý Plzenec, což v praxi znamená minimálně čtvrt hodinu navíc.
Uzavírka začala ve středu v 6 hodin a potrvá až do 19. července do 18 hodin. Ve čtvrtek 29. července ve stejných časech nebude průjezdná silnice od kruhového objezdu do Koterova. "Z důvodu bourání mostu nad silnicí mezi Bručnou a Koterovem dojde od 15. 7. od 6 hodin do 19. 7. do 18 hodin k omezení provozu na autobusových linkách číslo 22 a 51," potvrdil mluvčí dopravních podniků René Vávro. Spoje linek, které standardně končí v Koterově, budou ukončeny už v zastávce Barvínkova. Ze stejné zastávky budou vyjíždět i ve směru na Slovany.
Přes Starý Plzenec budou muset i řidiči osobních a nákladních automobilů. Za normálních okolností by se mohli řidiči dostat do centra Plzně i přes Božkov, v současné době je ale cesta uzavřena kvůli výstavbě kanalizace. Demolice mostu, kvůli které bude silnice uzavřena, je součástí rozsáhlé železniční stavby. "Jde o stavbu nazvanou Uzel Plzeň 5. stavba Lobzy - Koterov a obsahuje železniční trať od Budějovického rozhlaví železniční stanice Plzeň Hl. nádraží až po výjezd směrem na Starý Plzenec," vysvětlil vedoucí úseku investic Správy železnic Plzeň Martin Kraus.
Plzeňská zoo pokřtila dvojčata vzácného levharta čínského
Plzeňská zoo dnes poprvé představila a pokřtila dvojčata velmi vzácného levharta čínského, která se v zahradě narodila 9. června. Samička, která váží 2,5 kilogramu, dostala jméno Chen a tříkilový sameček se jmenuje Chang. Veterinářka s ošetřovateli je dnes zvážili, odčervili a očipovali. Obě koťata už jsou ve venkovním výběhu, ale zatím ve vnitřní ubikaci samice. Návštěvníci zoo je uvidí běhat venku až zhruba koncem prázdnin. Vzhledem k tomu, že jde o plaché šelmy, které nemají rády hodně lidí a vedro, bude je možné vidět hned po ránu nebo spíše večer, řekla zooložka Lenka Václavová.
Samice Tika, které je 3,5 roku, dovezená v roce 2019 do Plzně z polského Krakova, je prvorodička. Podle Václavové se o mláďata stará velmi pečlivě, což bylo pro ošetřovatelé milým překvapením, protože samice často své první odchovy nezvládají. Otcem je teprve dvouletý samec Amadu, kterého získala zoo v červenci 2020 z rakouského Haagu. "Letos v únoru jsme pár spojili a v květnu bylo jasné, že spojení dopadlo úspěšně," uvedla Olga Kezniklová z propagace zoo. Mláďata, která měla po narození 1,2 a 1,6 kilogramu, prospívají velmi dobře. Koťata zůstávají se samicí do 1,5 roku věku.
"Levhart čínský patří mezi nejkritičtěji ohrožené poddruhy zvířat na světě. Je jedním ze vzácných endemitů (zvíře vyskytující se pouze na jednom místě) Číny," řekl ředitel zoo Jiří Trávníček. Jeho populace je malá, fragmentovaná a izolovaná jen ve východní části Číny. Přežívají v několika od sebe vzdálených přírodních rezervacích. Ve volné přírodě jich žije mezi 170 až 300, v zoo 47, z toho 39 v evropských zahradách.
"Je problém je mít, protože jich je opravdu málo," uvedla Václavová. Podle ní matka zalezla k mláďatům a od té doby neopouští ubikaci. Koťata se živí mateřským mlékem, ale mohou jíst i maso. "Samice dostává svoji potravu - králíky, slepice a hovězí, kolem dvou tří kil denně, a musí hlavně hodně pít čerstvou vodu," řekla. Dospělí samci v zoo mohou mít až 40 kilogramů.
Mláďata byla dnes teprve podruhé oddělena od matky. "V půlcentimetrovém čipu tvaru fazolky, který je něco jako občanka, dostala svůj číselný kód. Čtečkou se zjistí, co je to za zvíře, jeho původ, krev a všechno. Je to také kvůli tomu, že jsou nesmírně vzácní, jsou v CITES I (úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými volně žijícími živočichy a rostlinami), což je úplně nejvyšší ochrana na světě," uvedl Trávníček.
K chovu levhartů čínských se plzeňská zoo vrátila v roce 2019, poslední mláďata odchovala před deseti lety. Zoo má ještě levharty sněžné, jichž je po světě výrazně více.
čtk
Konkurence pro Staňka i Hrušku? Slovenský gólman uspěl na testech
Nejprve senegalský záložník Modou Ndiaye, nyní i slovenský gólman Marián Tvrdoň. Oba hráči, kteří na startu přípravy přišli na testy z druholigových celků, uspěli a podepsali s Viktorií tříleté kontrakty.
Marián Tvrdoň byl s týmem od začátku letní přípravy, když doplnil brankářský tandem Jindřicha Staňka s Alešem Hruškou, na testech z Ústí nad Labem. Na těch trenérský tým přesvědčil a nyní s klubem podepsal smlouvu na tři roky. „Marián je velmi kvalitním brankářem, který má za sebou úspěšnou sezonu ve druhé nejvyšší soutěži, kde byl vyhlášený nejlepším gólmanem. Zároveň nás přesvědčil během dosavadního průběhu letní přípravy a jsme rádi, že došlo k dohodě a můžeme jej oficiálně přivítat ve Viktorii,“ uvedl generální ředitel klubu Adolf Šádek.
„Být ve Viktorii je pro mě splněným snem a velkým krokem v mé kariéře. Od začátku se v týmu cítím výborně, padli jsme si do oka s Jindrou Staňkem i Alešem Hruškou a máme dobrou partu. Mým cílem je nyní dát tomu všechno a pomoci týmu. Těším se i na atmosféru evropských pohárů, které jsem ještě nikdy neokusil,“ řekl po podpisu kontraktu Marián Tvrdoň.
26letý rodák z Nitry působí v České republice již od roku 2014, kdy přestoupil do Ústí nad Labem. Navzdory tomu, že předtím na Slovensku neuspěl ve třetiligovém týmu ČFK Nitra a zamířil až do šesté slovenské ligy, kde chytal za Jelenec. V Česku nejprve hostoval v nižších ligách v Děčíně, Chomutově a Brozanech, postupně si ale získal místo v hlavním týmu, až byl v minulé sezoně i díky jedenácti čistým kontám nejlepším brankářem FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. V dresu Ústí nad Labem odchytal vítězný zápas v MOL Cupu proti Slavii Praha (4:2), na který dodnes velice rád vzpomíná.
Nemocnice trápí nedostatek krve. Dárce jim ubírá očkování i dovolená
Nemocnice Plzeňského kraje vyzývají dárce krve, aby pokud mohou v nejbližším období krev darovat, tak aby skutečně přišli co nejdříve a neodkládali odběry na konec léta, nebo dokonce na podzim. Sešlo se totiž několik vlivů, kvůli kterým se zásoby prakticky v celé zemi ztenčují, a je proto třeba krev rychle doplnit. Největší poptávka je po krvi 0-, která je univerzální pro všechny příjemce, popřípadě 0+, která je univerzální pro všechny + skupiny. Zásoby jsou ale omezené u všech skupin a nemocnice proto vítají všechny dárce.
Zásoby krve se snižují pravidelně každé léto, neboť řada dárců odjíždí na dovolené a interval mezi odběry prodlužují. Letos ale přibyly i další příčiny, proč je krve méně. Na straně nabídky je to hlavně cestování a očkování. „Vzhledem k epidemiologické situaci lze odebírat krev lidem, kteří byli v zahraničí, až po čtyřech týdnech od návratu. To se nyní v době dovolených týká významné skupiny dárců,“ popisuje primářka hematologicko-transfuzního oddělení Rokycanské nemocnice Miroslava Padrtová.
Další skupina dárců nemůže přijít, protože je těsně po očkování. To bylo v červnu a na začátku prázdnin vůbec nejintenzivnější a týkalo se hlavně kategorií, v nichž jsou dárci významně zastoupeni. Lidé z kategorie 40 až 50 let chodily na druhé dávky, mladší pak na první dávky. Platí přitom, že po očkování je vhodné jít darovat krev až zhruba po třech čtyřech týdnech.
Oproti klesajícím odběrům ale letos v létě neklesá spotřeba, spíše naopak. „V létě bývá zpravidla méně plánovaných operací. Letos to ale neplatí. Vzhledem k tomu, že se odkládaly některé zákroky během jarní vlny pandemie, tak letos v létě se operační program nijak neomezuje. Kolegové se snaží nabídnout čekajícím pacientům termíny co nejdříve,“ vysvětluje vedoucí lékařka transfuzního pracoviště klatovské nemocnice Jana Zítková.
A nejde jen o operace. Velkou spotřebu krve mají také interní obory, které využívají krev k léčbě pacientů. „Do nemocnice se dostávají chroničtí pacienti, kteří se během hlavní vlny pandemie obávali chodit na veřejnost, minimalizovali kontakty a omezovali i návštěvy lékaře. Nyní tito pacienti opět přibyli a u mnohých z nich se stav zhoršil. Potřebují proto častěji transfuzi,“ doplňuje Zítková.
Požár na dětském táboře. Jedna dívka skončila v nemocnici!
Na dětském táboře mezi Milevem a Brodem u Stříbra v lokalitě u Stránského mlýna začalo v noci na středu hořet. Jednu dívku museli záchranáři převážet do nemocnice.
Podle mluvčího krajských hasičů Petra Poncara hořela chata, která sloužila jako táborová kuchyně. "Z objektu jsme vynesli dvě propan butanové lahve. Požár způsobila nedbalost, vzňaly se mokré spacáky, které se sušily u kamen," uvedl Poncar. Požár podle něj zpozoroval jeden z vedoucích, který se při hašení improvizovanými prostředky lehce nadýchal zplodin hoření. Do nemocice nakonec záchranáři převáželi nezletilou dívku. "Utrpěla psychický otřes," dodala mluvčí záchranářů Mária Svobodová.
Předběžná škoda se vyšplhala zhruba na 100 tisíc korun. To zejména proto, že děti měly v zasaženém objektu některé své osobní věci a finance.
Tipy pro nákup nemovitosti na Plzeňsku
Domy a byty jdou stále na odbyt. Nejvíce v Praze a ve Středočeském kraji, ale na popularitě nabírá také Plzeňský kraj. Přemýšlíte o investici do nemovitosti? Přečtěte si, na co si dát pozor před podpisem smlouvy.