Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Pokud budete projíždět jedním z uvedených míst, měli byste si dát velký pozor na to, jak rychle jedete. Plzeňští strážníci budou od 21. do 31. května od 7 do 17 hodin na vybraných silnicích hlídkovat s radarem.

V obvodu Plzeň 1 – Lochotín: 28. Října, Gerská, Kotíkovská, Na Chmelnicích, Radčická
V obvodu Plzeň 2 – Slovany: K Hrádku, Koterovská, Koterovská náves, Malostranská, Nepomucká, Na Hradčanech, Sušická, Štefánikova
V obvodu Plzeň 3 – Bory, Radobyčice, Skvrňany, Valcha: Edvarda Beneše, Dlážděná, Dobřanská, Domažlická, Heyrovského, Křimická, Za Rybárnou, Klatovská ulice, Klatovská třída, Prosincová, Říjnová, Schwarzova, U Borského parku, Vejprnická, Zborovská
V obvodu Plzeň 4 – Doubravka: Červenohrádecká, Dlouhá, Hrádecká, Hřbitovní, Zábělská, Mohylova
V obvodu Plzeň 5 – Křimice: - Chebská, Prvomájová, Zámecká
V obvodu Plzeň 6 – Litice: Klatovská ulice, K Valše, Řepná
V obvodu Plzeň 7 – Radčice: Radčická, V Radčicích
V obvodu Plzeň 8 – Černice: Štefánikova
V obvodu Plzeň 9 – Malesice: Chotíkovská, Ke Kostelu, K Rybníku, Mlýnská, Malesická náves
V obvodu Plzeň 10 – Lhota: K Sinoru

Město Plzeň vybudovalo u Kamenného rybníka novou lávku nad rozšířenou silnicí I/27 vedoucí z Plzně na Třemošnou i přes železniční trať do Žatce. Pro pěší i cyklisty se otevře v druhé polovině června. Lávka dlouhá téměř 130 metrů umožní chodcům bezpečně přecházet od Kamenného rybníka směrem k arboretu Sofronka a k Seneckému rybníku. Náklady na vybudování lávky a veřejného osvětlení podél cesty od zastávky železnice Plzeň – Bolevec směrem k lávce si vyžadují investici zhruba 27 milionů korun včetně DPH, náklady jsou hrazeny z rozpočtu města Plzně. Stavba lávky byla zahájena ve druhém čtvrtletí roku 2019.

lávka kamenný rybník„Díky výstavbě technicky velmi náročné lávky již nebudou pěší a cyklisté přecházet a přejíždět velmi frekventovanou komunikaci od Kamenného k Seneckému rybníku a následně i trať v místě, kde nebyl vyznačený železniční přejezd. Lávka široká tři metry zajišťuje dostatek prostoru pro chodce i cyklisty. Začne jim sloužit od 21. června 2021. Nyní bude lávka spuštěna do své finální podoby, na přelomu měsíce května a června proběhnou zpřísněné zatěžovací zkoušky. Původně plánovaný a avizovaný termín zprovoznění lávky nebylo možno přes veškerou snahu všech zainteresovaných subjektů dodržet z důvodu probíhající pandemie koronaviru. Byla ovšem přijata veškerá dostupná opatření tak, aby bylo zabráněno přerušení stavebních prací a úplnému zastavení stavby se snahou lávku dokončit v co možná nejkratším termínu,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Dokončení lávky se muselo dvakrát posunout. Nejprve z předpokládaného květnového termínu 2020 na letní měsíce, důvodem byla opatření proti šíření pandemie koronaviru. Následně byly v květnu 2020 zjištěny při technické prohlídce mírné nestandardní pohyby konstrukce a vlásečnicové trhliny, které u takto složitého technického řešení nelze nikdy zcela vyloučit. Odbor investic Magistrátu města Plzně, jenž zajišťoval stavbu lávky, zároveň zadal odborné posouzení stavu lávky nezávislé instituci – Fakultě stavební Českého vysokého učení technického v Praze.

lávka„Na základě výstupů dlouhodobého měření a expertního posudku zpracovaného Českým vysokým učením technickým v Praze předložil projektant novou realizační dokumentaci stavby, kde byl podrobně rozpracován systém zesílení lávky včetně jednotlivých na sebe navazujících pracovních postupů. Primárně musela být demontována ložiska na obou krajních opěrách a bylo řešeno zajištění konstrukce pomocí speciálního rámu s předepnutými táhly u obou středových pilířů. Následně bylo přistoupeno k samotnému zesílení všech čtyř pilířů. Pro zesílení byla použita projektem předepsaná výztuž a speciální samozhutnitelná betonová směs s polypropylenovými vlákny,“ vysvětlil Pavel Grisník, vedoucí magistrátního odboru investic.

„Na začátku května proběhla betonáž posledního čtvrtého pilíře, nyní probíhá osazení ložisek na obou krajních opěrách lávky. Předpokládaný termín uvolnění pomocných táhel a spuštění lávky do definitivní polohy byl konec minulého týdne. Po spuštění nosné konstrukce lávky proběhne montáž mostních dilatačních závěrů, zábradlí a finálně bude aplikována izolace pochozí části lávky. Budou provedeny ochranné nátěry konstrukce, napojení na přilehlou cyklostezku a terénní úpravy,“ doplnila Taťána Kicová z magistrátního odboru investic. Zpřísněná statická a dynamická zatěžovací zkouška proběhne na přelomu května a června 2021.

Ředitelství silnic a dálnic pod lávkou rozšířilo silnici I/27 na Žatec ze dvou na čtyři jízdní pruhy v délce zhruba 1,6 kilometru, a to od Třemošenského rybníka na Třemošnou. Rozšíření této značně frekventované komunikace přispěje ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Dne 1. dubna 2021 v odpoledních hodinách došlo k úplnému zprovoznění stavby I/27 Plzeň, Třemošenský rybník – Orlík.

Ve věku 28 let zemřel v plzeňské zoo šimpanzí samec Bask. Pravděpodobnou příčinou smrti bylo srdeční selhání. Informaci v pondělí potvrdil mluvčí zoo Martin Vobruba.

"Koncem minulého týdne přišla plzeňská zoo o jednoho člena šimpanzí tlupy, samce Baska. Uhynul ve čtvrtek 13. května krátce po poledni ve věku 28 let," uvedl Vobruba. Pravděpodobnou příčinou bylo podle jeho slov srdeční selhání. Bask se totiž už více než rok léčil. Definitivní příčinu však stanoví výsledky pitvy.

Bask se narodil v královédvorské zoo v roce 1993, do Plzně přijel v roce 2000. Byl po Tondovi (1964-1984) a Fredym (1987-2002) třetím historickým samcem v chovu a stal se otcem samic Bamii (2003) a Caily (2020). V Plzni tak zůstaly čtyři dospělé samice a šestnáctiměsíční Caila. 

V neděli přibylo v Plzeňském kraji devět nových případů koronavirové nákazy, to je stejně jako v sobotu, o deset méně než předchozí neděli a nejméně od začátku loňského září. Počet nakažených za posledních sedm dní přepočtený na 100.000 obyvatel klesl na 39, což je třetí nejmenší podíl nakažených mezi 14 kraji. Před týdnem byl týdenní podíl 62 nakažených na 100.000 obyvatel. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

Z více než 590.000 obyvatel kraje se koronavirem od začátku pandemie loni na jaře nakazilo celkem 97.650, což je zhruba 16,5 procenta. Na 100.000 obyvatel se za víc než rok nakazilo v kraji 16.523 lidí, což je čtvrtý nejvyšší podíl mezi kraji. V kraji zemřelo dosud 1907 lidí, kteří měli nemoc covid-19, z toho 20 zemřelo v květnu. Ještě před dvěma měsíci umíralo v kraji tolik lidí za jeden den.

Nemocnice, které se vracejí k normálnímu režimu uvolňují covidová lůžka pro běžné pacienty, nemocní s covidem se soustřeďují do vybraných nemocníc. Podle ministerstva je dnes v kraji k dispozici 396 z 1535 standardních lůžek, z toho je 72 volných pro covidové pacienty, Ze 138 lůžek s umělou plicní ventilací nebo neinvazivní ventilací je volných 52, z toho je 23 pro nemocné s covidem.

V kraji bylo dosud spotřebováno 225.579 dávek vakcín, za uplynulý víkend zdravotníci v kraji naočkovali dalších 3852 lidí. Alespoň jednou dávkou je v kraji očkováno téměř 29 procent obyvatel kraje, což je přes 35 procent dospělých nad 18 let. Ukončené očkování má 55.529 lidí, z toho dostalo 1218 lidí vakcínu Janssen, které se očkuje jedna dávka, a 54.311 lidí má dvoudávkové vakcíny.

čtk

pondělí, 17. květen 2021 17:12

7 NEJ Jaroslava Samsona Lenka

Jaroslav Samson Lenk je osobitý přední český písničkář, hudebník, zpěvák a producent. Tvůrce hudby a textů k dětským televizním večerníčkům, moderátor, stálice české folkové a písničkářské scény.

1) Nejoblíbenější kniha a spisovatel
Mám dvě oblíbené knihy. Fimfárum od Jana Wericha a Farmu zvířat od George Orwella. A těch spisovatelů je pochopitelně více. Z českých bych jmenoval Zdeňka Šmída. Je zajímavé, jak velký měl žánrový rozptyl a všechno se to dá číst i teď. No a Jaroslava Haška, Bohumila Hrabala a další velikány literatury, kteří vlastně mohou za to že mám takovou slovní zásobu jakou mám. Teď jsem zrovna dočetl knížku Lustr pro papeže. Za tu bych autorovi, Janu Tománkovi, rád koupil láhev něčeho výjimečného!

2) Nejoblíbenější film
Forrest Gump a jemu podobné filmy, které dýchají člověčinou, shovívavostí a porozuměním. Těm novým filmům jakoby chybí duše. V podstatě, čím lepší možnosti zobrazení, tím větší škvár. Jak to, že na prvorepublikové černobílé filmy se dá koukat dodnes a na některé současné nikoli? Asi pro to postižení jájismem, neumětelstvím vyprávět a neschopností vystavět pointu. Jinak si to vysvětlit neumím. A nebo už jsem starý a nerozumím jim. Nevím.

3) Nejoblíbenější hudební interpret a skupina
No to je velmi těžké. Protože poslouchám nejrůznější žánry, je to téměř nemožné říci. U vážné hudby mne třeba velmi oslovuje Antonín Dvořák, Gustav Mahler nebo Sergej Prokofjev. George Harrison a Beatles jsou pro mne dodnes nepřekonáni. Ale teď třeba zrovna rád poslouchám Norah Jones nebo Jamese Taylora. Nebo hráče Tommy Emmanuela, to je mistr. To se pořád mění. Možná i proto je moje nové album SRDCEM tak žánrově různorodé.

4) Nejoblíbenější jídlo a pití
Drůbež a bílá vína. Ale nepohrdnu ani rybou, či brambory na loupačku nebo bramboračkou. Hlavně že je co jíst a že může člověk jíst to, na co má chuť. To v minulosti zase až tak úplně možné nebylo. A obávám se, že zase ani nebude.

5) Osobnost, která mě nejvíc inspiruje a motivuje
No těch je. V podstatě každý kdo si stojí za svým, neuhýbá a je v názoru pevný. Třeba takový prototyp osoby jako byl Jan Palach či Karel Kryl nebo Miki Ryvola.

6) Motto, které mám nejraději
To jsem převzal od maminky Karla Schwarzenberga. Ta prý říkávala že, "Každý má prdět jen tak vysoko, jak vysoko má prdel."  No s tím se nedá nesouhlasit i když neustále vidíte další, kteří to dosud nepochopili. Ale oni na to přijdou. :-D

7) Nejoblíbenější místo v regionu
No jednoznačně, Malá Strana ve Starém Plzenci. Za zády Rotunda, vpředu Úslava, za ní Radyně, vlevo Kozel, vpravo Plzeň. Tady jsem rád. Také jsem se jí a sousedům věnoval v části své knihy, My tři a já. Protože, co už je větší štěstí, nežli mít fajn sousedy a být někde doma.

Autor: Markéta Hallová

Správné načasování venkovní výsadby a silné sazenice jsou základem úspěchu pro pěstování teplomilných rostlin mimo skleníky. Kolem 18. května je již menší pravděpodobnost, že by nám výsadba venku namrzla. Můžete se tak vrhnout do sázení rajčat, paprik a další plodové zeleniny.

Házenkáři Talent týmu Plzeňského kraje prohráli první zápas finále play-off extraligy v Karviné 26:27. Západočeši nezvládli poslední necelé čtyři minuty utkání, ještě v 54. minutě vedli o dvě branky 25:23. Druhé utkání série je na programu ve středu od 18 hodin v Plzni.

V první půli se oba týmy přetahovaly ve vedení Čtyři minuty před jejím koncem byl stav 12:12, ale Plzeň ji prohrála 14:16. Poté se Západočeši opět dotáhli na začátku druhé půle a od té doby byl k vidění boj o každou branku. V 54. minutě se Západočeši dostali do dvougólového trháku - 25:23. Jenže domácí srovnali a v 58. minutě si vzali rozhodující náskok. Talent pak nezvládl dva poslední útoky, a tak se z výhry 27:26 radovali Karvinští.

Tarotový horoskop 17.5. 2021 – 23.5.2021, 20. TÝDEN – Páže pentaklů: Učme se!

Chlapeckou mikinu, která pro nejmenší spotřebitele představuje vážné riziko, zajistila Česká obchodní inspekce. Její součástí je funkční šňůrka, která například na skluzavce může způsobit uškrcení.

"Jedná se o chlapeckou mikinu Kilpi Cotny JB KL0090KI, která má dlouhé rukávy a kapuci. Oblečení je pro dítě ve věku 8 - 9 let, velikost 134, černo-žluté barvy se žlutými nápisy. Opatřena je funkční šňůrou s volnými konci pro stáhnutí kapuce. Na přední straně výrobku je nášivka TESTED BY NORTH a Kilpi. Výrobek byl prodáván v průsvitném igelitovém obalu," popsal mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Mikina má funkční šňůry sloužící ke stahování kapuce s volnými konci. "Šňůry představují pro děti za běžných podmínek užití nebezpečí spočívající v možnosti utažení šňůr v oblasti hrdla a v následném uškrcení, zvláště pak při hře na skluzavce," upřesnil Fröhlich.

Česká obchodní inspekce uložila hospodářskému subjektu ochranné opatření ve formě okamžitého stažení těchto nebezpečných výrobků. "Správní orgán dále nařídil zpětné převzetí těchto nebezpečných výrobku od všech spotřebitelů, kteří uvedený výrobek prokazatelně zakoupili. Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu a informace o něm byly zveřejněny v systému RAPEX," dodal mluvčí inspekce.

Provozovatelé restaurací, hospod a barů v centru Plzně přes víkend nachystali předzahrádky, které se hostům otevřou v pondělí po sedmi měsících díky rozvolnění protiepidemických opatření. Je jich jen o málo méně než v běžných letech. Otevřou hned všechny, i když by mělo pršet, řada jich je zastřešených. Ceny jídla i piva budou mírně vyšší, než tomu bylo doposud.

Poslední tři týdny bylo centrum Plzně velkou pivní zahrádkou. Zejména před Lokálem u divadla a v Riegrově ulici, která se nazývá "Plzeňská Stodolní", postávaly v teplých dnech stovky lidí s nápoji v rukou. "Otevření předzahrádek určitě zlepší náladu společnosti," řekl Radovan Sochor, regionální předseda Asociace hotelů a restaurací ČR a spolumajitel dvou podniků v centru. Podle spolumajitele sítě pěti plzeňských restaurací Luboše Kastnera jich určitě nebude víc než v běžných letech. "Zahrádku si musíte nechat povolit, a navíc vás v byznysu zachrání až možnost otevřít celou restauraci," řekl.

Kastner očekává, že nával hostů bude trvat tři týdny až měsíc a po otevření vnitřních prostor se situace uklidní. Zahrádky mají připravené všechny restaurace a pivnice v centru Plzně. Řada z nich bude zdražovat, kvůli růstu cen vstupních potravin hlavně jídlo, ale mírně také pivo.

"Připravili jsme bar na terase na střeše hotelu, což je větší zahrádka. Pokud to půjde, chceme mít otevřeno každý den od 09:00 do 23:00, " řekl Tomáš Silovský, ředitel jednoho z hotelů přímo na plzeňském náměstí. Pivní bistro v Riegrově ulici, které poprvé otevřelo letos 1. dubna, postavilo přes víkend zahrádku s 50 místy a plánuje ji zdvojnásobit. Lékárna a Plzeňka zahrádky renovovaly, Potrefená husa ji navíc zvětšila.

U jednoho stolu mohou od pondělí sedět nanejvýš čtyři lidé a vzdálenost mezi stoly a od kolemjdoucích musí být nejméně 1,5 metru. Na pivo budou lidé smět jen s testem nebo s dokladem o očkování. Zákazníky bude kontrolovat namátkově hygiena nebo policie.

Největší plzeňský městský obvod, který zahrnuje centrum města, odpustí restauracím, hospodám a barům poplatky za předzahrádky. V centru letos povolil 71 zahrádek před provozovnami a vyhověl všem žadatelům. Majitelé a provozovatelé restaurací, kteří byli pandemií velmi silně poškozeni, to vítají. Prominutí placení místního poplatku za užívání veřejného prostranství je platné zpětně od 1. ledna letošního roku do 31. srpna. "Plzeň se vždy ke gastronomům chovala dobře a minulý rok výborně," řekl Kastner.

čtk