Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Očkovala by, vakcínu má v ordinaci připravenou, ale není koho. Kde je problém? Podle plzeňské praktické lékařky Michaely Pavlové hlavně ve špatném mediálním obrazu jedné vakcíny. A právě té, na které se u praktiků sázelo nejvíce. „Zájem o očkování by aktuálně byl, ale poté, co se pacient dozví, že mám k dispozici vakcínu AstraZeneca, naše konverzace v naprosté většině případů končí a pacient se obrací na očkovací centrum,“ přiznala. Pacientům se navíc také nelíbí, že má být druhá dávka podaná až po třech měsících. Často totiž chtějí vakcínu ne jako ochranu před samotnou nemocí, ale zejména jako prostředek, který jim umožní volné cestování.

Jaký největší problém aktuálně praktičtí lékaři v souvislosti s očkováním řeší?
Z mého pohledu se dá říci, že ztrátu důvěry pacientů v osobu lékaře. Praktický lékař, který vakcíny dosud nemá, je neschopný„k ničemu“, případně je má a dává je jen známým. A velkým problémem je také preference jedné vakcíny. Pacienti by sice rádi byli očkovaní v naší ordinaci, ale chtějí pouze vakcínu Comirnaty od společnosti Pfizer, která je dodávána do očkovacích center, která jsou vládou upřednostňována.

Nakolik probíhající očkování u praktiků ovlivňuje špatná pověst vakcíny AstraZeneca? Odmítají ji lidé, a pokud ano, je to z obavy o zdraví nebo kvůli tomu, že se dlouho čeká na druhou dávku a lidé by tak ještě dlouho neměli "klid"?
První závoz vakcíny AstraZeneca proběhl v naší ordinaci počátkem dubna 2021, vyočkovali jsme 121 dávek. Podle mých informací někteří pacienti nežádoucí účinky měli, ale spíše očekávatelné a nezávažné, jako například zvýšená teplota, únava, pobolívání hlavy, bolesti svalů, u některých chřipkovité příznaky. Nežádoucí reakce ve smyslu vzniku krevních sraženin jsme u našich pacientů nepozorovali. Už tehdy se jí ale někteří obávali po negativních zprávách v médiích a raději se rozhodli pro očkovací centrum. Podruhé mi byla vakcína AstraZeneca zavezena 6. května. A mohu říci, že očkování touto vakcínou je aktuálně v troskách. Lidé se obávají tvorby sraženin, po informaci o úmrtí sedmačtyřicetileté pacientky na Slovensku je zájem o vakcínu AstraZeneca minimální, mediální obraz vakcíny je silně pokřivený. Když to shrnu, zájem o očkování by aktuálně byl, ale poté, co se pacient dozví, jakou mám k dispozici vakcínu, naše konverzace v naprosté většině případů končí a pacient se obrací na očkovací centrum. Pacientům se také nelíbí, že druhá dávka má být podaná v ideálním případě nejdříve po 12 týdnech. Často totiž chtějí vakcínu ne jako ochranu před Covid-19, ale zejména jako prostředek, který jim umožní volné cestování a druhá dávka a tudíž i certifikát po 12 týdnech, což aktuálně vychází na srpen, je pro ně pozdě. Vakcínu AstraZeneca ale já osobně považuji za účinnou a bezpečnou. Očkovaná je jí i má matka.

Když pacientům neřekla termín, registrovali se jinde

johnsonNárodní koordinátorka očkování Kateřina Baťhová v rozhovoru pro SeznamZprávy nepřímo obvinila praktiky, že systém zneužívají. Jaká byla vaše reakce, když jste si tohle přečetla?
Směsice různých pocitů - rozčarování, zklamání, vztek, bezmoc, bezradnost. Většina z nás jsme očkování a jeho přípravě obětovali významnou část volného času. Nešlo o ziskuchtivost, jak se někteří lidé mylně domnívají. Jsme zvyklí pacienty očkovat, známe jejich zdravotní stav, víme o nich nejvíc a hlavně myslíme na jejich dobro a přejeme si je chránit i před nemocí Covid-19. Logicky jsme očekávali, že si objednáme určitý počet vakcín a pak začneme kontaktovat indikované pacienty z rizikových skupin. Postup byl ale opačný. Napřed jsme museli obvolat všechny pacienty a zjistit počet zájemců. Každému jsme ale museli zároveň říci, že nevíme, kdy bude vakcína k dispozici. Pacienti pochopitelně očekávali co nejrychlejší očkování a neustále telefonovali, kdy vakcína bude. Když jsme nebyli schopni termín sdělit, přeregistrovávali se do center.

To, že se vyplatí registrovat do očkovacích center, že tam bude vakcína rychleji, přiznal nedávno také ministr zdravotnictví Arenberger. Dá se tedy říci, že s tím máte své zkušenosti?
Tohle se děje naprosto běžně a já se vlastně nemůžu divit. Poté, co byla zveřejněna informace, že budou praktičtí lékaři očkovat, měli jsme denně desítky telefonátů ohledně žádosti o termín očkování v ordinaci. Pacienti logicky nechápali jak to, že nevíme, kdy budou vakcíny fyzicky v ordinaci. V úvodu očkování se pacient musel rozhodnout, zda bude figurovat v seznamu praktického lékaře nebo zda bude registrován rovnou v očkovacím centru, obojí zároveň možné nebylo. Zadávání do systému bylo pro praktického lékaře velmi zdlouhavé, systém ISIN velmi často nefungoval. Často se stalo, že se pak pacient přeregistroval do centra, nezřídka jsme se o tom ani nedozvěděli. Cílem praktického lékaře ale samozřejmě je blaho jeho pacienta a přejeme mu očkování co nejdříve, ať proběhne v našich ordinacích nebo v očkovacích centrech.  Kdyby ale již na počátku bylo jasné, že budou preferována očkovací centra, jistě bychom byli raději ušetřili spoustu zbytečně vynaložené energie a raději se věnovali naší běžné péči o pacienty. Očkovací centra mají k dispozici velké množství vakcín, spoustu personálu, dokážou naočkovat velké množství pacientů, nabízejí samozřejmě více termínů, protože se zabývají pouze očkováním, nemají jiné povinnosti. Není ale možný individuální přístup, o celkovém zdravotním stavu a rizicích pacienta si z krátkého setkání lékař v očkovacím centru nemá šanci udělat obrázek, u některých pacientů jsme se po první dávce očkování v centru setkali s nákazou COVID-19, ke které pravděpodobně došlo během čekání na očkování.

Národní koordinátorka očkování také uvedla, že si nedovede vysvětlit, proč neubývá v systému očkovaných seniorů u praktických lékařů. Máte vysvětlení?
Zůstávají v něm lidé, kteří čekají na druhou dávku vakcíny AstraZeneca a tu je pro zajištění co možná nejlepší protilátkové odpovědi vhodné aplikovat nejdříve po 12 týdnech. Delší dobu v něm také figurovali pacienti, kterým bylo nutno očkování odložit kvůli nemoci, hospitalizaci nebo ti postcovidoví, kde se s očkováním vyčkává alespoň 90 dní po ukončení izolace. Měla jsem například pacientku, která se dostavila k očkování, ale velmi rychle jsme zjistili, že se necítí dobře, natočili jsme EKG a odeslali místo očkování k hospitalizaci. Jiná pacientka má o očkování sice zájem, ale kvůli zdravotnímu stavu jsme neustále odkládali a teď je hospitalizovaná na onkologii a čeká na léčbu, při které očkování vhodné není.

Připadáme si jako podomní prodejci, říká lékařka

vakcinaJak vůbec funguje rozdělování vakcín praktickým lékařům?
V některých krajích, třeba Moravskoslezském, dostávali praktičtí lékaři vakcíny již v únoru. Ordinace, které se starají o domovy důchodců, ještě dříve. U nás v Plzeňském kraji byly praktickým lékařům dodávány vakcíny AstraZeneca údajně podle dodávek výrobce, v počtu 100 dávek na ordinaci. Kvůli malé dodávce vakcíny do země se ale jednalo například o pět ordinací v kraji týdně. Která ordinace to bude, záviselo na počtu zapsaných pacientů nad 80 let v seznamu praktického lékaře a konkrétní ordinace se to dozvěděla až na poslední chvíli, těsně před závozem. Vakcíny jsme obdrželi zejména proto, abychom doočkovávali pacienty 70 a 80 +, kteří nebyli očkováni v centrech. Ne vždy ale bylo jasné, kdo již očkován byl a pokud nás pacienti sami neinformovali, bylo nutno je znovu obvolat.

Někteří praktici už očkování ve svých ordinacích vzdali. Neproběhlo vám něco podobného také hlavou?
V naší ordinaci jsme dosud vyočkovali 133 dávek vakcíny AstraZeneca a 60 dávek vakcíny Johnson and Johnson, což považuji za velký úspěch a velké štěstí. Ale samozřejmě, že mě takové myšlenky několikrát napadly, zejména v současné době.

Minulý týden premiér Babiš prohlásil, že k praktickým lékařům půjde napřímo vakcína Moderna, že si ji budou sami objednávat u distributora. Pomůže to zlepšit situaci nebo to spíš bude pro vás další zátěž, zejména administrativní?
Objednat vakcínu, pokud to bude způsobem pro nás obvyklým, tedy cestou běžného dodavatele vakcín, kterým je pro nás firma Avenier, není problém. Objednávky vakcín touto cestou fungují velice dobře. Problematičtější spíše bude nutnost znovu obvolávat pacienty, zda vůbec mají zájem. Už si spíš připadáme jako podomní prodejci než jako lékaři, naším cílem je ale zajištění komfortu pro naše pacienty, aby mohli očkování absolvovat ve známém prostředí, kde se cítí dobře, u lékaře, kterého znají a který zná dobře jejich zdravotní stav.

úterý, 18. květen 2021 18:26

Na muže spadl žebřík, vážně ho zranil

Jednačtyřicetiletý muž utrpěl vážné zranění poté, co na něj spadl žebřík. K nehodě vyjížděly záchranné složky v úterý odpoledne do Sušice.

"Muž vjížděl do dílny s harvestorem. Naboural do překladu vjezdu, který se tím poškodil. Vzal žebřík a snažil se jím překlad sundat dolů, což se mu podařilo. Přitom ovšem žebřík spadl na poškozeného," popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Podle Vítězslava Sladkého ze Záchranné služby Plzeňského kraje utrpěl muž těžká poranění. "Transportovali jsme ho letecky na Emergency FN Plzeň ve vážném stavu na umělé plicní ventilaci," dodal. Na místě provádějí šetření klatovští kriminalisté. Ti vyloučili cizí zavinění. Případ budou dále zpracovávat policisté Obvodního oddělení Sušice.

Plzeňské Gymnázium Františka Křižíka a základní škola jako jedna z prvních v kraji testuje žáky a studenty PCR testy. Z testování, které děti podstoupily minulý týden, byly všechny testy negativní, výsledky dnešního testování bude mít škola během dne. Každý týden podstoupí testování polovina školáků z prezenční výuky. Ode dneška se ve škole bez rotování učí základní škola a první stupeň víceletého gymnázia, vyšší stupeň gymnázia je stále na distanční výuce, řekla ředitelka Šárka Chvalová. Aby se dětem alespoň trochu ulevilo, škola zřídila několik učeben pod širým nebem, kde mohou děti na čas odložit roušky.

Škola zavedla PCR testy asi jako první v kraji minulý týden. "Je to méně invazivní a má to daleko větší vypovídací hodnotu," uvedla Chvalová. Ve spolupráci s plzeňskou Bioptickou laboratoří se ráno odeberou vzorky dětem z úst. Někteří rodiče totiž nesouhlasili s odebíráním vzorků z nosu. Učitelé, kteří ještě nemají ukončené očkování, mají PCR testy jednou týdně. Většina pedagogů se ale pro očkování rozhodla. Z učitelů gymnázia se nechalo očkovat 97 procent lidí, z toho polovina už má obě dávky vakcíny, na základní škole se očkovalo přes 80 procent pedagogů, řekla ředitelka.

"Další rozvolnění pro nás znamená asi dvanáctou změnu rozvrhu, pořád musíme kombinovat prezenční a distanční výuku, ale bez rotace máme zpět v denním vyučování základní školu a primu až kvartu. Na základní škole je to asi 180 dětí a na nižším gymnáziu přibližně 200. A strašně jsme se na ně na všechny těšili," řekla ředitelka. Také děti se podle ní do školy už hodně těšily, pedagogové teď musí nastavit výuku tak, aby přechod z několikaměsíční distanční výuky do prezenční nebyl to žáky takový šok. "Doteď končily s on-line výukou do půl jedné, teď najednou budou mít i odpolední vyučování, to je pro ně velká změna. Také si musíme uvědomit, že se na ně nemůžeme všichni vrhnout a začít je hned všichni zkoušet a dávat jim písemky, protože oni se do školy strašně těší, těší se na spolužáky, a nemůžeme je odradit tím, že budou psát tři písemky denně. Musíme také zrušit samostatné práce, protože děti na ně už teď nebudou mít tolik času jako při distanční výuce," uvedla ředitelka.

Doufá, že se brzo bude moci do školy vrátit i vyšší gymnázium. Současný model vyučování je totiž velmi náročný i pro učitele. "My jsme zvyklí, že jdeme učit z primy do oktávy, ve svém řemesle jsme se to naučili, protože nemáme sbor rozdělený na pedagogy jen pro nižší a jen pro vyšší stupeň gymnázia. Ale učitelé dnes musí přepínat mezi třídami a ještě z prezenční do distanční výuky, a to mají několikrát během dne," poznamenala Chvalová.

Když je příhodné počasí, třídy se střídají venku, kde škola vytvořila pět učeben s tabulemi v atriu a v areálu školy. "Aspoň na chvíli mohou sundat roušky a nemusí v nich sedět celý den. To jsme už dělali na podzim a hodně se to osvědčilo," dodala Chvalová.

čtk

Bitkou s policisty si čtveřice zpestřila odchod z rodinné oslavy. K potyčce došlo v sobotu pozdě večer v Lábkově ulici v Plzni na Skvrňanech. 

Hlídka policie vyjížděla v sobotu v pozdních večerních hodinách do Lábkovy ulice. "Na místě se nacházelo několik osob, které se chovaly agresivně a byly hlučné. Jednalo se o dva muže a dvě ženy. Všichni byli značně pod vlivem alkoholu. S policisty odmítali spolupracovat, nereagovali na výzvy a byli vulgární. Velmi agresivně se chovaly obě ženy, které stále vulgárně křičely a přitom se snažily napadnout jednoho ze zakročujících policistů. Při následné konfrontaci došlo ze strany mužů zákona k použití donucovacích prostředků a k zajištění osob," popsala policejní mluvčí Michaela Raindlová. Policisté podle ní následně zjistili, že výtržníci odcházeli z rodinné oslavy. "Dechová zkouška na alkohol u všech byla s pozitivním výsledkem přes jedno promile alkoholu v dechu," dodala.

Na všech třech scénách je připravené Divadlo J. K. Tyla od 26. května přivítat diváky. Do programu zařadilo nejen oblíbené tituly z repertoáru jednotlivých uměleckých souborů, ale také ochutnávku z nově nastudovaných inscenací, baletní koncert, Muzikálové matiné či Galavečer Literární kavárny. Předprodej vstupenek bude spuštěn ve středu 19. května v 9.00 on-line i v pokladně předprodeje ve Velkém divadle, Smetanovy sady 16.  Jako poděkování všem, kteří v uplynulých měsících podpořili DJKT pořízením dárkového poukazu náleží automatická 20% sleva na nákup libovolných vstupenek z produkce DJKT, kterou je možné uplatnit pouze při návštěvě divadelní pokladny. 

„Během uzavření divadel jsme stále zkoušeli, odehráli jsme i řadu představení bez publika, jsme připraveni a nemůžeme se dočkat, až přivítáme diváky v našich hledištích. Samozřejmě jsme i nervózní, nevíme, jaký zájem o představení bude. My ale diváky a jejich energii už zoufale potřebujeme a doufáme, že je různá omezení od návštěvy divadla neodradí a že přijdou,“  uvádí ředitel divadla Martin Otava.

Vstupenky lze zakoupit on-line na webových stránkách divadla, v síti Plzeňská vstupenka nebo osobně v pokladně předprodeje ve Velkém divadle. Při nákupu vstupenek bude nutné zanechat kontaktní údaje.  Kapacita hlediště každé divadelní scény bude snížená na polovinu a bude nutné dodržovat i nastavená doporučení. Na základě rozhodnutí vlády diváci (netýká se dětí do šesti let) budou muset předložit test s negativním výsledkem (antigenní test ne starší 72 hodin, PCR test ne starší 7 dní) nebo potvrzení starší 14 dnů o ukončeném očkování nebo potvrzení o prodělání onemocnění covid-19, ne starší 90 dní.

Při vstupu do divadle bude všem divákům měřena tělesná teplota a samozřejmě platí povinnost ochrany dýchacích cest podle platných nařízení. Respirátor bude možné zakoupit také přímo ve večerních pokladnách. Podrobnější a aktuální informace budou k dispozici na divadelní webu. Divadlo děkuje všem divákům za pochopení a věří, že dodržování všech nutných opatření je neodradí od návštěvy divadla.

Plzeňské divadlo se otevře po dlouhé více než sedmi měsíční pauze jedním ze svých největších hitů – muzikálem Elisabeth. Tento výjimečný titul přitáhl pozornost nejen diváků, ale i odborné kritiky. Představitelka titulní role Soňa Hanzlíčková byla za svůj výkon v roli císařovny Alžběty oceněna Uměleckou cenou města Plzně a její kolega Pavel Režný získal za roli Smrti prestižní Cenu Thálie. Následně divadelní program nabídne mimo jiné populární komedii Brouk v hlavě s Martinem Stránským v hlavní dvojroli, výjimečný anglický muzikál Billy Elliot, v jehož obou červnových reprízách diváci uvidí novou generaci představitelů hlavních dětských rolí Billyho a Michaela, slavnou Verdiho operu Nabucco, která se odehraje v rámci Mezinárodních dirigentských kurzů, muzikálový thriller o kruté pomstě londýnského holiče Sweeneyho Todda, obnovenou premiéru klasického baletu Šípková Růženka, která se ve Velkém divadle hrála s úspěchem od roku 2009 sedm sezón, punkrockový muzikál American Idiot, slavnou Bizetovu Carmen či křehký, drsný a zároveň komický příběh z městečka Middletown v režii Marka Němce.

Jak to vypadá, v Plzni už nějakou dobu úřaduje partička zlodějů, která se zaměřila na rabování provozoven s drahou elektrotechnikou. Posledního dubna byla vykradena prodejna v parkovacím domě Rychtářka, v neděli ráno zase prodejna v Lidické ulici. Oba scénáře jsou přitom naprosto shodné. Dokonce i nářadí, kterým zloději překonali dveře. Shodný je dokonce i čas, během kterého zloději prodejnu vykradli.

V Lidické ulici bouracím kladivem rozbili sklo na dveřích a začali brát drahé přístroje. "Vzali nějaké notebooky, pravděpodobně nějaké telefony v hodnotě přibližně půl milionu korun," uvedl manažer servisu Jan Brožák. 

"Mohu potvrdit, že během uplynulého víkendu, konkrétně v neděli v době okolo půl čtvrté ráno, jsme přijali oznámení o krádeži elektroniky v jednom z obchodů v Plzni na Lochotíně," podotkla mluvčí policie Veronika Hokrová. Do tří minut, než přijeli policisté a bezpečnostní agentura, stačili se zbožím zmizet. "Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež a po odcizených věcech, pachateli či pachatelích intenzivně pátráme," upřesnila policejní mluvčí.

Scénář vyloupení této prodejny je naprosto stejný, jako nedávný případ, který se odehrál v parkovacím domě Rychtářka. Zloději použili stejná bourací kladiva, aby se dostali dovnitř. Během tří minut, než dorazili policisté a bezpečnostní agentura, sebrali desítky přístrojů. Shodná je dokonce i škoda – kolem půl milionu korun. Jestli tyto případy spolu souvisí nebo ne, na to musí policisté najít odpověď.

Více informací o loupežích se dozvíte v úterních zprávách na ZAK TV. Premiéra začíná v 17 hodin.

Teploty přes den se v tomto týdnu budou většinou pohybovat kolem 15 stupňů Celsia, minimální noční teploty pak kolem šesti stupňů. V dalších týdnech se začne postupně oteplovat. Celkově bude období od 17. května do 13. června teplotně podprůměrné a pršet bude více, než je pro toto období obvyklé. 

"Předpokládáme, že období od 17. května do 13. června 2021 bude na našem území jako celek teplotně podprůměrné," potvrdili meteorologové. Jako nejchladnější ze všech 4 týdnů bude pravděpodobně první předpovědní týden, následně by se měly průměrné týdenní teploty postupně zvyšovat, ale i tak se budou pohybovat převážně blízko hranice podprůměrných a průměrných teplot pro danou roční dobu. "Z hlediska celkového množství srážek předpokládáme, že období 17. 5. - 13. 6. 2021 bude na území ČR jako celek slabě nadprůměrné. Nejvíce srážek očekáváme, co se týká celostátního průměru, během prvního (od 17.5.) a posledního (od 7.6.) předpovědního týdne, v ostatních dvou týdnech by se měly pohybovat v intervalech běžných hodnot pro toto roční období," dodali v předpovědi meteorologové.

Střední školy se pro teoretickou výuku otevřou 24. května. Z pondělního rozhodutí vlády ale školy kvůli maturitám radost nemají. Většinou se žákům v tyto dny dávalo ředitelské volno, toho si ale teď užili víc než dost.

Například na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Plzni maturuje letos 11 tříd. A právě kvůli tomu nebude na hodinách přítomna většina pedagogů. "Absolutně se nám to nehodí, protože 24. - 25. května jsou didaktické testy pro 4. ročníky. My máme ve 4. ročníku asi 260 žáků a budeme je muset ještě hned v pondělí otestovat. A k tomu navrch otestovat dalších našich tisíc studentů a žáků. To byhom opravdu nezvládli," uvedla ředitelka SPŠE Naděžda Mauleová. Ředitelka proto počítá s tím, že všechny žáky do školy nepustí. Podle ní by bylo lepší, kdyby dokončili ročník distančně. Škola totiž nemůže spustit plnohodnotnou prezenční výuku ani v dalších dnech. "U nás začneme maturovat 1. června a budeme maturovat až do 18. června. Navíc máme ještě vyšší odbornou školu. Hned za maturitami budou pokračovat absolutoria. V podstatě máme naše učitele zaměstnané téměř do 20. června a budeme mít teda velké problémy," vysvětila.

Běžně byli žáci druhých a třetích ročníků o maturitách na odborných praxích, ty v letošním roce už ale stejně jako vloni nejsou. Kvůli přítomnosti u maturit vypadne největší střední škole v Plzeňském kraji spousta vyučujících. "Strašně, protože maturuje 11 tříd a když si vezmeme, že je minimálně 8 až 10 kantorů u jedné maturitní komise, tak si to spočtěte. Máme 157 fyzických učitelů," podotkla Mauleová. Vedení školy navíc zatím ještě stále neví, jak to bude bude se středoškoláky, kteří se musí ubytovat v internátech. "Vůbec nejsou z ministerstva pokyny, jestli můžeme ho otevřít v neděli, nebo kdo bude ty žáky a studenty ubytované na Domově mládeže testovat," dodala.

Menší potíže má plzeňské gymnázium Luďka Pika, i tady se ale budou muset zřejmě uchýlit k ředitelskému volnu, alespoň pro část žáků. V pondělí kdy se konají didaktické testy z matematiky a angličtiny, zvládnou vyřešit situaci buď projektovým dnem venku nebo spojením některých tříd. "Kapacitní problém nastane v úterý, kdy se dělá didaktický test z českého jazyka a bude tu sedm tříd od rána obsazeno. To je zhruba 90 maturantů a my jim potřebujeme zajistit klid. Budeme to možná muset řešit ředitelským volnem," dodal ředitel gymnázia Aleš Janoušek.

 

Střední školy se od 24. května vrací k plné teoretické výuce. Stejně tak mohou obnovit výuku také vysoké školy, podmínkou jsou rozestupy 1,5 metru a testování jednou týdně antigenními testy. Na svém pondělním jednání to schválila vláda.

"Druhé stupně ZŠ (a nižší ročníky víceletých gymnázií) budou od 24. května v celé ČR bez rotací. V případě antigenních testů se žáci budou testovat 1x týdně," oznámil ministr školství Robert Plaga. Teoretickou výuku mohou obnovit také vysoké školy, podmínkou jsou rozestupy 1,5 metru,“ uvedl ministr školství Robert Plaga. Na vysokých školách už v té době ale většinou bude zkouškové období. „Jsme si vědomi, že většina vysokých škol již přešla do zkouškového období,“ řekl po jednání vlády Plaga.

Vláda také schválila, že se od 24. května znovuotevřou hotely, a to bez omezení kapacity. „Podmínkou je, aby všichni hosté byli schopni prokázat, že jsou očkováni, testováni nebo prodělali v minulých devadesáti dnech covid-19,“ řekl po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Od 24. května bude také možné pořádat kulturní akce pro tisíc osob venku a pět stovek lidí uvnitř. Nově také bude moci uvnitř sportovat 30 lidí a 50 lidí venku.

Osmatřicetiletá žena skončila v nemocnici poté, co její auto smetl kamion. Nehoda se stala v pondělí dopoledne na křižovatce ulic Doudlevecká, U Trati.

"Řidič nákladního vozidla značky DAF přehlédl při přejíždění do pravého jízdního pruhu osmatřicetiletou řidičku vozidla značky Škoda Octavia a došlo ke střetu. Dechová zkouška byla u obou řidičů s negativním výsledkem," uvedla policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Při dopravní nehodě došlo ke zranění ženy, kterou si následně převzali do péče záchranáři. Škoda byla předběžně vyčíslena na 150 tisíc korun. "Ve věci probíhá další šetření," dodala mluvčí policie.