Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Dvě varianty spolupráce při chodu Sušické nemocnice navrhl dnes Plzeňský kraj městu Sušice, jemuž zdravotnické zařízení patří. Nemocnice se potýká s dlouhodobými problémy a s nedostatkem personálu, město na provoz doplácí ročně desítky milionů. Dnes kraj nabídl, že nemocnici by mohla buď dál provozovat Sušice a kraj by přispíval na provoz konkrétních činností, nebo by nemocnici prostřednictvím své Klatovské nemocnice provozoval přímo kraj. Nová forma fungování Sušické nemocnice by mohla začít od 1. ledna 2022, řekl po jednání s městem náměstek hejtmanky Pavel Karpíšek (ODS).

Hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS) ustavila pracovní skupinu, jež má zmapovat situaci a navrhnout vhodný model. "K absolutnímu závěru a absolutnímu rozhodnutí není možné dnes dojít. Domluvili jsme se, že následným krokem bude navštívit nemocnici, kde bychom chtěli jednat se zaměstnanci a diskutovat s nimi varianty řešení," řekla Mauritzová. Nemocnici podle ní chybí personál, řada zdravotníků pracuje jen na dohody o činnosti, nikoliv hlavní pracovní poměry.

Kdyby kraj nemocnici provozoval, nesměla by její špatná personální situace negativně ovlivnit krajskou Klatovskou nemocnici, řekla hejtmanka. Věří, že když zaměstnanci při jednání s krajem zjistí, že považuje Sušickou nemocnici za stabilní součást zdravotnické sítě a že nemocnice má perspektivu, budou ochotnější vstoupit do trvalého pracovního poměru.

Starosta Sušice Petr Mottl (ODS) preferuje kraj jako provozovatele nemocnice. "Za mě je systémovější i férovější varianta provozování nemocnice Plzeňským krajem formou klasického pronájmu za nějakou symbolickou cenu. Dokážu si představit i závazek města jako vlastníka areálu na budoucí rozvoj, údržbu a vybavení nemocnice," řekl. Loni stál město s 11.000 obyvateli provoz nemocnice přes 60 milionů, letos je v rozpočtu zhruba polovina. Zatím se vyčerpala menší část, převážně na pokrytí závazků z minulosti, řekl Mottl.

Kraj i město ještě čekají jednání se zaměstnanci i zdravotními pojišťovnami o ochotě proplácet úkony. V nemocnici opět nefunguje kvůli nedostatku personálu lůžková chirurgie. Podle Mauritzové nemá ani jednoho stálého lékaře.

"Jsme schopni nabídnout městu rozsah péče, kterou jsme schopni zabezpečit. Chtěli bychom udržet to, co je tam teď - LDN, interna, ambulantní sféru a naopak ji ještě o některé odbornosti rozšířit. Zajistit tam pohotovost, jaká tam je teď, tedy dětská, chirurgická a klasická. Na rovinu říkám, že nejsme v tuto chvíli schopni kvalitně personálně obsadit, aby tam byla lůžková chirurgická péče, byť je nutné, aby tam byla chirurgická ambulance a pohotovost," řekl Karpíšek. Kdyby kraj přispíval na provoz vybraných činností nemocnice, jako to dělá v jiných zařízeních, určitě by to nebyly desítky milionů ročně, zdůraznil.

Jenže právě fungující lůžková chirurgie je jedním ze základních požadavků občanských iniciativ a organizátorů připravovaného městského referenda o nemocnici.

"Jako veřejnost bychom preferovali spíše provozování městem s příspěvkem kraje, aby rozhodovací procesy zůstaly stále městu, i třeba za participace obcí, které by se mohly podílet na provozu nemocnice. Lůžková chirurgie je pro mě zcela zásadní," řekla Zuzana Hrabá, která v Sušici organizovala petice za udržení rozsahu péče.

I Jan Pelech z petičního výboru referenda chce udržení lůžkové chirurgie. "Jakkoliv víme, že je to finančně a personálně náročné, loňský rok ukázal, že je možné rozsah péče udržet," řekl. Během týdne se iniciátorům referenda podařilo sehnat asi 2500 podpisů, potřeba bylo 2300, později přišly další archy s podpisy, řekl Pelech. Tak jako starosta Mottl předpokládá, že při splnění všech náležitostí by mělo být referendum společně s parlamentními volbami na podzim.

čtk

Fakulta zdravotnických studií v Plzni pořádá dlouho očekávaný kurz Tapingu. Pro milovníky sportu je tato japonská metoda převratná. Pomáhá odstranit chronickou bolest a po zranění se vrátit do původní kondice.

TapingZnáte tu bezmoc, když vás paralyzuje bolest z chronických zranění? Milujete sport, a pro ten skvělý pocit z odvedeného výkonu byste udělali cokoliv? Stačí k tomu málo. Terapeutická metoda z Japonska kinezio-taping vám pomůže.

Taping je převratná a velice vyhledávaná technika v regeneraci a rehabilitaci. Svým velmi šetrným a jemným způsobem zvyšuje léčebné a ozdravné procesy pooperačních a poúrazových stavů. Taping také prodlužuje uvolňující účinek masáží cíleným zaměřením na problematické partie, jako jsou svaly, klouby, vazy a šlachy. Dnešní sportovní svět by se bez tapingu už neobešel.

Technika spočívá v oblepování a zpevňování kloubů a svalů speciálními pevnými páskami. Pásky na taping se vyrábí z materiálu na bázi pružné bavlny. Ten co nejvěrněji kopíruje vlastnosti lidské pokožky.

“Základní pravidlo, které při použití kineziotapu spatřujeme jako zásadní, je nastavení napětí pásky, které způsobí odpovídající úroveň tahu na pokožku. Jako pozitivní účinky působení kineziotapu spatřujeme především v ovlivnění krevního a lymfatického oběhu, korekce nastavení či podpora stabilizace pohybových segmentů těla a změna ve vzorcích náborové aktivity svalů,“ říká magistra Iva Hereitová fyzioterapeutka, odborná asistentka Katedry rehabilitačních oborů Fakulty zdravotnických studií.

Hlavní výhoda tapingu je jednoduchost a okamžitá účinnost. Aplikaci tedy zvládne každý sám. Ale ještě předtím malá rada: "Doporučujeme prvně navštívit kurz pro získání pevných a správných návyků a až po získání dostatečného množství kvalitních informací si techniku prohlubovat samostudiem," říká koordinátorka oddělení celoživotního vzdělávání FZS Barbora Koreisová.

Fakulta zdravotnických studií v Plzni se dlouhodobě pyšní širokou nabídkou kurzů jak pro studenty, tak veřejnost. Velice očekávaný kurz Tapingu proběhne ve dnech 29. - 30. května a 12. - 13. června. Zájem o něj je veliký.

Účastníci kurzu se pod vedením renomovaného specialisty Stanislava Flandery naučí “tejpovat” všechny malé i velké klouby těla a hlavní svalové skupiny, včetně achillovky.

Stanislav Flandera se celoživotně podílí na rozšíření této techniky v Čechách i na Slovensku. Publikoval na toto téma mnoho knih. Kniha Tejpování pevnými a pružnými páskami byla vydána jako jedna z prvních pro širokou veřejnost, a Klasická masáž je uznána jako učebnice pro masérské obory. Další publikací je například Kineziotapig.

Kurz je jedinečnou příležitostí setkat se přímo s autorem a ptát se ho na otázky s tématem spojené.

Autor: Markéta Hallová

Plzeň očekává v letošní letní sezoně výraznou převahu domácích turistů nad zahraničními návštěvníky, kteří do roku 2019 v krajském městě převažovali. Už loni se ukázalo, že Češi hodně cestovali po České republice, takže město očekává i letos hodně podobnou situaci, řekla Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň - TURISMUS. Hlavními letošními taháky budou čerstvě opravené vnitřní prostory a podkroví katedrály sv. Bartoloměje, která se po tříleté rekonstrukci otevře začátkem června, a také selský dvůr U Matoušů na Bolevecké návsi uvnitř sídliště, který přibližuje život rodiny hospodáře z přelomu 19. a 20. století.

"Organizované zájezdy prakticky nebudou, ty očekáváme nejdřív od září, a to podle poptávek hlavně německých skupin. Asie (Čína, Tchaj-wan a Korea) loni od léta vypadla úplně. Hodně to byl individuální turismus Čechů," uvedla Koubíková.

Opravená katedrála sv. Bartoloměje podle ní otevře také podkroví s unikátním gotickým krovem, které nebylo nikdy přístupné. Průvodce bude zajišťovat Plzeň - TURISMUS. Bude otevřeno třikrát až čtyřikrát týdně, vstupenky bude možné koupit na www.plzenskavstupenka.cz. "Katedrála bude přístupná i bez průvodce, ale bez podkroví," uvedla. Druhou novou atrakcí je opravený Matoušův statek v Plzni-Bolevci, po katedrále jediná další národní kulturní památka v Plzni.

"Novinek je dost. Budeme pokračovat s Industry Open. Od půlky června po celé léto bychom chtěli každý víkend dělat cesty menších skupin po stopách industriálních památek v Plzni a okolí, a to jiné akce než loni," uvedla Koubíková. Už loni Plzeň - TURISMUS nabízel zážitkové jízdy vlakem do průmyslovém areálu bývalé Škody Plzeň, o něž byl velký zájem. "S Českými drahami teď řešíme, zda se podobný projekt uskuteční také letos," uvedla.

Výstava Nad slunce krásnější v Masných krámech nabízí podle Koubíkové světový unikát v počtu madon na jednom místě. Letní novinkou bude nová expozice science centra Techmanie o kolonizaci Marsu. Atrakcí má být i nová brána do města před hlavním vlakovým nádražím. Věž s vyhlídkou, gastronomií a cykloboxy bude hotová do konce června.

Hotely doufají v pořádáí festivalů

Plzeňské hotely teď podle Koubíkové hodně počítají s domácími turisty. "A od září mají hodně poptávek ze strany německých skupin. Pevně věřím, že už o prázdninách si k nám Německo cestu najde," řekla. Ředitel hotelu Central Tomáš Silovský doufá, že se budou konat větší akce v červenci a srpnu a v září festivaly Finále a Divadlo. Věří v silné léto. Ceny ubytování hotel v minulých měsících snížil až o 20 procent a zatím na nich zůstává. "Předpokládám, že se hotely, zvyklé na zahraniční klientelu, budou snažit cenami vyjít vstříc domácímu publiku. Spíše se to pokusí udělat formou zážitkových balíčků. Některé už mají domluvenou spolupráci s turistickými cíli," uvedla Koubíková. Plzeň - TURISMUS už loni nabízel ubytovaným hostům zdarma komentovanou prohlídku "To nejlepší z Plzně".

čtk

Pod záštitou Festivalu Náplavka k světu se spojili plzeňští umělci a vytvořili unikátní projekt na podporu návratu ke kultuře, ke sportu i k běžnému životu.

Druhá vlna koronavirové krize značně ochromila uměleckou scénu, sportovní odvětví a na téměř třičtvrtě roku uzavřela prostory, které nám přináší sociální život, mezilidský kontakt a nemalé části zdroj obživy. Kulturní i společenský život se zastavil a zanechal mnohá odvětví bez života a bez prostředků. Cílem je uměleckou formou připomenout široké veřejnosti zasažené skupiny a poukázat na místa, která pandemií utrpěla.

Plzeňští tanečníci, hudebníci, slameři a akrobaté natočilo video a společně přenesli kulturu a sport do míst, do kterých patří život a kterým život už dlouhé měsíce schází. "Podpořme jejich činnost a pamatujme, že pokud kulturní, sportovní i sociální život nepodpoříme hned, jak to půjde, nemuseli bychom se k němu už nikdy vrátit," vyzývají učinkující.

Námět, scénář: Lucie Vokurková, Petra Parvoničová Režie, kamera & střih: Tiep Tran Van Produkce: k světu., Image Pro, T.O. Events & Congress.
Účinkující: Afresh Dance Community, Dance Center Petry Parvoničové, Žongléros Ansámbl, Dance by Lion’s, Tanec v Plzni, Step by Step studio, Vem Camará Capoeira Plzeň, Pavel Hranička, Tutti Voci, Mirka Novak, Džangobells, Dr. Filipitch, Herr Tutter, Jeník, Pangumpán a Wysky.

Pět minut před koncem vedli o tři góly a už se skoro dotýkali poháru pro mistra extraligy. Házenkáři Talent týmu Plzeňského kraje ale naprosto nezvládli závěr zápasu s Karvinou a ve čtvrtém finále prohráli 26:27. Půl minuty před koncem neproměnil tutovku domácí Škvařil, naopak v posledních vteřinách poslal Slezany do vedení Patzel. O osudu série rozhodne až pátý zápas, který se odehraje na palubovce Karviné.

Generální ředitel FC Viktoria Plzeň Adolf Šádek nebude na blížící se valné hromadě kandidovat na pozici místopředsedy FAČR. Informoval o tom v úterý mluvčí západočeského klubu Václav Hanzlík.

„Rozhodl jsem se stáhnout svoji kandidaturu na post místopředsedy asociace. S tímto rozhodnutím jsem během úterý seznámil kolegy na zasedání Ligového výboru LFA a nyní jej chci oznámit veřejně,“ potvrdil Adolf Šádek. „Na valné hromadě se budu ucházet pouze o jediný post, a to člena výkonného výboru za kluby první a druhé ligy,“ dodal generální ředitel Viktorie.

Zeptej se vedení městského obvodu. Tak se jmenuje naše nová rubrika, v níž se máte šanci našim prostřednictvím zeptat zástupců čtyř největších obvodů v Plzni. Tentokrát mířila otázka na parkovou výstavbu v lokalitě U Ježíška.

trukova male fotoOtázka pro místostarostku Městského obvodu Plzeň 2 – Slovany Evu Trůkovou:
Dobrý den, rád bych se zeptal, co je ta nevzhledná hromada země v prostoru nové parkové výsadby v prostoru U Ježíška, kde stál loni kontejner s kavárnou? Děkuji za odpověď. Michal V.

Odpověď:
Děkuji za otázku. Jedná se o tzv. zemník, který je v podstatě deponie ornice včetně stavebních zbytků ze stavby mostu Milénia (1996-2000). Ve studii této oblasti se počítá s odstraněním zemníku a následným vybudováním pobytové loučky. Ze zemníku budou odvezeny stavební zbytky a použitelná zemina bude využita k terénním úpravám v lokalitě u bytového domu.

Pokud se i vy chcete na něco zeptat zástupců čtyř největších obvodů, stačí napsat svůj dotaz na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Devatenáctiletá Simona Schmiedhuberová si v pondělí 24. května na plzeňské radnici převzala Čestné stipendium generála George S. Pattona. Stipendium založené 6. května 2010 během oslav 65. výročí osvobození města Plzně 3. armádou generála Pattona uděluje americká Nadace Briana LaVioletta. Držitelka stipendia je dlouhodobě aktivně činná jako dobrovolnice v plzeňském Mezigeneračním a dobrovolnickém centru TOTEM.

DSC 0027 5Ocenění jí předali předseda výboru Stipendia generála Pattona Petr Liška společně s plzeňským primátorem Martinem Baxou. Slavnostního aktu se dále zúčastnil i major Joshua J. Passer, vedoucí Kanceláře pro obrannou spolupráci Velvyslanectví USA v Praze, a ředitelka Mezigeneračního centra TOTEM Vlasta Faiferlíková. Laureátku doprovodil na ceremoniál otec a její mladší setra. Předávání sledovali z USA virtuálně Doug LaViolette, zakladatel Nadace Briana LaVioletta, a jeho dcera Kim LaViolette Mosteller, výkonná ředitelka této nadace, a George Patton Watters, vnuk generála Pattona.

Primátor Martin Baxa připomněl, že stipendium se uděluje vždy při Slavnostech svobody, které se však letos stejně jako loni kvůli pandemii koronaviru nemohly konat v obvyklém rozsahu jako v předcházejících letech. „Jsem rád, že nám ani tato nepříznivá situace nezabránila, abychom uspořádali další kolo výběrového řízení na držitele stipendia. Podle mě Simona Schmiedhuberová, která se věnuje ve volném čase dobrovolnictví v TOTEMu, naplňuje svým jednáním ty cíle, které stipendium sleduje, a to především pomáhat druhým,“ uvedl mimo jiné primátor. Poděkoval i americkým přátelům za udělování stipendia, jež není samozřejmostí a je vyjádřením jejich ochoty a vůle takto zprostředkovat ocenění mladých lidi, kteří se zabývají veřejnou službou.

Američané, kteří obvykle patří k tradičním hostům plzeňských Slavností svobody, ale tentokrát byli připojeni online, vyjádřili politování, že se nemohou již podruhé osobně zúčastnit ceremoniálu. Pozdravili všechny účastníky a poblahopřáli laureátce. „Simona na mě udělala velký dojem svou esejí, v níž vyjadřuje, jaké životní hodnoty vyznává,“ řekl mimo jiné Doug LaViolette.

DSC 0003 7Simona Schmiedhuberová je absolventkou plzeňského Masarykova gymnázia. Ve volném čase je již několik let činná v TOTEMu. Věnuje se pravidelně patnáctileté autistické dívce a internetovému doučování žákyně 1. třídy, kromě toho pomáhá i na nepravidelných jednorázových akcích, které TOTEM organizuje.

K dobrovolnictví ji přimělo zamyšlení nad tím, jaký má její život vlastně smysl. „Říkala jsem si, že člověk nikdy neví, kdy zemře. Následující den mě může srazit auto a můj krátký život tak skončí. Jaký by pak celá má existence měla význam? Pár let jsem hrála několik sociálních rolí, studovala, ale jinak? Uvědomila jsem si, že mrhám časem, který mi byl dán, a chci ho konečně správně využívat. Žádná minuta věnovaná dobré věci se nikdy nestane promarněnou,“ řekla Simona.

Laureátka chce po maturitě studovat psychologii, učitelství prvního stupně základní školy nebo speciální pedagogiku. „Každá z těchto profesí mi umožní lépe bojovat proti posměchu a šikaně v kolektivech. Tato problematika je diskutovaná již řadu let, a přesto proti ní společnost vede stále marný boj. Kolik dětí se ještě bude muset vzdát svého života a popřít svou osobnost jen proto, aby zapadlo mezi své vrstevníky?“ napsala ve své eseji.

Dobrovolnictví se chce věnovat i nadále. „Myslela jsem si, že mi tato činnost bude brát čas a nepůjde skloubit se studiem. Ale právě naopak, dobrovolnictví mě nabíjí a dodává mi energii,“ dodala oceněná studentka.

Čestné stipendium generála Pattona je určeno studentkám a studentům středních škol, kteří se po absolutoriu chystají vstoupit do armády nebo k hasičům, záchranářům, zdravotníkům nebo jiným veřejným bezpečnostním či sociálním službám. Je to soutěž, jíž se může zúčastnit každý student plzeňské střední školy. Musí vypracovat esej, ve které vyjadřuje a zdůvodňuje svoje rozhodnutí věnovat se této činnosti. Vítěze vybírá odborná porota složená ze členů Komise stipendia generála Pattona. Stipendium představuje 1000 amerických dolarů. Loni získal cenu Martin Volf.

Novou angiolinku pro intervenční kardiologii téměř za 21 milionů korun pořídila Fakultní nemocnice v Plzni. Nahradí staré zařízení z roku 2008, na němž lékaři provedli přes 20 tisíc léčebných a diagnostických výkonů. Nová angiolinka zvýší úspěšnost zákroků a minimalizuje fyzickou zátěž pacientů.

nemocnice angiolinka kardiologieKardiologové ve FN Plzeň disponují dvěma moderními spojenými katetrizačními sály s angiografickými systémy. První kardiointervenční angiolinka ve FN Plzeň Lochotín byla uvedena do provozu v roce 2000, v roce 2008 pak byla provedena její výměna a v roce 2011 byla zprovozněna druhá. Starší zařízení z roku 2008, na kterém bylo provedeno více než 20 000 diagnostických a léčebných výkonů, nyní za účelem udržení bezproblémového technického provozu a prohloubení dosaženého standardu zákroků vystřídala nová technologie 21. století. "Parametry nového zařízení splňují nejpřísnější soudobá kritéria, přináší možnost dalšího zvýšení efektivity diagnostických i intervenčních kardiologických zákroků a navíc dále sníží radiační dávky pro pacienty a ošetřující personál," uvedl přednosta kardiologické kliniky Richard Rokyta. Díky moderní rentgence, detektoru s přímou konverzí záření, integrovaným zobrazovacím a funkčním specializovaným metodám a velkoplošnému monitoru se významně zlepší kvalita zobrazení.

Pracoviště Intervenční kardiologie Kardiologické kliniky zajišťuje jako jediné v kraji nonstop intervenční výkony pro léčbu akutního infarktu myokardu a stále častěji provádí katetrizační náhrady aortálních chlopní. Každoročně je zde vyšetřeno téměř 2 500 pacientů a je provedeno přes 1 000 léčebných zákroků. „Každá nová technologie posouvá naši nemocnici kupředu a pomáhá ji udržovat na vysoce profesionální úrovni. Díky novému angiografickému systému nyní můžeme přesněji diagnostikovat onemocnění a zároveň pacientům poskytnout naprostý komfort,“ dodal ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Kapitán fotbalové Plzně Jakub Brabec se vešel do nominace mistrovství Evropy. Mezi náhradníky je také záložník Viktorie Lukáš Kalvach. Ve výběru, který v úterý oznámil kouč Jaroslav Šilhavý, nechybí ani bývalí hráči západočeského klubu Vladimír Darida a Michael Krmenčík.

Češi do turnaje vstoupí 14. června v Glasgow proti domácímu Skotsku, na stejném místě vyzvou o čtyři dny později Chorvatsko a na závěr základní skupiny nastoupí v Londýně proti favorizované Anglii.