Marie Osvaldová
Plzeňské divadlo uvede taneční adaptaci knihy Vyhoďme ho z kola ven
Taneční adaptaci knihy amerického autora Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, podle níž vznikl i pěti Oscary oceněný film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem, uvede v sobotu soubor baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni. Autorem nové inscenace je německý choreograf Dustin Klein. Plzeňské jeviště bude první českou scénou, na které se románové postavy Keseyho knihy roztančí. V hlavních rolích se představí sólisté plzeňského baletu Richard Ševčík, Sara Aurora Antikainenová a Karel Audy.
Román amerického autora Vyhoďme ho z kola ven (1962), podle něhož vznikla i slavná divadelní dramatizace autora Dalea Wassermana, vypráví příběh z léčebny pro duševně choré, kde pevně nastolený řád naruší příchod nezkrotného McMurphyho. Nový chovanec, jenž si zvolil pobyt v sanatoriu, aby unikl následkům svého dosavadního chování, nabourává zajetý systém a svou svobodomyslností si podmaňuje jednotlivé pacienty. Protivníkem mu je sestra Ratchedová ochotná udělat cokoliv, jen aby její zákony a předpisy nebyly nikým porušovány.
Náročné téma pro komorní prostor Malé scény zpracoval německý choreograf Dustin Klein na původní hudbu svého dlouholetého spolupracovníka Simona Lovermanna. Klein i přes vážnost tématu ale slibuje ve svém díle i prvky humoru: „Myslím si, že je velmi důležité opatrně se dotknout závažných a složitých pasáží v tomto díle – ty musejí být zpracovány pečlivě, s citem, ohleduplností a respektem. Nechceme se vysmívat, utahovat si z osobních problémů či nemoci. Na druhou stranu úsměvný může být například rozruch, který McMurphy vyvolá svým příchodem, nebo chaos, který se šíří sanatoriem navzdory zavedeným pravidlům.“ Dustin Klein se podílel i na návrzích scény a kostýmů, na kterých spolupracoval s kostýmní návrhářkou Louise Flanaganovou, jejíž pracovní zkušenosti se pojí nejen s významnými německými scénami, ale například i s divadly v Moskvě či Curychu.
Rebela McMurphyho ztvární dlouholetý sólista baletu, držitel Ceny Thálie za rok 2014, Richard Ševčík. „Film Přelet nad kukaččím hnízdem jsem samozřejmě viděl a mám ho moc rád a na příležitost nastudovat tak komplikovanou roli i na spolupráci s choreografem Dustinem Kleinem jsem se těšil od začátku sezóny. Je to nesmírně milý člověk, skvělý tanečník, který nám všechno mohl ukázat do posledního detailu. Velký důraz však kladl především na herecké dovednosti jednotlivých tanečníků,“ svěřuje se Richard Ševčík. Jako chladná a neoblomná „Velká sestra“ vystoupí Sara Aurora Antikainen, zdánlivě hluchoněmého Bromdena bude tančit Karel Audy.
První uvedení baletu Vyhoďme ho z kola ven je naplánováno na 29. května 2021 od 19.00 na Malé scéně, nejbližší repríza v neděli 6. června 2021, slavnostní premiéra proběhne v září 2021.
Vstupenky jsou k zakoupení v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.
Viktoria chystá oslavy. K výročí odhalila nové logo!
Speciální výroční logo představila Viktoria Plzeň ke svému 110. výročí. Začne ho používat přesně 11. června v momentě, kdy budou oslavy oficiálně zahájeny. Výroční logo bude doplňovat to stávající klubové a bude využíváno po celou dobu oslav, tedy do konce kalendářního roku 2021.
Co výroční logo symbolizuje? Jsou v něm reflektovány tři zásadní prvky – datum založení klubu (11. 6. 1911), klubové barvy (červená a modrá) a aktuální viktoriánské logo. Vznik loga je nastíněn i v představovacím videu, které vám nyní přinášíme.
Oslavy budou oficiálně zahájeny v pátek 11. 6, tedy v den, kdy byla Viktoria Plzeň v roce 1911 založena. Při této příležitosti dojde ke slavnostnímu aktu odhalení nových pamětních desek na Pamětním místě Brány borců. Doplněny budou desky klubových legend i fanoušků, kteří náš svět opustili předčasně, ale součástí viktoriánské rodiny zůstanou navždy. Z tohoto aktu se stane zároveň každoroční tradice, nové destičky budou odhalovány vždy v den výročí založení klubu.
V rámci zahájení oslav Viktoria Plzeň zároveň otevře slavnostně naučnou stezku Po stopách 110 let FCVP. Téměř čtyřkilometrový okruh vás provede Štruncovými sady a Luční ulicí, na celkem jedenácti zastaveních se dozvíte vše o klubové historie, úspěších, slavných jménech či významných milnících klubu (více o stezce se dozvíte v nadcházejících dnech).
V pondělí 7. 6., v den, kdy byla Viktoria Plzeň před 110 lety oficiálně přijata jako člen župy a mohla se začít těšit na oficiální soutěžní zápasy klub zahájí prodej limitované edice 25 poštovních známek.
V uplynulých týdnech fanoušci rozhodli o čtyřech největších momentech klubové historie (Titul pro Čišu, zisk prvního mistrovského titulu v roce 2011, první postup do Ligy mistrů, gól Tomáše Wágnera do sítě CSKA Moskva), které Gambrinus zobrazí na limitované edici pivních plechovek. Ty půjdou do prodeje na podzim letošního roku.
Významné výročí se promítne i do podoby nových dresů pro sezonu 2021/2022. Viktorka odehraje během první poloviny podzimní ligové části i výroční utkání, kterému bude předcházet bohatý doprovodný program.
Na podzim klub představí i videoseriál věnovaný viktoriánské historii, hráči a trenéři budou besedovat s žáky základních škol v rámci projektu Viktorka do škol a středoškoláci budou moci poměřit síly v rámci výročního esportového turnaje ve hře FIFA.
Aby se fanoušci mohli o historii Viktorie Plzeň dozvědět ještě více, vyjde na konci května i speciální díl podcastu RED&BLUE s klubovým kronikářem Pavlem Hochmanem, který detailně seznamuje s úplnými počátky klubu. Hostem podcastu bude i jedna z klubových legend František Plass. Sérii podcastů se vzpomínkami Pavla Horvátha, Marka Bakoše či Daniela Koláře naleznete již nyní na klubovém webu či všech dostupných platformách (YouTube, Spotify,…).
Ve Viktoria shopu bude již brzy fanouškům k dispozici speciální limitovaná edice zboží 110 FCVP včetně unikátního kalendáře.
Záštitu oslavám 110 let FC Viktoria Plzeň poskytl primátor města Martin Baxa a hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.
Policisté pátrají po Ukrajinci z Plzně. Může být nebezpečný!
Po pětatačtyřicetiletém Romanu Leskivovi z Plzně pátrají policisté České republiky. Na muže byl vydaný příkaz k zatčení, doslova se po něm ale slehla zem. Kriminalisté zároveň upozorňují veřejnost, aby se ho nepokoušela zadržet.
"Pátráme po muži z Plzně, na kterého je vydán příkaz k zatčení pro trestné činy ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Přes veškerá učiněná opatření se nám muže zatím nepodařilo nalézt a stále se vyhýbá trestnímu řízení," uvedla policejní mluvčí Michaela Raindlová.
Hledaný muž je silnější postavy vysoké 175-180 centimetrů, má krátké rovné vlasy hnědočerné barvy a modré oči.
Pokud máte k hledanému a jeho pobytu informace, sdělte je prosím policistům na jakékoli služebně, na lince 158 nebo přímo kriminalistům na lince 974 325 487. "S ohledem na agresivní chování hledaného muže apelujeme na všechny, aby se jej nepokoušeli zadržet sami, ale neprodleně zavolali na policii," dodala mluvčí policie.
Při nehodě na Borských polích se zranil muž a dítě
Těžké zranění utrpěl při nehodě dvou osobních aut v Plzni na Borských polích sedmadvacetiletý řidič, s lehkým zraněním převáželi záchranáři do nemocnice malé dítě.
Ke střetu došlo kolem půl 10 na křižovatce ulic U Letiště x Podnikatelská. "Jednu zraněnou osobu jsme vyndali z jednoho z aut pomocí páteřové desky. V druhém vozidle cestovala jedna dospělá osoba a jedno dítě," potvrdil mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.
Záchranáři z místa nakonec transportovali do nemocnice muže ročník 1993 a malé dítě. "Muž utrpěl středně těžká zranění dítě pak lehčí. Třetí osoba zůstala nezraněna," doplnila Andrea Divišová ze Záchranné služby Plzeňského kraje.
Kampaň Plzeňského kraje na podporu očkování pokračuje motivačními spoty s ambasadory
V posledním květnovém týdnu startuje další část kampaně Plzeňského kraje na podporu očkování. Tentokrát kraj představuje spoty s ambasadory – osobnostmi kraje, kteří očkování podporují, a také nové vizuály s jednotným heslem. Kampaň bude pokračovat až do prázdninových měsíců. Kraj tak chce přesvědčit hlavně ty, kteří s očkováním proti koronaviru stále váhají.
Kampaň je ujednocena hlavním heslem pro všechna témata, zjednodušeným zvoláním CHCI... Časově koresponduje s nadcházejícím létem. Jako první se objevila verze CHCI POTKÁVAT, kterou v těchto dnech následuje verze CHCI CESTOVAT. Vrcholem pak bude během letních prázdnin CHCI PROŽÍVAT.
Plzeňský kraj při zpracování klíčového vizuálu vychází z originálního pojetí bez jakékoliv inspirace v ostatních krajích s důrazem na identifikaci pro obyvatele Plzeňského kraje. Vizuální i informační kampaň je proto propojena heslem ZÁPADOČEŠI JDOU DO TOHO! Emotivní stránka kampaně je přirozená, dbá na návrat k běžnému životu.
„Očkování je jednou z cest, jak se můžeme vrátit k životu tak, jak jsme ho znali před příchodem epidemie. A tak jsme se rozhodli připomenout kampaní všem, kteří s očkováním ještě váhají, co nám chybí. Je přirozené cestovat, potkávat se a prožívat život naplno. Využili jsme heslovitá sdělení a věříme, že přesvědčíme většinu lidí, aby neváhali a využili možnosti se naočkovat,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.
Nově jsou od posledního květnového týdne k vidění dva televizní spoty. Tvářemi těchto spotů jsou herec Pavel Nový, přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Plzeň Jan Beneš, Barbora Špičková z Domažlické nemocnice, emeritní sládek plzeňského pivovaru Václav Berka a tenista, účastník Wimbledonu a dalších prestižních soutěží, absolvent Sportovního gymnázia, Plzeň Jonáš Forejtek. Všichni tito ambasadoři se vzdali nároku na honorář.
Televizní spoty stihli filmaři natočit během necelého měsíce. Pro natočení využili zázemí novorenesanční budovy Divadla J. K. Tyla, Fakultní nemocnice Plzeň, Domažlické nemocnice, restaurace v centru Plzně a tenisového stadionu v Praze na Štvanici. „Ve spotech jsme se chtěli primárně zaměřit na zajímavé a známé osobnosti Plzeňského kraje a především na autority z lékařského prostředí," říká autor scénáře David Jäger.
7 NEJ Michala Jančaříka
Svých 7 NEJ prozradil český televizní a rozhlasový moderátor a hlasatel Michal Jančařík.
1) Nejoblíbenější kniha a spisovatel
Mám rád vše od Milana Machovce. Třeba jeho „Masaryk" je skvělý, nesmírně čtivý.
2) Nejoblíbenější film
Tak třeba "Sedím na konári a je mi dobre“ režiséra Juraje Jakubiska. Tenhle film byl pro mě jako 14tiletého v roce 1989 úplné zjevení.
3) Nejoblíbenější hudební interpret a skupina
Mám rád například Vlastu Redla, Michala Prokopa. Nejvíc je pro mě Mark Knopfler - Dire Straits, jeho civilní zpěv a fantastická kytara. Ta zpívá místo něj…
4) Nejoblíbenější jídlo a pití
Před dvanácti lety jsme byli ve Vietnamu, a od té doby mám slabost pro rafinovanou asijskou kuchyni mnoha exotických chutí. Také mám rád jednoduchá italská jídla z pár kvalitních ingrediencí. Dolce Vita… :-) A nápoj? Víno. Jsou jen dva dny v roce nevhodné k pití vína - včerejšek a zítřek!
5) Osobnost, která mě nejvíc inspiruje a motivuje
Zdeněk Svěrák. Stejně nadaný jako pracovitý. Vše co dělá, je takový skrytý chvalozpěv na to hezké, co máme my Češi v povaze. Za to ho mám moc rád.
6) Motto, které mám nejraději
Štěstí se skrývá v trpělivosti.
7) Nejoblíbenější místo v regionu
Těch míst je spousta. Ale na prvním místě je Šumava. Tam jen otevřu dveře od auta, a už jsem v ráji…
7 NEJ Martina Sobotky najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Vogeltanze najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Samsona Lenka najdete zde.
Autor: Markéta Hallová
Studenti Fakulty zdravotnických studií vysportovali nejvíc peněz pro vážně nemocné děti
Katedra tělesné výchovy a sportu (KTS) Západočeské univerzity v Plzni přišla se dvěma sportovními výzvami. Finance z nich pomohou dvěma malým vážně nemocným dětem a putují i do Fakultní nemocnice Plzeň jako poděkování za mimořádné nasazení zdravotníků v době koronavirové epidemie.
První výzva byla určena studentům i zaměstnancům, kteří v ní sbírali body pro své fakulty. První výzva probíhala od 19. října do 16. listopadu a byla vyhlášena ve dvou disciplínách. Jednou byl běh a chůze, druhou jízda na kole či koloběžce. Vítězem první výzvy se stala Fakulta zdravotnických studií.
Do nápadu přetavit celkový počet nachozených, naběhaných a naježděných kilometrů, celkem 61 434, na peníze pro děti, kterým osud možnost běhat a jezdit na kole nedopřál, se postupně zapojily další fakulty univerzity. Kromě Strojní, kde se nápad zrodil, také fakulta elektrotechnická, ekonomická a aplikovaných věd. Peníze se fakulty rozhodly rozdělit mezi Aničku a Jiříka. Děti, které potřebují velice nákladnou péči.
Anička z Dobříše na prodělala během porodu těžkou asfyxii, tedy neměla dostatečný přísun kyslíku, a došlo u ní dokonce k udušení a zástavě srdce. Lékařům se sice podařilo ji oživit, ale bohužel s fatálními následky. Odumřela jí velká část mozku, včetně centra pohybu a řeči. Ve třech měsících u ní propukla epilepsie. Anička se nemůže sama pohybovat ani najíst, nemluví, na své okolí reaguje pouze očima a úsměvem.
Loni na jaře navíc prodělala těžký oboustranný zápal plic, který její zdravotní stav ještě zhoršil. Podstoupila proto několik lékařských zákroků. Stav Aničky je v tuto chvíli stabilní. Péče o ni je ale mnohem náročnější. Psychicky, fyzicky i finančně.
Pandemie oddálila cestu Aničky k rodičům. Pro domácí péči bylo nutné pořídit nákladné speciální zdravotní pomůcky. Vinou přísných epidemických opatření došlo k jejich bezpečnému předání až v těchto dnech. Pomůcky v hodnotě 30 000 korun předal rodičům Aničky osobně děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich. „I přes to všechno je to naše štěstí! Vždy nás svým úsměvem neskutečně potěší a jsme rádi za každou chvíli, kdy je s námi,“ říká Aniččina maminka.
Lepší život pro Jiříka díky aktivním studentům fakult
Finanční podporu obdržel také Jiřík z Holýšova. Když mu bylo devět měsíců, dozvěděli se jeho rodiče, že trpí spinální svalovou atrofií, tedy genetickým nervosvalovým onemocněním postihujícím periferní motorický nerv. Typickým projevem onemocnění je svalová slabost, která se bohužel stále zhoršuje.
V pozdějších stádiích nemoci je patrná i slabost polykacích a dýchacích svalů. Bez léčby se děti, které trpí touto nemocí, většinou nedožívají více než dvou let. Naštěstí na nemoc existuje léčba. Ta, kterou podstupuje Jiřík, umožňuje vytvářet chybějící bílkovinu nezbytnou pro přežití nervových buněk. Léčba formou lumbální punkce, tedy aplikací injekcí do míšního kanálu v oblasti bederní páteře, se musí provádět po celý život a je extrémně finančně náročná. K tomu ještě Jiřík potřebuje nejrůznější pomůcky a rehabilitace, jejichž ceny se pohybují v řádech desítek až stovek tisíc.
Spojené fakulty proto přispěly na transparentní účet, který rodiče, založili. Přispět Jiříkovi na léčbu můžete i vy. Celý Jiříkův příběh a o možnostech podpory se dočtete na stránkách https://www.jirikuneprestavejsesmat.cz/jak-pomoci/.
Výzva Poděkuj sportem za mimořádné nasazení zdravotníků v boji s koronavirem
Díky velikému úspěchu první výzvy se studenti, zaměstnanci i absolventi Fakulty zdravotnických studií a dalších fakult ZČU zapojili i do druhé výzvy s názvem Poděkuj sportem. Měsíční výzva se konala od 12. dubna do 12. května. Zapojilo se do ní téměř sedm stovek lidí sportem. Ať už během, chůzí, jízdou na kole, koloběžce, bruslích nebo třeba posilováním a cvičením.
Svoji sportovní aktivitu všichni zaznamenávali prostřednictvím mobilní aplikace do telefonu a výsledky posílali pořádající katedře tělesné výchovy a sportu FZS. Každý uběhnutý, nachozený a ujetý kilometr, nebo deset minut cvičení, znamenal jednu korunu do celkového součtu.
Celkem účastníci výzvy vysportovali 78 147 bodů, které Západočeská univerzita proměnila na peníze a předá je jako poděkování za mimořádné nasazení v péči o nemocné v době epidemie koronaviru Fakultní nemocnici Plzeň. Pomáhali tu i studenti Fakulty zdravotnických studií. Potkat jste je mohli na všech odděleních nemocnice, ale také třeba na základně Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.
Autor: Markéta Hallová
Krádež v přímém přenosu. Mladík si strčil notebook do kalhot
Bezpečnostní kamera v jedné z prodejen elektroniky v Plzni na Borech zachytila muže, jak si strká do kalhot vystavený notebook. Policisté teď po muži pátrají.
"Neznámý pachatel dne 25. května 2021 v Plzni na Borech vešel do obchodu s elektronikou a na ploše prodejny zamířil přímo k vystaveným notebookům. Během chvíle si jeden z nich s úhlopříčkou 14" vyhlédl, odpojil od přívodního kabelu, ukryl do kraťasů a uschoval pod mikinu. S takto uloženým lupem, za necelé dvě desítky tisíc korun, prodejnu okamžitě opustil, aniž by za zboží řádně zaplatil," uvedla policejní mluvčí Veronika Hokrová. Policisté pátrají nejen po pachateli, ale i po odcizené elektronice. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež. V rámci objasňování případu policisté získali kamerový záznam, na kterém je zachycena osoba podezřelá ze spáchání protiprávního jednání.
Policisté se obrací na širokou veřejnost se žádostí o pomoc při objasňování případu. Vyzývají občany, kteří jsou schopni identifikovat osobu zachycenou na přiloženém záznamu z kamery, aby se osobně přihlásili na nejbližší obvodní oddělení Policie České republiky nebo zavolali na bezplatnou linku 158.
Fakulta zdravotnických studií zkvalitní běžný život zdravotně postiženým a chronicky nemocným
Zařadit vhodné pohybové aktivity do každodenního režimu a zlepšit tak soběstačnost. To je cílem projektu s názvem Pohybové edukační akce pro zdravotně postižené, který právě odstartoval na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni (ZČU).
Konkrétně se jedná o školu zad vozíčkářů, výuku prvků sebeobrany pro lidi po amputaci končetiny, nebo nejrůznější formy cvičení, terapií a aktivity zahrnující třeba jógu nebo chůzi s hůlkami.
“Naši lektoři se budou intenzivně věnovat osobám po amputaci končetiny, ablaci prsu, vozíčkářům, ženám s komplikacemi po císařském řezu, dětem se získanými vadami nohou. Také těm, u kterých je diagnostikována porucha učení či dospělým klientům s chronickou bolestí ramen, metabolickým kardiovaskulárním syndromem, nebo například lidem s roztroušenou sklerózou,” uvedl výčet cílových skupin projektu děkan Fakulty zdravotnických studií ZČU Lukáš Štich.
Jedenáct skupin studentů absolvuje pod vedením lektorů z řad odborných asistentů fakulty do konce roku letošního roku dvanáct lekcí řízené pohybové aktivity. Další dvě skupiny se budou vzdělávat individuálně ve čtyřech lekcích.
Jednotlivé lekce budou probíhat mimo jiné v prostorách fakulty. “Vedle klasických odborných učeben disponujeme speciálně vybavenou místností na stimulaci vestibulárního, proprioceptivního a taktilního vnímání. Tato učebna je plně využitelná pro aktivity vhodné pro skupinu dětí s poruchami učení,” uvedla vedoucí Projektového oddělení FZS Markéta Maurer.
Projekt Pohybové edukační akce pro zdravotně postižené je realizován za finanční podpory programu Ministerstva zdravotnictví ČR “Vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením pro rok 2021".
Autor: Markéta Hallová
Festival Nastevřeno otevírá dveře návratu živé kultury
Prvním festivalem živé kultury po mnohaměsíčním útlumu způsobeném koronavirovou pandemií bude festival nového divadla a performance nazvaný Nastevřeno. Přehlídku nezávislé divadelní tvorby pořádá každoročně plzeňská kulturní scéna Moving Station. Vzhledem k dlouhodobému uzavření divadel a nejasnému termínu jejich znovuotevření se pořadatelé rozhodli událost přesunout do venkovních prostor. Do Plzně přijedou divadelníci, výtvarníci, básníci, tanečníci, akrobaté a performeři z celé republiky a odehrají 22 venkovních vystoupení různého formátu, uměleckých žánrů i délky trvání. Festival se uskuteční od čtvrtka 27. května do neděle 30. května. Tato akce je jednou z prvních, které se po rozvolnění kornavirových opatření uskuteční.
Celý festival ve čtvrtek 27. května v 17 hodin zahájí Manifest tance před budovou nádraží Plzeň-Jižní Předměstí. Stejná událost se zopakuje ještě o hodinu později. Od pátku až do neděle budou následně dny plné uměleckých akcí, které oživí centrum města a také okolí Moving Station. "Do Plzně přijedou divadelníci, tanečníci, výtvarníci, básníci, akrobaté a performeři z celé České republiky," uvedla dramaturgyně festivalu Eva Kraftová.
Hlavní program zahrnuje například takzvaný audiowalk artistky Elišky Brtnické, výtvarně-pohybové Divadlo Continuo, novocirkusové představení pro rodiny s dětmi v podání plzeňských Žongléros Ansámbl a také souboru FysioART z Prahy, queer show PiNKBUS, divadlo pro jednoho diváka Le Cabaret Nomade, scénické čtení, poezii a tanec. Do spolupráce s festivalem se zapojilo i plzeňské Divadlo Alfa s loutkovou pohádkou Don Šajn a Johanes Doktor Faust. Kromě venkovních událostí festival podle Kraftové nabízí také online program ve formě videotéky se záznamy vybraných divadelních inscenací, které vznikly v Moving Station i na dalších nezávislých divadelních scénách po republice.
Všechny venkovní akce jsou zdarma. "Kapacita na audiowalk Elišky Brtnické je omezená, proto prosíme zájemce o rezervaci míst předem," dodala Kraftová.