Marie Osvaldová
Se zpožděním, ale přece. V Plzeňském kraji se otevřely státní památky
Státní památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v Plzeňském kraji se návštěvníkům otevřely s dvouměsíčním zpožděním 1. června. Ani přes výpadky tržeb, způsobené nuceným zavřením kvůli pandemii koronaviru, vstupné nezdraží. Největší novinkou sezony je zpřístupnění národní kulturní památky, selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci, který má za sebou rozsáhlou rekonstrukci, informovala regionální mluvčí NPÚ Markéta Slabová.
"Ačkoliv výpadky příjmů v období epidemie počítáme na miliony korun, v letošní sezoně zdražovat vstupné nebude. Naopak jsme rozšířili slevy pro děti a mládež s cílem budovat pozitivní vztah nejmladších generací ke kulturnímu dědictví," řekl ředitel českobudějovické územní památkové správy NPÚ Petr Pavelec. Nově se zavádí pro děti do 18 let vstupné za polovinu základní ceny, děti do šesti let mají nadále vstup zdarma. Pro mladé od 18 let do 25 let bez rozdílu, zda jsou studenti či ne, se vstupné sníží na 80 procent základní ceny.
Největší novinkou sezony je otevření statku U Matoušů v Plzni. Prohlídková trasa v obytném stavení představí život statkáře a jeho rodiny na konci 19. století a v první třetině 20. století na Plzeňsku. Přízemí stájí nabídne návštěvnické zázemí a víceúčelový sál. Ve stodole je zemědělská technika a stroje. V sýpce je nová volně přístupná expozice Cesta obilí. Statek prošel kompletní obnovou, předtím byl veřejnosti přístupný jen několikrát do roka.
Hrad Velhartice otevře interaktivní expozici Krajina míru, pole války, která přiblíží dobu třicetileté války, její odraz v západních Čechách a postavu Martina de Hoeff-Huerty, který nechal na Velharticích postavit renesanční zámecké křídlo. Na zámku Nebílovy zahájí sezonu 1. června klavírní koncert v podání Kalioppé Trio Prague v tanečním sále.
Akcemi nabitý víkend bude 12. a 13. června, kdy se koná Víkend otevřených zahrad a Dny Šumavského trojhradí. Zámky Kozel, Manětín a Nebílovy nabídnou komentované prohlídky zámeckou zahradou. Státní hrady Rabí a Velhartice a městem Kašperské Hory vlastněný Kašperk přichystal speciální prohlídky zaměřené na obranu a dobývání středověkých hradů. Během léta se mohou návštěvníci těšit na festival Víno a jídlo na zámku Kozel 27. června, na tradiční cyklus Monastýrování v klášterech Kladruby a Plasy, kde prohlídky zpestří 30. a 31. července noční hra s tajenkou na téma sakrální architektury. Další prohlídky v září představí osudy klášterů v době osvícenství, kdy byly rušeny na základě reforem císaře Josefa II.
Hrad Švihov letos nově zařadil dětský prohlídkový okruh pro rodiče s dětmi od čtyř do deseti let. "Okruh je oproti základní prohlídce zpestřen hrou, ve které se děti aktivně zapojují a na konci prohlídky si s pomocí rodičů vyrazí originální minci," popsal kastelán Lukáš Bojčuk. O prázdninách bude na nádvoří znít muzikál Noc na Karlštejně.
Památky nabídnou i řadu výstav a koncertů, vrcholem sezony bude Hradozámecká noc v novém termínu 31. července.
čtk
Dobrovolní hasiči se dočkali zrekonstruované zbrojnice
Dobrovolní hasiči v Bukovci mají k dispozici nově zrekonstruovanou hasičskou zbrojnici. Kompletní rekonstrukce objektu na Zemědělském náměstí vyšla na 2,1 milionu korun. Hasiči rovněž představili upravenou hasičskou cisternu, kterou jim loni daroval Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje.
„Hasičská zbrojnice prošla kompletní rekonstrukcí. Zcela nová je střecha a částečně krov, došlo k odizolování půdy tepelnou izolací a proveden byl rovněž nový nátěr fasády, výměna některých oken a výměna garážových vrat za nová, větší. Součástí prací bylo i zhotovení nové podlahy dimenzované na zatížení těžkou hasičskou technikou. Dnešní hasičská technika je větší než v minulosti, tak jsme museli poměrně náročným způsobem dokonce i snížit úroveň podlahy, aby se do ní technika vešla,“ říká místostarosta čtvrtého obvodu Zdeněk Mádr (ODS).
Bukovečtí hasiči v pondělí představili také upravenou cisternu CAS Scania, kterou loni obdrželi darem od profesionálních krajských hasičů. Vůz disponuje vodní nádrží o objemu 4 tisíce litrů, motor pod kapotou skrývá 340 koní a samozřejmostí je náhon na všechna čtyři kola.
„Naší prioritou bylo vůz snížit tak, aby se nám vešel do zbrojnice. Přezuli jsme ho proto z vysokých úzkých pneumatik na nižší širokoprofilové a v servisu došlo k nezbytným úpravám nástavby na pochozí střeše. Nakonec se ho podařilo snížit o celých 30 centimetrů. Některé věci jsme dodělávali i svépomocí, do polic jsme vyrobili držáky na naše vybavení a původní výstražné majáky jsme vyměnili za nové s LED technologií,“ uvedl velitel jednotky Jaroslav Žák.
Na proměně vozidla se bezplatně podílela společnost OSONA PLZEŇ a.s. zastoupená Stanislavem Pospíšilem, která na voze provedla odborné úpravy a montáž, a rovněž firma Marek Černý – GMS auto Plzeň, která bukovecké jednotce poskytla jednotlivé díly.
„Velmi si vážíme práce profesionálních i dobrovolných hasičů. Když se v obci něco stane, jsou mezi prvními, kteří na místo vyjíždí. Často pomáhají oni nám, my jsme rádi, že jsme jim nyní mohli pomoc oplatit,“ uvedl Stanislav Pospíšil z firmy OSONA PLZEŇ a.s.
Městský obvod Plzeň 4 disponuje čtyřmi hasičskými jednotkami – kromě Bukovce také na Doubravce, v Újezdě a v Červeném Hrádku. Jen za loňský a letošní rok věnoval na investice hasičů 2,8 milionu korun. Druhá nejvyšší částka, téměř půl milionu korun, padla na právě dokončenou rekonstrukci střechy hasičárny v Červeném Hrádku.
„Dobrovolní hasiči jsou pro nás nepostradatelní. Dělají kus práce nejen na poli bezpečnosti, ale i na poli spolkového života. Naposled jsme jejich přínos mohli vidět během pandemie, kdy se ujali opakované dezinfekce městského mobiliáře a dalších venkovních prvků v našem obvodu. Jsem proto moc rád, že se jim nyní můžeme odvděčit alespoň zrekonstruovanou hasičskou zbrojnicí,“ uvádí starosta obvodu Tomáš Soukup (ANO).
Cesta vlakem z Plzně do Českých Budějovic se zrychlí
Nové koleje nástupiště v Pačejově na Klatovsku za 1,29 miliardy korun zrychlí o několik minut cestu vlakem z Plzně do Českých Budějovic. Dokončená dvouletá stavba je jednou z etap modernizace trati Plzeň-České Budějovice, na níž díky novým soupravám z Plzně do Horažďovic přibývá cestujících a stejné je to na jihočeské straně hlavního železničního tahu. Do konce roku ještě investorská Správa železnic (SŽ) dokončí opravu výpravní budovy. Podchod ode dneška zdobí kresby dětí z místní základní a mateřské školy.
V rámci stavby došlo v Pačejově k nahrazení stávajících úrovňových nástupišť novými s normovou výškou nástupní hrany 550 mm nad temenem kolejnice. Stanice má jedno vnější a jedno jednostranné nástupiště o délce 120 metrů. Před realizací stavby zde musely rychlíky zpomalovat až na 65 km/h, nyní můžou jet až 100 km/h. Odstranění propadu rychlosti přinese zkrácení jízdních dob vlaků na důležité spojnici Českých Budějovic a Plzně. Kromě samotné stanice Pačejov se renovovaly také části obou navazujících dvoukolejných úseků do Horažďovic předměstí a do Nepomuku.
Součástí projektu byla i výstavba dvou nástupišť a přístřešku na zastávce Kovčín. V celém úseku proběhla rekonstrukce trakčního vedení, čtyř mostů, 10 propustků a stavba opěrné zdi. Po demolici původního silničního nadjezdu v blízkosti zastávky Kovčín se začíná stavět nový. Rekonstrukcí prochází také výpravní budova, stavební práce budou hotové do konce letošního roku.
Kresby, které jsou k vidění v podchodu, Správa železnic společně se zhotovitelem vybírala z více než 100 návrhů dětí z pačejovských škol. Výtvarník je pak během dvou dní „přenesl“ na stěny podchodu a šikmých přístupových chodníků.
Fotbalisté Plzně zamíří na soustředění do Rakouska
Přípravu na dvanáctý boj o evropské poháry v řadě zahájí tým trenéra Michala Bílka 19. června funkčními testy. Následně tým čekají tři přípravné zápasy v Plzni a následně odjezd na soustředění do Rakouska.
19. a 20. června absolvují hráči tradiční funkční testy, 21. června se pak sejdou k prvnímu společnému tréninku v Luční ulici. V domácím prostředí odehrají Plzeňští tři přátelská utkání.
26. června poměří síly se třetím týmem slovenské ligy Spartakem Trnava, čtyři dny poté bude následovat zápas proti nyní již druholigové Příbrami. Poslední duel před odjezdem na soustředění odehraje Viktoria 3. července proti dvanáctému týmu druhé německé bundesligy Erzgebirge Aue.
Na soustředění do rakouského Westendorfu pak zamíří viktoriáni 6. července a budou zde až do 15. července. V tomto období odehrají tři přátelské zápasy proti soupeřům, kteří budou teprve upřesněni. 22. července je pak na programu úvodní duel 2. předkola Evropské konferenční ligy UEFA, soupeře poznají viktoriáni při losu 16. června.
19. a 20. června – funkční testy
21. června – první trénink
26. června – FCVP vs. Trnava (Luční, 11:00)
30. června – FCVP vs. Příbram (Luční, 16:00)
3. července – FCVP vs. Aue (Luční, čas bude upřesněn)
6. až 15. července – soustředění Westendorf
8. července – první zápas na soustředění
11. července – druhý zápas na soustředění
15. července – třetí zápas na soustředění
Nebezpečné krevety. Mohou způsobit otravu a vážné potíže
Jedná se o KREVETY VANNAMEI celé syrové 30/40, hluboce zmrazený produkt, v balení 300 g, číslo šarže: X1692012BUXX, datum minimální trvanlivosti: 12/2021, země původu: Ekvádor, Prodejce: mrazeneryby.cz s.r.o., Jabloňová 10, 10600, Praha Záběhlice, ČR.
"Laboratorní rozbor potvrdil v potravině přítomnost bakterií Vibrio paraheamolyticus, které mohou způsobit otravu projevující se velmi závažnými zažívacími potížemi. Vzhledem k uvedeným skutečnostem se jedná o potravinu nevhodnou k lidské spotřebě a inspektoři nařídili neprodlené stažení předmětné šarže z tržní sítě," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Potravinářská inspekce důrazně doporučuje všem lidem, kteří mají uvedené krevety doma, aby je nekonzumovali.
Generálním ředitelem Plzeňského Prazdroje bude bývalý prezident rumunského pivovaru
Dragoș Constantinescu (41) se od 1. června stal novým generálním ředitelem Plzeňského Prazdroje. Ve funkci vystřídal Granta Liversage, který se rozhodl ukončit svou kariéru v pivovarnictví a věnovat se koučinku.
Dragoș Constantinescu přichází do Česka po úspěšném působení v pozici prezidenta rumunského pivovaru Ursus a ředitele rumunského a maďarského trhu, které podobně jako Plzeňský Prazdroj náleží do skupiny Asahi v Evropě. Do největšího pivovaru v Rumunsku nastoupil v roce 2019 a výrazně přispěl k jeho růstu. „Jsem hrdý, že mohu vést pivovar s vůdčí rolí v českém tradičním odvětví. Plzeňský Prazdroj dal světu český ležák, který tuto zemi celosvětově proslavil. A dnes je nejvýraznějším reprezentantem a šiřitelem české pivní kultury jak na domácím trhu, tak v zahraničí. Proto ke své nové pozici přistupuji s obrovským respektem. Budu si považovat za čest, pokud budeme naše role a pozice nadále rozvíjet a upevňovat výjimečné postavení Plzeňského Prazdroje na pivní mapě světa,“ říká Dragoș Constantinescu.
V minulosti pracoval mimo jiné 16 let pro British American Tobacco, kde zastával různé vedoucí a strategické manažerské pozice na mezinárodní úrovni. Rovněž dohlížel na aktivity společnosti v regionu střední Evropy včetně Česka a Slovenska. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.
Grant Liversage stál v čele Plzeňského Prazdroje od roku 2017. Odchází z vlastního rozhodnutí, přičemž své dlouhodobé zkušenosti s řízením velkých společností hodlá využít při koučinku a další podpoře rozvoje top manažerů. Svůj krok plánoval již delší dobu.
Na Domažlicku smrtil vlak neznámého muže. Sebevražda?!
Muž neznámé totožnosti nepřežil srážku s vlakem na železničním přejezdu v Holýšově. Podle první verze policistů spáchal sebevraždu.
"Náš lékař při příjezdu musel bohužel konstatovat exitus pro zranění neslučitelné se životem," uvedla Andrea Divišová ze Záchranné služby Plzeňského kraje. Podle policejní mluvčí Dagmar Brožové zatím není známa totožnost mrtvého. "S největší pravděpodobností se jedná o sebevraždu," podotkla s tím, že případ si převzali domažličtí kriminalisté.
Trať musela být uzavřena minimálně na dvě hodiny. "Ve vlaku cestovalo sedm cestujících a dva zaměstnanci drah. Nikdo z nich zraněn nebyl," dodal mluvčí hasičů Petr Poncar.
Hokejová Plzeň hlásí posilu do útoku. Přichází urostlý Švéd
Posilu do útočných řad představilo vedení hokejové Plzně. V nové sezóně 2021/22 bude modrobílé barvy hájit urostlý forvard Ludwig Blomstrand.
„Ludwiga jsme viděli v několika zápasech na videu a splňoval naše požadavky. Je to velký, silný hráč s výbornou střelou a dobrým bruslením. Nezaměňoval bych to ale s tím, že je to stejný hráč jako Ryan Hollweg," uvedl sportovní manažer HC Škoda Plzeň Tomáš Vlasák. „Sáhli jsme po něm, protože umí dávat góly a protože je silný v předbrankovém prostoru, kde nám důraz trochu chyběl. Není náhoda, že v minulých dvou sezónách vstřelil 28, respektive 20 branek." Ludwig Blomstrand přichází prozatím na jeden rok.
„Příchodem Ludwiga jsme tedy zaplnili volné místo, které jsme měli v útoku. Ohledně obránce jsme stále v jednání, jsme před finální dohodou. Jakmile bude vše vyřízené, okamžitě jméno zveřejníme," doplnilTomáš Vlasák.
Uplynulé čtyři sezóny hájil Blomstrand barvy celku Södertälje SK ve druhé nejvyšší lize. V minulém ročníku posbíral ve 44 zápasech dohromady 37 kanadských bodů (20+17). 188 centimetrů vysoký a 102 kilogramů vážící Ludwig Blomstrand je bývalým mládežnickým reprezentantem Švédska. S výběrem do 18 let získal forvard na světovém šampionátu této kategorie v roce 2010 stříbrnou medaili.
Dorazí léto? Meteorologové odhalili předpověď
Ačkoliv začíná meteorologické léto, červen tomu příliš napovídat nebude. Teploty budou podle dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) průměrné či slabě podprůměrné.
"První týden bude teplotně průměrný, jeho první polovina bude chladnější, ve druhé se oteplí," uvedli meteorologové Minimální noční teploty se budou pohybovat zpočátku kolem 5 °C, na konci týdne kolem 11 °C. Maximální denní teploty budou zpočátku kolem 19 °C, v sobotu a neděli již kolem 24 °C. Další týden bude také průměrný. Relativně nejchladnější vychází týden od 14. do 20. června s průměrem nejnižších nočních teplot kolem 10 °C a průměrem nejvyšších denních teplot kolem 21 °C. Poslední týden období by měl být průměrný, ale nejteplejší z celého období.
"Období jako celek bude pravděpodobně srážkově průměrné až slabě nadprůměrné. Druhý týden vychází nadprůměrný s úhrnem kolem 28 mm, vyskytnou se přeháňky a bouřky. V dalších týdnech bude srážek méně s úhrny kolem 20 mm," dodal ČHMÚ.
Kateřina Ratislavová z Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni obdržela od města ocenění Anděl 2020
Cena je poděkováním za nezištnou pomoc potřebným, například osobám se zdravotním postižením, seniorům a dalším sociálně znevýhodněným osobám. Kateřina Ratislavová v rámci Plzeňské zastávky poskytuje poradenství rodičům, kteří prožili ztrátu miminka.
Spolek Plzeňská zastávka poskytuje podporu a pomoc pozůstalým, kteří prožili očekávanou i náhlou ztrátu blízkého člověka nebo kteří pečují o umírajícího. Vzhledem k současné situaci je nyní hlavní činností spolku péče o pozůstalé, kteří ztratili blízkého v souvislosti s nemocí covid-19.
Kateřina Ratislavová působí jako porodní asistentka a odborná asistentka na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni. Vystudovala obor psychologie a rodinná výchova na Pedagogické fakultě ZČU a následně prošla komplexním psychoterapeutickým výcvikem. Ve svém profesním životě se proto snaží propojit výuku i praxi porodní asistence s poradenstvím v psycho-sociální oblasti.
Je také členkou České komory porodních asistentek, která úzce spolupracuje s Fakultou zdravotnických studií. Řadu let se věnuje problematice perinatální ztráty, tedy úmrtí miminka během těhotenství, při porodu nebo krátce po něm.
Pracuje se ženami a rodinami, které prošly nejtěžší životní situací
Na toto téma napsala také oceňované knihy Perinatální paliativní péče (určená pro pomáhající) a Psychosociální podpora při úmrtí miminka (určená pro vyučující).
Když dojde k úmrtí miminka, je to jedna z psychologicky nejtěžších situací, se kterou se porodní asistentka setkává. Pociťuje bezmoc a smutek, cítí s rodiči a jediné, co může udělat, je poskytnout citlivou a soucitnou péči.
Kateřina Ratislavová se proto začala zajímat o to, jak je taková péče poskytována v zahraničí. Na Fakultě zdravotnických studií se pak věnovala tomuto tématu ve svém výzkumu a hledala důkazy pro poskytování kvalitní péče o rodiče, kteří prožili tzv. perinatální ztrátu.
„Perinatální ztrátou rozumíme úmrtí dítěte v období těhotenství, během porodu nebo po něm doprovázené většinou u rodičů pocity smutku, bezmoci, žalem různé intenzity a myšlenkami na zemřelé dítě. Jde o přirozenou reakci, která provází ztrátu blízkých a je popisována jako proces truchlení.“
Nejčastěji se zdravotníci v praxi setkávají s porodem mrtvého miminka, které každý rok potká v České republice okolo čtyř stovek rodin. Další poměrně velkou skupinou jsou ženy, které prožily potrat, interrupci z genetických důvodů nebo očekávají narození miminka s život limitující vrozenou vývojovou vadou.
Ztráta je intenzivnější kvůli vazbám na dítě ještě před narozením
V současné době se vytváří velmi blízký vztah mezi rodiči a dítětem již během těhotenství. Rodiče těhotenství plánují, těší se na miminko. Proto, pokud dojde k jeho úmrtí, jsou tím často velmi zasaženi a jejich zármutek je hluboký.
Zároveň ve společnosti ještě stále panuje mýtus, že je lepší na miminko zapomenout a nahradit ztrátu dalším těhotenstvím. Rodiče pak často necítí dostatečnou podporu ve svém okolí, mají pocit, že jejich zármutek, který reálně cítí, je nepatřičný…někdy mají i pocit, že jsou „nenormální“, když cítí tak intenzivní psychickou bolest.
Proto často vyhledají pomoc. Chtějí sdílet svůj zážitek z porodu, rozloučení s miminkem, podělit se o své pocity, které prožívají. Mluvíme o tom, jak probíhá proces truchlení, jaké rituály mohou pomoci, jakou oporu mohou ve svém zármutku vyhledat. Také se dostáváme k tématu, jak mluvit o smrti miminka se staršími dětmi v rodině, s příbuznými nebo známými. Někdy přijde řeč i na oblast plánování dalšího těhotenství.
Ocenění Anděl 2020 z rukou primátora
Město Plzeň touto cenou již tradičně oceňuje dobrovolníky a pracovníky v sociálních službách. Co pro ni toto ocenění znamená?
„Mám z ocenění velkou radost. Poradenství v Plzeňské zastávce poskytujeme při první konzultaci zdarma, takže nám nejde o finanční ohodnocení. Ale společenské ocenění od představitelů města Plzně je moc milé. Jsem ráda, že mohu rodičům v jejich těžké a smutné situaci nějak pomoci, alespoň tím, že je vyslechnu a předám jim informace, které mám k dispozici. To je to, co mě v poskytování poradenství motivuje,“ říká Kateřina Ratislavová.
Rodiče se podle ní na ztrátu miminka nepřipravují, takže se často cítí bezradně. Cílem je pomoci jim se v situaci zorientovat a získat zpět určitý pocit kontroly nad životem, který bohužel takové smutné věci někdy přináší.
"Já osobně, a myslím, že hovořím i za celé širší vedení naší fakulty, si velmi vážím toho, že máme na fakultě odborníky na takto specifická témata, která jsou tolik potřebná, byť jim není dost možná věnována ve stínu témat jiných dostatečná pozornost. Paní doktorka Ratislavová je platným členem našeho týmu, který do své akademické dráhy vnáší značné zkušenosti, vhled do oblastí, s nimiž se i naše studentky budou setkávat, a svým výzkumem obohacuje nejen širší lékařskou i nelékařskou společnost, ale i veřejnost," dodává děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich.
Autor: Markéta Hallová