Na statku U Matoušů obnoví tradici. Chystají velkolepý masopust

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 8. únor 2022 08:41
Na statku U Matoušů obnoví tradici. Chystají velkolepý masopust Foto: ÚMO Plzeň 1

Průvod masek, hudební vystoupení i zabijačkové speciality. To vše čeká na návštěvníky obnoveného masopustu na statku U Matoušů se v sobotu 26. února od 10 do 16 hodin.

statek  u matousu dvurMasopust má v Bolevci svou tradici, která se však vytratila už na začátku minulého století. "Z bolevecké kroniky víme, že poměrně dlouho se tady ještě držely taneční zábavy konané před Popeleční středou, ale průvod masek je zmíněn naposledy před druhou světovou válkou,“ vysvětluje správce statku U Matoušů Martin Kolovský. Statek loni zažil svou první návštěvnickou sezonu po několikaleté náročné rekonstrukci. A jeho správce se rozhodl, že na něj vrátí obyčeje, které s ním kdysi byly spjaté. I proto inicioval konání masopustu.

Akce bude zahájena v 10 hodin, kdy „paní starostová“, jak doslova uvádějí dobové prameny, dá maškarám svolení k masopustním taškařicím. Průvod se pak vydá po jednotlivých staveních na staré Bolevecké návsi, u nichž bude vyhrávat muzika, přítomní se budou bavit a tancovat.

Návštěvníky masopustu čeká program též přímo na statku. Ve 12 hodin tady vystoupí pěvecký sbor Jiřičky ze 34. základní školy a ve 12.30 hodin bude vyhlášena výtvarná soutěž Namaluj masopust, do níž se zapojily více než dvě stovky dětí. O absolutním vítězi této soutěže rozhodne anketa na facebookové stránce městského obvodu. Ve 14.30 bude správce statku Martin Kolovský povídat o tradici masopustu. V 15.30 vystoupí lidový Soubor písní a tanců Jiskra. Masopust bude zakončen v 16 hodin, kdy maškary symbolicky pohřbí Bakuse. „Masopust je jednou z příležitostí, jak udržovat lidové zvyklosti, i proto jsme se rozhodli se do této akce zapojit,“ říká starostka Jedničky Helena Řežábová. Zábavný program čeká i na děti, které si budou moci vyrobit masku, zaskákají si v pytli a připraveno bude též oblíbené malování na obličej.

Masopust jako takový začíná už po Třech králích, jeho konec je ale pohyblivý, uzavírá se totiž ve vztahu k Velikonocům, konkrétně k Popeleční středě, kdy začíná čtyřicetidenní období půstu. Dříve bývalo zvykem, že lidé před tímto půstem pořádali zábavy a zabijačky a hodovali. Masopust vrcholil bujarou oslavu s průvodem masek, o čemž se bolevecká kronika zmiňuje jako o tzv. „bláznových dnech“. Ty podle historických pramenů začínaly v neděli před Popeleční středou, nazdobil se hospodský sál, vyhrávalo se a po vsi chodil průvod maškar, v němž nesměl chybět žid s rancem, medvěd, kominík nebo bába s nůší. Lidé se radovali až do úterý. Úderem půlnoci ale zábava skončila a Popeleční středou se vstoupilo do období půstu.

Selský statek U Matoušů je hodnotnou ukázkou lidové architektury na západě Čech. Nebývalý kontrast nabízí jeho umístění na staré Bolevecké návsi, která stojí uprostřed panelového sídliště, jež zde vyrostlo na přelomu 70. a 80. let. Díky silným hlasům rodáků a odborníků nebyla tehdy náves srovnána se zemí, což se stalo např. na Skvrňanech či Doubravce. Statek je ve správě Národního památkového ústavu a od roku 2008 se pyšní statusem národní kulturní památka, kterou se v krajské metropoli může pochlubit už jen katedrála sv. Bartoloměje. Loni statek navštívilo přes tři a půl tisíce lidí.