Zlepšení! Školy v Plzni hlásí pokles v odhalených pozitivitách u žáků

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 1. únor 2022 11:50
Zlepšení! Školy v Plzni hlásí pokles v odhalených pozitivitách u žáků Foto: M. Adámková

Situace s covidem-19 se po kritických týdnech začíná obracet k lepšímu i na plzeňských základních školách. Ty zaznamenaly při pondělním testování pokles v odhalených pozitivitách u žáků. Ještě více zklidnit situaci by pak mohly i jarní prázdniny, které mají školáci v Plzni už příští týden.

„V mezitýdenním srovnání vidíme pokles v odhalených pozitivitách u žáků, tak snad už je to začátek trendu a budou nám ty počty klesat i dál. Konkrétně v pondělí 24. ledna mělo pozitivní test 251 žáků z 9040 testovaných, toto pondělí 31. ledna to bylo 197 žáků z 9631 testovaných,“ přiblížila radní města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorová.

Žádná základní škola zřizovaná městem není zcela uzavřená. Aktuálně je v karanténě nebo izolaci 2100 žáků a také 170 pedagogických pracovníků. „Mnohdy chybí i další nepedagogičtí pracovníci, ale školy se maximálně snaží zachovat provoz zejména na prvním stupni. Situace je složitá, ale věříme, že do čtvrtka 3. ledna, kdy začínají pololetní a navazující jarní prázdniny, už provoz na školách zachováme. Doufáme, že situace po jarních prázdninách už bude alespoň trochu příznivější,“ uvedla vedoucí magistrátního odboru školství Dagmar Škrlantová.

Podle primátora města Pavla Šindeláře lze obecně říci, že šíření je na plzeňských školách podobné a nenachází se aktuálně někde nějaké dominantní ohnisko. „Každý týden na Covid týmu slyším, jak musí vedení škol i zaměstnanci v mnoha činnostech improvizovat a jsme si vědomi toho, že jsou unavení. Věřím, že proto i pro ně budou jarní prázdniny důležitým odpočinkem a příležitostí pro načerpání sil. Patří jim poděkování za to, jak situaci zvládají,“ dodal.

Na 26 plzeňských základních školách je necelých 15 tisíc žáků a 2 tisíce zaměstnanců.