Máte čas a srdce na pravém místě? Zapojte se do Dnů dobrovolnictví 2023!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 3. duben 2023 10:22
Máte čas a srdce na pravém místě? Zapojte se do Dnů dobrovolnictví 2023! Zdroj: Dny dobrovolnictví

Upozornit na hodnotu a přínos dobrovolnické činnosti, na nutnost dobrovolnické podpory ohrožených či znevýhodněných osob a skupin či motivovat další srdceře pro dobrovolničení mají za cíl Dny dobrovolnictví. Uskuteční se 26. - 29. dubna v Plzeňském kraji a dalších pěti krajích po celé České republice. Záštitu nad letošním ročníkem převzali hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a primátor města Plzně Roman Zarzycký.

dny dobrovolnictvi BPodle ředitelky Regionálního dobrovolnického centra TOTEM, které je spoluorganizátorem kampaně za Plzeňský kraj, Vlasty Faiferlíkové jsou dny dobrovolnictví tradiční kampaní, jejímž cílem je upozornit na práci tisíců dobrovolníků, kteří bez nároku na jakékoli ocenění věnují svůj čas, energii a pozornost někomu, kdo se v té samé chvíli nachází v situaci, kdy jen doprovod na úřad, hodina tlumočení nebo společného učení znamená obrovskou podporu a pomoc.

„Pro někoho je dobrovolnictví jen slovo nebo jakási volnočasová činnost. Pro jiného je dobrovolnictví světlem v jinak šedivém životě, který mnohdy vypadá beznadějně. Můj obdiv a především velký dík si zaslouží všichni, kteří jakoukoli dobrovolnou pomoc, činnost dělají. Když na vlastní oči vidíte vlnu pomoci, která se objevila po tornádu na Moravě nebo při vzniku  konfliktu na Ukrajině, vnímáte svět lépe a pozitivněji. V začátcích přílivu uprchlíků z Ukrajiny jsem byl denně v krajském centru pomoci a překvapila mě tehdy obrovská energie a síla pomoci jednotlivých lidí, kteří tlumočili, nosili jídlo a deky těm, kteří pomoc potřebovali. To jsou okamžiky, kdy nás situace spojuje a to je dobrovolnictví,“ podotkl hejtman Rudolf Špoták.

Primátor Plzně Roman Zarzycký zase vidí dobrovolnou pomoc jako často tu nejcennější. "Vychází skutečně od srdce. Všem, kteří takto pomáhají, ať už jsou to organizace nebo jednotlivci, patří velké poděkování a poklona,“ uvedl.

Zapojte se! I hodina se počítá…

Do nabídky akcí letošního ročníku se mohou zapojit nejrůznější organizace, spolky, neformální skupiny i fyzické osoby. Ti všichni mají možnost přihlásit se ke kampani a zorganizovat, nebo se jako dobrovolník přidat k DOBROakci,  a pozvat  své kamarády, známé, blízké i cizí a přispět tak k dobré věci. Jedním z takových uskupení, které se do akce zapojilo v minulém roce, se stala parta mladých lidí, kteří si říkají Trash HERO a zasazují se dobrovolně o úklid veřejných prostor.

Máte nápad, chuť a energii vymyslet DOBROakci ve vaší vsi, městysi či městě? Pak se můžete do Dobrovolnických dnů 2023 zapojit. "Dobrovolnictví je nejen péče o znevýhodněné lidi, ale také třeba výcvik malých dětí vodními záchranáři na Hracholuskách, nebo dobrovolnými hasiči v desítkách obcí v našem kraji, jde o činnost ve vochovském centru Vochomůrky, stejně jako čtení pohádek babičkami a dědečky ve školkách či organizace sportovního utkání ve vaší obci," popsala Faiferlíková.

Dobrovolnictví získalo další rozměr v posledních málo letech – s tornádem na Moravě i s dalšími meteorologickými anomáliemi, kdy dobrovolníci jeli i stovky kilometrů, aby pomohli postiženým nebo jako studenti z Rokycanského gymnázia vysázeli nové stromy; Dobrovolnictví pomáhá  se zvládáním vojenské agrese na Ukrajině, když se tisíce dobrovolníků zapojili do přijímání běženců, jejich ubytovávání a dalších činností spojených s jejich setrváním u nás; i v mnoha dalších, mediálně výrazných situacích.

Dobrovolnictví je však přítomno i ve zcela běžném životě, který není mediálně pokrytý – mladá paní organizuje cvičení jógy pro seniory, jiný mladý člověk chodí nakupovat seniorní sousedce a venčí jí psa, někdo jiný chodí číst klientům do hospice a parta mladých maminek zorganizuje úklid stezky pro pěší v okolí obce… to vše - a mnohem více - je dobrovolnictví v té nejčistší podobě.

Dny dobrovolnictví 2023 v Plzeňském kraji uvítají další spoluorganizátory DOBROvolných společenských, kulturních i sportovních aktivit, nabídnou jim spolupropagaci i další podporu. Zájemci se mohou obrátit na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pro více informací kontaktujte:

 Vlasta Faiferlíková, 736 489 755, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.