Máte doma palačinkovou kytku?

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pátek, 16. říjen 2020 12:30
pilea plzen cz ilustrační, pixabay

Oblíbená pilea získala svoji přezdívku „palačinková kytka“ díky svým neobvyklým listům. Pokud chcete, aby vám rostlina prosperovala, je důležité znát původ rostliny a vytvořit jí, co nejbližší prostředí. Tato kráska Pilea peperomioides pochází z jižní Číny, kde roste v subtropických až tropických podmínkách mezi dalším podrostem keřů a stromů. Z Číny se dostala do Norska, kde se stala tak populární, že se rozšířila po Evropě a dostala se až k nám. Tato krásná pokojovka nesmí chybět žádnému fanouškovi skandinávského stylu bydlení.

Přestože pochází ze subtropů, nemá ráda přímé sluníčko, při vystavení silnému záření rostlině blednou listy. Svým růstovým a dužnatým charakterem připomíná spíše sukulent. Má ráda dostatek vlhkosti, nesmí být však dlouhodobě přemokřená nebo stát ve vodě. Doporučuje se i použít dostatečně propustnou půdu. Drenážní otvor v květníku a substrát promíchaný s pískem ji vytvoří ideální prostředí k růstu. Pileu pěstujeme v běžných pokojových teplotách.

Pokud se rostlině dobře daří a rychle roste je vhodné její křehký stonek podepřít vhodnou oporou.

Pilea je celkem nenáročná a velmi dobře se množí. Pokud se jí začnou listy kroutit a ztrácet barvu, je to znamení, že je třeba změnit zálivku či ji přemístit na jiné místo. Rostlina se nevětví, proto starší pilei nemají ve spodní části žádné listy. Můžete pileu tzv. zmladit tím, že jí ustřihnete vrchol a necháte ho ve vodě zakořenit. Koření velmi rychle a pár týdnu budete mít novou rostlinku a můžete přesazovat do květináče.

Fotogalerie

View the embedded image gallery online at:
https://plzen.cz/mate-doma-palacinkovou-kytku#sigProIdb5880bcf10