„Měli jsme tudle k obědu nudle, vařila je chůva, v nudlích byla sůva…,“ kniha Neochočené básničky Aleny Müllerové pobaví děti i dospělé

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 21. listopad 2024 09:34

Sůva z nudlí, chameleon, strašidýlko, trpaslíci, ale také třeba nabob nebo pan Hort, který nosí na hlavě dort – to vše jsou hrdinové v pořadí druhé knihy básniček pro děti autorky Aleny Müllerové nazvané Neochočené básničky. Více než šedesátistránková sbírka básniček, které nejsou sentimentální ani ufňukané, nabídne dětem i dospělým pořádnou porci humoru i nenásilného poučení a vychází letos na podzim v nakladatelství Bambook pod hlavičkou nakladatelského domu Grada. Čtenáři se ve verších setkají se zvířátky, často s vlastnostmi lidí, různými potvůrkami, pidižvíky a podivínskými postavičkami. Autorkou ilustrací je držitelka Českého lva, režisérka, ilustrátorka a výtvarnice Denisa Grimmová. Videoklip k básničce Strašidýlko, který natočili Antonín Jan Abrhám a Jan Bubeníček a účinkuje a recituje v něm Štěpán Jan Bubeníček.

Sůva  z nudlí Neochočené básničkyZákladem veršů Neochočených básniček jsou zvukomalebné slovní hříčky, pohrávající si s jednotlivými slovy nebo rčeními. Strašák slušně zdraví věšák, vlk místo vytí vrká, křeček má vtipné hlody, věci se ztrácejí, aby se našly na bláznivých místech. Neochočené básničky Aleny Müllerové jsou zkrátka dle slov autorky ztřeštěné, nezbedné, praštěné, bláznivé i trošku potrhlé. Každá básnička je zároveň svébytný veselý minipříběh se zápletkou a překvapivou pointou, která pobaví i dospělé. Na sídlišti se tak například přemnoží trpaslíci a městská část se musí smířit tím, že se ubytovali v poštovních schránkách. Do nudlí spadne sůva, jitrnice se odjede zotavit do lázní, znuděná treska se jde projít do lesa. Netopýr se zase hádá s jotopírem, na věčná dětská „proč“ odpoví protoželva a chamelon se promění v chameloun. „Mám ráda, když básničky hezky zní, jsou zvukomalebné, zároveň pomáhají dětem procvičit výslovnost a nechybí v nich ani vzdělávací rovina. Básničku Kočičí shopping skutečně využila jedna paní učitelka jako početní příklad pro páťáky, v říkance Ivana a sedm pádů si zase děti mohou procvičit mluvnici,“ říká Alena Müllerová. Ta se netají tím, že je pro ni básnickým vzorem Jiří Suchý, který Neochočené básničky doporučuje přímo na obalu knihy: „Tato knížka, ve které jiskří veselé a roztomilé veršíky a půvabné obrázky, je určitě určena dětem – a sice chytrým dětem. Ale co si počít se mnou? Jsem už delší dobu kmet, a přesto mi při listování září očka a má dětská duše se raduje.“ 

 

V případě Neochočených básniček jde o druhou knižní spolupráci kreativní producentky České televize Aleny Müllerové s autorkou ilustrací Denisou Grimmovou, kterou původně odstartovalo jejich profesní setkání na filmu Myši patří do nebe. „Denisa je můj kongeniální parťák. Skvěle se doplňujeme a vždycky se strašně těším, jaké ilustrace vymyslí. Myslím, že její výtvarná fantazie je podobná mé fantazii literární. Miluju její potvůrky, které pobíhají po předsádce knihy. Moje verše inspirují ji a mě zase inspiruje ona,“ pochvaluje si Alena Müllerová, která s Denisou Grimmovou aktuálně připravuje nový celovečerní animovaný film Bezčasí.

Alena Müllerová pracuje v České televizi od roku 1998, spolupracovala s Helenou Třeštíkovou na všech velkých projektech jako jsou Manželské etudy či René – Vězeň svobody, Katka, Forman vs. Forman, Ester, Karolína, Mallory, nyní s ní chystá celovečerní dokument a televizní sérii o Báře Basikové a další pokračování Manželských etud po více než čtyřiceti letech. Jako kreativní producentka zde vede Alena Müllerová jednu z nejvšestrannějších a neproduktivnějších tvůrčích skupin, titulek „Vyrobila tvůrčí skupina Aleny Müllerové“ vídají diváci pravidelně u řady dokumentárních, hraných i animovaných filmů. Mezi její producentské počiny z posledního období patří například dokument režisérky Olgy Sommerové Juráček je můj osud či investigativní dokument Továrna na psí prachy. Aktuálně pracuje na filmu Něžný Hrabal, podílela se i na animovaném filmu Život k sežrání, dokumentu Prezidentka či na zbrusu novém rodinném seriálu Děcko a dalších projektech.

Neochočené básničky Aleny Müllerové jsou po loňských Divokých básničkách její druhou sbírkou básní pro děti. Kniha Neochočené básničky je dostupná v kamenným prodejnách po celé republice nebo na www.grada.cz.

PR