Mezigenerační centrum Totem se stěhuje do dalších prostor

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 12. březen 2020 16:47
DSC_0203 Foto: město Plzeň

Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z.s. má díky městu nové prostory na Doubravce. Do pronájmu získalo objekt, který dříve využívala městská vodárna. Město jej nechalo pro potřeby dobrovolnického centra zrekonstruovat. TOTEM tak získal po dvou letech vlastní zázemí pro rozvíjení svých dosavadních aktivit v Městském obvodu Plzeň 4.  Na Doubravce dosud různé akce pořádal v obvodní knihovně a v prostorách Gymnázia Luďka Pika. 

Před dvěma lety město iniciovalo vznik nových poboček TOTEMu na Nové Hospodě i na Doubravce, na Doubravce však TOTEM dosud působil v prostorách jiných institucí. „Loni se v těchto dvou pobočkách uskutečnilo 226 jednorázových akcí, z toho několik velkých, kde se při společném programu potkali jak senioři, tak i například školáci ze školních družin. Otevřeli jsme pět kurzů trénování paměti, čtyři pohybové kurzy, uspořádali dva letní příměstské tábory. Do projektu Pohádkových čtecích babiček a dědečků se zapojilo 11 plzeňských mateřských škol,“ uvedla ředitelka TOTEMu Vlasta Faiferlíková. Doplnila, že nové prostory umožní centru TOTEM zkvalitnit své aktivity a dát pocit svým klientům z Doubravky, že zde mají své zázemí.

„Budova prošla rekonstrukcí a rozšířila se o přístavbu, která bude sloužit jako kancelář. Celý objekt byl zateplen a dostal novou střechu. Nová jsou okna a dveře, podlaha, radiátory i kuchyňská linka ve společenské místnosti. Náklady na opravu činily bezmála čtyři miliony korun,“ uvedl radní města Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf. TOTEM bude tyto prostory užívat za zvýhodněné nájemné 250 korun za metr čtverečný a měsíc. Zahradu kolem budovy bude mít ve výpůjčce zadarmo. Radní doplnil, že město připravuje další prostory pro TOTEM na Zátiší v Prostřední 48. Zde budou prostory součástí domu, který slouží k bydlení seniorům a jenž v současné době prochází kompletní rekonstrukcí. S dokončením se počítá před koncem letošního roku.

"Já sem chodím dva roky. Jsem hrozně ráda. Tak nějak jsem se uzavřela v bytě sama a toto mi hrozně prospívá. Úplně žiji jinak než předtím, dělá mi to strašně dobře a cítím se o 20 let mladší," řekla například dvaaosmdesátiletá Libuše Puldová, která v Totemu chodí na jógu, trénování paměti a na vycházky s novými přáteli.

Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z.s. nabízí svým klientům řadu služeb, včetně sociálně aktivizačních pro seniory a rodiny s dětmi. Své místo v něm najde každý, kdo se chce vzdělávat, hýbat se a zlepšovat si kondici, chce se umělecky realizovat nebo se jen kulturně pobavit. Je nestátní neziskovou organizací, která se věnuje šíření myšlenky dobrovolnictví. Na jeho činnost přispívá kromě jiných subjektů i město Plzeň.