Na 11 fasádách v Plzni tvoří umělci z ČR i ciziny velkoplošné obrazy

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 22. červen 2023 08:46
Na 11 fasádách v Plzni tvoří umělci z ČR i ciziny velkoplošné obrazy Foto: DEPO 2015

Na dva a půl tisíce metrů čtverečných ploch 11 fasád plzeňských bytových domů, školy, technických objektů, garáží či zdí pokryje během tohoto týdne deset umělců z ČR i zahraničí velkoplošnými obrazy. Stane se tak při čtvrtém ročníku festivalu pouličního umění WALLZ. 

354469445 646742147478509 8738253619419198696 nFestival, který začal v době covidu, je dnes asi největší akcí svého druhu v Česku. "Díky němu oživili přední street art umělci svými velkoplošnými díly, takzvanými muraly, celkově už víc než hektarovou plochu mnohdy dosud nevzhledných fasád. Vznikla tak největší galerie tohoto umění v Česku," uvedl programový ředitel pořádajícího DEPO2015 Jan Štěpán.

Těší ho, že akce, která zpočátku budila u řady lidí nedůvěru, získala takový kredit, že pořadatelům se už sami hlásí zájemci s nabídkou zdí. Oslovují je například sdružení vlastníků paneláků, kteří už odmítají fasády s velkoplošnými reklamami, ale chtějí je nahradit kvalitním uměním. Letos tak vznikne například nejvyšší dílo ročníku - 26 metrů vysoký a 12 metrů široký mural na boční stěně panelového domu v Sokolovské ulici. "Na příští rok už máme přihlášené další dva paneláky, které by chtěly být součástí festivalu a změnit svou podobu," řekl Štěpán.

Největší dílo letos vznikne na ploše 600 metrů čtverečných na budově bývalé jídelny a výrobny knedlíků v Jateční ulici, vedle nechvalně známého zchátralého pavlačového domu. Na boční oprýskané stěně domu loni umělec Chemis vytvořil obraz spícího romského dítěte, letos italský umělec Mattio Campo Dall'Orto naváže na sousedním objektu realistickým obrazem figury ve vegetaci. Další díla vzniknou například na fasádě Waldorfské školy na Husově náměstí, na technickém objektu v Chrástecké ulici, na garážích u řeky, na hale TJ Slavoj Plzeň nebo na boční straně domu těsně přiléhajícího k věznici na Borech.

Uspořádání každého ročníku je náročné nejen organizačně, ale i materiálně. Výběr vhodných domů trvá měsíce, návrh každého umělce musí také schválit majitelé objektu, vyjadřují se i orgány města. "Na jeden ročník objednáváme také 600 až 800 litrů fasádové barvy a 600 až 1200 sprejů s barvou," řekl Štěpán. Těší ho, že muraly z předchozích let se nestala cílem vandalů ani nejsou překrývána graffiti. Pořadatelé věří, že dílaze všech ročníků se mohou stát i turistickým lákadlem, jako je tomu například ve Vídni.

Výtvarníci se snaží svými uměleckými zásahy kultivovat často nevzhledné plochy různých objektů. "Tento typ výtvarného umění jako jeden z mála má opravdu masový dopad, může provokovat i vzdělávat, oživí šedé zdi, přinese pozitivní náladu. Města se street artem navíc působí progresivněji," řekl náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti). Připustil, že tento typ umění může narazit na nesouhlas některých úřadů či části politické reprezentace.

čtk