×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Na nádrži Hracholusky už letos lékaři a vodní záchranáři řešili přes 40 událostí

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - neděle, 16. červenec 2023 07:23
Na nádrži Hracholusky už letos lékaři a vodní záchranáři řešili přes 40 událostí Foto: Vodní záchranná služba

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje (ZZS) spolupracuje celé letošní léto na přehradě Hracholusky na Plzeňsku s Vodní záchrannou službou Českého červeného kříže (VZS). Už zachránili muže po pádu ze střechy i sebevraha, který chtěl utonout. Celkem zatím letos řešili přes 40 událostí. Okolí Hracholusek je rozsáhlé a členité, je tam hodně krkolomných silniček a lesních stezek, takže cesta po vodě je často mnohem rychlejší než sanitkou, řekl mluvčí ZZS Vítězslav Sladký.

Vodní nádrž Hracholusky je největší rekreační vodní plochou v regionu. Na dovolenou tam jezdí desetitisíce lidí z celé republiky i ze zahraničí. V oblasti je nejvíce rekreačních chat v kraji a hodně kempů.

Na stanici první pomoci VZS u kempu Keramika na levém břehu nádrže u hráze se během prázdnin vystřídá přes 40 dobrovolníků v týdenních cyklech. Jde o zdravotnické záchranáře, mediky, studenty i nadšence s kurzem první pomoci. Všichni zde slouží ve svém volnu a bez odměn. Profesionální záchranáři je využívají v režimu takzvaných first responderů, kteří dokáží být na místě události dřív než ZZS, která do oblasti vysílá výjezdy ze Stříbra nebo Plzně, podle toho, na kterém břehu je postižený.

Posádky VZS, kterou tvoří plavčík, zdravotník a vůdce plavidla, mají dva rychlé motorové čluny. "K případům vyjíždíme ve třech nebo čtyřech. Další člen vždy zůstává na základně pro případ, že by někdo sám přišel vyhledat ošetření," řekl vodní záchranář Tomáš Kopáček. O prázdninách fungují nonstop sedm dní v týdnu, v červnu a září o víkendech.

VZS měla loni na Hracholuskách 94 zásahů, předloni 120. Zhruba třetinu akcí jí předávají operátorky ZZS, třetina lidí přijde sama a zbytek ji volá buď napřímo, nebo přes ostatní složky IZS (integrovaného záchranného systému). Denně také kontroluje vodní plochu a nejfrekventovanější kempy. "Vyjíždíme do dvou minut. Do Keramiky a Transkemp (největších kempů) to máme asi dvě minuty, na Radost pět. Výbornou posilou je také výjezdový automobil VW Transporter využívaný pro pozemní zásahy v okolí přehrady," řekl Kopáček.

Podle Sladkého řešila letos VZS se ZZS několik velmi závažných událostí. "Asistovala například u pacienta s těžkou dušností, u bolestí na hrudi nebo u pádu muže ze střechy v nedaleké obci. Vyslána byla v brzkých ranních hodinách i k mladému muži, který blízkým oznámil, že se jde utopit," řekl. Vodní záchranáři ho našli po pás ve vodě, podchlazeného a předali ho ZZS. "Složky IZS s leteckou záchrankou také úspěšně pátrali po muži, který se ztratil a existovalo podezření, že mohl utonout," dodal.

Operační středisko ZZS zasílá výzvu své nejbližší výjezdové skupině i vodním záchranářům, spolu s hasiči ještě přesnou GPS polohu události. Pokud VZS dorazí na místo první, upřesní z místa stav pacienta.

čtk