Na nervozitu už není čas, jsme připraveni snad na vše, říká ředitelka odloženého festivalu Finále Plzeň

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 17. září 2020 16:55
32FP_Eva_Verunkova_Kosarova Eva Veruňková Košařová na loňské festivalu.

Původní plány roztrhala pandemie koronaviru, organizátoři filmového festivalu Finále Plzeň se ale nevzdali a populární soutěžní přehlídku přeložili z dubnu na konec září. "Nikdy nebyla ve hře myšlenka úplného zrušení. Kdy jindy by měl festival českých filmů pomáhat českému filmu než v tuto chvíli," potvrdila ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

foto: Finále Plzeň

Jak je těžké pořádat festival v době, kdy nevíte, co bude zítra? Jste z toho nervózní? Mám chuť říci, že už jsme toho letos prožili tolik, že nervozita nestoupá. Spíš je to tak, že už počítáme se vším. Dostali jsme docela dobrou radu od pořadatelů festivalu v Uherském Hradišti, že si máme odmyslet všechno jak bylo dříve a začít znovu, nemít očekávání a dělat akci tak, jako kdybychom jí dělali poprvé v životě. Tím se tedy řídíme. Už ani není moc času na nějakou nervozitu. Úplně upřímně to, že třeba přijde plošné nařízení o nošení roušek ve vnitřních prostorách, jsme očekávali.

Jaké změny oproti tradičnímu Finále Plzeň tentokrát na lidi čekají? Kvůli trasování se člověk musí na koupi vstupenek registrovat. Ale ono to není nic úplně neobvyklého. Pokud si někdo kupuje vstupenky online, tak to tak bývá. Na festivalu jsme zvyklí na narvanou Měšťanskou besedu. To možná letos úplně nebude. Nechávali jsme schválně i větší rozestupy mezi filmy tak, aby se lidi tolik nepotkávali a stihli jsme také vydesinfikovat sály. Do sálů a možná i do akreditačního centra nebude moci vstoupit nikdo bez vstupenky nebo akreditace. Ale samozřejmě třeba v kavárně může kdokoliv posedět a potkávat naše filmové hosty. Pracujeme hodně i s tím, že jsme se spojili také s Festivalem vína, který se koná v sadech před Měšťanskou besedou. Pokud bude přát počasí, tak to by mohla být věc, která hodně pomůže, když bude odpočinková zóna před besedou.

Na jaké hosty se mohou návštěvníci festivalu těšit? Když začnu u režisérů, tak přijede uvést svůj film Havel Slávek Horák, režisér Roman Vávra představí zahajovací film Svět podle Muchy, Olga Malířová Špátová přijede uvést dokument o Karlu Gottovi. Z umělců dorazí Miro Žbirka, Jana Plodková uvede Bábovky a Hodinářův učeň, Jiří Mádl dorazí k filmu Modelář, Josef Trojan uvede Šarlatán, dorazí i Petra Nesvačilová. Je jich opravdu hodně, vyplatí se sledovat spíše sociální sítě, kde budeme denně upřesňovat naše hosty.

Kolik filmů Finále Plzeň nabídne? Číslo zůstává stejné, stále okolo 110 filmů za celou dobu. U celovečerních hraných a animovaných filmů jsme vybírali ze 33 snímků a celkem jich budeme promítat devět, do dokumentů jsme vybrali z 39 snímků osm.