Nadace ČEZ vyhlásila v lednu 2025 první kolo grantového programu Stromy, v rámci kterého poskytuje až 150 tisíc korun na výsadbu či obnovu například obecních sadů a parků. Žádosti o grant je možné podávat až do 27. ledna letošního roku.
I v Plzeňském kraji mohou obce, neziskové organizace nebo zájmové spolky získat grant na jarní výsadbu zeleně. Žádat o něj mohou právnické osoby se sídlem v České republice, které splňují daná kritéria. Žádost lze podávat výhradně vyplněním a jejím odesláním prostřednictvím Online systému na webové adrese: www.zadost.online.
„Zájem o grant Stromy je stále veliký. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami. To samé se týká i neziskových organizací, ve velké míře obecně prospěšných společností či různých okrašlovacích spolků, jejichž členům není lhostejné životní prostředí v místech, kde žijí,“ upřesnila Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Grant Stromy vznikl už v roce 2011 a je zaměřen na zlepšení životního prostředí hlavně v urbanizovaném prostředí a jeho těsné blízkosti. Jedná se zejména o výsadbu či obnovu dřevin u veřejných budov, ve veřejně přístupných zahradách a parcích, podél vodotečí a obecních nádrží a v dalších přírodně či kulturně hodnotných lokalitách. Kromě toho jde také o obnovu stávajících alejí, stromořadí apod.
V Plzeňském kraji se jedná celkem o 65 projektů za téměř 6,5 milionů korun, které se podařilo uskutečnit od vzniku projektu. Jen vloni Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy podpořila ve zdejším regionu 4 projekty za celkem 577 305 korun. Konkrétně v Blovicích, Podmoklech u Sušice, Kralovicích nebo na třech plzeňských hřbitovech včetně největšího Ústředního. Napříč celou republikou pak bylo v roce 2024 podpořeno 156 projektů výsadby nové zeleně.