Napadly vaše rostliny molice? Dá se jich zbavit?

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - čtvrtek, 7. leden 2021 11:31
molice jak se zbavit plzen cz foto: ilustrační, pixabay

Drobné bílé mušky vypadají neškodně, ale dokážou zahubit celou rostlinu a boj s nimi je zdlouhavý. Pokud už jsou přemnožené, je skoro nemožné se jich zbavit. Je tedy dobré myslet i na prevenci a jejich výskytu předcházet.

foto: ilustrační, pixabay

Molice (Aleyrodoidea) dorůstá velikosti 1,2 – 2 mm a má dva páry křídel. Její potravou je šťáva z rostliny, na které zrovna parazituje. Většinou jí objevíte na spodní straně listů, které bývají pokryté jejím lepivým trusem. Molice může na rostlinu přenést i různé virové choroby rostlin. Objevuje se na pokojových rostlinách, ve skleníku i na drobných keřících jako jsou maliny. Zvládne zlikvidovat celou úrodu rajčat, okurek i jahod.

Jak se molice zbavit?

Zaručený způsob zřejmě neexistuje. Můžete koupit několik druhů postřiků. Jsou v nabídce obchodů chemické i ekologické varianty. Molice má však svá křídla pokryta jemnou voskovou vrstvou, která ji před postřiky chrání.  Biologický způsob, jak se molice zbavit ve skleníkách nebo na zahradě je nasazení proti ní parazitické vosičky Encarsia formosa nebo dravou ploštici Macrolophus caliginosus. Vosičky nakladou do larev molice svá vajíčka a pro ploštice se stanou molice vítanou potravou.

Pomůže prevence?

Jako prevence u pokojových rostlin nám poslouží základní pravidla nepřelévat rostliny a pravidelně je kontrolovat i ve spodní části listů. Můžete si také koupit žluté lepivé destičky, které na sebe molice lákají. Díky lepivé vrstvě se molice přilepí a už neodletí. Je to spíše způsob, jak zjistit výskyt mušky v domácnosti, než prostředek, který nás jich zbaví.