×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Národní park trápí bivakující turisté, strážci proto začali hlídkovat i v noci

Zveřejněno v Z regionu
Od - neděle, 8. srpen 2021 06:49
Národní park trápí bivakující turisté, strážci proto začali hlídkovat i v noci Stan a oheň v klidovém území, zdroj: Národní park Šumava

Velký nárůst počtu lidí, kteří přišli nocovat do přírody, zaznamenali správy obou národních parků na Šumavě. V Česku i sousedním Německu přibývá turistů, kteří se rozhodnou přespat i v nejpřísněji chráněných lokalitách, tedy takzvaných klidových územích. Správa přeshraničního parku Bavorský les už zareagovala a na kontroly posílá strážce i v noci, za přestupek hrozí tisícové pokuty.

Zní to jako idylka – přespat přímo pod hvězdami v jedné z nejzachovalejších přírodních oblastí ve Střední Evropě. Jenže zákon to v Česku i Německu zakazuje a poslední dny ukazují proč. Návštěvníci si totiž často večer rozdělají oheň na zahřátí. „To je nejen zakázáno, ale je to i nezodpovědné kvůli riziku lesních požárů,“ upozorňuje ředitel národního parku Bavorský les Franz Leibl.

Správa německého parku proto sáhla ráznému kroku a zavedla strážní hlídky i přes noc. „Přestupci jsou oznamováni okresním úřadům Freyung-Grafenau a Regen, které následně udělí provinilci pokutu, která může dosahovat řádově tisíců korun,“ uvedl mluvčí národního parku Šumava Jan Dvořák, co může čekat i na Čechy, kteří by chtěli přespat v Bavorském lese.

Podle ředitele Leibla objeví pracovníci parku někoho z táborníků takřka každý den. Lidé se prý nevyhýbají ani těm nejchráněnějším lokalitám, ve kterých žijí vzácná zvířata jako rys ostrovid nebo puštík bělavý. „Když plaché zvíře vyděsíte jasným světlem nebo hlasitými zvuky, výrazně se tím zvýší jejich stresová zátěž a pro některá zvířata to může být až fatální,“ říká Franz Leibl.

„V národním parku Šumava je možné tábořit pouze na k tomu vyhrazených místech. To jsou například kempy nebo takzvaná nouzová nocoviště,“ připomíná možnosti legálního přespání mluvčí Dvořák. Nouzových nocležišť je v pohoří sedm, všechny jsou na české straně. Jedno německé ale připravují technici u Scheuerecku.