Nejsou lupy jako lupy! Nenechte se zmást

Zveřejněno v Pro ženy
Od - pátek, 31. březen 2023 08:00
Nejsou lupy jako lupy! Nenechte se zmást ilustrační. Foto: Pixabay

Trápí vás lupy? A víte, že existují lupy suché a mastné? Poznejte, jaký je mezi nimi rozdíl a jak se s nimi vypořádat. Zdravé vlasy a reprezentativní hříva je základ ženské krásy i hygieny vůbec.

Suché vs. mastné

Suché lupy vypadají jako drobné šupinky a mají obvykle bílou nebo šedou barvu. Jakmile se poškrábete na hlavě nebo si třeba rozčešete vlasy, snadno se olupují a padají vám na ramena. Mastné lupy jsou naopak způsobeny zvýšenou produkcí kožního mazu. Jeho nadbytek reaguje s kvasinkou známou pod názvem malassezia a  výsledkem jsou právě mastné lupy, které ulpívají na  pokožce hlavy. Tyto lupy jsou těžší, více lepí, kupí se a na pokožce vytvářejí mastnou vrstvu. Tento typ lupů se obvykle často vrací, protože kožní maz přispívá k opětovnému množení kvasinek malassezia. 
 
Zbavte se jich! 
 
Suché lupy lze obvykle omezit speciálními šampony. Mastné lupy se z vlasové pokožky obtížně odstraňují, často nepomůže ani šampon. Zvolte spíše peelingovou péči o pokožku hlavy, která pomáhá odstranit i ty nejodolnější lupy. Takový peeling by měl obsahovat např. kyselinu salicylovou, obsaženou i v přípravcích na léčbu akné, a pomáhá zbavit se lupů dlouhodobě. Zklidnit podráždění a začervenání pokožky potom pomohou hydratační ingredience, jako např. glycerin.