Nejzábavnější hudební komedie posledních 400 let míří do Plzně

Zveřejněno v Kultura
Od - pátek, 18. červen 2021 14:18
Nejzábavnější hudební komedie posledních 400 let míří do Plzně Foto: DJKT/M. Root

Teprve druhým divadlem v Evropě a zároveň prvním v České republice, které zařadí do svého muzikálového repertoáru plného světových hitů výtečný komediální titul Něco shnilého! (Something Rotten!), se stane Divadlo J. K. Tyla. Energií a humorem nabité dílo zavede diváky do šestnáctého století a prozradí, jak zcela zaručeně vznikl už v dobách Shakespearových vůbec první muzikál v historii. Inscenaci režíruje šéf souboru Lumír Olšovský, který je společně s dramaturgem Pavlem Bárem pod tímto titulem podepsán i jako překladatel. Hlavní role ztvární Jozef Hruškoci a Martin Holec, jejich protivníkem bude Dušan Kraus v postavě hvězdy alžbětinského šoubyznysu Williama Shakespeara. První uvedení před diváky proběhne v sobotu 19. června 2021, slavnostní premiéra je naplánovaná na 9. září 2021 na Nové scéně DJKT.

03 something rotten djkt 2021 foto martina root 4933Děj muzikálu sleduje snahy bratrů Nicka a Nigela Prcky stát se úspěšnějšími dramatiky než jejich všemi zbožňovaný konkurent William Shakespeare. Nick se proto vydá za věštcem, který mu poradí, aby napsal hru, v níž se nejen mluví, ale i zpívá a tančí! „Titul odkazuje ke slavné replice o ‚něčem shnilém ve státě dánském‘ a celá komedie je prošpikována vtipnými odkazy na historické události, fakta, známé citace jak ze Shakespearových her, tak z celé řady muzikálů,“ přibližuje dílo Pavel Bár a slibuje stejně jako Lumír Olšovský všem divákům především velkou dávku zábavy. „Celé tohle dílo je mistrovsky napsané, má libreto, které neustále překvapuje, postavy, které si zamilujete, promyšlenou hudbu a humor, který je chytrý a bezbřehý. Návštěva broadwayského představení této senzace patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy na divadelních prknech zažil, “ přibližuje důvody výběru tohoto titulu do plzeňského repertoáru Lumír Olšovský.

„Ačkoliv o tento titul usilovaly i další české scény, licenci získalo právě plzeňské divadlo. Jeho evropská premiéra se odehrála ve Švédsku, plánované britské nastudování odsunula koronavirová pandemie, a tak plzeňští diváci tuto prvotřídní novinku uvidí jako teprve druzí v Evropě.

01 something rotten djkt 2021 foto martina root 1767Bratry toužící po slávě ztvární Martin Holec a zkušený Jozef Hruškoci, plzeňskému publiku známý především jako uhrančivý Sweeney Todd nebo Jerry Lukowski z Donaha! „Baví mě, že s tímhle muzikálem jsme zase o kousek blíž Broadwayi! A měl jsem také radost, že můžu pozorovat herce jako Antonína Procházku, Václava Knopa či Zbyška Pantůčka, protože jsou to opravdoví bardi divadla, od kterých se můžeme leccos přiučit. Během zkoušení vznikla skvělá parta, která na sebe slyšela, občas jsme se smáli tak moc, že jsme zapomněli zkoušet. Je to brilantně napsaný muzikál, na který mohou přijít opravdu všichni. Ti, co milují muzikál, pana Shakespeara, i ti, co božského Willa nenávidí. Ukážeme jim totiž jeho pravou tvář,“ slibuje Jozef Hruškoci.

Inscenační tým české premiéry světového hitu Něco shnilého! (Something Rotten!) doplňuje autor hudebního nastudování, zkušený dirigent muzikálového souboru Dalibor Bárta, scénograf Dave Benson, jehož práci mohli diváci ocenit například u inscenací Billy Elliot nebo Sweeney Todd, autorka kostýmů Kateřina Bláhová, která oblékla plzeňské inscenace West Side Story, Šumař na střeše či Duch, a přední česká choreografka Ivana Hannichová, která v minulosti se souborem pracovala na muzikálech Donaha! a Dobře placená procházka.

Vstupenky jsou k zakoupení v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka. Diváci musí dodržovat platná protiepidemická opatření.