Některé nestátní památky v Plzeňském kraji mají v červenci méně turistů než loni

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - neděle, 30. červenec 2023 07:47
Některé nestátní památky v Plzeňském kraji mají v červenci méně turistů než loni Hrad Kašperk. Foto: wikimedia

Nižší nebo podobnou návštěvnost mají v porovnáním s loňským prvním měsícem letních prázdnin některé nestátní památky v Plzeňském kraji. Zatímco například Klatovské katakomby s mumiemi mají zatím v červenci podobnou návštěvnost jako loni, Starý Černínský zámek - Muzeum Josefa Dobrovského v Chudenicích na Klatovsku si zatím letos za cíl červencových výletů vybralo méně lidí než loni, stejně jako nejvýše položený královský hrad, šumavský Kašperk,. Údaje o návštěvnosti státních památek za první měsíc prázdnin oznámí Národní památkový ústav začátkem srpna.

"V letošním roce máme zatím zhruba 4900 návštěvníků, v loňském roce to bylo 7700. Za červenec přišlo 2039 návštěvníků, loni jich bylo 3165. Nepatříme mezi památky, kde by návštěvnost byla vysoká, ročně nás navštíví kolem 10.000 až 11.000 návštěvníků a letošní rok je ten úbytek hodně znát," řekl kastelán zámku v Chudenicích Ludvík Pouza. Zámku, který je nejstarším rodovým sídlem šlechtického rodu Černínů z Chudenic a který patří od roku 1945 městysu Chudenice s 716 obyvateli, letos chyběly školní výlety, zájezdy seniorů i rodinné výlety.

"V červenci nás zatím zachraňuje výstava strašidel v zámeckém sklepení a kulturní akce. Jinak na zámku zaznamenáváme menší zájem o prohlídku, a když už lidé přijdou, tak si vyberou nejlevnější, co je - tedy muzeum, kde je vstupné za 30 korun," řekl Pouza. Podle něj je patrné, že letos lidí více šetří. I když památka už několik let nezdražovala a vstupné za 120 korun pro dospělé a 100 korun pro děti a seniory patří na památkových objektech k nejnižším, například rodina o více členech si často vybere jen nejlevnější muzeum. Šetření se projevilo i u školních výletů, které byly v minulosti pro zámek zásadní, letos přijel v červnu jen jeden. Když školy do Chudenic přijely, šly děti do přírody - do arboreta nebo na rozhledu Bolfánek, uvedl kastelán.

"Když nechodí návštěvníci, věnují se průvodci úklidu zámku a areálu, čistíme nábytek, vysáváme 78 metrů koberců, čistíme postupně lustry, kterých je na zámku 63, nebo se věnujeme úpravám expozic, zahrady, sekání trávy nebo přípravám nových výstav," popsal Pouza. Památka by se podle něj neobešla bez pořádání kulturních akcí, které jsou letos naopak víc navštěvované než jiné roky. Od 1. července navíc zámek spravuje i oblíbenou rozhlednu Bolfánek, kterou se městys po 14 letech provozování komerčním subjektem rozhodl provozovat sám. V těchto dnech se na rozhledně otevírá výstava obraz krajin Václava Kubce.

Na hrad Kašperk, kam loni přišlo za celou sezonu přes 48.000 lidí a patří tak k nejnavštěvovanějším památkám v Plzeňském kraji, zavítalo zatím za letošní červenec 11.600 turistů. "Uvidíme, co přinese víkend. Aby se počet dorovnal s loňským rokem, muselo by přijít ještě 1900 lidí. Takže letos je lidí o něco méně než loni," řekl kastelán hradu vlastněného od roku 1616 městem Kašperské Hory Václav Kůs. Na Kašperk ale chodí tisíce turistů jen na nádvoří, kde se neplatí vstupné, a návštěvníci se tak nedají nijak spočítat.

Podobnou návštěvnost jako loni mají barokní katakomby s mumiemi v Klatovech. Za letošní červenec tam přišlo do pátku 8211 lidí, loni za celý červenec to bylo celkem 9618 turistů a předloni 10.801, řekl klatovský místostarosta a předseda spolku Klatovské katakomby Václav Chroust (ODS). Letošní prázdninová návštěvnost je tedy podobná jako loni, kdy ale byla nejslabší za mnoho let. "Loni za červenec a srpen přišlo do katakomb 19.407 osob, obvykle to bývalo 20.000 až 25.000 návštěvníků," uvedl Chroust.

čtk