Nemocnice Sušice sehnala lékaře, chce slib VZP o otevření lůžek

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 26. říjen 2019 18:48
nemocnice Sušice Foto: Nemocnice Sušice

Sušická nemocnice necelé dva měsíce poté, co ji od soukromého provozovatele převzala městská firma, sehnala dostatek lékařů pro chirurgii. Žádá teď Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) o příslib, že bude moci v lednu obnovit akutní lůžkovou péči. Právě nedostatek lékařů si vynutil uzavření lůžkové chirurgie od poloviny roku 2017 a lůžka interny od letoška. Pro chirurgii se podařilo zajistit šest nových lékařů, řekl ředitel nemocnice Václav Rada.

Městem zřízená společnost 2. září převzala provoz městské nemocnice. Od roku 2015 ji na základě smlouvy provozovala firma Nemos, jež se později stala součástí skupiny Penta Hospitals. Nedařilo se jim ale prosadit koncepci, která zahrnovala mimo jiné jednodenní chirurgii. Neudržel se rozsah péče. Nemocnice se roky potýkala s kritickým nedostatkem lékařů. Nemos se proto se Sušicí dohodl na vrácení nemocnice.

Vedení nemocnice se teď podařilo zajistit z jiných regionů šest nových lékařů pro chirurgii, sehnalo i zdravotní sestry a s dalšími jedná. S lékaři, co v nemocnici slouží na nepřetržité chirurgické ambulanci, je to dost, aby mohla stanice s 20 lůžky normálně fungovat, řekl Rada. Nemocnice má už také slíbené dva nové internisty a s dalšími jedná.

Tento týden bude nemocnice jednat s VZP. "Z tohoto jednání by měl zaznít jasný postoj VZP, zda má nebo nemá zájem na tom, aby nemocnice dále fungovala jako plnohodnotný poskytovatel zdravotní péče v regionu Sušicka a centrální Šumavy," řekl Rada. Spádová oblast nemocnice je přes 40 tisíc obyvatel. Rada připomněl červnové projednávání petice za záchranu a obnovu nemocnice v Senátu. Ředitel VZP Zdeněk Kabátek tehdy řekl, že bude-li naplněn požadavek na personální a technické vybavení, je VZP připravena zachovat tam akutní lůžkovou péči v míře, o níž se bude dál jednat.

Pro nemocnici je velmi důležité, aby měla od VZP slib, že na otevřených akutních lůžkách nasmlouvá péči. Zaměstnanci potřebují jistotu, aby v nemocnici zůstali nebo dokonce dali výpověď v současných zaměstnáních. Někteří zdravotníci pracují mimo obor, jsou ale podle Rady ochotni se do zdravotnictví vrátit. Uvidí-li reálnou šanci na obnovení lůžek, ochotněji kývnou na nabídku zaměstnání. Vedení nemocnice hodlá v lednu 2020 otevřít akutní lůžkovou chirurgii, lůžkové interní oddělení a JIP.

čtk