Nemocnice v kraji hlásí problém. Zbývají poslední volná covidová lůžka

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 16. únor 2021 18:18
IMG_20200917_145802_DRO ilustrační foto: Nemocnice Stod

Situace s koronavirem je kritická už i v nemocnicích v Plzeňském kraji. Podle aktuálních zpráv je totiž volné pro covidové pacienty jen jedno lůžko na JIP a čtyři lůžka s umělou plicní ventilací. Standartní covidová lůžka už jsou obsazena plně.

V nemocnicích v posledních dnech výrazně klesají počty volných lůžek. Například Fakultní nemocnice Plzeň dnes pečuje o 223 lidí s covidem-19, což je proti pondělku nárůst o 13 a o 31 víc než před týdnem. Šedesát pacientů je na lůžkách intenzivní péče, z toho je 26 napojeno na umělou plicní ventilaci a jeden na mimotělní okysličování krve přístrojem ECMO.

Podle ministerstva je v kraji volných 32 ze 174 lůžek JIP/ARO, jen jedno je ale volné pro covidové pacienty. Upravená intenzivní lůžka s umělou plicní ventilací pro covidové pacienty jsou volná poslední čtyři z 60. Standardních lůžek je není obsazeno 372 z 1257, žádné volné ale není určeno pro covidové pacienty. Takzvaně reprofilizovaných standardních lůžek pro nemocné s koronavirem zůstalo volných 52 ze 424. Podle mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Gabriely Levorové bude ve středu otevřené další covidové pracoviště s kapacitou 15 až 30 lůžek.

"Situace je nejhorší od jara loňského roku. Roste počet příjmů pacientů s těžkými dýchacími potížemi ze spádových oblastí našich nemocnic, a pokud to je jen trochu možné, nadále se snažíme odlehčit přeplněným nemocnicím v Karlovarském kraji," potvrdil také mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška. Mezi pozitivními pacienty přibývají lidé středního i relativně nízkého věku. "Jde o ročníky 70., 80. i 90. let a to i s těžkým průběhem nemoci. Nemoc covid ohrožuje v tuto chvíli celou populaci. Příčinou je zcela jistě významný výskyt mutací koronaviru, který situaci ještě více komplikuje a komplikovat bude," dodal Kokoška.

Aktuálně je v kraji 8135 nemocných, což je už víc než při vrcholu podzimní vlny na přelomu října a listopadu. Na únor připadá 8795 nových případů, což je za 15 dní už skoro 15 procent všech dosud v kraji zjištěných nákaz. To, že je situace kritická, potvrdil před několika dny přednosta Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny FN v Plzni a zároveň koordinátor krajské lůžkové péče Jan Beneš. Pokud by podle něj docházelo k setrvalému nárůstu pacientů v oblasti aktuálním tempem lze očekávat naplnění stropové kapacity lůžkové péče v horizontu následujících dní. "Další kapacity jsou již uvolnitelné pouze za drastických omezení zdravotní péče poskytované pro nonCOVID nemocné, případně redistribucí mimo Plzeňský kraj," uvedl v prohlášení Plzeňský kraj.